Єдиний пантеон. Глава 3. Слов'янські і германо-скандинавські Боги

У черговій статті відповідності богів різних країн і культур світу, ми розглянемо схожі риси і родинні зв'язки слов'янських язичницьких богів і богів германо-скандинавської міфології. Даний цикл статей створюється з тією метою, щоб показати, а точніше довести спорідненість всіх язичницьких вірувань світу, довести те, що спочатку все язичницькі вірування відбулися з однієї, що існувала колись, індо-європейської культури. Згодом, при розселенні народів, в зв'язку з поділом людей, зміною мови, місцевості проживання, рельєфу, характеру природи, погодних умов і так далі, язичницькі вірування стали змінюватися і через тисячоліття стали відмінними один від одного. Однак, якщо розібратися в суті вірувань, міфології і характеристики богів і духів, стає ясно, що навіть через багато тисячоліть, схожості в богів і міфологіях набагато більше, ніж відмінностей. В цьому ви вже могли переконатися, прочитавши такі статті, як « Єдиний пантеон. Глава 2. Слов'янські і Грецькі Боги »І« Єдиний пантеон. Глава 3. Слов'янські і давньоримські Боги ».

Нова глава розповість про відповідності слов'янських і скандинавських богів. Як ми вже розбирали раніше в статтях « Вальхалла »,« Валькірія »Та інших, германо-скандинавська міфологія придбала абсолютно унікальні риси. Незважаючи на те, що скандинави і слов'яни проживали приблизно в однакових умовах, на відміну від тієї ж Греції або Римській імперії, їх міфологія буквально відокремилася і стала відмінною від нашої. Деякі боги, наприклад Тор і Перун, зберегли схожі риси, проте інші змінилися буквально до невпізнання. І все ж, якщо провести ретельний аналіз і розібратися в суті, так би мовити, подивитися в корінь, можна з великою часткою впевненості визначити справжню, тобто початкову приналежність тих чи інших богів, і порівняти їх з богами стародавніх слов'ян-язичників.

Тор - бог грому, блискавки і бурі Тор - бог грому, блискавки і бурі. Тор захищає богів і людей від велетнів-Йотун і чудовиськ, які в скандинавської міфології представляють зло або темну сторону. Тор є одним з вищих богів. Вважається другим після Одіна по величі і шанування серед древніх скандинавів. Є сином Одіна і богині землі Ерд. Блискавки і грім, як вважали стародавні скандинави, викликає бог Тор, кидаючи свій молот мйольнір в своїх ворогів. Грім, який розкочується по небу перед наближенням грози, вважався звуком бронзової колісниці Тора. Тор є практично точною копією слов'янського бога Перуна. І у скандинавів і у слов'ян одним з головних оберегів була сокира або молот, які належать Тору-Перуну, і є символами очищає, захищає і оберігає від небезпечних сил, блискавки. У слов'янській міфології також існувало повір'я, що гуркіт грому відбуваються від того, що бог грози їде на своїй колісниці по небу. Це повір'я існувало навіть в епоху двовір'я, коли стали вважати, що по небу їде на своїй колісниці Ілля Пророк, на якого і перейшов образ Перуна.

Фрігге - одна з верховних богинь. Фрігге є дружиною Одіна, протегує любові, шлюбу, домашнього вогнища, дітородіння, родючості. Фрігге відповідає слов'янської богині Макоші, яка також є верховною богинею, рожаницей, покровителькою домашнього вогнища, родючості. Є й інші подібності між Фрігге і Макошью, наприклад той факт, що символом і тієї й іншої є прядка. Макошь і прядка поєднуються з двох причин. По-перше, Макошь вважається богинею-пряхой, яка пряде нитку долі, тобто богинею долі. По-друге, Макошь є покровителькою жінок і жіночої праці, в тому числі і прядіння. Вдень богині Фригг вважається п'ятниця (нім. Freitag, англ. Friday), так як же в Стародавній Русі п'ятницю вважалася днем ​​Макоши.

Фрейя - богиня любові і війни Фрейя - богиня любові і війни. Фрейя проживає в Асгарді серед найбільших воїнів. Рівних їй за красою немає ні серед людей, ні серед богів. Також Фрейя протегує родючості, урожаю і жнив. Фрейя найбільш схожа зі слов'янською богинею Ладою, яка також є богинею кохання, шлюбу, родючості. В Асгарді вона перша після богині Фригг, яка відповідає нашій Макоші, що ще більше зближує Фрей і Ладу, так як Макошь і Лада (мати і дочка) в слов'янської міфології є практично нерозлучною парою, двома головними рожаницами, покровителька долі, родючості і життя. Цікаво, що в германо-скандинавської міфології Фрейя вважається предводителькою валькірій, які, як ми встигли з'ясувати в одній зі статей, є духами предків - берегинями. Ця деталь може розповісти нам про те, що в давнину Лада також могла бути покровителькою вил, берегинь, русалок.

Локі - бог хитрості і обману. В одній з минулих статей ми детально розібрали образ Локі і з'ясували, що Локі в усьому відповідає слов'янському царю підземного світу мертвих Чернобогу або Кощія.

Хель - дочка Локі. Цариця царства мертвих, господиня підземного світу. Відповідає слов'янської Маре (Морана, Марена). Мара у слов'ян - повелителька світу мертвих, богиня зими і смерті. В цьому обидві богині схожі, проте є невелика відмінність, яке, швидше за все, сталося з ходом часу і природного розвитку міфології двох народів. Якщо Хель є дочкою бога царства мертвих Локі, то Морана є дружиною або коханою Кощія.

Велунд, Воланд - повна відповідність слов'янському Сварогу. Велунд є богом-ковалем. Велунд і Сварог в давнину мали куди більш важливе значення, ніж просто покровителями ковальської справи. Боги-ковалі протегують вогню, вулканів, вважаються творцями землі (небесними ковалями, скуті Землю). Відповідно, ковалі в давнину, яким допомагав Велунд або Сварог, також вважалися наділеними особливою могутньою силою. Воланд в скандинавських міфах представлявся кульгавим. Цікаво, що кульгавим представляли і давньогрецького бога-коваля Гефеста. Дослідники пов'язують це з тим, що в давнину ковалі часто отримували різні пошкодження, каліцтва і володіли фізичними вадами. У період воцаріння в скандинавських землях християнства, образ Воланда перейшов на Сатану і Чорта, як пов'язаних з пекельним пеклом.

Фрейр - бог родючості і сонячного світла Фрейр - бог родючості і сонячного світла. Фрейру підвладний сонячне світло, який він дарує землі і людям. Фрейра вважають одним з найдобріших богів, який не любить сварок і війн, який є богом-дарувальником, богом-подавцем. Фрейр відповідає слов'янському богу Даждьбогу. Дажбог (Дающий або Дарує бог) у слов'ян також вважається богом-подавцем і богом-дарувальником. Він протегує сонячного світла, дарує людям тепло і багаті врожаї. Мабуть від того, що Фрейр є уособленням сонячного світла, в давнину його вважали ще й одним з найкрасивіших богів.

Бальдр - бог весни і літа, бог відродження природи, покровитель рослинності і землеробства. Бальдр вважається головним богом весняного сезону, коли життя перемагає смерть, коли після зимового сну пробуджується і починає рясно розквітати вся природа, в тому числі і людська. Бальдр є точною копією слов'янського бога Ярила. У давньогрецькій міфології Бальдру відповідає Діоніс, в давньоримській - Бахус, в давньоіндійській - Юдхиштхира, а також Прахлада.

Ермунганд - морський змій або світової змій. Є сином бога Локі і велетки Ангрбоди. Один забрав у Локі дітей, в тому числі і Ермунганда, якого кинув в світовий океан. Тут він виріс до таких розмірів, що оточив всю землю і схопив сам себе за хвіст. У фінальній битві Рагнарек Тор відрубає змію голову, але і сам загине від отрути, який хлине з пащі змія. У слов'янській міфології, хоч і з великою натяжкою, але все ж, Ермунганда можна порівняти з ящерів, повір'я в якого особливо сильні були в Новгородських землях. Цілком можна припустити, що скандинавський світової змій і бог Ящір у слов'ян мають спільне коріння.

Богині долі норни: Урд, Верданді і Скульд. Богині долі з скандинавського пантеону відповідають слов'янським богиням долі: Макошь, Доля та Недоля (Макошь, Лада і Морана). Більш докладно про відповідності богинь долі в різних міфологіях можна прочитати в статті « Богині долі і Рожаниці ».

Ельфи, альви - чарівний народ в германо-скандинавському фольклорі. Це духи лісу, полів, річок, озер і так далі. Часто їх представляли мініатюрними літаючими створіннями. У слов'янській міфології ельфам відповідають берегині - духи, оберігають людей, які живуть в лісах, полях, річках.

Валькірії - небесні діви, які забирають полеглих воїнів в Вальхаллу. Точного відповідності валькірій зі слов'янськими духами немає, проте, швидше за все, валькірії - це якась відособлена гілка тих самих обережних духів, які з часом розділилися в германо-скандинавської міфології на ельфів і валькірій. Крім того, є припущення, що Валькірії соотвествуют слов'янським богиням Карне і желе .

Один - верховний бог в германо-скандинавському пантеоні Один - верховний бог в германо-скандинавському пантеоні. Батько і ватажок асів і людей, господар Вальхалли, покровитель валькірій. Дружиною Одіна є Фрігге. Найсуперечливіший в плані порівняння зі слов'янськими богами. Прийнято вважати, що Один відповідає слов'янському Велесу. Велес вважається одним з найвищих богів в слов'янському пантеоні, до того ж Велеса часто представляють так само, як і Одіна - старцем, якого супроводжують два ворона. Одіна супроводжують два вовка, але і Велес, будучи покровителем лісів, диких і домашніх тварин, також пов'язаний з вовками. Однак вірність даного порівняння можна опротестувати. Якщо врахувати, що верховним богом в слов'янському пантеоні все ж є Рід, а не Велес, то виходить, що Один більше відповідає Роду. Ще одним сбивающим з пантелику «атрибутом» Одіна є наявність одного ока. Цей факт може вказувати на початкову приналежність Одіна до богів Сонця, адже саме одноокими представляли богів Сонця в різних язичницьких віруваннях (одне око - Сонце). Якщо слідувати цій версії, то Один відповідає єгипетському богу Хору, слов'янському богові Хорсові, давньогрецького Геліосу і давньоримським Солу.

Пісочне шоу для свят і заходів. Незвичайне і захоплююче видовище від http://sand-show.ru . Театр-студія пісочного мистецтва пропонує свої послуги.

Зараз також дивляться:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация