«Єдина Росія» показала найнижчі відсотки на виборах в Забайкаллі

  1. «Єдина Росія» за підсумками обробки понад 80% бюлетенів набирає на виборах в заксобранія Забайкальського...

«Єдина Росія» за підсумками обробки понад 80% бюлетенів набирає на виборах в заксобранія Забайкальського краю третього скликання близько 27,9% голосів тих небагатьох виборців, які 9 вересня прийшли на ділянки (виборчком прогнозує підсумкову явку в 22-25%). Навіть якщо результат ЕР до ранку зросте на кілька відсотків, партія влади зобов'язана вважати його катастрофічним. У розташувалася до 3 години ночі на другому місці ЛДПР 24,74%, у КПРФ - 24,72% - проблема не тільки в тому, скільки втратила «Єдина Росія», справа ще й у неймовірному успіху так званої системної опозиції.

Чи не вперше в історії «Єдиної Росії» в Забайкальському краї і Читинської області на низький фінальний результат працювала як федеральна, так і регіональна влада, а серія технологічних помилок привела не тільки до низьких результатів на голосуванні за списками партій, а й до втрати майже половини одномандатних округів. Втім, «Єдина Росія» в Забайкальському краї, та й в цілому в Росії послідовно йшла до цього результату майже 10 років.

Останні серйозні зміни в регіональному відділенні «Єдиної Росії» відбулися в середині 2010 року, коли з посад спікера законодавчих зборів Забайкальського краю першого скликання і першого секретаря відділення зняли Анатолія Романова - його звинувачували в торгівлі мандатами. Мало хто вже пам'ятає, як сильна була в той час «Єдина Росія». На перших виборах в заксобранія щойно створеного Забайкальського краю, в жовтні 2008 року, партія влади набрала давно недосяжні 55%, при цьому на вибори прийшли 45% виборців. Уже в 2011 році, коли парламентом і регіональним відділенням партії керував нинішній сенатор Степан Жиряков, на виборах в Держдуму ЕР набрала 43,28% голосів. У 2013 році на виборах в заксобранія результат склав 43,09%, але якщо оцінювати голосування не тільки за партійними списками, але і по одномандатних округах, то стає очевидним, що п'ять років тому «Єдина Росія» розгромила всіх в одну хвіртку. Партія могла виступити ще краще, але в регіоні разом з парламентом вибирали нового губернатора - безпартійного есера Костянтина Ільковського, і довелося ділитися з «Справедливою Росією» як мінімум одним мандатом, а потім ще й повноваженнями, і муніципалітетом. У 2016 році на виборах до Держдуми "Єдина Росія" набрала 39,86%. Тепер ось показник в 30% здається недосяжною ранкової мрією.

У «Єдиної Росії» в Забайкальському краї системний кадрова криза. Досвідчені вікові лідери поступово відходять на спокій або в тінь, частина дискредитовані і на зміну приходити фактично нікому. Три шанованих людини на чолі списку «Єдиної Росії» на виборах 2018 року - це правда дуже красиво і витончено, але по факту не працює. Зараз складно уявити, хто міг би бути на цих плакатах замість чабана, лікаря і космонавта. Бути може, тільки усміхнена губернатор Наталія Жданова або просто красива Юліана Бажина - у «Єдиної Росії» багато осіб, але ніхто давно не викликає захоплення.

В ході виборчої кампанії через суди з виборів були зняті списки партій «Батьківщина», «Партія справи», «Яблука», кілька самовисуванців. Неможливо стверджувати, що масове зняття з виборів дрібних партій було наслідком чийсь єдиної недоброї волі. Проте, спустошення бюлетеня призвело до того, що виборці злили весь негатив від пенсійної реформи, зростання податків і загального розчарування владою в відсотки ЛДПР і КПРФ, які ніколи в житті не отримували в регіоні таких результатів.

Безумовно, на результаті «Єдиної Росії» позначилася політика федеральної влади, які зсипали все закручені гайки на голови захоплених росіян не в жовтні, а відразу після виборів президента - в травні. Спроби Володимира Путіна пояснити зростання податків і пенсійну реформу гнітючої необхідністю затягнути паски заради світлого майбутнього очевидно надали позитивний морально-психологічний вплив тільки на журналістів федеральних телеканалів. Решта або не пішли на вибори, або віддали голоси кому завгодно, аби тільки не «Єдиної Росії».

Напевно на результатах партії влади позначилося і літня повінь. Роздратування від того, як влада не по телевізору, а в реальності усувала наслідки, що обіцяла і що насправді робила, до сих пір розлито по соціальним мережам і ЗМІ. До того ж у зв'язку з НС «Єдина Росія» прийняла рішення згорнути і без того не дуже яскраву і зрозумілу передвиборчу кампанію. Здається, що кампанія ця повторювала обриси губернаторських виборів 2016 року. Це теж здалося максимально дивним: Наталія Жданова два роки тому уникнула непередбачуваного другого туру виключно завдяки мобілізованим дисциплінованим виборцям Агинского Бурятського округу. У Читі діючий губернатор отримала менше 50% по всіх чотирьох районах.

Відвертий бардак творився у «Єдиної Росії» в одномандатних округах, особливо в крайовому центрі - без сліз дивитися туди неможливо. «Єдина Росія» втратила знаковий Центральний округ №2 в Читі, де два рази поспіль перемагала директор телекомпанії «Альтес» Карина Канунникова - перемогу тут здобув комуніст Микола Мерзлікін. Злитий ЛДПР Гагарінський округ №3, звідки каламутними схемами виколупували сильного і добре відомого єдинороса Андрія Никонова, якого замінили на людину з прізвищем, не відомої навіть журналістам. Небезпечний своєю непередбачуваністю і чомусь зовсім неконтрольований підприємець Олександр Щебеньков потонув в Залізничному окрузі №5 і поволік за собою статусного досвідченого голови ради директорів компанії РУС, єдинороса Олександра Філоніч. Відданий КПРФ Черновский округ №6 - в ньому на вибори не пішов досвідчений Микола Сироватка, який програв праймеріз боксерові і бізнесмену Микиті Жданову. Передбачуваним виглядає поразку директора кінотеатру «Удокан» Олександра Сапожникова в Кенонском окрузі №7, де без шансів для суперників вдруге виграв есер Володимир Іванченко.

З семи округів в Читі «Єдина Росія» змогла взяти лише два: в Жовтневому окрузі №1 втретє поспіль переміг діючий спікер заксобранія Ігор Ліханов, в тітовської окрузі №4 третій же раз поспіль, але з великими труднощами і перевагою менше ніж в піввідсотка - виграв декан факультету ЗабГУ Юрій Кон. Це навіть не катастрофа, це дійсно якийсь приниження.

Поздоровлення за підсумками виборів можуть приймати не тільки ЛДПР і КПРФ. Вперше представництво в крайовому парламенті з'явиться у «Партії пенсіонерів Росії», одномандатників в заксобраніе протягла «Партія Дела». Напевно ні КПРФ, ні ЛДПР і уявити собі не могли 3-4 місяці тому, що зможуть взяти по 9-10 мандатів. Здається, що у «Єдиної Росії» може не виявитися навіть простої більшості, і цілком ймовірно, що комусь там доведеться реанімувати давно забуті навички переговорів.

Складно при цьому уявити, що було б, відроби КПРФ і ЛДПР передвиборну кампанію на повну котушку з використанням всіх своїх ресурсів. Та ж ЛДПР за півроку до виборів практично злила взаємодія з сильним депутатом Держдуми Юрієм Волковим, який був обраний від партії і несподівано для крайового уряду почав ... працювати депутатом. За фактом кампанії всіх конкурентів «Єдиної Росії», крім, можливо, «Партії справи», вийшли ще більш нудними і беззубими. Фінальний результат парламентської опозиції зробило протестне голосування, а у випадку з ЛДПР - ще й особистість Володимира Жириновського, який очолював список партії і, звичайно, дізнавався набагато краще космонавта Тарелкина.

Звичайно, в регіональному відділенні «Єдиної Росії» назріли зміни, але вони назріли ще п'ять років тому і з тих пір ситуація тільки постійно і ніби навмисно посилювалася. У зв'язку з цим я не здивуюся, якщо ця поразка протягом пари днів представлять тактичною перемогою партії влади.

Втім, зміни потрібні і КПРФ, і ЛДПР, і вже тим більше «Справедливої ​​Росії». Навряд чи в цих партіях є люди, які чітко розуміють, чим вони збираються займатися в третьому скликанні регіонального парламенту, і чим вони можуть бути по-справжньому корисні нібито обрав їх населенню Забайкальського краю.

Андрій Козлов 4:22, 10 вересня 2018
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация