Екскурсія в минуле: як почути зірок початку XX століття?

Нещодавно в інтернеті з'явилися записи видатних музикантів початку століття, серед яких - оперні співаки Федір Шаляпін, Енріко Карузо і Неллі Мельба. Їх голоси виявилися збережені для нащадків завдяки рішенню ентузіастів тих часів помістити пластинки в спеціальний архів. Нещодавно в інтернеті з'явилися записи видатних музикантів початку століття, серед яких - оперні співаки Федір Шаляпін, Енріко Карузо і Неллі Мельба

Екскурсія в минуле: як почути зірок початку XX століття?

На початку XX століття пластинки, як відомо, швидко стиралися і тому більша частина тодішньої музики до нас, на жаль, не дійшла. Проте, кращі твори ентузіасти вирішили зберегти для нащадків.

Для цього вони помістили ще жодного разу не прослухані пластинки із записами видатних вокалістів - Шаляпіна, Карузо, Мельба, а також інструменталістів - наприклад, знаменитого чеського скрипаля Яна Кубелік - в меморіальні капсули, які повинні були бути розкриті через 100 років (на знімку).

Грамофонні записи були заховані під будівлею Паризької опери в святвечір 1907 року. У момент їх закладки політик Арістід Бріан зазначив, що знахідка продемонструє нащадкам «рівень наших приладів звукозапису і дозволить кращі співаки нашого часу».

Записи, на яких Карузо і інші зірки 1907 року співають арії з опер Вагнера, Бетховена, Верді були вилучені в минулому році разом з двома іншими капсулами, закладеними в 1912 році. Одна з капсул 1912 року виявилась що не підлягає відновленню, а всі інші пройшли копітку реставрацію і оцифровку.

У числі записів, які французькі любителі музики початку минулого століття вважали гідними для передачі нащадкам виявилися, наприклад, пісня «Як король йшов на війну» у виконанні Федора Івановича Шаляпіна, «сапатеадо» Пабло Сарасате, зіграний Яном Кубелік, арію з вердівського «Отелло» у виконанні Франческо Таманьо - одного з найзнаменитіших тенорів рубежу XIX і XX століть.

До того ж, в незвичайному архіві, крім записів Енріко Карузо і Неллі Мельба, зберігалися платівки легендарної французької співачки і актриси Емми Кальве і інших знаменитостей періоду, який отримав назву «Прекрасна епоха».

Цікаво, що далеко не всі сучасні вокалісти із захопленням сприйняли записи своїх великих попередників. Так, баритон Франсуа Ле Ру, педагог Паризької опери заявив, що в ті часи виконавці співали занадто голосно, часом надто малювалися, а також проявляли схильність до швидкого вібрато, яке зараз звучить дивно.

«Сопрано в основному були носовими. Більшість з них не пройшли б далі чвертьфіналу в сучасному конкурсі », - заявив Ле Ру,

Втім, навіть якщо Ле Ру прав, слід враховувати ще й рівень звукозапису тих часів. Він, м'яко кажучи, залишав бажати багато кращого - і голоси могли бути перекручені за рахунок неякісних мікрофонів та інших тодішніх пристроїв.

Втім, зараз кожен, - як фахівець, так і просто любитель опери - може самостійно з'ясувати, наскільки добре записані голоси великих вокалістів «Прекрасної епохи» - все їх партії знаходяться у відкритому доступі.

Всі записи з "капсул часу" будуть перевидані і випущені на лейблі EMI на початку 2009 року. Тим, часом Паризька опера збирається зібрати колекцію кращих музичних уривків початку XXI століття і помістити її в нові "капсули часу".

Читайте ще в розділі "Культура".

Екскурсія в минуле: як почути зірок початку XX століття?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация