Еці: крижана людина з Тирольских Альп

  1. Знахідка "крижаної людини"
  2. "Тірольський крижана людина", або Стародавній тіролець по імені Еці
  3. Хто він? Скотар або чаклун?
  4. "Красиво жити вміли навіть в кам'яному столітті!"
  5. Сокира з міді і кремінний кинджал ...
  6. Замерз або ж був убитий?
  7. Еці - жертва злочину
  8. Генетична експертиза на службі у криміналістів
  9. А ось що говорить його гаплогруппа ...

Коли на місці злочину знаходять труп, криміналісти вивчають вміст його кишень, шлунка, беруть аналіз крові, тобто збирають так звані "речові докази". А ось якщо злочин скоєно багато тисяч років тому, що тоді? А нічого! Практично відбувається все те ж саме. Ось тільки зацікавленими особами в розслідуванні стають вчені. Коли на місці злочину знаходять труп, криміналісти вивчають вміст його кишень, шлунка, беруть аналіз крові, тобто збирають так звані речові докази

Знахідка "крижаної людини"

А було так, що в 1991 році 19 вересня на кордоні між Австрією і Італією, в Тирольских Альпах, після танення льоду на льодовику Симілаун на висоті 10 500 футів група альпіністів виявила тіло стародавньої людини. Пізніше з'ясувалося, що він жив приблизно 5300 років тому. На "крижаному людину" була взуття зі шкіри кози і накидка з трави. Поруч були знайдені сокира з міді, і сагайдак, наповнений стрілами. Хоча з моменту смерті нещасного досить багато часу пройшло, мумія добре збереглася. Вона, по суті, стала найцікавішою знахідкою не тільки для вчених-істориків, а й для ... криміналістів!

"Тірольський крижана людина", або Стародавній тіролець по імені Еці

Найбільше вчених здивувало те, в якому відмінному стані збереглося тіло. Через те, що Еці весь цей час знаходився в кризі, він виглядає краще, ніж єгипетські мумії, яких він набагато старше. Довгий час вирішували, де найкраще її вивчати. В результаті мумія виявилася в Німеччині, де провели її детальне дослідження.

Виявилося, що зростання він був невеликого сто шістдесят п'ять сантиметрів, важив за життя приблизно п'ятдесят кілограм, вік близько сорока п'яти років, і мав чудове здоров'я. Але в 2011 році внаслідок повної розшифровки його генома виявилося, що він був схильний до атеросклерозу і хвороби Лайма.

Хто він? Скотар або чаклун?

На шкірі його були зроблені п'ятдесят дивних татуювань , Нанесених незвичайним способом. Ножем робили порізи на шкірі, в які в подальшому насипався деревне вугілля. Існує кілька версій того, ким був Еці. Одні думають, що він - скотар, інші вважають його воїном, треті - мисливцем, а четверті - мідником.

Деякі вважали, що, можливо, за життя Еці був чаклуном. Потім, завдяки вивченню останків крижаної людини, вдалося заповнити велику кількість прогалин у відомостях про життя стародавніх людей. Дуже детально були вивчені всі предмети, що знаходяться при ньому на момент його смерті - одяг, інструменти, зброя.

На первісного тірольців була надіта пов'язка на стегнах, підтримувана поясом, а також сорочка, зроблена з тонких смужок шкіри. Захистом від холоду служила шапка з хутра і накидка-безрукавка, зроблена з плетеної соломи.

"Красиво жити вміли навіть в кам'яному столітті!"

"Крижана людина" був відмінно пристосований до того, щоб вижити в суворому кліматі. В кишені з виробленої телячої шкіри лежало кістяне шило і кресало з губки і уламка сірчаного колчедану, а також вироби з кременю: невеликий скребок, шило і гостре лезо, що нагадує бритву, а також пластина з оленячого рогу. У похідній аптечці знайшли гриби, які мають властивості сучасних антибіотиків.

Також при ньому був посудину з вугіллям, покритими кленовим листям. Тобто у нього було все необхідне для життя, причому в певному сенсі навіть життя "з вигодами"!

Сокира з міді і кремінний кинджал ...

Судячи з усього, Еці загрожувала явна небезпека. До речі, його сокиру з міді викликав масу здогадок. Відомо, що цей метал вперше почали виплавляти в Анатолії в епоху між VII і VI тисячоліттями до нашої ери. У Західній Європі мідні вироби з'явилися лише в III тис. До н. е. Клинки ножів з металу знаходили в Італії, а також на півдні Франції і в Іспанії.

І знайдене при ньому зброя доводить, що мідь в альпійських горах була відома набагато раніше, ніж це передбачалося. Тобто, метал поширювався як в середземноморських країнах, так і всередині континенту одночасно. Але з металевих виробів у Еці був лише сокиру. Мабуть, до моменту його смерті легкодоступні рудні місцезнаходження були спустошені і метал в районі її проживання виявився в дефіциті.

При вивченні Еці виявилося, що в числі "речдоків" є предмети, які ну ніяк не могли перебувати разом, так як ставилися до різних епох. Одяг виглядає цілком відповідно: взуття зі шкіри, утеплена травою, пов'язка з шкур сарни, гірського козла і оленя; сорочка, пояс, хутряна шапка, гамаші, солом'яний плащ, трав'яна сітка.

А ось зброя викликає безліч протиріч. Наприклад, скребок - це древній палеоліт, ніж з кременю з ручкою з дерева і стріли відносяться середнього палеоліту і верхнього палеоліту (12 тис. Років тому).

Замерз або ж був убитий?

Багато суперечок в наукових колах викликало питання про смерть крижаної людини. Гіпотеза, що він просто замерз у горах, проіснувала недовго. Першими, хто оскаржив традиційну версію загибелі від холоду, були головний хранитель Археологічного музею в Больцано Едуард Вігл і альпініст алою Пірпамер, який і знайшов мумію в горах. З'ясувалося, що Пірпамер виявив в руці у мумії ніж, який потім випав з неї, коли тіло витягали з льоду. Пізніше Вігл знайшов глибоку рану, отриману Еці в рукопашному бою.

За роботу взялися криміналісти, оскільки "вбивство кам'яного віку" було в наявності, і ось вони-то і визначили, що у Еці був пошкоджений хребет, ребра і ніс були зламані, права рука покалічена, були рани та забої по всьому тілу.

Еці - жертва злочину

На даний момент вчені думають, що Еці став жертвою стародавнього злочину. На думку експертів, "Тірольський крижана людина" загинув в сутичці, яка тривала близько двох днів. До того ж на його тілі і на предметах, виявлених поряд з ним, була кров відразу декількох людей. У 2001 році дослідник з Італії з'ясував, що в плечі у Еці застряг наконечник стріли.

Генетична експертиза на службі у криміналістів

У 2008 році була розкрита повна послідовність ДНК клітинних мітохондрій знайденої мумії і встановлено, що у людей сучасного виду вона відсутня. Значить, народ, до якого належав Еці, в даний час вже не існує.

А ось що говорить його гаплогруппа ...

З досліджень можна зробити висновок, що предки і родичі Еці були скотарями. Напевно, саме вони, іммігріруя, сприяли розширенню сільського господарства за межі території Альп. Еці мав Y-хромосому, яка передавалася від батька до сина і ставилася до гаплогрупи G, що йде своїм корінням на Близький Схід, звідки, власне, і прийшов до Європи і саме сільське господарство.

Так що "злочин кам'яного віку" дуже допомогло вченим.

Зараз Еці знаходиться в музеї археології в Больцано, як частина постійної композиції. Мумію тримають в стерильному ящику зі скла, в якому постійно підтримується відповідна вологість.

Скотар або чаклун?
Замерз або ж був убитий?
А ось якщо злочин скоєно багато тисяч років тому, що тоді?
Хто він?
Скотар або чаклун?
Замерз або ж був убитий?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация