Джону Кеннеді 29 травня 2012 виповнилося б 95 років

На тижні, що минає відзначалася 95-а річниця з дня народження одного з найзнаменитіших президентів США - Джона Фітцджеральда Кеннеді. Його вбивство досі овіяне міфами, його особисте життя до цього дня розбурхує любителів світських пліток. Але він перш за все був політиком, який залишив яскравий слід в історії відносин США і СРСР. Та й не тільки їх. На тижні, що минає відзначалася 95-а річниця з дня народження одного з найзнаменитіших президентів США - Джона Фітцджеральда Кеннеді

35-й президент США Джон Фітцджеральд Кеннеді з'явився на світ 29 травня 1917 року в містечку Бруклін в штаті Массачусетс в одній з найбагатших і найвпливовіших родин країни. Його батько Джозеф був радником президента Франкліна Делано Рузвельта. У той же час у Джозефа Кеннеді було сумнівне минуле. Значну частину свого величезного багатства він сколотив на незаконній торгівлі спиртним за часів "сухого закону" почала 1930-х років.

Чи не останньою людиною був і дід Кеннеді по материнській лінії Джон Френсіс Фітцджеральд. Він був мером Бостона і конгресменом від Демократичної партії. Можна довго перераховувати всі регалії родичів Джона Кеннеді. Брат Роберт був генеральним прокурором, ще один брат Едвард - сенатором. Сьогодні в Конгресі засідають Джозеф Кеннеді-молодший і Патрік Кеннеді. Загалом, мова йде про один з найвпливовіших родин Америки.

Проте, шансів стати президентом у Джона майже не було. США - держава, де до нього президентами ставали виключно протестанти. Кеннеді ж, будучи ірландцями, завжди залишалися католиками. В американській політичній еліті вважалося, що для ірландців вищим авторитетом буде Папа Римський, а не інтереси США. Довелося Джону Кеннеді спростовувати даний міф. З чим він блискуче впорався.

У дитинстві 35-й президент Штатів відрізнявся слабким здоров'ям, тому його навчання дещо затягнулося. Це не завадило йому в 1940 році з відзнакою закінчити Гарвардський університет. Через рік Америка вступила в Другу світову війну, на Тихоокеанський фронт в складі ВМС США вирушив і Джон Кеннеді. У 1943 році він отримав важке поранення, але врятував понад десятка товаришів по службі з загорівся корабля. За це він отримав дві медалі за відвагу.

Після війни почався кар'єрний ріст Джона Кеннеді. У 1947-1953 роках він обирався членом Палати представників від Бостона. Наступні вісім років він був сенатором від рідного штату Массачусетс. У 1960 році прийшла пора обиратися президентом. Вперше телебачення зіграло велику роль. За опитуваннями лідирував його суперник-республіканець Річард Ніксон, але в ході теледебатів Кеннеді буквально розгромив суперника, що в підсумку принесло йому перемогу на президентських виборах.

Кеннеді став наймолодшим американським президентом в історії і тут же поринув у гущу політичних подій. Усередині країни набирало силу негритянського руху за рівноправність на чолі з Мартіном Лютером Кінгом. Кеннеді благоволив йому, проте довести цю політику до кінця не вдалося. Те ж саме можна сказати про спробу збільшити асигнування на освіту та медицину, допомогу безробітним. Опір і з боку республіканців, і з боку демократів було занадто сильним.

В області зовнішньої політики його короткий президентство запам'яталося цілим рядом яскравих подій. Особливо пам'ятні два гострих кризи у відносинах з СРСР. Перший з них - Берлінський, що припав на 1961 рік. Радянський Союз вирішив взяти контроль за Східним Берліном НДР, але окупований США, Великобританією і Францією Західний Берлін зустрів такий поворот подій без ентузіазму.

Кеннеді висловив рішучість захищати Західний Берлін і привів в повну бойову готовність американські частини в Європі. До збройних сутичок справа не дійшла, але з 13 серпня 1961 року м стала розрізати Берлінська стіна. Через два роки американський президент приїде до Західного Берліна і, дивлячись на стіну, скаже: "Я - берлінець". Втім, зламати стіну йому не вдалося. Вона впаде тільки в 1989 році.

Ще небезпечніше був Карибська криза, коли до осені 1962 року США і СРСР опинилися на межі ядерної війни. Американський президент дуже бурхливо відреагував на розміщення радянських ракет на Кубі у відповідь на появу американської зброї в Туреччині. Переговори йшли днями і ночами, але результату не було. Військові в обох країнах готувалися обмінятися ядерними ударами. Перевага в ядерних арсеналах було явно на боці американців ...

Але вірно оцінивши наслідки, Кеннеді зупинив своїх "яструбів" і в той же час не здав національні інтереси. Зрештою, Радянський Союз прибрав свої ракети з Куби, а американські ракети були виведені з Туреччини як "застарілі". Світ був врятований від глобальної ядерної катастрофи, і свою лепту в це безумовно вніс і 35-й президент США.

Однак миротворцем Кеннеді назвати важко. Так, в роки його недовгого правління США спробували скинути владу Фіделя Кастро на Кубі. Президент ввів блокаду Острова Свободи, а підготовлені ЦРУ кубинські "контрас" намагалися організувати вторгнення. Вони висадилися в затоці Свиней, але там на них чекав розгром. Міжнародна репутація Штатів сильно постраждала, і більше спроб повалити Кастро збройним шляхом вони не робили.

Крім того, при Кеннеді США активізували бойові дії у В'єтнамі. Вони ж активно допомагали диктаторському режиму Анастасіо Сомоси в Нікарагуа. Саме Кеннеді приписувалася фраза про Сомоси, що стала крилатою: "Так, він сучий син, але він наш сучий син". Загалом, 35-й президент США діяв цілком у руслі досить агресивної зовнішньої політики своєї країни, але міру все-таки знав.

Джон Кеннеді був убитий в Далласі 22 листопада 1963 року, коли він проїжджав по місту у відкритій машині. Ті постріли досі залишаються однією з головних таємниць ХХ століття. Згідно з офіційною версією, вбивство скоїв злочинець-одинак ​​Лі Харві Освальд, убитий у в'язниці. Однак практично відразу ж вона була поставлена ​​під сумнів. Та й сьогодні 70 відсотків американців не вірять, що вбивство скоїв одинак.

Частіше за інших називається версія про причетність до вбивства кубинських іммігрантів. Мовляв, вони були незадоволені політикою потепління відносин з СРСР після Карибської кризи. Русофоби кажуть про слід КДБ (правда у Радянського Союзу ніякого резону вбивати Кеннеді не було). Кажуть і про невдоволення правих екстремістів-расистів політикою, спрямованою на надання афроамериканцям всіх цивільних прав. Є версія і про змову "грошових мішків". Загалом, фантазія вирує досі.

Особисте життя Кеннеді досі розбурхує багатьох любителів світських пліток. Офіційно він був одружений лише один раз. 12 вересня 1953 року його вінчався з Жаклін Був'є. Що стала згодом улюбленицею всієї Америки, Жаклін народила Джону чотирьох дітей. Однак тільки Керолайн і Джон-молодший вижили. Ще одна дочка народилася мертвою, а молодший син Патрік прожив всього два дні. Вся країна влітку 1963 року бачила, як президент ридав.

Але ось зразком вірності Джон Кеннеді точно не був. Розповідають, що ще в молодому віці він любив відвідувати повій в одному з найбільш неблагополучних районів Нью-Йорка - Гарлемі. Згодом він переспав мало не з усіма елітними повіями Лас-Вегаса. Уже ставши президентом, Кеннеді періодично спав із стажистом і іншими жінками. Жаклін раз у раз виявляла в ліжку президентського подружжя чужу білизну.

Найбільш гучним став роман Джона Кеннеді із зіркою Голлівуду Мерілін Монро, про який Жаклін також знала. Президенту приписуються бурхливі стосунки і з іншими зірками екрану - Елізабет Тейлор, Кім Новак, багатьма іншими. Його коханкою була і дружина німецького офіцера. Чи не гребував глава держави і стриптизерками. Загалом, любителям покопатися в біографії Кеннеді є, чим зайнятися. І їх напевно чекають нові відкриття.

Читайте інші статті з серії "Вони роблять історію":

Саркозі надто набрид французам

Кадар: символ справжнього успіху соцкраїн

Тіто: приборкувач СРСР, Югославії і Заходу

Олбрайт - недруг Росії і кат Сербії

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация