Емблеми родів військ в Росії

  1. Знаки відмінності Радянської Армії за родами військ 1970-1987гг. Попередження. Тут не розглядається...
  2. --- *** ---

Знаки відмінності Радянської Армії за родами військ
1970-1987гг.

Попередження.
Тут не розглядається сама форма одягу, знаки розрізнення за званням. Тільки за родами військ.
Кінець попередження.

Наказом МО СРСР №191 від 26 липня 1969 радикально змінюється форма одягу Радянської Армії. Мабуть саме радикальна зміна з 1943 року. Перейти на носіння нової форми пропонується з 1 січня 1970 року. При цьому в столичних гарнізонах на перехід до нової форми відводилося 10 днів, в інших гарнізонах 3 місяці.

Від автора. І будьте впевнені, через 3 місяці вся Армія вже носила нову форму одягу. Очевидно, півроку було відведено на пошиття і складування нових зразків одягу. Дисципліна форми одягу в Радянській Армії до 1970 року була доведена практично до межі. Абсолютно ніяких вільностей не допускалось. Тільки статутні предмети одягу.
Правда ... У 1970 році автор закінчував Калінінградський вище військово-інженерне училище. Повсякденні бавовняні кітелькі нового зразка нам видали в лютому 70. Ми наділи, подивилися і вони нам дружно дуже не сподобалися. Ми гуртом пішли до командира роти з проханням дозволити нам доношувати наші звичні милі гімнастерки, термін носіння яких закінчився, але які виглядали дуже акуратно. Все ж 4-й курс і повзати по полях вже не доводилося. Ротний із задоволенням погодився оскільки він тим самим відразу отримував резерв повсякденної форми на всю роту, яку він буде набирати після нашого випуску. Правда, ми не знали, що і начальник училища охоче погодився в думками командирів випускних рот залишити нам доношувати старий форму. Парадно-вихідну форму, яка нам дуже сподобалася, випускникам не видали оскільки це було просто нераціонально- видати всього на 3 місяці. Зате офіцерську форму ми отримали вже нового зразка.

Перш за все, згідно Правил:
Військовослужбовці Радянської Армії і Військово-Морського Флоту носять петлиці з емблемами і погони за родом військ (служби) до якого віднесена дана частина.
Офіцери, сержанти і солдати підрозділів інших родів військ (служб), що входять до складу військової частини, носять петлиці і погони, встановлені для даної військової частини, але з емблемою свого роду військ (служби) в петлицях.
Офіцери, сержанти і солдати військ протиповітряної оборони носять погони і петлиці з емблемами по роду військ частини (артилерія, авіація, війська зв'язку та ін.) В якій вони проходять службу.
Генерали і офіцери юстиції, інтендантської, медичної, ветеринарної та адміністративної служб незалежно від того, в якому роді військ Радянської Армії вони служать, носять носять погони і петлиці з емблемами, встановлені для цих служб.
Генерали і офіцери Радянської Армії, перекладені для проходження служби в центральний апарат Міністерства оборони, штаби та управління військових округів, груп військ, округів ППО, армій, з'єднань, а також до установ, вищих військово-навчальних закладів, носять форму одягу того роду військ ( служби), яку вони носили на день переведення.
Офіцери, сержанти і солдати військових оркестрів носять форму одягу за родом військ частини, але з емблемою, встановленої для диригентів і музикантів.

За новими Правилами дуже помітно змінилася емблематика. Емблеми повністю пішли з погон і перемістилися на петлиці, які тепер присутні на всіх видах форми.
Петличні емблеми для всіх родів військ для парадної, парадно-вихідний і повсякденному форм золотистого кольору (алюмінієві анодовані) за винятком інтендантської і ветеринарної служб. На польовій формі солдатів і сержантів емблеми золотисті. На польовій формі офіцерів і робочій формі солдатів і сержантів емблеми захисного кольору.

На малюнку справа: На малюнку справа:   1
1. Мотострілкові війська. Ця ж емблема вважається загальновійськовий. Її також носять військовослужбовці частин і установ, які неможливо віднести до певного роду військ. Наприклад, комендатури гарнізонів, окремі вартові частини, солдати і сержанти військкоматів.
2. Адміністративна та інтендантська служби.

Від автора. Інтендантська служба це збірна назва основних тилових служб (речова і продовольча служби, служба постачання квартирно-експлуатаційним майном (КЕЧ)), за винятком служби постачання пальним. А ось що таке адміністративна служба автор не розгадав за всі свої 26 років військової служби.

3. Повітряно-десантні війська.
4. Бронетанкові війська.
5. Артилерія.
6. Інженерні війська.
7. Будівельні частини, інженерно-аеродромні частини, військово-будівельні загони.

Від автора. Зауважимо, що до 1970 року ця емблема (№7) ставилася до інженерних військ, зенітно-прожекторним військам, будівельним військам, аеродромно-будівельним частинам, ремонтно-експлуатаційних, монтажно-технічним і робочим частинам. У 1969 все-таки вирішили відокремити емблемою інженерні війська як війська бойового забезпечення від військ забезпечення, обслуговування та ремонту.
Загальна емблема породжувала чимало плутанини, особливо серед генералітету. Те від інженерних військ вимагали виконання будівельних робіт, не відаючи того, що ті відмінно здатні руйнувати, але не вміють будувати; то від будівельників і аеродромщіков вимагали виконання завдань інженерного забезпечення бою, до чого ті не пристосовані зовсім. На жаль, але в академії Генерального штабу знання щодо ролі і призначення того чи іншого роду військ давали явно недостатньо.
Пам'ятаю, як під час перебування мою начальником інженерної служби полку командир 44-ї навчальної танкової дивізії дивізії генерал Вишневський спробував покласти на мене керівництво будівництвом нової казарми, і був украй здивований, коли я сказав, що будувати не вмію, що нас цього в училищі не вчили . У його генеральському поданні інженерні та будівельні війська це було одне й те саме.

8. Автомобільні війська і військово-дорожні частини.
9. Залізничні війська і служба військових сполучень (ВОСО).

Від автора. В уявленні багатьох, в тому числі і військових, служба ВОСО це якісь офіцери, які сидять в касовому залі вокзалу та у яких можна випросити місце в вагоні, коли квитків на поїзд немає (комендант на кожен поїзд має свій резерв місць), поміняти військові перевізні документи і т.п.
Однак це далеко не головне завдання ВОСО. Це так, попутно. Основна їхня робота це відстеження та управління переміщенням по залізниці (річковим. Повітряним і морським шляхах) військових вантажів, вагонів, ешелонів з військовими вантажами і особовим складом. Їх завдання домогтися, щоб військові вантажі і особовий склад слідували і прибували в пункти призначення строго вчасно, щоб в дорозі вони отримували необхідне харчування, воду, паливо.

Цікавий момент - начальник ешелону (тим більше всі, хто їде в ешелоні) не знає, куди і коли його ешелон повинен прибути. Залізничний комендант знає, що ешелон № ... повинен прибути на його станцію з такою то станції тоді то, і його слід далі відправити тоді то на станцію таку то. Але і він не знає кінцевого пункту призначення ешелону. Це знає комендант останньої станції, який в свою чергу знає лише те, що ешелон № ... повинен прибути на його станцію зі станції .. і розвантажитися. Але він не знає звідки взагалі слід ешелон. Так просто й невигадливо забезпечується таємність маршрутів слідування.
Так що служба ВОСО це складне і багатотрудна справу.

10. Війська зв'язку і радіотехнічні війська.

Від автора. Радіотехнічні війська це, простіше кажучи, ті, хто працює на радіолокаційних станціях (РЛС), стежить за переміщенням в повітрі всіх літальних апаратів. Сюди ж відносяться частини ОСНАЗ, тобто частини радіорозвідки та радіоелектронної боротьби.

Не по темі. Я сміюся, коли начебто солідні люди ліберального спрямування розповідають байки про те, як в тоталітарні радянські часи вони, зневажаючи заборони КДБ, завісивши вікна і двері ковдрами, "припадали до приймачів, виловлюючи серед тріску, свисту і хрипу радянських глушилок слова свободи і правди ". Не відають вони, що всього лише один батальйон РЕБ чисельністю в 125 людина здатна наглухо закрити ефір на будь-яких частотах на дальність до 4 тис. Кілометрів. Миша не пискне. Просто тиша і все.
А свист, хрипи і тріски це просто особливість короткохвильового зв'язку недостатньо потужних передавачів знаходяться на великих відстанях від приймачів, якщо ті чи інші частоти не виділені радіокомітету ССCР для тієї чи іншої радіостанції. В результаті відбувається заважає накладення від роботи інших радіостанцій, які працюють на близьких частотах. Звичайно всі ці західні станції навіть не запитували діапазони для своєї роботи, вважаючи за краще працювати нелегально, залазячи на чужі частоти. Ось і весь секрет "глушіння". Втім, все це добре відомо радіоаматорам-короткохвильовики. Ось тільки ліберали вважають за краще брехати, а не питати про причини тих, хто це добре знає.

11. Військово-топографічна служба.
12. Трубопровідні частини.

Від автора. Трубопровідні частини це частини. які прокладають польові трубопроводи на великі відстані для перекачування по ним пального (бензину, гасу, дизельного палива). Причому, по одній трубі одночасно послідовно можуть прокачуватися різні види пального, які впораються спеціальними рухомими пробками, які самі сигналізують про те, що закінчена перекачування одного виду палива і тепер піде інше паливо.

13. Хімічні війська, військово-технічні училища постачання пально-мастильними матеріалами. пожежні училища, загальновійськовий військово-технічний склад.
14. Авіація.
15. Інженерно-технічна служба авіації.
16. Медична служба.
17. Ветеринарна служба.
18. Юстиція.
19. Військові диригенти і музиканти.

Петлиці. Петлиці

На шинелях і літніх пальто генералів петлиці із золотистою окантовкою і дубової (у маршалів Радянського Союзу) або лаврової гілкою.

На малюнку справа:
1. петлиці маршала Радянського Союзу. Поле червоне.
2. петлиці генералів мотострілкових військ. Поле червоне.
3. петлиці генералів бронетанкових військ і артилерії. Поле чорне.
4. петлиці генералів інженерних військ, військ зв'язку, автомобільних, хімічних і залізничних На малюнку справа:   1 військ, частин топографічної служби, дорожніх, будівельних та трубопровідних частин, служби військових сполучень, а також генералів технічної служби, інтендантської, медичної, ветеринарної служб і юстиції та.
5. петлиці генералів авіації і повітряно-десантних військ.

В адміністративній службі генеральських посад немає.

На парадних, парадно-вихідних мундирах, повсякденних і польових кітелях маршалів і генералів петлиць немає. Дубові і відповідно лаврові гілки вишиваються на комірах золотою ниткою, а на польових кітелях зеленої шовковою ниткою. Окантовка комірів кольором, так ого ж кольору, що і поле петлиць на шинелях, за винятком того, що у генералів артилерії і бронетанкових військ окантовка не чорна, а червона.

Від автора. Таким чином рід військ генералів можливо визначити лише дуже приблизно.

На всіх видах форми офіцери, сержанти, солдати та курсанти носять петлиці кольором по роду військ з розміщеними в них емблемами родів військ і служб. На всіх видах форми офіцери, сержанти, солдати та курсанти носять петлиці кольором по роду військ з розміщеними в них емблемами родів військ і служб Петлиці парадних мундирів офіцерів, солдатів, сержантів і курсантів військових училищ мають золотисту окантовку. Емблеми золотаві за винятком емблем інтендантської і ветеринарної служб, що мають сріблястий колір.
Петлиці інших видів форми окантовки не мають. Емблеми на них також золотисті а винятком емблем інтендантської і ветеринарної служб, що мають сріблястий колір.
Польові петлиці офіцерів захисного кольору з емблемами захисного кольору.
Польові петлиці солдатів і сержантів кольорові з золотистими емблемами за винятком емблем інтендантської і ветеринарної служб, що мають сріблястий колір. Захисного кольору петлиці з емблемами захисного кольору солдати і сержанти повинні носити тільки на великих військових навчаннях (чого ніколи потім не робилося) і на робочій формі.

На малюнку зліва в правому кутку: мундирних петлиця до парадного мундиру мотострілкових військ, петлиця до кітелю медичної служби, шинельного петлиця бронетанкових військ (вона більша).

Правилами встановлено такі забарвлення петлиць:
Правилами встановлено такі забарвлення петлиць:   * Мотострілкові війська - червоний * Мотострілкові війська - червоний.
* Артилерія, танкові війська, інженерні війська, війська зв'язку, автомобільні, хімічні і залізничні війська, частини топографічної служби, дорожні, будівельні та трубопровідні частини, служба військових сполучень - чорний.
* Авіація, повітряно-десантні війська та інженерно-аеродромні частини - блакитний.
* Інтендантського, адміністративна, медична, ветеринарна служби та юстиція - малиновий.

На фото зліва: приклад парадній петлиці офіцерів, солдатів, сержантів і курсантів інженерних військ.

На малюнку справа:
На малюнку справа:   1 1. шинельного петлиця офіцерів, солдатів, сержантів і курсантів мотострілкових військ.
2. мундирних парадна петлиця офіцерів, солдатів, сержантів і курсантів мотострілкових військ.
3. петлиці на повсякденні кітеля офіцерів, солдатів, сержантів і курсантів мотострілкових військ і польові кітеля солдатів і сержантів мотострілкових військ.
4. петлиці на польовий офіцерський кітель мотострілкових військ.
5. петлиці на повсякденні кітеля офіцерів, солдатів, сержантів і курсантів авіації та польові кітеля солдатів і сержантів авіації.
6. петлиці на повсякденні кітеля офіцерів, солдатів, сержантів і курсантів артилерії і польові кітеля солдатів і сержантів артилерії.
7. петлиці на повсякденні кітеля офіцерів, солдатів, сержантів медичної служби і польові кітеля солдатів і сержантів медичної служби.

Від автора. Зауважимо, що малинові петлиці солдати і сержанти носять тільки в тому випадку, якщо вони служать в медичній або ветеринарній частині. Наприклад в медико-санітарному батальйоні дивізії. Якщо вони служать в полковому медпункті, то носять петлиці кольором, присвоєному полку, але зі своїми медичними емблемами. Інтендантських, адміністративних, ветеринарних частин і тим паче частин юстиції не існувало, якщо не брати до уваги таких установ юстиції як військова прокуратура і військовий трибунал.
До 1969 року ні військово-медичних, ні військово-ветеринарних училищ вже не існувало. Підготовка військових медиків і ветеринарів була покладена на військові факультети цивільних ВНЗ.

Абсолютно нові, які раніше не застосовувалися, знаки відмінності родів військ були введені новими Правилами на рукавах шинелей і парадних мундирів солдатів, сержантів і курсантів військових училищ, а також на рукавах повсякденно-польових кітелів солдатів, сержантів і курсантів ВДВ Абсолютно нові, які раніше не застосовувалися, знаки відмінності родів військ були введені новими Правилами на рукавах шинелей і парадних мундирів солдатів, сержантів і курсантів військових училищ, а також на рукавах повсякденно-польових кітелів солдатів, сержантів і курсантів ВДВ. Вони представляли собою нарукавні нашивки, які повинні носитися на лівому рукаві вище ліктя. Вид нашивки визначається родом військ, до якого відноситься дана частина незалежно від спеціальності солдата чи сержанта. Наприклад, в роті зв'язку мотострілецького полку солдати і сержанти носять нарукавну нашивку мотострілкових військ, а не військ зв'язку. Але при цьому в в червоних петлицях мотострілкових військ вони носять емблему військ зв'язку.

На малюнку праворуч нарукавні нашивки за родами військ:   1 На малюнку праворуч нарукавні нашивки за родами військ:
1. Мотострілкові війська.
2. Повітряно-десантні війська.
3. Бронетанкові війська.
4. Артилерія.
5. Авіація.
6. Інженерні війська.
7. Медична і ветеринарна служби.
8. Війська зв'язку і радіотехнічні війська.
9. Хімічні війська і військово-топографічна служба.
10. Трубопровідні частини.
11. Залізничні війська і служба ВОСО.
12. Автомобільні війська.
13. Військові будівельники та інші будівельні частини.
14. Військові диригенти і музиканти.

Від автора Від автора. В останні десятиліття внаслідок загальної безграмотності в області військової термінології, яка на жаль проникла і в армію, будь-які нарукавні і нагрудні нашивки чому то стали називати шевронами. Навіть і в службових документах, що стосуються форми і знаків розрізнення. Гаразд би в цивільному обороті. Там, наприклад, що револьвер, що пістолет - різниці не відають. Але вам то, генералам і офіцерам творцям військової форми, соромно не знати основних термінів. А то ж скоро так і військовий мундир піджаком назвете, а погони наплічними пластинками або лямками.
роз'яснюю:
Шеврон (від французького слова chevron) буквально: крокви, коник на даху, то є щось V-подібної форми - виріб, що складається з двох відрізків, з'єднаних кінцями під кутом.

Погони майже втратили роль ідентифікатора родів військ. Погони солдатів, сержантів і курсантів військових училищ тепер існують Погони майже втратили роль ідентифікатора родів військ всього лише трьох кольорів-червоний, блакитний і чорний. Правда, курсанти інтендантських училищ повинні мати погони малинові.
Таким чином однозначно можна визначити лише солдата, курсанта або сержанта мотострілкових військ. Блакитні погони носять солдати, сержанти та курсанти авіації і повітряно-десантних військ. А все решта носять чорні погони.
Погони солдатів, сержантів і курсантів чотирикутні без кольорових кантів пришивних без ґудзиків на всіх видах форми.

На малюнку справа:
1. Старшина мотострілковіх войск.
2. Старший сержант технічної, медичної, ветеринарної, адміністратівної служб у всех пологах войск кроме мотострілковіх, повітряно-десантних войск и АВІАЦІЇ. Там колір погона відповідно червоний або блакитний.
3. Сержант АВІАЦІЇ або повітряно-десантних войск командного складу.
4. Курсант загальновійськового училища в званні старшого сержанта.
5. Курсант училища будь-которого роду войск командного профілю в званні сержанта, кроме загальновійськовіх, авіаційних и повітряно-десантного. Там колір погона відповідно червоний або блакитний.
6. Курсант авіаційного або повітряно-десантного училища в званні мл. сержанта.
7. Курсант інтендантського училища.
8. Курсант авіаційно-технічного училища.
9. Курсант училища будь-якого роду військ технічного профілю в званні єфрейтора, крім загальновійськових. Там колір погона червоний.

Від автора. Училища, які готують офіцерів для мотострілкових військ в цей період вже іменуються кількох родів.
Терміни "інтендантський", "інтенданти" до 1970 року як то зникли з ужитку. Службу стали називати службою тилу, а училища, які готують офіцерів інтендантської служби стали називати училищами тилу. Наприклад, "Вольський військове училище тилу". Виняток - "Ярославське військове фінансове училище".

На мій превеликий жаль в післявоєнний період з обороту зникло древнє історичне найменування найголовнішого і почесних роду військ "піхота". Спочатку піхоту стали називати "стрілецькими військами", як ніби їх єдина бойове завдання стріляти, а потім і зовсім "мотострілковими військами", як ніби в армії в цей період все ще були окремо стрілецькі, і окремо мотострілкові частини.
Засоромилися, що чи, що військовослужбовці інших родів військ іронічно називають їх "піхота". Так це ж це із заздрості до найголовнішого роду військ. Єдиному видобувному перемогу. Забули, забули стару сентенцію "Піхота - цариця війни". Саме піхотинець підняв Прапор Перемоги над Рейхстагом. Саме він ставить крапку в будь-якій війні. Всі інші роду військ лише підтримують і забезпечують дії піхоти. І зовсім неважливо як піхотинець пересувається - пішки чи, на вантажівці чи, на бронетранспортері, або на БМП. А то ж, коли з'явилися БМП, були спроби назвати "бронестрелковимі". І зовсім недоречно назву "повітряно-десантні війська". Правильніше було б їх називати "повітряно-піхотними", ну або "парашутно-піхотними". Адже літак і парашут це всього лише засіб доставки піхотинця до поля бою, як і вантажівка або БМП. В повітрі то онп знаходяться лічені хвилини, а воюють на землі, а не в повітрі.
Он морська піхота не соромитися називати себе піхотою. Не стали себе називати за прикладом ВДВ "море-десантні війська".
Для довідки. Я сам не піхотинець, а офіцер інженерних військ, сапер. Тобто з роду військ, для якого війна не закінчується ніколи. Всі її коли небудь закінчують, а сапери немає. Нам ще довгі роки усувати вибухонебезпечні залишки минулої війни. Так що сьогодні ми воюємо не тільки на Вітчизняній війні, а часом і на Першій Світовій. Але пальму першості я віддаю піхоті.

Погони офіцерів чотирикутні пришивних на всіх видах форми. Емблеми на погони не кріпляться.

Погони до парадного мундиру офіцерів командного складу золотого галуну. Погони офіцерів технічного складу, служб тилу, адміністративної, медичної та ветеринарної служб, і юстиції срібного галуна. Зірочки на погонах того ж кольору, що і галун.
* Просвіти на погонах і окантовка у всіх родах військ (крім служб тилу, адміністративної, медичної та ветеринарної служби та юстиції) червоні.
* Просвіти на погонах і окантовка в авіації і повітряно-десантних військах блакитні.
* Просвіти на погонах і окантовка в службах тилу, адміністративної, медичної та ветеринарної служби та юстиції - малинові.

Чорні просвіти і окантовка пішли в історію. Їх тепер не має ніхто.

Погони до повсякденних і польовим кітель зеленого шовкового басону плетіння як і галуну. Зірочки у всіх на повсякденних погонах золоті, на польових погонах захисного кольору.
* Просвіти на погонах у всіх родах військ (крім служб тилу, адміністративної, медичної та ветеринарної служби та юстиції) червоні.
* Просвіти на погонах в авіації і повітряно-десантних військах блакитні.
* Просвіти на погонах в службах тилу, адміністративної, медичної та ветеринарної служби та юстиції - малинові.

На малюнку справа: На малюнку справа:   1
1. Парадний погон капітана всіх родів військ крім авіації, повітряно-десантних військ, адміністративної, медичної та ветеринарної служб і юстиції.
2. Парадний погон інженер-полковника у всіх родах військ крім авіації і повітряно-десантних військ.
3. Парадний погон капітана авіації або повітряно-десантних військ.
4. Парадний погон інженер-підполковника авіації або повітряно-десантних військ.
5. Парадний погон капітана адміністративної, медичної і чи ветеринарної служб и, і чи юстиції
6. Повсякденний погон полковника командного або технічного складу всіх родів військ крім авіації, повітряно-десантних військ, адміністративної, медичної та ветеринарної служб і юстиції.
7. Повсякденний погон капітана адміністративної, медичної? ветеринарної служб і чи юстиції.
8. Повсякденний погон капітана командного або технічного складу авіації або повітряно-десантних військ.
9. Польовий погон полковника командного або технічного складу всіх родів військ крім авіації, повітряно-десантних військ, адміністративної, медичної та ветеринарної служб і юстиції.
10. Польовий погон полковника адміністративної, медичної? ветеринарної служб або юстиції.
11. Польовий погон капітана командного або технічного складу авіації або повітряно-десантних військ.

Від автора. Як бачимо, практично всі офіцери сухопутних військ носять червоні просвіти на погонах за винятком авіації, ВДВ, тиловиків, юристів і медиків. Так що по погонах визначити рід військ офіцера майже неможливо. Особливо якщо врахувати той Від автора простий факт, що червоний і малиновий кольори можна розрізнити лише склавши погони поруч. І офіцери тиловики, медики не морочачи собі голову зазвичай носили погони з червоними прорізами, тим паче, що в Воєнторг знайти погони з малиновими прорізами було непросто. На практиці виходить, що з 1970 року у офіцерів на погонах залишилося два кольори - червоний і блакитний.
Золоті та срібні парадні погони. Мабуть, справно їх носили тільки юристи, медики та офіцери технічного складу авіації. Ветеринарна служба існувала швидше за все номінально. В інженерних військах зустріти офіцера з срібними погонами було вельми проблематично. Справа в тому, що всі три були тоді в країні інженерних училища готували офіцерів командного профілю. Диплом інженера давали, але звання присвоювали командне.

Цими ж Правилами в жарку погоду офіцерам було дозволено ходити в повсякденному зеленій сорочці без кітеля Цими ж Правилами в жарку погоду офіцерам було дозволено ходити в повсякденному зеленій сорочці без кітеля. Для сорочок були введені п'ятикутні підпряжні погони, на яких розміщувалися золотисті емблеми роду військ. Погони мали ті ж забарвлення присвятив, що і повсякденні погони на кітелях.

Наказом МО СРСР №91 квітня 1972 на танкові комбінезони був введений нагрудний знак танкіста. Він представляв собою чорний тканинний ромб з нанесеним пластиком жовтим зображенням танка.

Наказом МО СРСР №250 від 1 листопада 1973 року було запроваджено нові Правила носіння військової форми одягу. Цими Правилами було встановлено:
* Військовослужбовці Радянської Армії носять форму одягу з кольорами і емблемами по роду військ (служби), визначеного для даної частини.
* Офіцери, прапорщики, сержанти і солдати підрозділів інших родів військ (служб), що входять до складу військової частини, носять форму одягу, встановлену для даної частини, але з емблемою свого роду військ (служби) на петлицях.
* Офіцери, прапорщики, сержанти і солдати військ протиповітряної оборони носять форму одягу з кольорами і емблемами по роду військ (служби), визначеного для даної частини.
* Офіцери юстиції, інтендантської, ветеринарної та адміністративної служб носять форму одягу, встановлену для даної частини, але з емблемою своєї служби на петлицях.
Офіцери медичної служби ,. що проходять службу у військових частинах, носять форму одягу за родом військ частини з емблемою медичної служби.
* Генерали і офіцери Радянської Армії, перекладені для проходження служби в центральний апарат Міністерства оборони, штаби та управління військових округів, груп військ, округів ППО, армій, з'єднань, а також до установ, вищих військово-навчальних закладів, на військові факультети (відділення, кафедри) цивільних вищих навчальних закладів, носять форму одягу того роду військ (служби), яку вони носили на день переведення.
* Курсанти вищих військово-навчальних закладів (факультетів) і слухачі військових факультетів при цивільних інститутах, які не мають офіцерських звань, носять форму одягу, встановлену для курсантів військових училищ по роду військ (служби).
* Військовослужбовці строкової служби військових оркестрів носять форму одягу за родом військ частини, але з емблемою, встановленої для військових диригентів і музикантів.

Дещо змінилася емблематика. Для хімічних військ була введена нова емблема, а колишня тепер відноситься лише до військово-технічним училищам постачання пально-мастильними матеріалами, пожежним училищам, загальновійськовому військово-технічного складу.

На малюнку праворуч емблеми родів військ і служб обр. 1973р .:
1. Мотострілкові війська. Ця ж емблема вважається загальновійськовий. Її також носять військовослужбовці частин і установ, які неможливо віднести до певного роду військ. Наприклад, комендатури гарнізонів, окремі вартові частини, солдати і сержанти військкоматів.
2. Адміністративна та інтендантська служби. На малюнку праворуч емблеми родів військ і служб обр
3. Повітряно-десантні війська.
4. Танкові війська.
5. Артилерія.
6. Інженерні війська.
7. Будівельні частини і військово-будівельні загони.
8. Автомобільні війська і дорожні війська.
9. Залізничні війська і служба військових сполучень (ВОСО).
10. Війська зв'язку і радіотехнічні війська.
11. Військово-топографічна служба.
12. Трубопровідні частини.
13. Хімічні війська,
14. Авіація.
15. Інженерно-технічна служба авіації.
16. Медична служба.
17. Ветеринарна служба.
18. Юстиція.
19. Військові диригенти і музиканти.
20. Військово-технічні училища служби постачання пально-мастильними матеріалами. пожежні училища, загальновійськовий військово-технічний склад.

Петлиці і погони всіх військовослужбовців до 1973 року в порівнянні з 1970 роком змін не зазнали.

У зв'язку з введенням нової емблеми хімічних військ скасована нашивка хімічних військ і військово-топографічної служби, і введені дві нові нашивки - хімічних військ і військово-топографічної служби У зв'язку з введенням нової емблеми хімічних військ скасована нашивка хімічних військ і військово-топографічної служби, і введені дві нові нашивки - хімічних військ і військово-топографічної служби.

На малюнку зліва: скасована нашивка, нашивки військово-топографічної служби і нашивка хімічних військ.

Від автора. Залишається зовсім незрозумілим той факт, що війська протиповітряної оборони (ППО) ніколи не мали своєї власної емблеми, хоча самі ці війська існували в Червоній Армії чи не з моменту закінчення Громадянської війни і їх роль і значення весь час зростали, аж до того, що до 1970 року він було піднято до рівня Віда Збройних Сил країни, тобто вони мають стратегічне значення. Вже явно їх значення чи було нижче ніж, скажімо. хімічні війська або пожежні училища. А ось ти диви, ті мають емблему, а зенітники немає.
Нагадаю, що Збройні Сили СРСР до 1970 року поділялися:
*Сухопутні війська.
* Ракетні війська стратегічного призначення.
* Військово-Повітряні Сили (ВПС).
* Військово-Морський Флот (ВМФ).
* Війська Протиповітряної Оборони країни.
І це крім того, що в Сухопутних Військах крім них існував рід військ - війська протиповітряної оборони (ППО), тобто рангом нижче Віда Збройних Сил.

У 1975 наказом МО СРСР №81 буде заснований нагрудний знак "Війська ППО країни" але не як емблема, а як нагородний знак для для прослужили в ППО понад 15 років.

Наказом МО РСР №108 золотиста окантовка петлиць офіцерів, яку раніше вони носили лише на парадних мундирах, поширена і на їх повсякденні кітеля.

Від автора. Існує легенда, що в МО в 1975 році вирішили виділити звання полковника як звання наближається до генеральської категорії, і з цією метою було запропоновано ввести золочений шнур на повсякденну кашкет і золоту окантовку петлиць повсякденних кітелів. Але тодішній міністр оборони маршал Гречко ідеї не оцінив і на проекті наказу закреслив слово "полковникам" і написав "офіцерам". Від автора До речі, цим наказом були дуже ображені прапорщики, які в усьому іншому носили офіцерську форму і вважали себе як би офіцерами.

Наказом МО СРСР №85 від 15 березня 1980р. були скасовані:
* Офіцерські парадні погони срібного галуна.
* Малиновий колір погонів курсантів училищ тилу, фінансового училища, медичних і ветеринарних факультетів інститутів. Він замінений на червоний.
* Малиновий колір кантів і петлиць генералів. Він замінений на червоний.
* Малинові просвіти і окантовка погонів офіцерів адміністративної, медичної та ветеринарної служб, юстиції, служб тилу. Він замінений на червоний.
* Сріблясті нашивки за званням сержантів технічної, адміністративної служб. Всім сержантам встановлено Наказом МО СРСР №85 від 15 березня 1980р золотисті нашивки за званням.

Від автора. Таким чином малиновий колір, сріблястий галун і нашивки пішли в історію. В Армії залишилося всього три кольори - червоний, чорний і блакитний.

Наказом МО СРСР №10 від 18 січня 1986 р скасовані звання і відповідно емблеми на петлиці і погони адміністративної, технічної та ветеринарної служб. Їм введені загальновійськові звання і відповідно погони, петлиці і емблеми.

Від автора. Власне, до 1986 року ветеринарної служби як такої в армії не існувало. Давно було скасовано Головне військово-ветеринарне управління. Ветеринарне обслуговування нечисленних тварин, що були а армії (коні, осли. Собаки) вироблялося через цивільні ветеринарні закладу.
Офіцери тилових служб де факто давно вже не носили своїх сріблястих емблем. Так що цей наказ тільки закріпив фактичний стан справ.

В цей же час солдатам, сержантам і курсантам було дозволено в жарку пору поза службою при парадно-вихідній формі носити зелені сорочки з краваткою і з погонами, на яких розміщувалися крім знаків розрізнення за званням і золотисті емблеми родів військ.
Генералам, офіцерам і прапорщикам до білих сорочок парадного мундира були введені погони білого кольору з золотистими емблемами родів військ і знаками розрізнення звань. У спекотну погоду офіцери і прапорщики поза службою могли носити ці сорочки замість мундира.

На малюнку справа:
1. Погон до білої сорочки генерал-лейтенанта. Генерали, крім генералів артилерії на погонах емблем не носять.
2. Погон до білої сорочки лейтенанта мотострілкових військ. Просвіти на погонах у всіх, крім авіації та ВДВ (мають блакитні просвіти), червоні.
3. Погон прапорщика танкових військ.
4. Погон єфрейтора мотострілкових військ.
5. Погон курсанта загальновійськового училища.

Цими змінами в знаках відмінності за родами військ закінчився період з 1970 по 1987 рік. У 1988 році будуть введені нові Правила носіння військової форми, які стануть останніми в Радянській Армії.
Після державного перевороту в серпні 1991 р., Організованого тодішнім Генеральним Секретарем ЦК КПРС і президентом СРСР М.С. Горбачовим, і в результаті розпаду СРСР в грудні 1991 року Радянська Армія буде перейменована в Об'єднані Збройні Сили Союзу Незалежних Держав (ОВС СНД). Фактично почнеться її розпад на армії колишніх союзних республік, а тепер незалежних суверенних держав. Судомні спроби колишнього Міністерства оборони СРСР зберегти єдину Армію ні до чого не приведуть. Уряду самостійних держав виникли на уламках СРСР навіть номінально категорично відмовляться підпорядковувати свої армії керівництву ОВС СНД, і фактично вони будуть складатися лише з військових формувань, які перебувають на території Росії.
До 1992 року уряд Росії на чолі з сумнозвісним першим президентом Росії Борисом Єльциним відмовиться від спроб зберегти хоча б номінально колись могутню і дійсно непереможну Армію. Указом Президента Російської Федерації №466 від 7 травня 1992 року буде утворено Збройні Сили Російської Федерації (ВС РФ).

Май 2017

Джерела та література.

1. Наказ МО СРСР №191 від 26 липня 1969 р.
2. Наказ МО СССР№250 від 1 листопада 1973р.
3. Наказ МО СРСР №85 від 15 березня 1980р.
4. Наказ МО СРСР №10 від 18 січня 1986 р
3. А.С. Доманк. Знаки військової доблесті. ДОСААФ СРСР. Москва. 1990.
5. М.М.Хренов і ін. Військова одяг Збройних Сил СРСР і Росії (1917-1990-ті роки). Військове видавництво. Москва. 1999.

--- *** ---


© Веремєєв Ю.Г.
Головна сторінка
Уніформа і знаки відмінності 7. Повсякденний погон капітана адміністративної, медичної?
10. Польовий погон полковника адміністративної, медичної?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация