Емоційне вигоряння: як впоратися з втомою, уникнути вигоряння і стресу

  1. Скажений ритм життя - причина бід
  2. Куди зникає енергія?
  3. А чи є баланс?
  4. Вибираємося з лап втоми, або Профілактика вигорання
  5. «Я не керую своїм життям!»

Алена Лепилина   Синдром емоційного вигорання - бич сучасної людини
Алена Лепилина

Синдром емоційного вигорання - бич сучасної людини. На нас валиться стільки справ і обов'язків, які треба зробити прямо зараз або навіть вчора, що рано чи пізно ми не витримуємо. Результат - стрес, тривожність, депресія, втома, апатія і навіть серйозне фізичне нездужання.

Фраза «згорів на роботі» не видається чиєїсь жартом: багато хто з нас прекрасно знають, як це. На щастя, синдром емоційного вигоряння можна вчасно помітити і не дати йому захопити владу. Як? Розповідаємо.

Скажений ритм життя - причина бід

Люди не були створені, щоб відразу жити в умовах XXI століття. Однак ми прекрасно адаптувалися, але це дісталося дорогою ціною. У минулому люди жили в невеликих селах і добре знали один інша - навіть поява випадкового мандрівника або ярмарок були великою подією. Будь-яка людина знав, ким стане, коли виросте, оскільки все, як правило, продовжували справу своїх батьків і матерів. Вони лягали спати з настанням темряви і вставали з світанком. Життя було передбачуваною.

Зараз людство перебуває в стані перманентного стресу через фундаментальних змін.

  • Занадто сильна стимуляція. Ми атаковані потоком інформації: з телебачення, інтернету, наших мобільних телефонів, журналів і газет. Ми постійно робимо вибір і приймаємо рішення, що виснажує силу волі.
  • Недостатня безпеку. Життя абсолютно непередбачувана. Робота, дім, сім'я, інтимні стосунки, патріотизм, свобода - за останні десятиліття ці поняття радикально змінилися.
  • Криза сенсу життя. Раніше ми знали, у чому черпати сенс буття. Ми вірили, що якщо людина проживає праведне життя, то Бог винагородить його і відправить в рай. Тепер ми толком не знаємо, навіщо жити праведним життям, якщо навіть не можемо зрозуміти, що це означає.

Тисячоліття такого життя сформували наш мозок, наші уявлення і реакцію на стрес. Поки ми молоді, все добре. Але як тільки стаємо старше, ситуація погіршується. Ми стикаємося з синдромом емоційного вигорання.

Куди зникає енергія?

Якщо спускати енергію тільки на те, щоб не зашіться на роботі і впоратися зі справами будинку, виникне дисбаланс. Він в свою чергу веде до вигорання. Вигорання настає, коли ми день у день робимо одну і ту ж і не відчуваємо прогресу.

Через стрес псується здоров'я. Ми здійснюємо імпульсивні покупки, щоб хоч трохи порадувати себе. Або втрачаємо дохід, тому що через відсутність амбіцій гірше працюємо. Ламаємо відносини з людьми. Ми фіксуємо на те, що заважає нам розслабитися, і, безумовно, завжди знаходимо безліч таких перешкод. Контроль свідомості в моменти стресу - процес парадоксальний: коли ми занадто сильно намагаємося розслабитися, або бути щасливими, або не думати про щось, неминуче зазнаємо поразки.

І чим більше свідомість намагається контролювати те, що повинно бути мимовільним, тим гірше нам стає (коли наступного разу ви зберетеся на прогулянку, спробуйте задуматися, як ви переставляєте ноги): «Так зазвичай і виходить - той, хто сильніший жадав щастя, впадає в депресію, а той, хто найбільше хотів заспокоїтися, стає тривожним ».

Відповідь на питання, як остаточно не стихнути, - впустити успіх у своє життя. Прагнення до успіху позбавить від почуття бігу на місці. Запанує баланс і все стане під силу.

А чи є баланс?

Проблема балансу не надумана. Стів Макклетчі в книзі «Від термінового до важливого» наводить дослідження, згідно з яким 88% людей важко вибрати між роботою та особистим життям, 57% вважають це серйозною проблемою, а 64% заявляють, що після роботи відчувають себе фізично виснаженими.

При цьому нас змушують цінувати роботу. Кругом звучать фрази «рекордний рівень безробіття» і «як пережити кризу». Нам доводиться брати більше обов'язків, тільки щоб залишитися на тій же посаді. Будні перетворилися в гонку: встигнути викреслити справи з щоденного списку заради виправдання чужих очікувань. Але це не пошук балансу. Це пошук способу вижити.

Розподіл певної кількості годин між роботою та особистим життям теж не принесе балансу. Стрес, який накопичився за робочий час, не зникне, якщо півдня провести в офісі, а другу половину дня вдома. Баланс - незмірна величина.

Ті, хто працюють 60 годин на тиждень на високооплачуваних посадах, зізнаються в коханні до роботи. Так тому, що вони кожен день переслідують успіх. Прагнення до успіху допомагає їм пережити виснажливе робочий час і підвищені вимоги.

Успіх - необов'язково краще або більше. Сенс в русі до мети. Дієвий спосіб перемогти вигоряння - не припиняти пошуки розвитку життєвих аспектів.

Вибираємося з лап втоми, або Профілактика вигорання

Головне в боротьбі зі стресом, хронічною втомою і розчаруванням - взяти себе в руки і надати життя нового змісту. Припустимо, ви ставили перед собою недосяжні цілі або надто квапилися. Коло замкнулося. Але який би спосіб боротьби з порочним колом стресу ми не вибрали, завжди є шанс розімкнути його. Визнаючи проблеми, ми вже виграємо половину битви.

1. Будьте готові до стресу
Навчіться розслаблюючим вправам, медитації, дихальним практикам. І намагайтеся прийти до усвідомлення своїх емоцій. Як тільки ви розумієте, що зараз все полетить шкереберть, звертайтеся до рятівних технікам, які ви вивчили.

2. Не піддавайтеся миттєвим бажанням
Деякі з наших найбільш сумних вчинків продиктовані бажанням позбутися від труднопереносимиє переживань. Однак ці вчинки все одно не допомогли вирішити проблему або пом'якшити стрес. Велика спокуса прийняти ліки або заглянути в бар за рогом, зірватися на крик і наговорити образливих слів, коли настрій на нулі. Не поспішайте! Аналізуйте свої судження і бажання. Якщо ситуація вимагає вашого втручання, дочекайтеся, коли зможете контролювати себе.

3. Не забувайте про головне
Пам'ятайте про фундаментальні цінності і дійте відповідно. Що важливіше - спустити пар або зберегти відносини з коханою людиною? Не забувайте про своїх головних цінностях і дійте відповідно.

4. Заведіть домашнього улюбленця
Присутність тварини в будинку допоможе краще переживати стреси, а прогулянки з собакою відкриють нові можливості спілкування з людьми. Коли ми стикаємося з прийняттям складних психологічних рішень, улюбленці допомагають знизити високий тиск краще, ніж будь-які бета-блокатори.

5. Звертайте увагу на стан свого тіла
Якщо ви занадто стурбовані, розгнівані або перелякані, спочатку заспокойтеся, а для цього виконайте релаксирующие вправи. Підіть в тренажерний зал і займіться аеробікою - це допоможе зняти напругу. Займіться фізичною працею, це допомагає вийти з ситуації. Дальня прогулянка - теж відмінна терапія.

6. Скажіть собі «Стоп»
СТОП - цю абревіатуру придумало «Суспільство анонімних алкоголіків»: ніколи не приймайте рішень, коли ви сердиті, Тривожні, самотні або Пригнічені. Спочатку подбайте про власні потреби.

7. Вирішуйте
Якщо у вас дійсно серйозна проблема, з нею потрібно щось робити. Важка праця? Шукайте нову. Відносини з партнером зайшли в глухий кут? Може бути, слід розлучитися (але тільки гарненько все обміркуйте). Іноді нам потрібен план втечі.

Наприклад, найпоширеніша проблема: якщо робота дуже трудомістка (ненормований день, відсутність допомоги, великий тиск), почніть розробляти план втечі. Не витрачайте гроші, не купуйте новий будинок або нову машину, не робіть ніяких дорогих вкладень, які можуть надовго прив'язати вас до цієї роботи. Збережіть свої гроші. Подумайте про роботу, яка підійде вам більше, і шукайте варіанти.

Навіть якщо не зможете відразу щось змінити, сам факт існування вашого плану може пом'якшити стрес.

«Я не керую своїм життям!»

Ви напевно знаєте людей (або самі до них ставитеся), які настільки погано управляли власним життям, що тепер ненавидять в собі все? Вони відчувають себе замкнутими в безперервному циклі неприємних робочих ситуацій, які давили боргів, безлічі обов'язків і справ, зламаних відносин і навіть проблем зі здоров'ям через стрес і втому.

Люди відчувають, що все навколо - обов'язок, а у них самих немає контролю. Вигорання і стрес керують їх життям, і вони знаходяться на найнижчій точці мотивації та продуктивності.

Контроль над своїми обов'язками, часом і результатами ... Як це звучить? Умиротворення? Спокій? Продуктивність? Може, навіть тріумф?

Ми не зможемо відчувати все ті приголомшливі можливості, які пропонує життя, якщо постійно зайняті справами і знаходимося в стані стресу. Але ж ви не заслуговуєте більшого. Чи не так? Навчіться вчасно помічати ознаки емоційного вигоряння і вживати заходів. Тоді кожен день буде наповнений щастям і радістю.

PS Сподобалося? підписуйтесь на нашу розсилку. Раз на два тижні ми будемо надсилати вам 10 кращих матеріалів з блогу.

За матеріалами книг: «Від термінового до важливого» , «Психологія шкідливих звичок»

Обкладинка поста: picjumbo

А чи є баланс?
Як?
Куди зникає енергія?
А чи є баланс?
Що важливіше - спустити пар або зберегти відносини з коханою людиною?
Важка праця?
Відносини з партнером зайшли в глухий кут?
Як це звучить?
Умиротворення?
Спокій?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация