Еміграція в Польщу - Як відкрити бізнес в Польщі - Новини України

Український підприємець Олександр Войнов родом із Кам'янця-Подільського, довгий час жив в Києві, а рік тому разом з родиною перебрався до Польщі. Його змістовні й емоційні пости про польську життя на сторінці Олександра в Facebook привернули увагу "Обозревателя", і один з блогів - про шкільну освіту в Польщі - користувався великою популярністю.

Ми попросили Олександра більш детально розповісти про інші сторони життя в новій для нього країні, яку він вже встиг полюбити всім серцем.

Далі від першої особи.

чому Польща

Переїхати до Європи ми з дружиною хотіли давно. Завжди замислювалися про майбутнє дітей. Вважаємо, що культура і оточення - головне, що впливає на можливість самореалізації.

Коли купили новий автомобіль, об'їздили Європу вздовж і поперек. Розглядали різні країни для бізнес-еміграції. В кінцевому підсумку зрозуміли, що Польща підходить найбільше. В Європі це така собі східна Франція - поєднує легкість сприйняття життя і громадський порядок. За час наших поїздок до Європи Польща прямо на очах розквітала, перетворюючись в класичну європейську країну.

Завжди хотів жити не в квартирі, як це прийнято в більшій частині Європи, а в своєму будинку з ділянкою - як живуть в більшій частині Польщі.

Не останню роль зіграла легкість імміграції. В одній з таблиць по оцінці переваг імміграції побачив стовпець "адаптація", де оцінювалася легкість вивчення мови. Польський дуже близький до українського. Всі українці протягом півроку починають говорити по-польськи. Важлива близькість культури і ментальності. До того ж, моя дружина Олена - етнічна полька. У мене теж є польське коріння, але на відміну від родичів Олени, мої приховували польське походження. В такому випадку довести його надто складно.

Останньою краплею в рішенні переїхати став кричущий рівень української корупції, що зберігся після двох Майданів і Небесної сотні. Стало зрозуміло, що інвестувати в Україну гроші і час - справа малорентабельне.

переїзд

Після прийняття рішення рухатися в Польщу, відкрили бізнес-візу на всю сім'ю на рік. Лена подала заявку на отримання карти поляка, вивчила польську, здала іспит (для отримання карти потрібно скласти іспит з польської мови, історії, традицій країни). Потім ми знайшли польського імміграційного юриста і житло в Польщі.

Університет імені Міцкевича в Познані

За один день зареєструвалися в Польщі як підприємці. Знадобилося заяву в міськадміністрацію і відвідування податкової. Все - без черг, дуже ввічливо і з прагненням допомогти. У міськадміністрації запропонували масу матеріалів з навчання та безкоштовним консультацій для підприємців, переконували не платити за подібні послуги, так як вони готові зробити все, щоб наші справи пішли добре. У податковій детально пояснювали, як заповнювати папірці, і перерахували наші права, просили дзвонити і заходити до них, якщо виникнуть хоч якісь питання.

Ми з дружиною почали підприємницьку діяльність і за допомогою польського юриста подали на отримання виду на проживання (тимчасовий видається на три роки максимум). Всього за пару місяців дозволи були отримані.

житло

Купити квартиру в Польщі іноземець може без проблем. Але для придбання будинку потрібно отримати дозвіл на покупку землі. Цей дозвіл видає міністр внутрішніх справ. Процедура покупки будинку зайняла у нас півроку. Скористалися допомогою дуже професійних і важливих Познаньських юристів.

Дуже багато поляків живуть в красивих, сучасних приватних будинках. Доглянутих, з прекрасними, дбайливо оформленими двориками. Без двометрових глухих парканів. Частина приватних будинків побудовані до радянської влади. У Познані такі будинки називаються "вдома по-німецьки" - з гострими дахами і порівняно невеликими вікнами.

Будівлі радянських часів - в два з половиною поверхи з плоскими дахами і великими вікнами - так звані "костки Мазовецький". І всім відомі сучасні польські проекти, зі складною ламаною дахом, милими терасами і мансардами.

У центрах міст, звичайно ж, живуть в квартирах. Ці теж діляться на історичні будівлі дорадянського періоду - так звані "кам'яниці" - вдома з чудовою старовинною архітектурою, радянські та сучасні багатоповерхівки. Багатоповерхові будинки, які не є пам'ятками архітектури, як правило, утеплені зовні. Дуже чисто в під'їздах. Багато квартир з сучасними ремонтами і меблями.

Ціни на нерухомість в містах, що входять в десятку найбільших, - такі ж, як в Києві довоєнного періоду. У Варшаві - в два рази дорожче. У селах можна купити старий будинок в житловому стані за 40 тисяч євро. Наша знайома орендує двокімнатну квартиру в одному з центральних районів Познані за 800 злотих, тобто близько 200 євро. Це чисте, акуратне житло в одному з сучасних багатоповерхових будинків з чудовим видом на Познанського пам'ятки.

Молодь в Польщі купує житло в кредит. Кредити видають під 2,5 - 4 відсотки річних.

Рівень життя

Мінімальна офіційна зарплата - 1700 злотих, це близько 12 тисяч гривень. Але середня мінімальна, швидше за все, - 2000 злотих, тобто близько 500 євро. Звичайно, багато заробляють значно більше. Цінуються такі спеціальності, як інженер, лікар, архітектор - тут зарплати в декілька разів перевищують середні.

Рівень цін близький до українських. Мабуть, немає лише дотацій на хліб і транспорт, тому вони виходять дорожче. Молоко близько 2,5 злотих за літр - близько 17,5 гривень. Але слід враховувати, що за якістю воно подібно до українського "біо". М'ясо - трохи дорожче 10 злотих, включаючи недорогі ковбаси - тобто трохи дорожче 70 гривень. Курка менше 10 злотих. Багато фрукти дешевше, ніж в Україні, зокрема, апельсини-мандарини, вирощувані в Іспанії та інших країнах Євросоюзу. Але, в основному, ціни на фрукти та овочі близькі до українських. Хліб близько 1,5 - 2 злотих за батон, тобто 10,5 - 14 гривень.

Розкішний обід в ресторані на одній з центральних вулиць обійдеться в 25 злотих на людину, тобто близько 200 гривень. Правда, перекус в Макдональдз - не набагато дешевше. Є в Польщі так звані "чумацькі бари" - такий собі більш сучасний аналог радянських їдалень. Там можна пообідати дуже дешево виключно традиційними польськими стравами.

Традиційна їжа в Польщі дуже близька до української. Звикати ні до чого не довелося. Польська кухня включає різноманітні супи, вареники, голубці, картопляне пюре або відварені крупи з відбивними і котлетами, салати, дуже традиційні для України, налисники з сиром і солодкими начинками.

Мабуть, мені не вистачає українського чорного хліба, борщу і пельменів. Є щось аналогічне, але - не те. Це, правда, з лишком компенсується якістю існуючих польських продуктів, зокрема, хліба, а також молочних і м'ясних продуктів.

транспорт

Звичайно ж, поляки багато їздять на своїх машинах. Машини дешеві, навіть молода людина може дозволити собі новий автомобіль. Громадський транспорт чистий, пунктуальний і напівпорожній. У Познані є мережа трамваїв і автобусів. Поїздка трамваєм від кінцевої до кінцевої може коштувати до 3,5 злотих - близько 25 гривень. Це максимальна ціна. Існує розвинена система знижок і абонементів, що дозволяє економити. Багато хто їздить на велосипедах. Місто облаштував мережа прокату красивих міських велосипедів, якими можна до 20 хвилин їздити безкоштовно від однієї велостанціі до іншої. Облаштовані спеціальні велодоріжки, дуже комфортні.

Медичне обслуговування

Медицина державна, страхова і комерційна. Всі роботодавці платять щомісячні страхові відрахування на кожного працівника. Якщо ви працюєте, значить, вся ваша сім'я обслуговується по вашій медстраховкою. Якщо ви не працюєте, вас також обслужать. Але тільки в разі загрози здоров'ю. Навіть бомжі в Польщі завжди перев'язані, підведені зеленкою і обклеєні пластиром.

Поляки, правда, скаржаться на зайву бюрократизацію медицини. Благо, державна страховка покриває частину витрат і при зверненні в приватну клініку. Приватною медициною поляки задоволені.

Ментальність місцевих жителів

Поляки, на мій погляд, більш зрілі як особистості. У них поєднується участь, готовність допомогти і рішучість відстоювати громадянські права і свободи. Вони товариські, доброзичливі, культурні. Тепло ставляться до українців. Вважають українців культурними і працьовитими людьми, близькими етнічно і ментально.

Один з наших сусідів по вулиці взяв над нами шефство. Переймався наявністю у нас засобів для існування, необхідних меблів і так далі. Наприклад, виявив, що наші діти роблять уроки, сидячи на табуретках. Через пару днів подзвонив у двері, - добув для нас два майже нових стільця. Питаю - скільки я повинен? Він відповідає: "Мені вони дісталися безкоштовно, ось і віддаю безкоштовно". Виявляється, він обдзвонив сусідів і сповістив їх, що для нових сусідів (тобто для нас) потрібні два стільці. Одна з сусідок тут же знайшла непотрібні.

Я кажу - мені незручно, адже вони практично нові. Він пожартував: "Якщо це проблема, я можу забруднити".

Коли ми купували беушную меблі по оголошенню, один з продавців, дізнавшись, що ми з України, навідріз відмовився брати гроші. За весь час нашого життя в Польщі лише один з місцевих задав питання про те, що я думаю про Волинську трагедію. Сам він висловився в тому сенсі, що ситуація була складною, і беззаконня відбувалися по обидва боки.

Дозвілля

У вільний час тут прийнято займатися сімейним туризмом, волонтерськими програмами, рукоділлям, спортом і мистецтвом. Волонтерські програми покликані полегшити життя малозабезпеченим полякам. Наприклад, старший син брав участь в організації масштабного вігілійної (Святого) вечора для бездомних.

Вертеп в познанському соборі

Також поляки організовують безліч благодійних концертів, розпродажів і ярмарків, гроші від яких йдуть на допомогу людям, які потребують дорогих операцій або реабілітаційних курсів.

Сказати, що нам подобається жити в Польщі - це нічого не сказати. Захоплює все: від турботи оточуючих до ставлення поляків до природи та екології. Особливо радує мене доглянутість польського села і щасливі обличчя польських старих.

Всі фото - сторінка Олександра Войнова в Facebook.

Всі фото - сторінка Олександра Войнова в Facebook

Чи не набридаємо! Тільки найважливіше - підписуйся на наш Telegram-канал

Питаю - скільки я повинен?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация