Джон Стейнбек "На схід від Едему": Рецензія та відгуки про твір

  1. реалістична документалістика

купити паперову   купити електронну   Мене часом дуже засмучує той факт, що справжні майстри пера часто вже не застають за життя того визнання, на яке вони, безперечно, заслуговували

купити паперову купити електронну

Мене часом дуже засмучує той факт, що справжні майстри пера часто вже не застають за життя того визнання, на яке вони, безперечно, заслуговували. Пулітцерівські і Нобелівські премії посмертно, світові тиражі і переклади на десятки іноземних мов, зарахування до лав класиків і тому подібні регалії - це все втішно, але де ви були раніше, коли людина ще дихав і ходив по одній з нами землі ?! На жаль, ми не вміємо цінувати те, що у нас є в даний момент, а усвідомлення всієї важливості приходить занадто пізно. Певною мірою ці слова стосуються і Джона Стейнбека. Його книга «На схід від Едему» була прийнята досить холодно, або навіть вороже. Але як же круто помінялися події буквально кілька десятків років після її першої публікації!

Повірте, досить важко зібрати воєдино всі розрізнені думки і написати виразне враження про таку книгу, як «На схід від Едему». Справа в тому, що це не просто книга, а ціла епічність сага, в якій відведено місце кільком поколінням і величезній безлічі проблем, а життя їм дав прекрасний мову Джона Стейнбека, його унікальне вміння тонко використовувати метафори, створювати досконалі образи, а також наповнювати свій текст багатогранними ідеями. Як і в іншій своїй знаковій роботі - « Грона гніву »- Стейнбек спирається на потужний біблійний пласт, основа якого стала прообразом для основних персонажів книги, а також деяких подій. Але про це ми поговоримо трохи пізніше!

Основні події в творі розгортаються навколо різних поколінь сімейства ТРАСКО: дід Сайрус Траск, потім його сини Адам і Карл, а також сини Адама - Калеб і Арон. Дії розтягуються на довгі пів століття, захопивши другу половину 19-го століття, і аж до кінця Першої Світової. У книзі автор знайомить нас і з іншими родинами (Гамильтонов, наприклад), а також людьми всіляких професій і занять: фермерів, підприємців, куртизанок. Стейнбек провів кілька років в архівах, вивчаючи справжню історію долини Салінас, а тому його праця вийшов настільки правдоподібним, що перші враження самих салінасцев були вкрай обуреними: як це письменник посмів показати всю правду про їх корупції, розпусті і пияцтві ?!

Так про що, власне, книга? Якщо хтось скаже, що вона присвячена одвічному протистояння добра і зла, я, швидше за все, не погоджуся з таким твердженням. Немає в цій книзі виняткового добра, собтвенно, як і справжнього зла втіли! Ваші аргументи з приводу того, що Кеті Траск була саме тим самим злом, я не прийму з однієї простої причини: Стейнбек - зразковий автор (в теорії Умберто Еко - немов голос, який звучить в розумі читача, веде за собою і направляє в необхідну для себе сторону), немов Бог створює образи людей і пояснює їх принципову суть і значимість. Так ось в його поясненні Кеті не можна називати злим істотою, її сутність перебувати трохи вище того, що прийнято вважати навмисним ліходейством.

Тут необхідно зробити невеликий відступ і пояснити біблійну основу твору, можливо, сенс попереднього абзацу буде більш зрозумілий. Отже, при прочитанні книги неможливо не помітити чітку паралель між сімейством ТРАСКО і історією перших людей, створених Богом. Уже згаданий вище Адам (з наголосом на головній «А») Траск, як би нерозумно це не звучало, це справжній прототип того самого Адама (з наголосом на друге «а») - першої людини на землі. Як і у свого біблійного прототипу, у Адама Траска було двоє синів - Калеб і Арон. Між іншим, ім'я їм були також взяті з Біблії, і при належному уяві можна знайти якесь співзвуччя між Каїном і Калеб, Авелем і Ароном. Доля синів багато в чому також схожа: два абсолютно різних за своїм духовним світу хлопчика, різні інтереси і цілі, захоплення. Як і в Біблії, брат вбиває брата, але у Стейнбека це відбувається інакше, як би опосередковано, втім, посил залишається незмінним.

Як і в Біблії, брат вбиває брата, але у Стейнбека це відбувається інакше, як би опосередковано, втім, посил залишається незмінним

А як же Єва? В Біблії Єва - перша жінка, створена з ребра Адама; перша мати, що дала життя двом синам. Вона ж - втілення чистоти і якоїсь жіночої святості, втім, саме вона була досвідчена змієм, вона стала причиною їх вигнання з райського саду, саме вона дала життя першому вбивці людини. Якщо ми візьмемо до уваги всі ці характеристики, у нас вийде дуже суперечливий образ. Саме такий суперечливий образ і створює Стейнбек в особі Кеті Траск.

Важко сказати, який сенс або прототип вкладав Джон Стейнбек в образ Кеті. Чи була це Єва і її мультігранность або це просто запалена фантазії автора цих рядків? Напевно, кожен відповість для себе сам.

реалістична документалістика

Втім, не однієї лише біблійної підосновою настільки значущий цей роман! Я вже згадав вище, що чималу роль для обрісовиванія деталей і побуту зіграли постійні візити письменника в міські архіви Салінаса. Тому ми бачимо настільки натуралістичне зображення життя століття тому.

Ми з неприхованим благоговінням спостерігаємо за Семом Гамільтоном - надзвичайно приємним і добродушним фермером. Чи - слуга китаєць - всупереч своєму дурному образу, дуже тямущий і чи не єдиний персонаж, здатний мислити тверезо і глибоко. Запевняю вас, що однотипності образів у Стейнбека ви і поготів не Пошукайте. Крім перерахованих поколінь письменник впроваджує в свою розповідь цілий пласт населення, кожна клітинка якого наділена унікальними характеристиками. Знаходиться місце в оповіданні і сімейства деяких Стейнбек - напевно письменник вирішив залишити частинку себе в історії цієї книги. А тому елементи автобографіі видно неозброєним оком, не дарма сам автор народився і провів дитинство в каліфорнійській долині Салінас.

Сам письменник вважав книгу «На схід від Едему» своїм основним твором, в ньому він хотів підвести фінальну риску під всім творчістю, пояснити все те, чого він присвятив життя. Стейнбек дуже боявся бути відкинутим, і як я вже писав вище, саме так і сталося. Ще за життя його робота була погано прийнята суспільством критиків, і, відверто кажучи, в чомусь я можу з ними погодитися. «На схід від Едему» - це дуже в'язке чтиво, не позбавлене етапів нерозуміння і відкидання, але в моєму розумінні, це скоріше не авторський недолік, а читацька неспроможність. Тому необхідно прийняти охоплення письменницької думки і рівень проблематики, і самому прагнути до тієї епічності, на вівтар якої Стейнбек поклав всі свої сили, вміння і знання.

цікаві записи

Так про що, власне, книга?
А як же Єва?
Чи була це Єва і її мультігранность або це просто запалена фантазії автора цих рядків?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация