El País (Іспанія): Спроба державного перевороту в СРСР з метою повалення Горбачова не вдалася

Кореспондент іспанської El País згадує «Серпневий путч»: спроба державного перевороту в СРСР з метою зміщення Михайла Горбачова, тримала в напрузі весь світ з ранку 19 серпня 1991 року, завершилася кількома днями по тому, 21 серпня, арештом змовників

Кореспондент іспанської El País згадує «Серпневий путч»: спроба державного перевороту в СРСР з метою зміщення Михайла Горбачова, тримала в напрузі весь світ з ранку 19 серпня 1991 року, завершилася кількома днями по тому, 21 серпня, арештом змовників. Через два дні Горбачов визнав, що не зробив «все можливе для запобігання перевороту».

Москва - Спроба державного перевороту в СРСР з метою зміщення Михайла Горбачова тримала в напрузі весь світ з ранку 19 серпня 1991 року, завершилася кількома днями по тому, 21 серпня, арештом змовників. Через два дні Горбачов визнав, що не зробив «все можливе для запобігання перевороту». Ось як описувала кореспондент «Ель Паїс» в Москві Пілар Бонет невдалий переворот:

Росія, яка вчора відновила своє історичне гідність і святкувала закінчення комуністичної ери, не дозволить відібрати у неї політичний капітал перемоги над ГКЧП, що тримали в напрузі весь світ, починаючи з ранку понеділка 19 серпня. Такою була головна ідея послання, з яким переміг російський лідер Борис Єльцин звернувся вчора до радісним масам людей, що звільнилися нарешті від примари насильства і громадянської війни, який протягом десятиліть заважав демократичному розвитку суспільства.

«Ми перемогли, - сказав Єльцин безлічі людей, що зібралися навколо нього і скандували його ім'я і слово« Росія ». - Путч розгромлений, його ватажки заарештовані. Цього більше ніколи не повинно статися в нашій країні ».

Одягнений в сірий костюм і червону краватку, Єльцин насолоджувався перемогою в оточенні близько 200 тисяч осіб на раніше безликому місці, яке тепер стали називати площею Вільної Росії.

Тим часом, Президент Михайло Горбачов заявив вчора про свій намір залишатися вірним собі і Комуністичної партії, в якій він перебував все своє доросле життя, продовжуючи при цьому рух вперед по шляху демократизації. Під час зустрічі з працівниками преси радянський керівник висловив переконання в необхідності діяти, починаючи з цього моменту, разом з новими політичними силами, готовими, за його висловом, йти до кінця і боротися за реформи. Президент СРСР погодився, що мав би прислухатися до думки З'їзду народних депутатів, що відбувся в грудні 1990 року, який відмовився затвердити кандидатуру Янаєва в якості віце-президента, а Горбачов, навпаки, наполіг на його обрання.

Ще одна помилка

Горбачов також помилився з призначенням Юрія Болдирєва, глави апарату президента, який, на подив глави держави, без дозволу відкрив двері чотирьом путчистам, які прибули в неділю в другій половині дня до Горбачова у Форос, попередньо відключивши у нього лінії зв'язку.

Горбачов дуже довіряв Болдирєву і наполягав на тому, щоб Верховна Рада затвердила його в якості члена Ради Безпеки, проте йому це не вдалося.

Вчора Болдирєва відсторонили від займаної посади і замінили українським чиновником Григорієм Ревенко, що зіграв значну роль в розробці Союзного договору, який вже не буде підписаний в редакції, підготовленій до 20 серпня.

Сьогодні Горбачов зустрічається з керівниками дев'яти радянських республік, які розробляли цей текст. Серед них буде і Борис Єльцин, мужності якого президент СРСР в значній мірі зобов'язаний своїм звільненням. Радянський лідер висловив подяку Єльцину і іншим керівникам, який очолив опір ГКЧП і в підсумку зуміли змінити хід подій.

Тим не менш, деякі оглядачі вказували на те, що Горбачов був занадто стриманий в своїх похвалах Борису Єльцину. СРСР чекає попереду глибока перебудова владних структур, а також позбавлення від консерваторів, найбільш відчайдушні з яких зробили спробу держперевороту.

який нині добиває постріл

Надії, які Горбачов все ще покладає на КПРС, для якої, на думку багатьох, спроба перевороту стала смертельним пострілом, наочно проявилися, коли він виявив бажання, щоб його головний радник Олександр Яковлєв повернувся до лав партії. Надії Горбачова на оновлення інститутів колишнього режиму не підтверджуються настроями в суспільстві. Вчора ввечері Моссовет цивілізовано демонтував пам'ятник засновнику КДБ Феліксу Дзержинському.

У своєму публічному виступі Борис Єльцин заявив, що спроба перевороту стала уроком для всіх, в тому числі і для Горбачова, і що тепер проведення реформ забезпечено. Президент РРФСР висловив подяку громадянам, які своєю активною позицією сприяли перемозі, і особисто згадав майора Євдокимова, який у понеділок направив дюжину БТР на захист будівлі Верховної Ради Української РСР і законності в особі Бориса Єльцина. Він також згадав міністра оборони Костянтина Кобця, який організував оборону будівлі Верховної Ради Української РСР.

Єльцин сказав, що доручив віце-президенту Української РСР Олександру Руцкой створити Російську національну гвардію. Вельми емоційне звернення Єльцина передбачає цілком конкретні заходи, які повинні бути здійснені в майбутньому. Він оголосив про те, що в адміністративному апараті буде проведена масштабна чистка посадових осіб, підкорилися ГКЧП.

Єльцин безпосередньо звинуватив апарат КПРС в спробі перевороту і повідомив, що буде прискорено скасування партійних органів в державних установах. І, як би підтверджуючи свої слова конкретним прикладом, президент Української РСР тут же підписав указ про скасування партійних осередків в Збройних Силах. «Партійні керівники в Збройних Силах відкрито підтримали державний переворот і брали в ньому участь», - йдеться в указі, підписаному Єльциним. «Партійні органи штовхали військових на участь у війні з власним народом», - підкреслив він.

З учорашнього дня у Росії новий прапор - триколор, який використовувало Тимчасовий уряд з лютого по жовтень 1917 року. Прапор, який майорів в повітрі, підвішений до дирижабля над будівлею Верховної Ради, нарешті знайшов своє місце центральному шпилі будівлі і в залі засідань Верховної Ради, де його акуратно встановили два співробітника о другій годині пополудні. Попередній прапор був червоне полотнище з серпом і молотом і синьою смугою. Зі свого боку, секретаріат ЦК КПРС, намагаючись врятувати те, що можна, розпорядився вчора розслідувати роль партійних керівників у перевороті.

Горбачов: «Я не зробив усього можливого, щоб запобігти путч»

Сумний, якщо не сказати сповнений драматизму Михайло Горбачов визнав вчора під час зустрічі з сотнею журналістів свою історичну помилку, коли призначив на ключові посади людей, які спробували минулої неділі повалити його і зупинити процес реформ.

Серед них міністр оборони Дмитро Язов; внутрішніх справ Борис Пуго (вчора наклав на себе руки, коли його вже поїхали арештовувати); глава уряду Валентин Павлов і голова КДБ Володимир Крючков. «Я не зробив усього можливого, щоб уникнути путчу», - сказав Горбачов. Можливість маневру для Горбачова, який пообіцяв очистити КПРС від реакціонерів і поглибити перебудову, по всій видимості, скоротилася з огляду на ту роль, яку в дні кризи зіграв Борис Єльцин.

Глава СРСР запевнив, що спроба держперевороту стала уроком для нього і для всіх. «Це був важкий досвід, а особисто для мене - драматичний». У щирому тоні, до якого він раніше не вдавався під час публічних виступів, Горбачов розповів про тривогу, яку він пережив за ті 72 години, коли перебував під постійним наглядом, поки путчисти були при владі. Він розповів про те, як його намагалися зламати психологічно, щоб він підписав указ про введення надзвичайного стану або подав у відставку. Побоюючись, що розвиток подій призведе до його власної загибелі і його сім'ї, а також тих, хто залишилися йому вірні, включаючи 32 осіб особистої охорони, Горбачов спробував донести правду до зовнішнього світу. Він зробив чотири записи на відеокасету, яку його дочка Ірина та зять Анатолій розрізали на чотири частини для подальшого поширення. Також лікар президента написав кілька медичних висновків про стан його здоров'я з метою їх поширення. Горбачов визнав, що стежив за розвитком ситуації по Бі-Бі-Сі і «Голосу Америки».

Поки ініціатор перебудови розповідав про свої переживання під час перебування в ізоляції, путчисти вже стали розплачуватися за свої діяння. Глава МВС Борис Пуго наклав на себе руки, коли в його двері подзвонила група захоплення. Голова Верховної Ради СРСР Анатолій Лук'янов був усунутий з посади в зв'язку з підозрою в сприянні змовникам. Єльцин звинуватив голову Верховної Ради Лук'янова, найближчого соратника Горбачова, яке не увійшло до складу ГКЧП, в тому, що він був мозковим центром змови.

Всіх інших членів ГКЧП заарештували, за винятком Василя Стародубцева, голови Агропромислового союзу, місцезнаходження якого невідоме, і Олега Бакланова, віце-голови Ради оборони. Незважаючи на мовчання з боку керівних органів КПРС під час путчу, Горбачов на даний момент не має наміру виходити з партії. Він оголосив про те, що вона буде очищена від реакційних елементів, але при цьому ніякого полювання на відьом не буде.

Пілар Бонет

джерело: "INOсмі.ру" (El Pais, Іспанія)

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация