ЕКСПЕРТИ - про те, навіщо король Саудівської Аравії їде в Росію

У середині липня в Москву з офіційним дводенним візитом прибуде король Саудівської Аравії Салман ібн Абдель Азіз Аль Сауд. Це його перша поїздка в нашу країну. Король проведе переговори з Володимиром Путіним. У середині липня в Москву з офіційним дводенним візитом прибуде король Саудівської Аравії Салман ібн Абдель Азіз Аль Сауд

Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд

ЗМІ вже розголосили деякі теми обговорення лідерів держав. Зокрема, ними стануть ситуація в Сирії та Іраку, боротьба з тероризмом, нафтові питання і двосторонню співпрацю.

Не виключено, що будуть підписані контракти на поставку Ер-Ріяду озброєння. Йдеться про ракетні комплекси С-400, вертольотах і танках T-90МС російського виробництва. Як раніше заявила Федеральна служба з військово-технічного співробітництва Росії (ФСВТС), операція з продажу зброї між саудитам і Вашингтоном ніяк не перешкоджає переговорному процесу.

Нагадаємо, раніше стало відомо, що під час візиту президента США Дональда Трампа в Саудівську Аравію був укладений найбільший одноразовий контракт на продаж зброї в американській історії - вартістю в 109,7 млрд доларів. Портал Defense News повідомив, що в рамках цієї найбільшої збройової угоди Ер-Ріяд закупить протиракетні комплекси THAAD, на що планується витратити 13,5 мільярда доларів. Крім того, будуть закуплені не тільки літаки і вертольоти, але також заправники і розвідники.

Аналітики відразу побачили тут політичну складову. Очевидно, що зустріч в Саудівській Аравії в чому була натхненна ідеєю створення якогось противаги Ірану і взагалі створенням загострення навколо цієї країни. просто Трамп нацьковував всіх проти Ірану . Детальніше про те, чому перед США краще не підлещуватися, читайте в нашому матеріалі .

"Правда.Ру" звернулася за коментарем до експертів.

Відповідає Іван Коновалов, політолог.

- Чи є ймовірність, що ці переговори перейдуть у практичну площину?

- Абсолютно в це не вірю. Обговорюватися це буде, звичайно. Для саудитів використання можливості нашого військово-технічного співробітництва вже останні 15 років - це та "морквина", якій вони намагаються нас весь час подражнити, і ніколи це не доходить до логічного кінця. У нас був великий пакет контрактів, близько 4 мільярдів доларів. Але і часи були інші, коли протиріч не було. Але і це не вилилося в жодні реальні контракти. Потім нам пропонували контракти в обмін на те, щоб ми відмовилися від підтримки законного сирійського уряду. Природно, ми не прийняли це.

Звичайно, якщо вони захочуть купити, ми продамо. Тому що нічого особливо такого немає чутливого в тому, що вони запитують. Але вони за це від нас щось зажадають, якихось політичних поступок. Ми їх робити не будемо. Значить, нічого не отримають.

Але це можна все обговорювати, але я абсолютно не вірю, що це може перетворитися в якісь реальні, тверді збройові контракти. Тому що для саудитів це просто інструмент гри з нами, спроби отримати від нас якісь поступки, оскільки зараз Росія - провідний гравець на близькосхідному театрі військових дій.

Відповідає Андрій Бакланов, радник заступника голови Ради Федерації, дійсний державний радник РФ 1-го класу, заступник голови Асоціації російських дипломатів.

- Як ви оцінюєте політичне значення візиту саудівського монарха?

- Треба сказати, що це буде багато в чому унікальний візит, тому що візит чинного короля - це щось нове в історії наших відносин.

Тепер що стосується проблем, які вимагають свого розгляду на найвищому авторитетному рівні. Перше - це ціни на нафту. Треба сказати, що при новому саудівському керівництві ми вперше настільки далеко пішли в питанні узгодження цінової політики в сфері енергоносіїв. Ми наближалися до цього неодноразово, але зараз Саудівська Аравія і Російська Федерація є основними дійовими особами в тому діалозі, який зав'язався навесні цього року: з питання вироблення збалансованої політики оптимальної ціни на енергоресурси. І саме наші країни в даний час є головними учасниками переговорів в питанні досягнення консенсусу, який би торкався країни ОПЕК і так звані незалежні країни.

Ми домовилися про зниження рівня виробництва. Це стабілізувало ринки, і на переговорах, звичайно, піде мова про те, як з такої разової і дуже успішної акції по зниженню стель видобутку з включенням країн ОПЕК і країн, що не входять в ОПЕК, піти далі; може бути, по шляху створення якоїсь більш досконалої, більш постійної функціонуючої системи.

Якщо брати енергетичну сферу, тут два інших дуже важливих аспекти. Це продовження співпраці з нафти, по нафтохімії, по газу. У нас вже є майданчики певні, там працює "Лукойл-оверсиз" і має з 2004 року загальну змішану компанію з саудівським капіталом. "Стройтрансгаз" проклав ряд своїх ліній для передачі нафти, нафтопроводів на територію Саудівської Аравії. Тобто певні напрацювання є, але, звичайно, мова повинна йти про більш систематичному, масштабну співпрацю в сфері виробництва нафти.

Третє питання торгово-економічного плану - це пояснення готовності саудівської сторони йти по лінії співпраці з нами в будівництві і розвитку ядерної енергетики. Певні передумови для цього є, у нас є хороші напрацювання, великий досвід. Ми б могли дуже успішно співпрацювати з Саудівською Аравією, але головні переговори попереду, багато що залежить від настрою двох керівників країн.

Якщо брати політичну сторону, мова піде про те, як зблизити наші позиції з тих питань, по яким вони розходяться в даний час. Це ситуація в Сирії і навколо неї, ситуація в Ємені, питання про гострий протистоянні, яке склалося між Іраном і Саудівською Аравією. З цих питань у нас є багато корисних для Саудівської Аравії напрацювань, ми готові були допомогти саудівським друзям, чіткіше уявити наші аргументи, які у нас є. Одночасно, я думаю, треба йти по шляху зниження рівня протистояння на Близькому Сході, тому що він і так перевантажений проблемами.

Що стосується Саудівської Аравії і Ірану, я вважаю, що тут багато є що приходить, штучного, і цей конфлікт штучно роздувається, треба йти по шляху зниження рівня протистояння, тим більше що їм ділити-то і нема чого. Вони самодостатні, забезпечені країни, у них є енергоносії, багато інших можливостей, треба якось стабілізувати ситуацію на Близькому Сході. Це наша лінія, і тут ми можемо бути дуже корисні Саудівської Аравії, навіть, якщо вони попросять, в плані певних елементів посередництва.

Тому порядок денний може бути велика; природно, вона буде включати проблематику антитерору. Ми з великою повагою ставимося до тих пропозицій, які висловлювалися саудівськими колегами, вони говорили про створення міжнародних об'єднань антитерористичного плану, і ми підтримували це. Але що стосується чисто практичних моментів - зокрема, боротьби проти терористичних сил на території Сирії - тут потрібна велика редакція суміщення наших підходів, по яких є розбіжності. Очевидно, що необхідний додатковий діалог - в тому числі на найвищому рівні.

Чи є ймовірність, що ці переговори перейдуть у практичну площину?
Як ви оцінюєте політичне значення візиту саудівського монарха?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация