Єдина опозиція проти «Єдиної Росії»

Московські вибори повинні пройти в 2014 році. Вони можуть стати не просто показником співвідношення політичних сил в столиці, але свого роду історичною віхою. «Нова» вивчила, як різні партії та рухи почали готуватися до цих виборів.

Московські вибори повинні пройти в 2014 році Московські вибори повинні пройти в 2014 році. Вони можуть стати не просто показником співвідношення політичних сил в столиці, але свого роду історичною віхою: якщо вже в місті, де пройшли всі багатотисячні марші «розсерджених городян», де найсильніше антипутінські настрою, партії влади вдасться в черговий раз перетягнути ковдру на себе і вивести всіх інших з гри, то про яку демократію можна говорити по Росії взагалі? «Нова» вивчила, як різні партії та рухи почали готуватися до цих виборів.

Минулого тижня раптом почав вимальовуватися несподіваний для всіх альянс - Михайло Прохоров і Юрій Лужков. Здавалося б, не найкраща команда для «нового» політика. Якщо вірити Прохорову, він збирається боротися з корупцією, в якій Лужкова звинувачували постійно. Електорат у них явно різний, та й об'єднати їх, крім давньої дружби, про яку говорять обидва політики, мало що може. До того ж Юрій Лужков після відставки з поста мера взагалі зник з політики, з'являючись час від часу тільки з критикою нинішньої міської адміністрації.

Про те, що Прохоров і Лужков зустрічалися, стало відомо випадково, але спростовувати інформацію про зустріч вони не стали. Прохоров вже прийняв рішення йти кандидатом у Мосміськдуму - з подальшим прицілом на пост мера. І багато в чому він розраховує на підтримку Лужкова.

- Я думаю, що про альянс поки все ж рано говорити, - розповів «Новій» Михайло Вишегородцев, який очолює московську партійну організацію «Громадянської платформи» Прохорова. - Але Юрій Михайлович дав згоду бути радником і консультувати Прохорова.

До речі, саме по собі призначення Вишегородцева - одного з колишніх міністрів команди Лужкова - вже говорить сама за себе. Колеги по «Громадянській платформі» не бачать у вирішенні Прохорова співпрацювати з екс-мером нічого дивного.

- Якщо молодий політик має намір боротися за владу в країні і в Москві, то допомога одного з «ветеранів» дуже до речі, - вважає Станіслав Кучер, член федерального цивільного комітету «Громадянської платформи». - Він може дати багато цінних порад. До того ж Юрій Михайлович явно не бачить себе поки на пасіці до кінця днів: він відчуває себе повним сил і енергії.

Юрій Михайлович сповнений сил, але говорити про свою участь у виборах поки не готовий - «занадто рано». І міркувати про співпрацю з Прохоровим теж вважає не зовсім правильним - краще спочатку дочекатися персонального заяви самого лідера «Громадянської платформи». Але в разі чого обіцяє Прохорову допомогти.

- Ми з Михайлом Дмитровичем давно дружимо, працюємо і протягом двадцяти років не переривали добрих контактів, - поділився з «Нової» Лужков. - Ми зустрічаємося з ним регулярно, і ці зустрічі не є таємницею. Ми з ним близькі товариші, і якщо йому знадобиться моя товариська консультація чи порада, звичайно, я не відмовлю йому в цьому.

Інші учасники теж поступово готуються до виборів. Правда, поки що є дуже багато невирішених процедурних питань - зокрема, федеральний закон, згідно з яким в містах з чисельністю понад 2 мільйонів число депутатів має бути від 45 до 110 осіб. У 2010 році поправками до Статуту Москви була встановлена ​​нижня планка в 45 чоловік - верхній поки немає. Дискусії про те, наскільки дума готова розширитися, йдуть і всередині неї, і за її межами. Збільшення числа депутатів вигідно в першу чергу опозиційним і новим партіям - так у них більше шансів на участь у законодавчому процесі. Єдинороси, майже повністю контролюють нинішню думу, заперечують: до чого, мовляв, витрачати зайві бюджетні гроші на утримання депутатів.

Ідею розширення Мосміськдуми активно лобіюють в «Справедливої ​​Росії»: вони вважають, що 45 чоловік просто не зможуть встежити за багатомільйонним містом, в якому, з урахуванням приєднання Нової Москви, 127 районів. Есери вважають, що до виборів вони готові: в 2009 році не потрапили в думу через численні фальсифікації, але в 2014 році такий сценарій не пройде - люди надто активно почали стежити за виборами.

- Нам є що показати, - обіцяє Євген Будник, член ради московського відділення партії. - У нас хороші напрацювання по Москві. Ми боремося з точковою забудовою, вирубкою скверів. У нас є своя скарбничка добрих справ.

На думку Будника, ці вибори будуть в якійсь мірі історичними: «усі регіони будуть орієнтуватися на те, як проявить себе« Єдина Росія ». При цьому «Єдина Росія», вважає політик, постарається зробити все, щоб зберегти за собою хоча б половину крісел в Мосміськдумі і утримати контроль.

Про те, якими саме методами партія влади зможе цього домогтися, зайвий раз можна не говорити. Особливо для тих, хто пам'ятає вибори 2009 року, коли спостерігачів масово виганяли з дільниць, організовували «каруселі», а на ділянці, де голосував голова «Яблука» Сергій Мітрохін з сім'єю, не знайшли жодного бюлетеня за його партію.

Опозиційні партії сподіваються ще й на новий закон про УІКах, які тепер формуються на постійній основі на п'ять років вперед, - це може послужити стримуючим фактором для фальсифікаторів.

КПРФ на цих виборах ставить перед собою наполеонівські мети - домогтися в думі більшості. На думку депутата-комуніста Андрія Кличкова, це цілком посильне завдання - а після цього можна буде намагатися провести свою людину на пост мера. Андрій Кличков розповів, що штаб з підготовки до виборів вже створений, партійний список формується - «але розкривати всі секрети поки немає сенсу».

Заздалегідь готуватися до виборів у Мосміськдуму почали в усіх партіях. «Яблуко» в кінці січня провело конференцію, на якій московські вибори поставили в число пріоритетних. Сергій Мітрохін пропонує сформувати єдиний «коаліційний, загальнодемократичний» список. Передбачається, що в нього зможуть увійти не тільки члени партії, а й представники громадянського суспільства, які пройдуть праймеріз. Правда, є деякі обмеження: наприклад, співпрацювати з націоналістами або ультралівими «Яблуко» не готове. Сам Сергій Мітрохін також обіцяє йти кандидатом у Мосміськдуму. А ось Григорія Явлінського в списку не буде: він, будучи на сьогодні депутатом пітерського Закса, готується до президентської кампанії 2018 року.

Ідея єдиного «демократичного» списку народилася не тільки у «Яблука».

- Ідеальний варіант - знайти домовленості з нашими потенційними політичними союзниками, щоб вирішити проблему одномандатних округів, - вважає співголова РПР-ПАРНАС Борис Нємцов.

А його колега по партії Володимир Рижков закликає поки не поспішати: хто знає, яким буде законодавство до 2014 року. Зараз активно йде дискусія про можливість введення виборчих блоків в механізм виборів до Держдуми. Якщо влада зважиться на аналогічну реформу московських виборів, це сильно полегшить завдання опозиції.

- Уявімо собі виборчий блок з трьох основних ліберальних партій: РПР-ПАРНАС, «Яблуко» і партія Прохорова, - прогнозує Рижков. - Так ми цілком можемо взяти 30-40 відсотків по Москві. Якщо ж цього не станеться, варто робити загальний список по одномандатних округах, але при цьому йти окремими партійними списками.

Геннадій Гудков, навпаки, вважає, що можна подумати про формування одного або двох загальних партійних списків - «тут все залежить від гнучкості партій». Екс-депутат, до речі, одним з перших виступив з ідеєю об'єднання опозиції, запропонувавши ще восени створити «Цивільний союз» - свого роду загальну команду всіх бажаючих протистояти партії влади на виборах у Мосміськдуму. Зараз, за ​​словами Гудкова, цей союз існує у вигляді дискусійного клубу, до якого підключилися «багато відомих політиків».

- Потрібно намагатися об'єднати те, що можна об'єднати, - вважає Геннадій Гудков. - Це не питання сьогоднішнього дня. Потрібно працювати за принципом «об'єднуй і приходь до влади».

Гудков впевнений: іншими способами перемогти «Єдину Росію», яка так просто не погодиться здати свої позиції в столиці, просто неможливо. До речі, «Єдина Росія», як вважають деякі, цілком може зробити хід конем і взагалі не висувати партійний список - як це було з муніципальними виборами в березні, коли більшість членів партії пішли як самовисуванці. Втім, поки є півтора року - часу на підготовку достатньо. Один з головних питань в тому, хто зможе продумати технології краще: опозиція чи влада. В останньому випадку дума, навіть в розширеному складі, знову може стати регіональною осередком «Єдиної Росії».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация