Едуард Лимонов - про магію Путіна і "тимчасове" узвишші влади над народом: Аналітика Накануне.RU

Едуард Лимонов - про магію Путіна і "тимчасове" узвишші влади над народом

Серія ЖЗЛ [життя чудових лівих]

Відомий російський письменник, політик і лідер незареєстрованої партії "Інша Росія" Едуард Лимонов поговорив з кореспондентом Накануне.RU на актуальні теми відверто і без купюр.

Якщо і є пророки в нашій батьківщині, то сьогодні в Росії це без перебільшення Лимонов. Він прямолінійний і не скупиться на гостре слово, його висловлювання багатьом не подобаються, а деяких шокують. Втім, сам Лимонов вище цього і не ставить своїм завданням комусь сподобатися - сучасники його не в силах зрозуміти, але він радить серйозно прислухатися до своїх промов, а то потім ... пізно буде.

Ми зустрічаємося з ним прямо у нього вдома. Втім, це знімна квартира. Обстановка аскетична, яка багатьом може здатися навіть бідної: трохи меблів, комп'ютер, радіоприймач, робочий стіл, над ним висять військові фотографії: ось Лимонов обідає з сербськими командирами, а поруч - на БТР з придністровськими ополченцями.

У Едуарда Лимонова ніколи не було своїх "квадратних метрів", в якійсь мірі, як він сам жартував, він живе, як "злодій в законі": один, ні постійної роботи, ні своєї квартири, навіть машина - і та партійна.

- Спочатку про найактуальніше - про пенсійну "реформу". У своєму блозі ви запропонували піти від зворотного - не підвищувати пенсійний вік, а знизити вік зрілості.

У своєму блозі ви запропонували піти від зворотного - не підвищувати пенсійний вік, а знизити вік зрілості

- Якщо уявити все як шкалу, то треба не людей похилого віку підрубувати, а, навпаки, знизити вік зрілості. У нас як раз тут був наш хлопець і говорив, що в регіонах маса молоді, але ми не можемо їх оформити делегатами на з'їзд партії, оскільки їм немає 18 років. Але вони дорослі розвинені люди!

Це, звичайно, пережиток минулого, що у нас так довго людей в школі вчать. Я пам'ятаю, в нас після сьомого класу вже починали по другому колу ці знання впихати, тільки в трохи більшому обсязі. Це все нафіг не потрібно. Ось я прожив своє життя, і ніколи б про більша частина тих знань, які мені давали в школі, не стали в нагоді абсолютно. У різних країнах я бував, в різних ситуаціях - ніколи. Друга ілюзія, успадкована нами автоматично з нашим суспільством, полягає в тому, що нібито всім потрібна вища освіта.

Нас перегодовують знаннями, людей насильно тримають в дітях.

Ось я і запропонував. І це, до речі, наша давня ідея. Свого часу в забороненої в Росії партії НБП ми висловлювали такі ідеї, що вік зрілості повинен бути знижений, включаючи і політичні права ... Я сказав, в 14 років.

- Я в 14 років як раз сам почав політикою захоплюватися.

- Це нормально. Я особисто пам'ятаю себе в 15 років, я був розумніший, ніж, напевно, в 22 роки. Тобто ідея дуже проста, люди із задоволенням захочуть працювати. Я спеціально подивився фестиваль "Червоні вітрила" в Пітері, який пройшов після закінчення школи. Ось такі шафи-хлопці, а дівчата - величезні, грудисті!

У 14 років потрібно давати право на роботу, право шлюбу і право брати участь у виборах, тому що суспільство нам створює ту владу, на яку всі скаржаться, а саме - створюють її всі ці благородні пенсіонери, про які всі зараз так піклуються. Це вони нам вибирають владу. А вибирають вони відповідно до своїх стандартів. Повірте мені, я сам не молода людина, і знаю, про що говорю. Вони вибирають відповідно до своїх стандартів, які колись в пору зрілості почерпнули. Виходить, що ми маємо владу з запізненням на кілька десятиліть. Молодь повинна обирати владу - їм жити довше, ніж усім нам, звичайно - ніхто не безсмертний. Це буде справедливо.

Ось ця ідея - наш внесок у скарбничку. Не чіпайте людей похилого віку, нехай живуть. Є, звичайно, інша ідея, але вона більш жорстка і жорстока: при отриманні пенсійного посвідчення позбавляти права участі у виборах.

- Дійсно жорстко! Пенсіонери не зрозуміють.

- Пенсіонери багато чого не зрозуміють. Чому завжди є водії суспільства, це і особистості, і політичні організації, і є ті, хто слідує. Знаєте, якщо говорити, що хтось не зрозуміє, то велика частина племені не хотіла вибиратися з печери, тому що зовні ведмеді. Природно, найхоробріші мужики пішли і вибралися. Світ так влаштований, це що, новина якась? Треба повернутися до розуму, перестати волати істерично. Як там хтось волав на мітингу проти пенсійної "реформи": "Нехай вони горять в пеклі!" Це що, політичне гасло? Я по радіо чув. Голос, по-моєму, Удальцова.

- Про молодь. Я помітив, що партійне відділення нацболів ( "Націонал-більшовицька партія" заборонена в Росії, - прим. Ред.) Якось безумно оновилося.

- А що робити? Куди їм подітися - людей не вистачає. Звичайно, давно назріла зміна поколінь.

- Але у них за плечима цілий пласт історії партії.

- Це добре, це їм стане в нагоді і дає впевненості. Партія свого часу сформулювала масу ідей.

- Тоді питання: навіщо була вся ця історія в Донбасі? Багато загиблих і поранених серед нацболів. Що їх мотивувало?

- Там російські люди. Росія не наважилася сказати про те, що це російські і російськомовні люди. Головне визначення - це мова. Треба забути про паспорт, тому що паспорт поліція придумала, це її штучки. А насправді справжній ознака приналежності до якого-небудь народу - це мова. А що ще? Мовою будується все: цивілізаційні звички, звички до праці, історія, культура. Все на мові. Тому треба перестати ображати людей і говорити "російськомовні". Це - російські.

Донбас спалахнув першим, тому що у них, якщо подивитися статистику, було опитування ще при Януковичі в 2013 році: в Донецькій області 96,7% населення назвали російську своєю рідною мовою. Чому тут дивуватися?

Але в тому, що Донбас зараз зробили таким, звичайно, винна Росія. Зробили на зразок Придністров'я. По суті революцію задушили. Так, були моменти, коли Росія рятувала Донбас, але краще б не рятувала, виходить. Я був за російську революцію в Донбасі, а наших людей теж серцем туди рвонули. Ви теж були там одним з перших, і пам'ятайте. А потім ми намагалися це взяти під егіду партії. Вже неважливо, вдало чи ні.

Тому що в підсумку Росія зробила з ДНР і ЛНР дві таких маленьких "Московії" за своїм образом і подобою. Нагнала туди чиновників, офіцерня. В результаті десь після перших "Мінських угод" все там вже складалося погано.

Я не міг заборонити людям. Як їх ні агітуй, вони самі повинні були переконатися в цьому. Можна було і в Росії так піти в армію, чому ні? Навіщо йти в армію ДНР? Що б там не брехали, війни-то не було останні роки там. Ми ж це знаємо. Були сутички, так як кордони нету, а коли немає межі - сутички будуть завжди.

Росія злякалася і забоялися російської революції в Донбасі і зробила дві "Московії". І це стало нецікаво абсолютно. Я ж був в Придністров'ї, коли там війна йшла в 1992 році. Я пам'ятаю всі ці емоції, групи людей. Це було дуже схоже на те, що сталося в Донбасі, а й там "скрутили". А в підсумку Придністров'я, як не дивно, зберегло більше самостійності від Росії, а ці зовсім якось пішли "під" ... Я мовчав, але я не схвалював це ... Йти воювати за місцева влада? Навіщо? За революцію російську - так, треба.

За революцію російську - так, треба

- А може подібна ситуація скластися в Казахстані? Адже таке можливо, коли Назарбаєв буде не при владі ...

- У нього населення всього 17 мільйонів, а поруч величезний Китай і величезна Росія. Назарбаєв, може, навіть не найгірший з цих всіх деспотів. Казахстан - це ласий шматок. Там є нафта, газ, рідкоземельні метали і гігантська територія. Його розірвуть. Швидше за все, так і вийде. Південно-східна частина може відійти Китаю, а берега Каспійського моря, північ Казахстану - Росії. Будуть дебіли, якщо не зроблять цього. Самих казахів дуже мало на таку територію, і вона їм дісталася під час розподілу СРСР. Я непогано знаю там ситуацію і навіть знав деяких особистостей і в опозиції, і навіть Дарігу Назарбаєву (старша дочка президента Казахстану, - прим. Ред.) Знаю. Я з нею розмовляв, розмовляв, був присутній на її дні народження.

- Як ви думаєте, а в Адміністрації президента Росії до ваших ідей таємно прислухаються? Свого часу багато ідей нацболів ( "Націонал-більшовицька партія" заборонена в Росії, - прим. Ред.) Були в тій чи іншій мірі реалізовані в країні: починаючи від материнського капіталу (партія задовго до цього пропонувала зробити материнство роботою), закінчуючи Кримом (знаменита акція по захопленню вежі клубу моряків в Севастополі).

- У мене немає точної інформації, але я думаю, звичайно, цікавляться і моїми якимись висловами. Хоча вони все одно погано все розуміють і не доводять до кінця. Часом звучать у Путіна мої слова. Я уважно дивився його інтерв'ю з Олівером Стоуном, і там є такі речі, вони звучать. Стоун запитує його, мовляв, знову олігархи, а Путін відповідає: "Та ні, вони не проблема, у нас величезна різниця між багатими і бідними". І він абсолютно правий, це найголовніша проблема. Зараз у нас, звичайно, вже не час огрядних років, але ще гарне і ситне час, а коли стане трохи гірше, то почнуться претензії: "у нас немає нічого, а у вас все, куди це годиться?" Я слухаю по радіо, скільки російських мільйонерів поїхали на Захід, і, я думаю, мимоволі почнуть щось робити. Але у Володимира Володимировича, думаю, більше немає трюків, він нічого не покаже.

- Все?

- Його поки єдиний подвиг в житті, який залишиться в історії - це Крим. І це, як стверджують, не його одноосібне рішення, а рішення Ради Безпеки. А більше чого? Чи не вирішиться ні на що - ... [нецензурне висловлювання]

- А далі що, після нього?

- А майбутнє виглядає непривабливо. Хоча на місці Путіна, доводиться визнати, міг бути і гірше правитель. Мабуть, він постарів, помудрішав і став більше думати про державу, свій імідж. Після нього може бути тільки гірше, як не дивно. Наступника у нього немає ... Навіть я іноді думаю, що, може, хоча б Медведєв. Але ми знаємо, що це таке ...

Після нього або старий випробуваний Медведєв, або Валентина Матвієнко, якщо здоров'я дозволить. А більше нікого. Але і вони перехідні, тимчасові фігури. Вся Росія Медведєву не буде підкорятися. Що для Чечні Медведєв? - тьху і розтерти.

Тут ще магія присутня у Володимира Володимировича, і незрозуміло, з якої причини його слухається вся Росія - в цьому його секрет. Хоча насправді він не єдиний правитель, а коштує трохи кланів і сімейств, і все це переплетено.

- Партія "Інша Росія" проводить кожне 31 число акцію під гаслом "відібрати і поділити", але насправді, якщо задуматися, це дуже жорсткий гасло.

- Так. Але в більш м'якому варіанті він звучить як "скасування підсумків приватизації". Навіть просто "скасування" - це теж дуже жорсткий гасло. Однак суспільство одностайно в тому, що треба скасувати підсумки несправедливої ​​приватизації. Правда одні бояться рішучих дій, "відібрати і поділити" їм не подобається, природно, і вони хотіли б, щоб якось мирно все вирішилося. А інші хотіли б відібрати. Це гасло як би пред'являє від імені народу претензії на все, як і годиться. Наприклад, як жалюгідно виглядає зараз: "Залиште нам наші мізерні пенсії". Ну, що це таке? Ви, значить, не народ-господар, а якісь утриманці, утриманці, тобто залежні люди ... Раби, ..., точно! Не можна, правда, таке слово вживати, його ліберали кажуть, але я хочу сказати, що гасло "дайте нам нашу жалюгідну пенсію і не чіпайте її" - г ... о. І хто це говорить - партія, яка хреститься під Леніна і Сталіна.

- Може, це говорить про те, що лівий рух в занепаді? Я спілкувався з представниками сучасних лівих течій в Росії, і часто вони говорять, що необхідно повертатися до витоків, створюють марксистські гуртки ...

- По-перше, їх заїдає догматизм, тому що все-таки жодна ідеологія не вічна. Наприклад, "Маніфест комуністичної партії" був написаний з великим небажанням панами і Марксом в 1848 році. Хлопці, прокиньтеся, пройшло вже 170 років! Ніщо не сто і т стільки. Змінилися історичні умови. Куди подівся пролетаріат? Де він? Свистни три пальці в рот: де він, немає його ...! Є якісь осколки. Все змінюється, і вони ніяк цього не збагнуть.

Ломаки такі. Вони б ще були нечаївці, ленінцями, есерами і максималистами, а то дивитися на них ... позорище. Вони просто копошаться в своїх печерах. Я приходив до них на збори і кажу: "Ви чого тут не прибере у себе, чого у вас такий бруд?"

Це стара ідеологія, а друге - КПРФ всіх зіпсувала. Вони все своє життя відраховують від КПРФ. "А ми не підемо цим маршрутом, тому що КПРФ", - кажуть, або: "А ми не підемо в цей час, тому що буде КПРФ". При цьому одночасно вони всі працюють помічниками депутатів КПРФ. Та й сама КПРФ така партія терпить-професорів.

- Справжніх робітників і правда зараз майже не знайти в партійних організаціях.

- Робочих і у Леніна було негусто. Намагалися десь знайти, але багато було дрібної буржуазії. Це потім вже придумали їх і почали надавати протекцію, але це їх і погубило. В результаті прийшов син механізатора Горбачов ... - дурень, дуже дурний і низького духовного розвитку. І все ... велика держава угробив. Як він дивився з зачарованими очима на Тетчер ...

- Якщо ідеологія застаріла, то яка може бути нова, натомість - для людства або для Росії?

- Наша ідеологія - це все ж презумпція народної влади, напевно, ближче до цього. Але одночасно сучасність диктує якісь свої закони. Наприклад, загальне виборче право і вибори президента, які можна режисерувати ... Тобто вибори стали керовані, і звідси виникає питання: а, може, цю ідею поховати, ось цього загального голосування, припускаючи заздалегідь шахрайство? Може бути, запровадити не таємне голосування, а явне? Зміни повинні бути якісь, інакше ... Вибори вже не вибори, видно, як їх можна підтасувати, просто на мізки впливати.

- Люди перестали ходити на вибори, особливо якщо на регіони подивитися.

- Так, явка дійсно впала. Я стежив якийсь час за цим, коли вже явка сягнула якихось 20%, на кшталт, в Тюмені. Це, звичайно, ще й тому, що на виборах немає виборів. Багато з'явилося факторів сучасності і можливостей для обману цієї системи. Значить, треба міняти систему. Можна це питання опрацювати, і необов'язково роками, а за одну ніч можна вирішити, що конкретно робити.

У влади величезні можливості. Навіть взяти приклад Донбасу. Ніхто не може зрівнятися з владою за можливостями. Ми свою гуманітарну допомогу збирали, потім відправляли, а держава бере кілька тисяч тонн і сотню далекобійних вантажівок і туди відправляє. От і все. Або допомагали артилерією, а у нас немає такого. Тому опозиція в очах людей просто зблідла. Хто вона? У неї немає таких можливостей.

Влада на час піднеслася так високо, що їй нема чого боятися. Але це ж завжди так не буде. Зараз ще, не дай бог, щось трапиться з нашим верховним головнокомандувачем, і все - кінець. Нам всім доведеться відразу вирішувати масу проблем. Тому що багато проблем просто не вирішені. Він вирішив проблему з Україною? - Ні.

Склалося антиросійські держава прямо біля наших кордонів. Він нам все це залишить ... вам, я-то, може, вже не доживу. А вам жити з цією Україною, вона ніколи не заспокоїться. Єдиний вихід - тільки дотиснути і змінити там уряд на російське. Він залишить величезну кількість проблем після себе. Ну і нічого, Сталін теж залишив масу проблем: народи переселив, не подумавши ... Ти ж кавказець, не розумієш, що вони виживуть і будуть тебе ненавидіти і всіх нас?

- До сих пір пам'ятають.

- А цей нам залишить купу проблем.

- Є така думка, що Україні ми "допомогли" мимоволі відчути себе як націю.

- Так це неважливо. Україна завжди була такою і ніколи не була самостійною державою. Якщо почитати історію, то той же їх герой Богдан Хмельницький через місяць після Переяславської ради втік до польського короля вирішувати свої якісь там проблеми. Вони весь час ганяли туди-сюди - це вся їхня історія. Це нещасна географія і занепала історія.

Лимонов в Донбасі
Лимонов в Донбасі

- Якщо про зовнішню політику заговорили, то давайте поговоримо про Сирію, де Росія веде вже кілька років військові дії. Там же, я знаю, в боях на березі Євфрату загинув Кирило Ананьєв. Як так вийшло, що ваші прихильники і там опинилися?

- А так завжди. Я ж його знав, і є навіть десь відео, де я вручаю йому членський квиток партії. Це нормально. Завжди є люди, яким хочеться воювати. Ми не змогли задовольнити це бажання у цілого покоління. Це цілком природно.

- В цілому те, що Росія в Сирії - це правильно?

- Це війна за престиж. Так, звичайно, правильно. Тільки, знову ж таки, треба було використовувати фактор військовий, як і в Донбасі - швидко і рішуче діяти. Тому що нам все одно дали б всі ці санкції, і їх не стало б більше. Зате ми б змогли посадити в Києві свою державу.

Так само СтрімКо треба Було діяті в Сирії. А то прілетілі чогось и стали лініво бомбіті. Треба було, не соромлячись, туди запузирітся грунтовний контингент, щоб швидко винести там все ... Насправді, Халіфат і ІГІЛ (заборонена в Росії терористична організація, - прим. Ред.) Виглядають дуже кінематографічно і офігенно, по суті справи, до моменту операції їх було кілька десятків тисяч, але це все одно не регулярна армія. Регулярна армія - вона як каток, тупа і працює за своїми якимось лекалами. Поки американці б там прочухалися ... А ми дали їм можливість прокинутися. Втратили дуже багато часу. Потрібно було врахувати сумний досвід американців у В'єтнамі, які поступово нарощували сили, замість того, щоб ввести туди відразу велику кількість військ і заткнути всіх. А коли так дрібними групами запускають ... зрозуміло, що ця стратегія не працює.

А так, все правильно, престиж свій відновили.

- Молодь зараз кайфує, дивлячись на наших військових, обвішані сучасною зброєю та екіпіруванням.

- Це все швидко минає. Я теж ходив обвішаний зброєю, а потім вже соромився фотографуватися. Але людям хочеться, це могутність, і зброю пов'язано з ним. Але з часом розумієш, що пістолет - це пістолет, а ось артилерія - це взагалі ..., і свій автоматішко можеш собі в ж ... засунути. Всі розуміють, що є різна ступінь могутності у зброї.

- Про Трампа. Висловлювалася недавно думка, що він пропонував Росії дружити проти Євросоюзу, але ми, з одного боку, відмовилися, хоча нам нічого ж не говорять толком.

- Я думаю, що була саме така ідея. Навіть з його висловлювань було зрозуміло, коли він просто назвав їх ворогами конкретно. Але, мабуть, Володимир Володимирович не пішов на це, та й не міг піти, тому що у нас "Газпром" і продажу. Я іноді вважаю, що краще б у нас не було "Газпрому". Враження, що у нас держава побудована навколо "Газпрому". Це не так, насправді, але його інтереси враховують, і це погано, звичайно. Без "Газпрому" було б жити вільніше.

- Росія без "Газпрому"?

- Ну і що. Просто дуже багато враховують його інтереси, і це впливає на політику, а навіщо це треба?

Враховувати треба інтереси людей і балувати їх.

Ще матеріали спецпроекту ЖЗЛ [життя чудових лівих] :

Світ так влаштований, це що, новина якась?
Це що, політичне гасло?
А що робити?
Тоді питання: навіщо була вся ця історія в Донбасі?
Що їх мотивувало?
А що ще?
Чому тут дивуватися?
Можна було і в Росії так піти в армію, чому ні?
Навіщо йти в армію ДНР?
Йти воювати за місцева влада?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация