Експерт від Міноборони: Розвал СРСР вдарив по ВПК всіх раніше входили до нього республік

Колишній начальник прес-служби Міністерства оборони, військовий оглядач газети «Комсомольская правда» Віктор Баранець в інтерв'ю "Правде.Ру" розповів, як після розвалу СРСР Росії довелося налагоджувати виробництво в таких темпах, що це не могло не позначитися на якості. Колишній начальник прес-служби Міністерства оборони, військовий оглядач газети «Комсомольская правда» Віктор Баранець в інтерв'ю Правде

"До розвалу Радянського Союзу на його території діяло понад 2,2 тисячі підприємств, які працювали на військово-промисловий комплекс, це необов'язково були військово-промислові заводи, це були і підприємства, де виготовлялися продукти подвійного призначення. На такому заводі могли робити чайники, холодильники, лопати і в той же час випускати якісь комплектуючі для нашої бойової техніки.

Після розвалу Радянського Союзу приблизно третина військово-промислових підприємств і підприємств подвійного призначення пішли або дісталися колишнім республікам Радянського Союзу. Природно, єдине тіло радянського військово-промислового комплексу було сильно пошкоджено, але тут картина, як зараз модно говорити, неоднозначна.

Багато підприємств повного циклу, припустимо, де могли виготовлятися літаки, підводні човни, системи ППО, артилерія, танки - вони залишилися цілком на території РФ, а деякі виробництва, які порушували раніше прийнятий цикл виготовлення військової продукції - вони, як я вже говорив, відійшли в інші республіки.

І тут сталося ось що. З найбільш серйозними, найбільш стратегічно важливими виробництвами, що залишилися на території союзних республік, Москві все-таки вдалося зберегти відносини. Яскравий приклад тому, звичайно, наша співпраця з Україною по виробництву міжконтинентальних стратегічних ракет, - зокрема, це робилося в Дніпропетровську на підприємстві "Південне".

Так само нам деякий час вдавалося підтримувати зв'язки з тим же Казахстаном, дещо і зараз залишилося, і в тій же Киргизії. Таким чином, ядро ​​залишилося на території РФ, приблизно 15% залишилося на території колишніх радянських республік - і ми зберегли кооперацію з цими республіками. Звичайно, нам довелося відмовитися від послуг цих союзних республік, хоча багато хто з них просилися, щоб ми їх зберігали в системі військово-промислового комплексу, оскільки це робочі місця, це технології, це, врешті-решт, доходи, але не вийшло.

Зараз тут би було несправедливо не сказати, що, припустимо, військово-промисловий комплекс Білорусії - а це наше союзну державу - працюють в тісному контакті з російською оборонкой, і це розвиток на взаємній вигоді триває.

Говорити про те, що Росія по частині військово-промислового комплексу залишилася самодостатньою після розвалу Радянського Союзу, звичайно, було б в корені неправильно. Розвал Радянського Союзу завдала серйозного удару по нашому військово-промисловому комплексу, і Росії довелося стахановськими темпами, в форс-мажорному порядку шукати ці випали ланки і чимось їх замінювати.

Безумовно, це швидко не робиться, але нам довелося швидко, в екстреному порядку налагоджувати виробництво, що позначалося на якості. Більш того, деякі ланки довелося заміщати за рахунок імпорту військової продукції, як при покупці цілком конкретних бойових систем, так і особливих комплектуючих, звертаючись, в тому числі, і в США, і, будемо говорити так, країни НАТО.

Що стосується союзних республік, то, безумовно, вони втратили технологічну базу, якої їх підживлювала Москва за допомогою своїх НДІ, конструкторських бюро, які, безумовно, були фаворитами на багатьох напрямках, і вершки військово-наукової думки текли з Москви в ці республіки, де ними користувалися місцеві інженери та конструктори. Хоча у них, звичайно, були свої лідери.

Але, тим не менше, розвал Радянського Союзу наніс серйозні технологічний удар по виробництву, по промисловості союзних республік, оскільки, як я вже говорив, там були не тільки чисто військові заводи, але там були заводи подвійного призначення, це одна сторона питання.

Друга сторона питання полягає в тому, що багато підприємств, які працювали на оборонку в союзних республіках, закрилися, а це завдало серйозного удару по економіці цих республік, оскільки скоротилося гігантську кількість робочих місць, я вам повторю цифру. Ось у нас було 2,2 тисячі СРСР, на них працювало понад 2 мільйони осіб.

Коли ж СРСР розвалився, у нас майже на третину зменшилася кількість таких підприємств, ми зараз тупцюємо на рівні 1500, але найголовніше, що республіки, які працювали на військово-промисловий комплекс СРСР, втратили майже півмільйона робочих місць, що, безумовно, завдало удару і за станом їх економіки.

Проте, я б обов'язково хотів сказати про те, що багато інтеграційні ланки з рядом республік нам все-таки вдалося зберегти: на першому місці, безумовно, варто Білорусія і Україна, на третьому місці стоїть Казахстан, Киргизія, у нас з нею свої виробництва.

Що стосується, наприклад, радіоелектроніки, тут ми, безумовно, дуже сильно підживлювалися не тільки з боку Білорусії, але і Прибалтики - у них дуже серйозно була радіоелектроніка розвинена, ось тут нам довелося шукати замінники, піднімати власну технічну базу, і більше навантажувати нашого стратегічного союзника Білорусію.

Я б дуже серйозно злукавив, якби не сказав, що разом з республіками пішла дуже важлива сировинна стратегічна база. Я не хочу зараз підгодовувати центральне розвідувальне управління США зазначенням конкретних матеріалів, але я повинен сказати, що на території багатьох колишніх радянських республік були такі копалини, які мали і мають стратегічне значення для виготовлення певних матеріалів для нашої бойової техніки. І слава Богу, що ми зберегли контакти і з Казахстаном, і з Вірменією, де є саме такі копалини, які вкрай потрібні для виробництва російських озброєнь.

Ми і розплачуємося за це бойовою технікою, у нас свого роду бартер існує, навіть з республіками, які вже не входять в організацію договору колективної безпеки. Але тим не менше, по сировинній базі яка працювала на оборонку, розвал СРСР завдав удар ".

Інші коментарі по темі:

Експерт: В останні роки йде пожвавлення оборонно-промислового комплексу Росії

Леонід Івашов: Росії дісталося багато від ВПК СРСР, але вона все зруйнувала

Експерт: Росія не змогла перетравити ВПК, з яким залишилася після розвалу СРСР

Ігор Коротченко назвав країни, здатні посилити ВПК Росії

Читайте статтю по темі: Оборонна міць Росії відновлюється

Всі подробиці по темі ви можете знайти тут .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация