Ексклюзивне інтерв'ю Drom.ru з Ігорем Безрідних, колишнім шеф-дизайнером ГАЗу

  1. «Хотів бути таксистом, а став дизайнером»
  2. Про концептах кінця 90-х і американців
  3. Про співпрацю з італійцями
  4. Життя після ГАЗу

Ігор Олексійович Безрідних - один з найдосвідченіших вітчизняних автомобільних дизайнерів. Він працював в Художньо-конструкторському бюро ГАЗу з 1981-го по 2014 рік, причому останні 20 років обіймав посаду головного дизайнера-стиліста. За його плечима - десятки реалізованих проектів. Багато з них по праву слід віднести до золотого фонду російської технічної естетики. Нині Безрідних знаходиться на заслуженому відпочинку, але час від часу бере участь в різних проектах в якості незалежного фахівця або консультанта. Кореспондент Drom.ru зустрівся з Ігорем Олексійовичем, щоб розпитати про проекти минулого.

«Хотів бути таксистом, а став дизайнером»

- Ви присвятили ГАЗу багато років, вигляд десятків серійних і експериментальних моделей з Нижнього Новгорода розроблений Вами або під Вашим керівництвом. Який проект був першою серйозною дизайнерською роботою?

- Тут, скоріше, треба почати з того, як я взагалі пішов по цьому шляху. Багато в чому це щасливий збіг обставин. Коли після школи я здавав вступні іспити в Горьковський політех, то не вірив в свої шанси. Там на автомобільному факультеті був найжорстокіший конкурс: прохідний бал - п'ятірка і золота медаль. А у мене - 4,5 і медалі немає. На свій подив, я здав всі вступні іспити на відмінно і був другим в списку надійшли. "Млинець! Доведеться вчитися! ».

Навчався на спеціальність «інженер-механік». Після випуску мене збиралися розподілити на Чебоксарский тракторний завод, але я вже вирішив, що хочу займатися саме дизайном, а не підкапотним простором тракторів. Завжди любив малювати.

За сприяння керівника кафедри все-таки вдалося влаштуватися в Художньо-конструкторське бюро ГАЗу, але керівник відділу кузовів Абрам Ісаакович Гор був принциповим начальником і брав в дизайнери тільки людей зі спеціальним художнім освітою. При цьому Гор визнав, що на нього справили враження мої малюнки. Загалом, мене взяли на посаду конструктора в відділ VIP-автомобілів ( «Чайки» та інше). Дизайном там я не займався.

Але випадок втрутився в долю. Був ювілей головного конструктора легкових автомобілів Юшманова, який в 40-і роки займав посаду провідного конструктора ГАЗ-12 ЗІМ. Чарівний дядько. До ювілею серед дизайнерів оголосили конкурс - в подарунок Юшманова потрібно намалювати ЗІМ. Вони намалювали, але на ЗІМ це абсолютно не було схоже, нікому не сподобалося. Тоді Володимир Носаков - один з провідних конструкторів ГАЗу - сказав: «Я знаю людину, яка зробить малюнок як потрібно!». Мені відвели три дні і три ночі.

Мені відвели три дні і три ночі

ГАЗ-12 ЗІМ

- Потрібно було зробити ескіз?

- Ні, потрібно було зробити справжню картину. Я взявся намалювати її в аерографічного техніці. До цього я ніколи не малював аерографом, але за три дні упорався. Виставили цей малюнок на показі керівництву. Підходить знаменитий Лев Єремєєв. Людина-легенда, автор вигляду 21-й «Волги» і 13-й «Чайки». Він єдиний в інженерному бюро ГАЗу ходив в чорному халаті, хоча за інструкцією покладався білий. Підходить, дивиться на мій малюнок і так емоційно говорить: «Цей малюнок потрібно мені подарувати! Я ж автор зима! А Юшманов - конструктор, він обійдеться кресленням компонування! ».

Власне, після цієї історії все і закрутилося. Пам'ятаю, я працював над схемою дверних прорізів вантажівки ГАЗ-3307, коли до мене підійшов начальник ХКБ Глумов Михайло Михайлович і запропонував посаду дизайнера: «Приходь до нас, займешся справжньою роботою - дизайном! Інакше над цими кресленнями ти все життя будеш сидіти ».

А що мені втрачати? У школі таксистом мріяв бути, а тут мене в дизайн-відділ запрошують. Хоч один макет в натуральну величину приготую - і то добре! Загалом, перейшов на нову роботу вже на наступний день.

- Далі був перший проект?

- Так, далі як раз і був знаковий, серйозний проект - ГАЗ-3105. Мій перший макет, і він несподівано «вистрілив». Це була друга половина 80-х. В рамках боротьби з привілеями тоді «вбивали» «Чайку». І завдання було: створити такий демократичний автомобіль, який «не руйнував би свідомість революційної молоді». Так і почався проект нового представницького седана, ГАЗ-3105 «Волга».

Так і почався проект нового представницького седана, ГАЗ-3105 «Волга»

Найперший ескіз представницького седана ГАЗ-3105 «Волга», 1984 рік. Виконано І. Безрідних

- Ви тільки що перейшли на позицію дизайнера, досвіду роботи над великими дизайн-проектами не було, і тут Вам довіряють розробку вигляду нового представницького автомобіля. Це як?

- Мій проект вибрали на конкурсній основі. Було три групи дизайнерів, яким довірили роботу над цією темою. Поділ було таке: команда старої школи з великим досвідом роботи, команда молоді з професійним художньою освітою і третя група - це такі як я, без спеціальної освіти. Ми повинні були бути такими собі статистами, але вийшло навпаки - наш дизайн-проект переміг.

Ми повинні були бути такими собі статистами, але вийшло навпаки - наш дизайн-проект переміг

Майстер-модель ГАЗ-3105. Вона служила еталоном поверхні кузова. У «доцифровую» епоху її виготовляли з деревини спеціальної обробки

- Хто входив до складу журі?

- Дві стадії були. Перша - художньо-технічна рада ГАЗу. Туди входив спеціальний перелік фахівців заводу, там були перші слухання. І ось після того, як вже ясно стало, що треба продовжувати працювати, наступна стадія - художньо-технічна рада Мінавтопрому СРСР. Туди з'їжджалися головні конструктори всіх автомобільних заводів СРСР і маститі дизайнери.

До ради Мінавтопрому входили, зокрема, Марк Демідовцев (шеф-дизайнер «АвтоВАЗу»), Микола Кірєєв (автор вигляду ГАЗ-24), заступники міністра автопрому. Коротше, людина 30 високопоставлених фахівців. І вони просто все як один показали на мою пропозицію: «Робимо ось це». Ну і закрутилася робота. Були прототипи першої, другої, третьої серії. Дизайн початкових варіантів був більш футуристичний, а фінальних - більш стриманим.

Показ перших ГАЗ-3105 в Кремлі відбувся в той день, коли Єльцин публічно поклав на стіл свій партквиток (11 липня 1990 року - прим. Авт). На презентацію привезли чотири прототипу. Показ перших ГАЗ-3105 в Кремлі відбувся в той день, коли Єльцин публічно поклав на стіл свій партквиток (11 липня 1990 року - прим

Перші робочі прототипи «Волги» -3105 і творці моделі

ГАЗ-3105

У другій половині 80-х ГАЗ розробив представницький седан під індексом 3105. Незважаючи на звичне ім'я «Волга», з класичними «Волга» цей автомобіль не мав нічого спільного. І дизайн, і конструктив тут були створені з чистого аркуша. Під капотом 3105 стояв новий 3,4-літровий бензиновий V8 потужністю 170 к.с. Він агрегатувався з 5-ступінчастою МКП. Привід - постійний повний.

Оснащення «нуль-п'ятої» не виглядає бідним і за сьогоднішніми мірками: кондиціонер, електропривід сидінь, дзеркал і стекол, підігрів сидінь і дзеркал, АБС, бортовий комп'ютер.

Остаточний варіант ГАЗ-3105 - саме його намагалися запустити у виробництво

Люксовий ГАЗ-3105 повинен був стати основою для наступного покоління «Волг». Зокрема, був створений прототип здешевленої модифікації автомобіля (він мав індекс 3104) - з укороченою колісною базою, монопріводом і спрощеної комплектацією. На жаль, ГАЗ не зміг фінансово витягнути освоєння виробництва нового сімейства. В середині 90-х зібрали лише дослідну партію 3105 в кількості 55 примірників.

Я особисто розробив колірну палітру для «нуль-п'ятої», я взагалі все колекції створив для ГАЗу - колірні, тканинні. Розробляв всю «розтяжку» кольорів для легкових автомобілів, для вантажних, для «Соболь», Газелей, 3307.

Розробляв всю «розтяжку» кольорів для легкових автомобілів, для вантажних, для «Соболь», Газелей, 3307

Фірмовий легкосплавний колісний диск ГАЗ-3105. За словами Безрідних, для досвідчених автомобілів отвори в дисках доводилося виточувати і обробляти вручну

Чотири прототипу ГАЗ-3105 пофарбували в різні кольори: один - білий, другий - кольори «Кагор», третій - «Газель» і четвертий - «Перемога робітників» (потім його перейменували в «Ландрін»). Це все на базі ярославських емалей, я сам Колеровать.

ГАЗ-3104 - укорочена і здешевлена ​​модифікація «нуль-п'ятої» для звичайних споживачів. Створена в 1989-1990 рр. На першому фото - макет, на інших - робочий прототип. На фото з макетом справа - Ігор Безрідних, а зліва - його найближчий соратник Сергій Плотніков

Автомобілі стояли в Кремлі, вийшло все політбюро дивитися на них. Горбачов прокотився на одній з машин і в кінці кінців схвалив подальші роботи по моделі.

З боків - ранні прототипи ГАЗ-3105, по центру - спрощений ГАЗ-3104

Про концептах кінця 90-х і американців

- В кінці 90-х ГАЗ вразив публіку низкою дуже яскравих прототипів - нові «Волги» ГАЗ-3111, 3103/04, позашляховик ГАЗ-3106 «Отаман-II». Дизайн всіх цих машин розробляли Ви. Найбільш пам'ятний проект - 3111. Свого часу ЗМІ загострювали увагу на те, що перший прототип «одинадцятої» побудували американці. Можете докладніше розповісти про це?

- Дійсно, перший макет-демонстратор ГАЗ-3111 з пластика побудували американці, фірма Venture Industries з Детройта. Ця компанія спеціалізувалася на виготовленні прототипів, фрезеруванні, створенні оснащення і т. П. Там були чудові фахівці-модельники. Фірма давно була на горизонті у ГАЗу, звернутися до них - рішення керівництва. Це почасти ще обумовлювалося і тим, що дослідне виробництво ГАЗу тоді завантажили проектами під зав'язку, потужностей не вистачало.

Найперший демонстраційний зразок ГАЗ-3111, його зробили в США. Зовнішні панелі кузова виконані зі склопластику. У серійних машин 2000-2001 рр. вони, звичайно ж, були сталевими

Але Venture ніяк не брала участі в створенні образу ГАЗ-3111, це повністю наша розробка. Дизайн і конструкція «одинадцятої» були записані в цифровому вигляді. Американцям ми передали диск з математичною моделлю кузова і салону - виготовте, будь ласка. Вони говорили, що це унікальний випадок у їхній практиці, оскільки зазвичай автовиробники у них замовляли не тільки виготовлення, а й інжиніринг, тобто розробку конструкції.

Треба сказати, ми брали активну участь у виготовленні демонстратора. Я кожні два тижні їздив в Детройт. Потрібно було приймати роботу і вносити якісь правки. У Venture сильно здивувалися, що я вмію сам макетного роботами займатися. Одягав комбінезон і випилював кришки багажника, капота, дверей. До фарбування практично доводив. В Америці дизайнери цього не вміють. Вони приїжджають в костюмі і краватці і кажуть модельника - «тут зробіть те-то і те-то», але самі з макетом своїми руками не працюють.

- Як це робилося? Виходить, у цього зразка був трубчастий каркас, на який навісили пластикові панелі?

- Ми відправили в США звичайну серійну «Волгу» ГАЗ-3110. І вже на її базі американці будували перший зразок ГАЗ-3111. Основу залишили, а кузов зробили новий. Все боковини, прорізи, всі деталі зовнішньої поверхні, капот, крила і все таке зроблені з нуля. Навіть цей демонстратор ГАЗ-3111 може пересуватися самостійно, це робочий зразок.

Навіть цей демонстратор ГАЗ-3111 може пересуватися самостійно, це робочий зразок

Виготовлення демонстраційного зразка ГАЗ-3111 в США в компанії Venture Industries

ГАЗ-3111

ГАЗ-3111 - один з найяскравіших проектів російського автопрому 90-х років. ГАЗ створив повністю новий кузов, але заощадив на конструктиві - «одинадцята» спиралася на модернізоване шасі ГАЗ-3110 з залежною ресорної задньою підвіскою. Екстер'єр 3111 відрізняється «пружними» формами і великою кількістю хромованих стилістичних деталей. Дизайн відсилав до культових газовской моделям 50-х - 21-й «Волзі» і зиму.

Дизайн відсилав до культових газовской моделям 50-х - 21-й «Волзі» і зиму

Серійні ГАЗ-3111 2000-2001 рр.

Передбачалося, що ГАЗ-3111 стане флагманом легковий гами заводу і займе позицію на щабель вище «директорської» «Волги» ГАЗ-3102. В закупівлю обладнання під випуск «одинадцятої» ГАЗ вклав величезні гроші. Дрібносерійний випуск моделі освоїли в 2000-2001 рр. У 2001 році завод ГАЗ був придбаний холдингом «Базовий елемент», який вважав за проект нової «Волги» занадто витратним. Від нього вирішили відмовитися. Проте було зібрано понад 400 таких машин, причому вони відрізнялися високою якістю виготовлення кузовів і салонів. Левову частку ГАЗ-3111 оснастили моторами ЗМЗ, але деякі машини отримали V6 і V8 виробництва Toyota.

- Навіть сьогодні, майже 20 років по тому, ГАЗ-3111 виглядає класно. Але коли дивишся на його складні форми, розумієш, що це нетехнологічний, дорогий у виробництві дизайн. Як керівництво ГАЗу схвалив такий з точки зору дизайну складний і сміливий проект?

- Тоді на заводі не було проблем з так званими «воротами якості», тобто не було ступеневої проходження проектів через дрібних клерків. Ми, дизайнери, безпосередньо спілкувалися з вищим керівництвом заводу, директор Микола Андрійович Пугин нам повністю довіряв.

Розповім таку історію. Уже після першого показу ГАЗ-3111 на MIMS-1998 ми готували якийсь проект на базі серійної «Волги» -3110, і до нас в фарбувальний комплекс експериментального цеху прийшов Пугин.

- Ми ще що-небудь робитимемо? - запитує Микола Андрійович.
- Є макет комфортабельного позашляховика, - відповідаю йому.
- Ти вважаєш, це перспективно?
- Так.
- А що для цього потрібно?
- Ну на ГАЗ-3111 витратили мільйон у.о. ...
- А якщо я виділю півтора мільйона на наступний рік на виготовлення позашляховика, як вам?

Після цього ми почали роботу над першим зразком ГАЗ-3106. До речі, спочатку передбачалося, що він буде називатися «Гарпун», але публіці машину представили вже як «Отаман-II» (першим «Отаманом» був експериментальний пікап - прим. Автора). Позашляховик теж американці робили - за вже відпрацьованою з 3111 схемою: ми їм креслення, вони нам - демонстратор.

- Тобто фактично ГАЗ-3106 з'явився взагалі випадково? Просто сподобався Пугіна і вирішили робити?

- Він побачив його тільки в готовому вигляді, тобто це навіть не обговорювалося. Пугин в той момент не втручався в дизайн-процес взагалі. Я завжди говорив: купують конкретний бренд. Ось Джорджетто Джуджаро - це бренд. Що він там зробить - пофігу. На проміжних стадіях ніхто не втручається. Якщо спочатку прийнято пропозицію, що стилем повинен займатися ця людина, він повинен вести його до кінця. Дизайнер повинен бути послідовним у своїй помилці.

ГАЗ-3106

Середньорозмірний рамний позашляховик ГАЗ-3106 «Отаман-II» по агрегатам і ходової частини уніфікований з пікапом ГАЗ-2308 «Отаман». Від 2308 взяті передній і задній провідні мости, підвіски, рульове управління, гальмівна система і колеса.

Вперше «Отаман-II» представили у вересні 1999 року в Нижньому Новгороді. Салон автомобіля розрахований на сімох людей. «Отаман-II» передбачалося запустити в виробництво в 2003-2004 рр. Для позашляховика хотіли запропонувати широку лінійку двигунів. Спеціально під цю модель Заволзький моторний завод розробив новий мотор з індексом 301.10 - це V6 об'ємом 3,2 л і потужністю 207 к.с. Крім цього двигуна передбачалося ставити бензинові мотори Toyota, а також дизелі ГАЗ-560 (ліцензійний Steyr).

На ГАЗі розраховували, що модель за рахунок набагато більш низької ціни потіснить на російському ринку позашляховики з Японії і Кореї. На жаль, «Отаман-II» так і залишився експериментальним автомобілем, побудованим у вигляді єдиного демонстраційного зразка. На початку нульових на ГАЗі повернулися до ідеї власного комфортабельного позашляховика, для якого повторно використовували індекс 3106, але про цю історію ми розповімо окремо і в наступний раз.

- Ви пам'ятаєте, якою була прем'єра ГАЗ-3111?

- Так, я добре це запам'ятав. З США приїхала вся команда фахівців, які працювали над першим зразком 3111. Власник Venture Industries Ларрі Вінджет особисто привіз їх, щоб вони подивилися на презентацію «Волги», а заодно і на Москву. Керівником модельників у американців був Джо - високий латиноамериканець, який виглядав і одягався, як гангстер. Вночі перед відкриттям йшла підготовка виставки. На стендах всіх компаній кипить робота: миють, полірують машини, стенди збирають.

На стендах всіх компаній кипить робота: миють, полірують машини, стенди збирають

ГАЗ-3111 і Ігор Безрідних на Московському міжнародному автосалоні 1998 року

Джо сам сів за кермо «одинадцятої» і вигнав її з контейнера на наш стенд. Нікого до «Волзі» не підпускав, щоб не дай бог не подряпали. Коли машина здалася з цього ящика, у всіх щелепа відвисла, на стендах робота зупинилася, все покидали свої шурупокрути і як загіпнотизовані за «Волгою» побігли. Я сам не очікував такої реакції, не відразу зрозумів, що відбувається. До мене підійшов п'яний директор АЗЛК Рубен Асатрян і зневажливо запитав: «Ну чо ви там покажете?». Коли виїхала «Волга», він моментально протверезів.

Дизайнери ГАЗу наклеюють шильдики на прототип нової «Волги» ГАЗ-3111 за день до відкриття міжнародного Московського автосалону 1998 року

Але найцікавіше було, коли в будівлю Експоцентру в'їхали ще два прототипи нових «Волг» - ГАЗ-3103 і ГАЗ-3104 - які повністю були зроблені в Нижньому Новгороді. Тут шок трапився вже у керівників Venture. Питають: «Звідки ?! Як ?! Самі зробили ?! А чому у нас не замовили ?! ». «Ну, у вас ми обкатували технології зі склопластику, а тут машини з металу зроблені», - відповідаю. Коротше, MIMS-1998 року був абсолютним тріумфом для ГАЗу.

Американець-модельщик Джо тоді напівжартома-напівсерйозно попросився на ГАЗ, бо теж хотів так навчитися працювати з металом. А головний конструктор Venture власноруч губкою вимив 3103 і 3104 - хотів відчути форму і «зацінити» рівень роботи.

Про співпрацю з італійцями

- Чи не могли б Ви розповісти про маловідоме проект ще однієї «Волги» - ГАЗ-3107?

- Цю машину ми розробляли в рамках співпраці з італійським концерном FIAT. Коли ми тільки виготовили прототип ГАЗ-3103, влітку 1998 року до нас приїхав виконавчий директор Фіата Паоло Кантарелла. Тоді йшли переговори про локалізацію виробництва фиатовских малолітражок на ГАЗі. Кантарелла зупинився в готелі «Хвиля» недалеко від заводу, і наш головний конструктор Юрій Володимирович Кудрявцев взяв цей самий ГАЗ-3103, щоб на ньому забрати італійського топ-менеджера.

І ось Кантарелла побачив цей автомобіль і питає, мовляв, що за машина така? Чому нічого про неї не розповідали? Він не повірив, що це справжній автомобіль, думав, якийсь ходовий макет. Біля воріт прохідної, а там вже червона доріжка розстелена, варто все наше керівництво. Кантарелла змусив водія зупинитися і замість того, щоб по червоній доріжці піти назустріч нашим директорам, почав відкривати капот, лазити під днище і нюхати вихлоп. Було дуже забавно.

На першій же нараді, яке взагалі-то було присвячено проекту виробництва фиатовских малолітражок в Нижньому, Кантарелла з Фіата запропонував створити робочу групу з розробки спільного автомобіля бізнес-класу, який потім став відомий як ГАЗ-3107.

Суть проекту полягала в використанні однієї елементної бази для нашого автомобіля і автомобіля Lancia. Двигун, підвіски повинні були бути загальними, але кузова - різними. Була запропонована така схема: FIAT поставляє двигуни, а ГАЗ у себе виготовляє підвіски. Італійці вважали, що ми славимося міцної «ходовкой», і це був би такий бренд: шасі made by GAZ. У підсумку наша робоча група поїхала в Італію і два місяці там працювала спільно з фіатовцам.

За 3107 була створена ескізно-компоновочная схема, ескізний проект конструкції кузова, ескізний проект стилю. Все це було представлено керівництву, і віце-президент FIAT із зовнішньоекономічних зв'язків Карбоні високо оцінив наш проект. На жаль, наші напрацювання залишилися незатребуваними, а от італійський проект переродився в серійну Lancia Thesis. Ну а наше партнерство з Фіатом закінчилося через дефолту в серпні 1998 року.

Ну а наше партнерство з Фіатом закінчилося через дефолту в серпні 1998 року

Lancia Thesis, що випускалася в 2001-2009 рр. «Родичка» не відбувся проекту ГАЗ-3107

Життя після ГАЗу

- Чим Ви займалися після відходу з поста головного дизайнера ГАЗу? Чи залишаєтеся ви затребуваним фахівцем?

- Так, і після ГАЗу я продовжував працювати, власне, продовжую робити це до сих пір. Я брав участь в декількох великих проектах. Зокрема, розробляв дизайн інтер'єру для демонстраційного макета лімузина проекту «Кортеж» (цей макет був показаний в 2013 році - прим. Автора). Салон для демонстратора ми зробили повністю - від ескізів до конструктиву і готового салону. Причому виготовили в унікально короткі терміни. Такою була умова з боку Мінпромторгу і НАМИ. Роботу виконали в одній з інжинірингових компаній, яка виступала підрядником інституту НАМИ.

У цьому салоні реалізована складна система кріплень на магнітах, яка замінює зовнішні кріплення. Але це інженерне рішення, звичайно, годиться тільки для макета-демонстратора. На серійному автомобілі таке не потрібно.

Серед інших недавніх проектів - диверсійно-розвідувальний автомобіль і броньований армійський позашляховик. Але це поки секрет, розповісти не можу.

легкий фургон

У числі ескізів, які нам показав Ігор Безрідних, є і такий - легкий фургон ГАЗ. Якщо ви стежите за автомобільними новинами, то, напевно, пам'ятаєте, що в березні нинішнього року голова ради директорів «Групи ГАЗ» Зігфрід Вольф анонсував швидку появу принципово нового легкого комерційного автомобіля ГАЗ, порівнянного за розмірами з Volkswagen Caddy. Так ось, за словами Безрідних, серйозна робота над таким автомобілем на ГАЗі почалася ще кілька років тому. На цьому ескізі Ігоря Олексійовича, датованим 2011 роком, - одна з пропозицій по екстер'єру нового газовской фургона.

Ескіз легкого фургона ГАЗ, 2011 рік

PS Від автора:

Росія - не Італія. У нас немає таких багатих ремісничих традицій, а в XX столітті не було і не могло бути того, що італійці називають «carrozzeria», тобто майстерень з розробки та виготовлення кузовів для автомобілів. Але професійний і творчий шлях таких людей, як Ігор Безрідних, показує, що талановиті автомобільні дизайнери у нас були і є. За своїм навичкам і компетенції вони не поступаються колегам з найбільш «автомобільних» країн світу. Саме такі майстри здатні створювати впізнаваний і самобутній стиль автомобілів, і як наслідок - конкурентоспроможний продукт.

Який проект був першою серйозною дизайнерською роботою?
А що мені втрачати?
Далі був перший проект?
Це як?
Можете докладніше розповісти про це?
Як це робилося?
Виходить, у цього зразка був трубчастий каркас, на який навісили пластикові панелі?
Як керівництво ГАЗу схвалив такий з точки зору дизайну складний і сміливий проект?
Ми ще що-небудь робитимемо?
Ти вважаєш, це перспективно?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация