Експортна виручка "Газпрому" терпить рекордне падіння

ВАТ "Газпром" очікує в 2009 році зниження експортної виручки на 18,8-25,6 мільярда доларів в порівнянні з минулим роком - до 47-42 мільярдів доларів, при цьому компанія не має наміру відмовлятися від будівництва найдорожчого в своїй історії газопроводу "Південний потік "(South Stream), який оцінюється в 19-24 мільярдів євро, пише в понеділок газета" Комерсант "з посиланням на презентацію концерну.

За даними видання, в 2008 році "Газпром" продав на експорт 179 мільярда кубометрів газу за середньою ціною 409 доларів за тисячу кубометрів. Таким чином, виручка від продажів в Європі повинна була скласти 73,2 мільярда доларів. Правда, в п'ятницю Федеральна митна служба повідомила, що експортна виручка "Газпрому" становила 66,4 мільярда доларів. Розбіжність з митною статистикою, на думку джерела "Комерсанта" в "Газпромі", пояснюється тим, що частина газу була куплена в Європі і там же перепродана.

В цьому році обсяг продажів "Газпрому" впаде до 170 мільярдів кубів при зниженні цін до 280 доларів за тисячу кубометрів. Тобто максимум експортної виручки "Газпрому" складе 47,6 мільярда доларів.

При цьому заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведєв в своїй презентації не виключив, що ця цифра може виявитися ще нижче, і мінімум доходів "Газпрому" може скласти близько 42 млрд доларів. За рахунок країн СНД монополія планує компенсувати в цьому році лише 1 мільярд доларів (14,9 мільярда доларів виручки в 2009 році проти 13,9 мільярда доларів в 2008 році). "Газпром" також допускає зниження видобутку в цьому році з 550 мільярдів до 510 мільярдів кубометрів у зв'язку зі скороченням споживання газу Україною і країнами ЄС у січні.

На тлі різкого падіння експортної виручки "Газпром" планує запустити найдорожчий у своїй історії проект. На зустрічі з інвесторами в п'ятницю Медведєв вперше розкрив загальний кошторис газопроводу South Stream, який по дну Чорного моря в 2015 році повинен з'єднати Росію з Південною Європою. До сих пір вартість проекту трималася в таємниці. У презентації "Газпрому" будівництво South Stream оцінюється в 19-24 мільярдів євро. За курсом Центробанку на вихідні (46,48 рубля за 1 євро) - це 0,88-1,12 трильйона рублів витрат до 2015 року. З цієї суми не менше 4 мільярдів євро припаде на підводну частину газопроводу, яку побудує СП "Газпрому" і ENI (50 на 50). Ще 15-20 мільярдів доведеться витратити на наземну частину - від Болгарії до Австрії (1,3 тисячі кілометрів) і Адріатичного узбережжя Греції (990 км).

Як зазначає видання, зрештою вартість і протяжність газопроводу залежатиме від обраного маршруту. Найкоротший з них проходить шельфом Росії, України, Румунії та Болгарії. Другий обходить Румунію стороною. Два припускають прокладку труби по шельфу Росії, Туреччини і Болгарії - на випадок конфлікту з Україною.

Міжурядові угоди про будівництво газопроводу вже укладено з Болгарією, Сербією, Угорщиною і Грецією. Залишилося узгодити документи зі Словенією та Австрією. Раніше "Газпром" оцінював проектну потужність трубопроводу в 31 мільярд кубометрів газу в рік. А минулого тижня Медведєв сказав, що South Stream може постачати до 47 мільярдів кубометрів.

Як сказано в презентації, за умови завершення South Stream і Nord Stream сумарна потужність експортних газопроводів c урахуванням української газотранспортної системи до 2015 року складе 304 мільярдів кубометрів газу в рік. У той же час експорт російського газу в Європу не перевищить 220 мільярдів кубометрів газу в рік. Тобто, зазначає Максим Шеїн з "Брокеркредитсервісу", South Stream забере обсяги, що призначалися для прокачування через Україну. Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко в суботу в Мюнхені заявила, що газопроводи повинні будуватися для "додаткових обсягів газу", а не для того, "щоб досадити партнерові".

Читайте по темі:

"Нафтогаз" і "Газпром" не домовилися про транзит

"Газпром" скоротить експорт палива в Європу

Близько 80% акцій «Газпрому» заклали помилково

"Газпром" не претендує на газ RosUkrEnerg

"Газпром" випав з десятки найбільших

Не пропусти блискавку! Підписуйся на нас в Telegram

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация