Екс-прем'єр Канади: "Намагаюся витрачати гроші, і вам раджу"

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

24 квiтня 2009, 7:05 Переглядів: 24 квiтня 2009, 7:05 Переглядів:   Кім Кемпбелл

Кім Кемпбелл. Фото С. Миколаїв.

- Пані Кемпбелл, як ви вважаєте, чому криза так сильно зачепила Україну?

- Україна має величезний потенціал. У вас особлива країна. Вона має стратегічне розташування, важливі ресурси, і природні, і людські. Ваша головна проблема, це спадщина СРСР, коли промисловість розвивалася і управлялася неефективно. Після того, як країна стала незалежною, було докладено зусиль для того, щоб змінити структуру економіки, але поки прориву не відбулося.

- Але поліпшення є?

- Наш фонд ( "Ефективне управління" Ріната Ахметова. - Авт.) Працює як раз для того, щоб вони були. Ми співпрацюємо з усіма політичними силами і органами влади, будучи при цьому незалежною організацією. На жаль, до сих пір між вашими політиками залишається серйозне нерозуміння. Різні гілки влади не співпрацюють конструктивно.

Я була в Україні в жовтні, як раз в той момент, коли тут перебувала місія МВФ і криза почала набирати обертів. Ми дуже хвилювалися, оскільки не були впевнені, що Україна зуміє отримати кредит. Адже внутрішні політичні суперечності могли перешкодити виконати умови, висунуті МВФ. Україна зараз переживає дуже важкий, я б навіть сказала, драматичний період. Можливо, саме зараз, під час кризи, ваші політики мобілізують зусилля і, нарешті, вживуть ті кроки, які приведуть країну до ринкової економіки. Це дуже важливо, тому що дає шанс Україні стати конкурентоспроможною.

- Від чого буде залежати, чи скористаємося ми цим шансом?

- Ні простої відповіді на це питання. Багато що залежить від психологічного чинника. Якщо люди повірять у свої сили і відчують, що вони зможуть щось змінити, поліпшення неминучі. В демократіях найважливіше для людей - зрозуміти, що влада існує для них, а не вони для влади. Зараз ваша головна проблема в тому, що у вас майже відсутня взаємодія між прем'єром і президентом. У країнах з розвиненою демократією різні сили вміють працювати один з одним. І ваші політики теж повинні навчитися цьому.

- Багато хто вважає, що "помаранчева революція" для України була цим самим шансом, але ми його не використали.

- Революція була початком нового періоду в історії України, але не відповіддю на всі існуючі питання. Що сталося після: люди, що прийшли до влади, почали розуміти, що вони мислять по-різному. Людська сутність - це людська сутність. У людей різні амбіції, життєві філософії, але найголовніше, що ними керують персональні інтереси. Тому суспільство повинно бути більш вимогливо до тих людей, яких воно обирає у владу. Українці зараз розчаровані, я їх розумію. Але вони повинні змусити всіх політиків об'єднатися і працювати разом над вирішенням важливих для країни проблем разом.

- Ви говорите про демократію, але багато хто боїться, що президентські вибори перетворяться на анархію. Якийсь кандидат скаже, що не згоден з результатами, і почнеться плутанина, це зараз ми спостерігаємо в Молдові і Грузії.

- Знаєте, до сих пір є питання щодо того, чи чесно виграв вибори Джордж Буш. Тут, звичайно, найважливішу роль відіграють міжнародні спостерігачі. На минулих виборах я була спостерігачем в Грузії. Скінчено, там були невеликі порушення, але, в принципі, це були чесні вибори. Зараз люди незадоволені політикою Саакашвілі і вони вийшли на вулицю.

- А в Молдові?

- Молдова - щось інше. Це більше нагадує анархію, ніж демократію.

- Але багато хто боїться, що і в Україні може бути те ж саме.

- Не думаю, у вас розвинене громадянське суспільство, воно не допустить цього.

- Зараз країна очікує черговий транш від МВФ. Але тривають дискусії на тему, чи потрібні ці гроші взагалі.

- Я не знаю відповіді на це питання. Однак я знаю, що найголовніше для вас зараз - підтримати економіку і реструктуризувати багато галузей. Якщо країна сильна, у неї вистачає власних коштів. Якщо у неї грошей немає, то на допомогу приходить МВФ. Ваші запаси не можуть гарантувати стабільність, тому гроші МВФ повинні допомогти.

- Але якщо ці гроші будуть використані не за призначенням?

- Я не знаю жодної країни, яка б не змогла ефективно використовувати гроші МВФ.

- Як Канада переживає кризу?

- Ми в кращому становищі, перш за все за рахунок того, що у нас дуже сильна банківська система.

- Це дуже цікаво, з огляду на те, наскільки ваша економіка сильно пов'язана з американською.

- Абсолютно вірно. Наш внутрішній ринок не настільки великий, тому ми багато експортуємо, і значна частина (80%) експорту йде саме в США. Так як через кризу Америка не купує, Канада відповідно не продає, і виникають складнощі. В даний момент наш уряд підтримує ті галузі, які найбільше постраждали від кризи, поки американська економіка не відновиться.

- Ви сказали, що Канада витримала удар, тому що у вас сильна банківська система.

- Так, у нас все працює як годинник, головне, що банки видають кредити. У ринковій економіці кредити і гроші - це масло, яке відповідає за рух економічної машини.

- Гроші повинні працювати, це правильно. Але у нас заборонили видавати і кредити, і депозити. Це помилка уряду?

- Можливо, завдяки кредиту МВФ ситуація зміниться, і банківська система знову запрацює. Тут важливо, щоб уряд підтримав стабільність в країні. У короткостроковій перспективі потрібно підтримати людей, а в довгостроковій здійснити серйозні зміни в економіці.

- Як довго буде криза?

- Багато, в тому числі і я, вважають, що у всіх країнах, до 2010 року криза буде ще сильно відчуватися. 2009-й буде непростим роком. Однак, як тільки запрацюють економіки великих країн, це дасть поштовх і для вашої економіки.

- Ви в зв'язку з кризою почали заощаджувати?

- Одна з проблем кризи ще й у тому, що люди перестали витрачати гроші, а це погіршило ситуацію. Я продовжую витрачати гроші на те, що мені потрібно: ходжу до перукаря, роблю манікюр, плачу за прибирання, даю чайові в ресторані, щоб дати людям заробити. Намагаюся жити, як і раніше, і всім це раджу.

ПЕРША ЖІНКА-ПРЕМ'ЄР

Кім Кемпбелл ро¬діл¬ась в 1947 році в Канаді. Коли їй було 12 років, її мати пішла з сім'ї, тому виховання дівчинки і її сестри лягло на плечі батька. Кім була дуже активним підлітком і навіть вела дитячу програму на каналі CBC. Після школи вступила до університету Британської Колумбії, який закінчила в 1969 році. Потім вона продовжила навчання в Лондонській школі економіки, під час навчання три місяці провела в СРСР. До свого приходу у велику політику викладала в університеті Британської Колумбії. У 1986 році вперше пройшла в Законодавчу асамблею Британської Колумбії. У 1990-1992 рр. призначена першим міністром юстиції і генеральним прокурором, в 1992-1993 рр. - міністром національної оборони. У 1993 році стала першою жінкою - прем'єр-міністром Канади.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Екс-прем'єр Канади:" Намагаюся витрачати гроші, і вам раджу "". інші інтерв'ю дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Соломко Ірина

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Пані Кемпбелл, як ви вважаєте, чому криза так сильно зачепила Україну?
Але поліпшення є?
Від чого буде залежати, чи скористаємося ми цим шансом?
А в Молдові?
Але якщо ці гроші будуть використані не за призначенням?
Як Канада переживає кризу?
Це помилка уряду?
Як довго буде криза?
Ви в зв'язку з кризою почали заощаджувати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация