Експертиза зубів Миколи II принесла сенсацію: поховали, не тої

Єкатеринбурзькі останки не витримали перевірки по зубам

У розтягся на довгі роки справі «про екатеринбургских останках» новий поворот. Стали відомі висновки стоматологів, які проводили експертизу зубощелепної системи черепів, які були виявлені в «царському» похованні на Уралі. Вердикт фахівців конкретний: люди, чиї останки були підняті пошукачами з потайною ями на старій Коптяківській дорозі, по багатьом зубним ознаками абсолютно не схожі на царя Миколи Другого, його дружину і дітей. Кореспонденти «МК» ознайомилися з стоматологічними доказами, а також звернулися до історії взаємин імператорської родини з дантистами.

Кореспонденти «МК» ознайомилися з стоматологічними доказами, а також звернулися до історії взаємин імператорської родини з дантистами

фото: ru.wikipedia.org

Надгробний меморіал сім'ї Миколи II в Петропавлівському соборі.

Експертиза, про яку йде мова, була проведена в рамках відновленого на прохання Російської Православної Церкви розслідування про «екатеринбургских останках». Дослідження проводили кілька вчених - лікар-стоматолог вищої категорії, віце-президент Стоматологічної асоціації Санкт-Петербурга Еміль Агаджанян, історики Леонід Болотін і Олексій Оболенський. Вони «провели дослідження зубощелепної системи (стоматологічного статусу) і історико-джерелознавче дослідження по так званим« єкатеринбурзький останкам ».

В якості вихідних матеріалів для нинішніх досліджень були надані дані судово-стоматологічної експертизи, що проводилася в першій половині 1990-х, зафіксовані тоді точні параметри зубощелепної системи всіх черепів, піднятих з поховання на старій Коптяківській дорозі ... Перед вченими, які проводили незалежну експертизу, поставили кілька конкретних питань. Прочитавши з'явилося зараз в електронному вигляді «Додаткове висновок фахівців» по ​​«єкатеринбурзький останкам», підписана згаданими вище вченими, можна виявити, що головні, самі сенсаційні висновки містяться у відповідях на два з цих питань.

«Питання № 4. Чи можна стверджувати з урахуванням попереднього« Висновки фахівців », раніше висловленого експертами В. Н. Трезубовим і В. Л. Поповим судження про дентофобія государя Імператора Миколи Олександровича, а також опублікованих В. Л. Поповим і Г. А . Пашіняном відомостей про наявність однієї амальгамной пломби з білого металу на зубі № 47 і однієї цементної пломби на зубі № 44 черепа № 4 і видалених зубах № 46 і 38 у черепа № 4, що даний череп міг належати Государю Імператору Миколі Олександровичу?

Відповідь: Оскільки немає ніяких об'єктивних підстав підозрювати наявність дентофобія за життя Імператора Миколи Олександровича, стан зубів черепа № 4 ніяк не співвідноситься з регулярним відвідуванням Государем стоматолога, а видалення зубів № 46 і 38 на нижній щелепі Імператора не підтверджується історичними джерелами про життя Государя в квітні -мае 1918 р можна зробити висновок про те, що твердження про належність черепа № 4 Імператору Миколі Олександровичу дуже суперечливе і не має під собою об'єктивних підстав ...

Питання № 6. Чи можна, спираючись на дослідження зубощелепної системи останків, виявлених в єкатеринбурзькому похованні, припустити, що череп № 7 належить Імператриці Олександрі Федорівні, череп № 3 - Великої Князівні Ользі Миколаївні, № 5 - Великої Князівні Анастасії Миколаївні і № 6 - Великої Князівні Тетяні Миколаївні?

Відповідь: Ні. Дані експертиз, проведених В. Л. Поповим і Г. А. Пашіняном, а також реальний стан зубощелепної системи черепів № 7, 3, 5 і 6 з єкатеринбурзького поховання не дозволяють зробити висновок про їх належність Імператриці Олександрі Федорівні і великій княжні Ользі Миколаївні, Тетяні Миколаївні та Анастасії Миколаївні зважаючи множинного наявності карієсу і пародонтиту на зубах, що не піддавалися зуболікарському лікування не менше 1-2 років до смерті власників черепів № 3, 5, 6 і 7 ... »

фото: ru.wikipedia.org

Отже, думка висококласного петербурзького дантиста однозначно: у членів імператорської сім'ї «зубне господарство» не могло знаходитися в такому запущеному вигляді, як у людей, чиї останки виявлені під Єкатеринбургом.

Але які були взаємини у «першої особи» Російської імперії і його близьких з дантистами? Покопавшись в історичних матеріалах, ми з'ясували деякі цікаві подробиці з цього приводу.

До дантистам самодержець і його близькі зверталися досить часто. Тому, наприклад, в Олександрівському палаці Царського Села встановили зуболікарське крісло. У Лівадійському палаці в Криму в лікарській кімнаті також було все необхідне для лікування «імператорських» зубів.

А в одному з приміщень Зимового палацу було обладнано спеціальний стоматологічний кабінет. Це «службове приміщення» коштувало недешево. За збереженим рахунках видно, що тільки за встановлений там стоматологічне крісло було сплачено 250 рублів (для порівняння: дійна корова коштувала в ту пору близько 60 рублів, батон білого хліба 7 копійок, оренда невеликої квартирки на околиці Москви обходилася 5-7 рублів за місяць) . Причому гроші на покупку цього чуда техніки були виділені за рахунок власних коштів імператриці. І це аж ніяк не випадково.

Виявляється, пані Олександра Федорівна страждала від лютих зубних болів. У виснаженої численними пологами імператриці зуби, як то кажуть в народі, «посипалися».

Ось що писала Алікс Миколі Другому в червні 1916 року: «Зубний лікар прийшов і скоро почне мене мучити ... Щоденні відвідування зубного лікаря здатні довести до божевілля ...» Інший лист, датований груднем 1915 року: «Я була цілу годину у дантиста ... Дантист покінчив зі мною на цей раз, але зубний біль ще триває ... Я курю тому, що болять зуби і - ще більш лицьові нерви ... »

»

фото: ru.wikipedia.org

Череп №7, як припускають, належав імператриці.

Її Величність вельми активно «балувався» тютюном. Однак куріння плюс нездорові зуби провокували появу неприємного запаху з рота. Тому потрібні кошти для освіження дихання.

Для імператорської сім'ї закуповувався не тільки зуболікарський інструментарій, але і засоби гігієни порожнини рота. Якщо проаналізувати книги витрат на потреби царської сім'ї, видно, що тільки в 1917 році на зубні щітки, порошок і освіжаючий еліксир витрачено 33 рубля.

Але хто ж з тодішніх стоматологів мав «доступ до тіла»? Чи були серед цих лікарів «лейб-дантисти»? «Головні зуби країни» лікували спочатку двоє американських стоматологів, які дісталися Миколі Олександровичу «у спадок» від батька, імператора Олександра Третього, - Жорж Шарль де Маріні і Генріх Воллісон. Пізніше царської сім'ї полюбився доктор з Ялти Сергій Кострицький. Його вмілим рукам вдавалося так лікувати зуби цесаревича, що не траплялося кровотеч, які були б смертельно небезпечні для хворого на гемофілію Олексія. Талант цього дантиста не міг не знайти належної оцінки імператриці.

Однак доктор не бажав переїжджати на постійне місце проживання з Криму в Петербург. А сім'я самодержця Російського не хотіла користуватися послугами іншого стоматолога! Тому в разі потреби КОСТРИЦЬКИЙ екстрено викликали з Ялти, а його вінценосні пацієнти терпляче чекали, поки він добереться потягом з берегів Чорного моря на береги Неви.

Цікавий штрих: кожен візит дантиста і проведене ним лікування Романови (навіть маленький цесаревич) оплачували з власних коштів. На державну казну тягар стоматологічних витрат вони не покладали, як би не здалося це смішним нинішнім високопоставленим пацієнтам з їх дармовим (тобто фактично за рахунок платників податків) обслуговуванням в спецполіклінік.

Хоча послуги зубоврачевателя обходилися і в колишні часи дуже не дешево. Про суми, які доводилося платити імператорської сім'ї, можна судити. наприклад, по одному зі збережених документів, датованому 1 916 роком. Згідно з ним цесаревич Олексій сплатив зі своїх сум «зубного лікаря Костриця за лікування і відшкодування дорожніх витрат 1/6 частина - 116 рублів і 66 копійок.» Тобто прибув за височайшим викликом доктор оглянув шістьох членів царської сім'ї, і суму причитавшегося йому гонорару Романови « розкидали »на шість чоловік - по справедливості!

Після сумних для Миколи Олександровича подій зими 1917 року, він і його родина продовжували користуватися послугами КОСТРИЦЬКИЙ. Відносини екс-царя з доктором навіть стали ближчими: траплялося, «розжалуваний» монарх заходив до свого дантиста, щоб просто поговорити.

До послуг КОСТРИЦЬКИЙ Романови вдавалися, навіть опинившись на засланні. Ось лише один з епізодів, що відноситься до осені 1917-го. У Тобольську на питання Комісара Тимчасового Уряду Панкратова про здоров'я, імператриця відповіла, що все добре, але іноді болять зуби, не можна викликати їх лікаря з Ялти? Той дозволив. Потрібно віддати належне доктору, який з Криму через країну, охоплену хаосом, в жовтні 1917 року приїхав до Тобольська до своїх пацієнтів, головний з яких на той момент вже відрікся від престолу.

Пізніше «громадянин Романов» познайомився з місцевим дантистом - Марією Ремдель. Микола Олександрович в своєму щоденнику неодноразово згадував візити до неї. Хоча про що він говорив з дантистка, лікувала вона йому зуби, який був обсяг лікування, невідомо.

Що сталося далі з царською сім'єю, знає весь світ. А ось яка доля доктора КОСТРИЦЬКИЙ? Виявляється, улюблений стоматолог останнього імператора врятувався від «більшовицької чуми»: поплив мало не з останнім пароплавом з Криму. Він відкрив стоматологічний кабінет в Константинополі, потім, переїхавши до Франції, там займався звичною справою. Цей дантист придумав «Еліксир КОСТРИЦЬКИЙ», який проводився у Франції до 90-х років минулого століття.

Одного разу в житті доктора раптом знову «спливли» Романови. КОСТРИЦЬКИЙ пропонували дати висновок з приводу зубів черговий оголосив лже-Анастасії. Однак «лейб-дантист» з якихось своїх причин відмовився її оглядати.

Продовження теми - в матеріалі "У Миколи II були проблеми з зубами"

Але які були взаємини у «першої особи» Російської імперії і його близьких з дантистами?
Але хто ж з тодішніх стоматологів мав «доступ до тіла»?
Чи були серед цих лікарів «лейб-дантисти»?
У Тобольську на питання Комісара Тимчасового Уряду Панкратова про здоров'я, імператриця відповіла, що все добре, але іноді болять зуби, не можна викликати їх лікаря з Ялти?
А ось яка доля доктора КОСТРИЦЬКИЙ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация