Експерти UIF прокоментували новий закон про Донбас / Український інститут майбутнього

  1. Експерти UIF прокоментували новий закон про Донбас Автор: політичний експерт Українського інституту...
  2. Плюс 3: Тепер з'явився відповідальний
  3. Плюс 4: Торгівля, блокада, інші питання

Експерти UIF прокоментували новий закон про Донбас

Автор: політичний експерт Українського інституту майбутнього Игарь Тишкевич для " Хвилі "

Депутат Верховної Ради Оксана Сироід на своїй сторінці в Facebook опублікувала фото «паперового варіанту» Законопроекту «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету над тимчасово окупованими територіями Донецької та Луганської областей». Представлений текст дозволяє розставити крапки над «і» в довгих суперечках, які велися без наявності самого предмета обговорення - на підставі поданої Олександром Турчиновим концепції і англомовних тезах, які були доступні іноземним дипломатам. Моє перше враження від прочитання документа позитивне - він дає Україні таке необхідне поле для маневрів і полегшує прийняття додаткових заходів впливу на окупанта. Принаймні документ, що складається з 11 статей містить кілька плюсів для нашої країни.

Читайте також Що робити з Донеччиною та Крим после деокупації: світова практика правосуддя перехідного ПЕРІОДУ

Плюс 1: Назвали речі своїми іменами

Ключовою проблемою режиму антитерористичної операції в Україні є те, що формально країна зберігає суверенітет над територією, де проводиться АТО. А там де є формальний суверенітет, є обов'язки перед громадянами, обов'язки згідно з прийнятими на себе міжнародним зобов'язанням і так далі. Якщо спростити, то незалежно від того, хто вирив окоп на тій чи іншій висотці, держава зобов'язана:

  • виплачувати пенсії, соціальні допомога та інші призначені заповіддю виплати;
  • зберігати діючої банківську систему, забезпечувати переклад грошей між суб'єктами господарювання і так далі;
  • компенсувати громадянам нанесений в результаті бойових дій шкоди (незалежно з чийого боку «прилетіло»)
  • нести відповідальність за (і природно забезпечувати) роботу інфраструктури з підтримки життєдіяльності, підтримувати і розвивати систему освіти, охорони здоров'я, проводити протиепідемічні заходи
  • запобігати у міру можливостей техногенні катастрофи, боротися з їх наслідком і наслідком стихійних лих
  • і багато багато іншого.


Читайте також Україна поверне Крим і Донбас за однієї умови - політолог Тишкевич про план Кремля і військовій загрозі з Білорусі

Все це тому що АТО проводиться на своїй території, на яку поширюється суверенітет держави. В результаті будь-які рішення Києва щодо обмеження виплат (виплат на вільних територіях) наштовхувалися на критику міжнародних організацій і країн-партнерів, оскільки такі рішення були незаконні навіть з точки зору українського законодавства.

Стаття перша законопроекту називає речі своїми іменами - територія визнається окупованою. Це означає, що до моменту деокупацію суверенітет України не поширяться на дані райони, але держава має намір його забезпечити в майбутньому. Як окупанта названа Російська Федерація, що згідно 4-й Женевської конвенції 1949 року автоматично (факт визнання в Кремлі своєї країни окупантом не потрібно згідно зі ст. 2 Конвенції) перекладає на неї відповідальність за перелічені вище пункти (крім виплат громадянам). Що стосується пенсій, стипендій, допомоги і так далі, то Україна зобов'язана виплатити все до копійки ... але вже після деокупацію території, або в звільнених містах. Тобто де-факто працює схема стає цілком законною, а додаткові претензії відсікаються.

Тепер Київ не зобов'язаний піклується за підтриманням життєдіяльності на окупованих територіях і вже тим більше не зобов'язаний проводити компенсації пошкодженого в результаті бойових дій нерухомого та рухомого майна. Є факт окупації, є бойові дії, є окупант.

Але найголовніше в статті 1 законопроекту, то, що Російська Федерація визнається учасником конфлікту. Україна, зафіксувавши цей факт у своєму законодавстві, згідно статті 2 Женевської Конвенції, згоди Кремля не це не потрібно. Це перший крок до того, щоб при подальших переговорах по Донбасу не дати РФ знову «піти» на позиції «всього лише посередника, можливо зацікавленого». Зрештою, навіть при обговоренні формату миротворців, країна окупант не голосує, але підписує мандат місії як один з учасників конфлікту. Чи не Захарченко з теслярські, а Путін, в гіршому для Києва разі вся трійця «на рівних» - в якості другої сторони.

Читайте також Україна і Росія можуть підвищити ставки на Донбасі

Плюс 2: Не дати у себе віджати

Конвенції 1949 року накладає певні зобов'язання на країну-окупанта в частині гарантій права власності. Громадяни та юридичні особи (якщо вони не безпосередні учасники конфлікту) зберігають всі майнові права. Теоретично, Україна могла б не прописувати це окремим пунктом Закону, але стаття 2 окремо зупиняється на темі. Зокрема підтверджується незаконність будь-яких угод з рухомим та нерухомим майном, підтверджуються права громадян України незалежно від того, де вони в даний момент проживають.

Це дозволяє прибрати ще одну небезпеку - багаторазовий переділ власності «по законам ДНР / ЛНР», або використовуючи дісталися в спадок друку українських державних органів.

Право власності гарантується в тому випадку, якщо воно придбано відповідно до Законів України. Тобто теоретично продати квартиру в Донецьку можна, але лише в тому випадку, якщо покупець і продавець виїдуть на вільну територію для здійснення угоди, заплатять податки. Те ж саме з іншим рухомим та нерухомим майном.

Таким чином Україна повторила успішний кейс Грузії, яка оголосивши території Абхазії окупованими, запобігла масовий розпродаж нерухомості. Але одним законом тут не обійтися: грузини відкрили кадастр, по кожному з ділянок на непідконтрольних територіях зібрали максимальну інформацію, відстежують динаміку. Україна, якщо вона хоче дійсно гарантувати право власності і заявити про послідовність своєї політики, необхідно далі робити те ж саме.

Читайте також Путіну доведеться вибирати: йти на загострення на Донбасі або проковтнути чергове приниження

Плюс 3: Тепер з'явився відповідальний

Кажуть, у семи няньок дитя без ока. Так і було з відповідальністю за проведення АТО. Фактично оборона території здійснювалася силами ЗСУ і НГ, але формально операцією досі керує СБУ. Стаття 9 Закону може покласти край такому «гібридному керівництву гібридного відображення гібридної агресії» - формується Об'єднаний оперативний штаб Збройних Сил України. Таким чином, тепер є чітка і зрозуміла вертикаль підпорядкування і, як не крути, вертикаль відповідальності.

Читайте також У полоні Мінська-2: чому терміново необхідний «План-Б» по Донбасу

Плюс 4: Торгівля, блокада, інші питання

Питання переходу громадян через пункти пропуску, торгівлі з непідконтрольними територіями тепер належать до сфери компетенцій Об'єднаного штабу. Тобто навіть якщо «союзники» України дотиснуть і змусять торгувати, процес можна буде зупинити на невизначений термін через просте рішення простого полковника (ну, або генерала) «в зв'язку з оперативною обстановкою».

Однак, в законі є ряд моментів, які викликають питання:

Їх виклав виконавчий директор Українського інституту майбутнього Віктор Андрусів:

1. Закон містіть чистий абсурд. У Законі є посилання на агентство Мінський протокол, в якому словосполучень "окуповані территории" назіваються ОКРЕМІ райони Донецької та Луганської областей. Тобто Закон посілається на документ з іншою назв територій, Які закон візнає окупованімі. До того ж, у нас є чинний Закон про Особливості управління цімі "Окремо районами". З того тексту, что я бачив, я не зрозумів, скасовано цею Закон чи ні.
2. прив'язки до Мінськіх домовленностей є шкідлівою з Огляду на питання, Які розглядаються сьогодні, а самє - введення міротворців. Так, звісно, ​​законодавці хотят Показати відповідальність України относительно Мінська. Альо цею поїзд Вже Пішов. І зараз всі вчепили за ідею міротворців. А реалізація цієї Ідеї потребуватіме нового документу.
3. Закон Взагалі НЕ вірішує Тисячі проблем, Які вініклі внаслідок військового конфлікту. Там Нічого не сказано про ті, як ма ють функціонуваті органи влади и правовий порядок у пріфронтовій зоне, де ма ють місце юридичний и соціальний колапс.

Читайте також На що розраховує Путін з ідеєю миротворців ООН на Донбасі

замість висновку

Ухвалення цього законопроекту, як я писав і раніше, є ключовим і надзвичайно важливим кроком для успішного обговорення всіх майбутніх сценаріїв. Для формату Мінська (разом з можливими миротворцями) законом зафіксована пріоритетність пунктів про безпеку, без їх номерів, що логічно, оскільки частина важливих для України кроків (та ж межа) в тексті Мінська-2 віднесені на невизначений термін «після виборів». В даному випадку є закон - спочатку безпеку, потім все інше. І українська сторона вже може спокійно і аргументовано говорити, що не може порушувати власне законодавство заради чергового компромісу. А щоб змінити закон - потрібні кроки назустріч від іншої сторони.

Те ж саме з виплатами, торгівлею, підтримкою інфраструктури ОРДЛО. Раніше це був обов'язок, зараз прояв доброї волі. До прийняття закону України могли поставити в провину (і ставили на переговорах) неналежне виконання своїх зобов'язань перед громадянами. Тепер українська сторона може поставити просте запитання: «а що нам буде за те, що ми подамо, наприклад, воду, припустимо пару фур і так далі». Це вже зовсім інша позиція.

Природно, що такий закон надзвичайно невигідний як РФ, так і деяким, так званим «союзникам» України, які працюють на якнайшвидше створення приводів для зняття санкцій з Кремля.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация