Експерти: росіяни не готові до переходу на добровільні пенсійні внески

Фото: ТАСС / Єгор Алєєв

Мінекономрозвитку запропонувало прив'язати ставки ПДФО до системи індивідуального пенсійного капіталу (ІПК). Таким чином, ті громадяни, які не захочуть платити внески на пенсію, будуть платити 15 відсотків ПДФО, ті ж, хто направить на накопичення 10 відсотків від зарплати, заплатять прибутковий податок за ставкою 10 відсотків. Експерти m24.ru міркують про плюси і мінуси чинної сьогодні в Росії плоскої системи оподаткування, а також про необхідність страхувати пенсійні вклади.

Мінекономрозвитку обговорює варіанти зміни ставки ПДФО . На цей раз у відомстві запропонували міняти ставку ПДФО в залежності від внесків в систему ІПК. Таким чином влада розраховує підстьобнути росіян почати самостійно збирати на пенсію. Ті, хто будуть відкладати гроші на старість пропонується виплачувати 10 відсотків в пенсійний фонд і ПДФО за ставкою 10 відсотків. Тих же, хто відмовиться від пенсійних накопичень зобов'яжуть платити 15 відсотків ПДФО.

При цьому передбачається, що нинішня ставка в 13 відсотків збережеться у тих, хто відкладає на пенсію 4 відсотки від зарплати.

Поки ідея знаходиться тільки в фазі внутрішнього обговорення, планується, що система ІПК повинна замінити собою державну накопичувальну. Таким чином, працівники самі будуть платити добровільні внески. При цьому ПДФО стягується як з зарплат, так і з інших доходів.

Завідувач кафедри менеджменту Вищої школи державного управління РАНХиГС Ілля Биковніков розповів m24.ru, що суперечки про зміни по ПДФО не згасають останні три-чотири роки. Фінансовий блок вже обговорював і перехід до не плоскі обкладенню, і ідею прив'язки до пенсійних накопичень.

"Рано чи пізно все упреться в проблему, пов'язану з правильним адмініструванням. У нас зараз перший рік, коли пенсійні накопичення, по крайней мере в соціальній частині, віддані податковому органу. Тоді виходить, що пенсійні накопичення повністю повинні бути теж передані у відання податковому органу . Поки реформа цього не передбачає - і ця перша проблема ", - сказав експерт.

Він зазначив, що існує система тільки останніми роками почала приносити державі непогані доходи, а пропозиція міністерства варто розглядати лише як потенційну модель в майбутньому. За його словами, Росія лише вийшла на прийнятний рівень з точки зору збирання та наповнюваності бюджету, принаймні цей дохід тепер можна планувати.

"І зміна цього податку викличе негативну реакцію надходження в бюджет. Тому навряд чи саме зараз це доцільно. Так, це можна розглядати як потенційну модель, тому що в деяких європейських країнах оподаткування йде саме таким шляхом. Але там пенсійні відрахування не є частиною податку , вони є добровільними внесками громадян. тобто кожен громадянин при вступі на першу роботу створює індивідуальний пенсійний рахунок. У нас працює прообраз цієї системи, але громадяни самі не створюють свої пенсійні від Ісленьев, це робить роботодавець в складі соціальних відрахувань від зарплати. Тому, наскільки швидко громадяни зможуть переключитися на цю систему і усвідомити, навіщо їм це - це ще одна важлива проблема ", - продовжив Биковніков.

Росія - одна з небагатьох країн, як серед азіатських, так і серед європейських, в якій діє плоска шкала оподаткування. Громадяни платять податок за єдиною ставкою, незалежно від рівня доходів.

"Відповідно, держава намагається перейти на більш перспективну модель, яка зараз застосовується по всьому світу. Хоча, на мій погляд, питання це відкритий однозначно - в нашій країні плоска система працює дуже непогано і приносить пристойні доходи в бюджет", - пояснив співрозмовник m24. ru.

Биковніков зазначив, що співгромадяни також можуть виявитися абсолютно не готовими до переходу на добровільні пенсійні внески - в Росії історично не було такого досвіду. Громадяни не звикли робити якісь додаткові відрахування за себе. "Буде те ж саме, що і з додатковою медичною страховкою - у нас дуже маленький відсоток населення купує ДМС самостійно, за них це робить роботодавець", - уклав експерт.

Директор Банківського інституту ВШЕ Василь Солодков підтримав пропозицію міністерства економічного розвитку. Однак він упевнений, що пенсійні накопичення повинні бути застраховані.

"З моєї точки зору пропозицію абсолютно розумне. Зараз, незалежно від того, скільки людина відраховує, якщо він народився до 1968 року, то ставка плоска - 12 тисяч рублів і яка в нього була зарплата - це абсолютно нікого не цікавить. Однак виникає питання - де гарантія, що ці пенсійні накопичення дочекаються людини, який справно все життя платив внески? Без гарантій віддавати гроші державі - страшно ", - впевнений фінансист.

Він зазначив, що питання з пенсійними накопиченнями до сих пір стоїть дуже гостро - приватні пенсійні фонди теж не можуть гарантувати збереження коштів протягом десятиліть. За його словами, існуючу модель необхідно міняти, але робити це таким чином, щоб люди розуміли, що альтернатива - це "сірі" зарплати в конвертах.

"І повинні бути чіткі, зрозумілі гарантії. На зразок того, що існує зараз в банківській системі. Можна по різному ставитися до роботи Агентства зі страхування вкладів, але вони сформували систему довіри до банків. Ми знаємо, що якщо у банку відкликана ліцензія, щоб ні відбулося, через два тижні будуть виплачені гроші в межах суми страхового покриття - 1,4 мільйона рублів. Теж саме необхідне застосувати і до пенсійної системи ", - прокоментував він m24.ru.

Фінансовий блок активно обговорює можливості і варіанти проведення податкового маневру. Так, в лютому Мінекономрозвитку і Мінфін пропонували знизити податки на працю і збільшити ПДВ , Щоб перезапустити економічний ріст і "обілити" зарплати. Тоді йшлося про зниження страхових внесків до 21 відсотка і підвищенні податку на додану вартість до 21 відсотка, були озвучені й інші варіанти - 20/22, 22/22 і 21/22.Однак виникає питання - де гарантія, що ці пенсійні накопичення дочекаються людини, який справно все життя платив внески?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация