Енергоофшор на гроші молдавських споживачів: Rise Moldova

  1. Дана стаття підготовлена ​​в рамках проекту «Якісна журналістика для демократії», що впроваджується...

Понад $ 20 млн доларів, виплачених споживачами Республіки Молдова за фактури на електрику, пішли офшорним компаніям. Гроші перераховані з рахунків тираспольській компанії «Енергокапітал», відкритих в кишинівському філії Victoriabank-а. Фірма кілька років була посередником з постачання електроенергії правобережної Молдови.

Фірма кілька років була посередником з постачання електроенергії правобережної Молдови

Лише 20% електроенергії, необхідної для країни, виробляється в правобережній Молдові. Тому на початку кожного року молдавські енергорозподільчі компанії організовують тендери на закупівлю відсутнього електрики. Аукціони проводяться при «активній участі Міністерства економіки», а електроенергія купується державним підприємством Energocom. подробиці: ТУТ

Останні роки основними конкурентами за отримання права на поставку 80% електрики в Молдову, як правило, виступають два регіональних гравця: Молдавська ГРЕС (МГРЕС) (відома також як Кучурганська теплоелектроцентраль) і український постачальник, який є частиною групи компаній DTEK (подробиці: ТУТ) . Централь, розташована на березі озера Кучурган, належить російському гігантові Інтер РАО ЄЕС , А DTEK входить в бізнес-структуру українського мільярдера Ріната Ахметова.

Як «Енергокапітал» з'явилася в схемі
Навесні 2014 року, Міністерство економіки Молдови оголосило, що з 1 квітня 2014 року по 1 квітня 2015 року країна закуповувати електроенергію і у DTEK Східенерго (Україна) і у Молдавської ГРЕС (придністровський регіон Молдови). подробиці: ТУТ

Восени того ж року, з початком кризи в східній Україні з'явилися проблеми в забезпеченні поставок електроенергії українською стороною. Відповідно, контрактні зобов'язання DTEK по виробництву електрики перейшли Молдавської ГРЕС. А посередником у постачанні до молдавських споживачів стала «Енергокапітал».

А посередником у постачанні до молдавських споживачів стала «Енергокапітал»

«Енергокапітал» була посередником у продажу в правобережну Молдову електроенергії, виробленої на Молдавській ГРЕС // Фото: RISE Moldova

ВАТ «Енергокапітал» зареєстрована в Тирасполі за три тижні до того, як DTEK Східенерго відмовилася від поставок електроенергії в Молдову. Серед засновників ВАТ «Енергокапітал» значаться ще дві фірми: «Бас Маркет» з Тирасполя і Ornamental Art Limited з Гонконгу. подробиці: ТУТ

На другий день після того, як 16 жовтня 2014 «Енергокапітал» отримує сертифікат про реєстрацію в так званому Мініюсте Придністров'я, фірма отримує і тимчасову реєстрацію в Реєстраційній палаті Молдови. Буквально через три робочих дні Національне агентство з регулювання в енергетиці РМ (НАРЕ) видає «Енергокапіталу» шестимісячну ліцензію на поставку електроенергії в Республіку Молдова. подробиці: ТУТ

Наступні кілька років ліцензія продовжувалася ще чотири рази. Таким чином «Енергокапітал» стає фірмою-посередником у постачанні в правобережну Молдову електроенергії, виробленої МолдавскойГРЕС. З кінця 2014 по кінець березня 2017 року загальна сума поставок - близько $ 400 млн.

компромісний офшор
Колишній генеральний директор НАРЕ Віктор Парліков стверджує, що такі схеми з посередниками при розрахунках за електроенергію працювали і раніше, а необхідність в «Енергокапітале» пов'язана з деяким розбіжностями між діловими партнерами в Кишиневі, Тирасполі і Москві.

Віктор Парліков, екс-директор НАРЕ:
«Їм потрібен був посередник, якого могли б контролювати всі сторони, тому що вони не були впевнені, що якщо гроші дійдуть до Молдавської ГРЕС, то звідти підуть в потрібні офшори <...> Якщо тільки придністровці були зацікавлені в« Енергокапітале ", не зайнялася б наша прокуратура покриттям незаконних дій <...> Російська Федерація була зацікавлена фінансувати придністровський бюджет нашими грошима. Вони створили незаконну схему, а ми фінансуємо сепаратизм ».

Колишній директор «Енергокапітал» Михайло Добров, який керував фірмою в 2014-2016 роках, сьогодні очолює «Днестренерго», - підприємство, що управляє енергетичними транспортними мережами Придністров'я. Він відхилив прохання журналіста RISE Moldova розповісти докладніше про розрахунки з офшорами.

Михайло ДОБРОВ, екс-директор «Енергокапітал»:
«Це стара історія. Тепер я працюю в іншому місці, і мені нема чого вам сказати. Якщо потрібна інформація, зверніться до влади ».

Раніше, в інтерв'ю одному з придністровських телеканалів , Добров повідомив, що не знає, хто є бенефіціаром керованої ним компанії, а використання офшорних фірм для створення «Енергокапітал» було, за його словами, способом Молдавської ГРЕС вийти на міжнародний ринок і продавати енергію.

Наздогнати «Шериф»
Період з 2015 по 2017 рік став золотим для «Енергокапітал». З невідомої фірми з орендованим офісом компанія стала однією з основних в придністровському регіоні по річному обороту, прибутку і за обсягом податків, виплачених в бюджет самопроголошеної ПМР. подробиці: ТУТ

У 2016 році, наприклад, оборот компанії склав $ 226 млн. Більше було тільки у ТОВ «Шериф», про масштаби якої RISE Moldova розповідала в своїх попередніх розслідуваннях. подробиці: ТУТ і ТУТ

Претензія з Гонконгу
Схему, за якою частина грошей перерахували на офшорні рахунки «Енергокапітал», журналісти RISE Moldova виявили завдяки аналізу судових розглядів, що проходили на обох берегах Дністра.

В середині січня 2017 року, зареєстрована в Гонконзі Ornamental Art Limited звертається в судову інстанцію Каушан (місто в правобережній Молдові) з претензією про виплату дивідендів, які їй належать як єдиному акціонеру компанії «Енергокапітал». Йшлося про суму $ 16 млн. (322 млн. Леїв). подробиці: ТУТ

Другий засновник «Енергокапітал» з Тирасполя (фірма «БасМаркет») на той момент вже більше року як була ліквідована.

Каушанський суд розглядає позов і 26 січня 2017 року бере рішення, згідно з яким «Енергокапітал» зобов'язана виплатити 16 млн. Доларів на користь Ornamental Art Limited. Відповідач мав право оскаржити це рішення, але не скористався такою можливістю, вважаючи за краще вирішити конфлікт в рамках позасудового процедури.

Світова на мільйони
Замість того, щоб в суперечці зі своїм гонконгських акціонером оскаржувати рішення першої інстанції, 7 лютого 2017 року «Енергокапітал» підписує з ним угоду про врегулювання через механізм посередництва. Законодавство Молдови визначає цю процедуру як альтернативний спосіб мирного вирішення конфліктів.

«Подробиці угоди є конфіденційними», - каже посередник Марчел Бурлаку, який вів переговори з світової.

«Енергокапітал» повинна була виплатити належну акціонеру суму протягом трьох місяців після підписання угоди. Однак платежі почалися вже через тиждень. З 9 по 16 лютого 2017 року з рахунків «Енергокапітал» в Victoriabank-е компанії Ornamental Art Limited були переведені $ 7,5 млн.

За даними придністровського республіканського банку, за дев'ять місяців 2017 року «Енергокапітал» виплатила своєму засновнику з Гонконгу дивіденди в $ 19 млн. За даними того ж відомства, сума виплат була в 2,5 рази вище, ніж за 9 місяців 2016 року. подробиці: ТУТ

Номінальні бенефіціари та «крадіжка століття»
Гонконгська Ornamental Art Limited (одержувач дивідендів від «Енергокапітал»), була заснована в квітня 2013 роки (подробиці: ТУТ ). До 27 березня 2017 року Ornamental належала двом іншим офшорним компаніям: Prosper Trading Limited з Гонконгу (дві третини акцій), а однією третиною в ній володіла Energy Assets Development LP з Единбурга (Великобританія).

Власники Prosper Trading «сховалися» в інших офшорах.

Засновник другого власника, Energy Assets Development LP, був з Сейшельських островів, а сама компанія до початку 2018 року ліквідовано (подробиці: ТУТ ). З 2015 року, коли Energy Assets ще діяла, вона поміняла адресу реєстрації в Единбурзі на те саме місце «прописки» там була зареєстрована і Fortuna United Ltd. подробиці: ТУТ

За даними звіту Kroll, Fortuna United Ltd стала кінцевою компанією, якій дісталася велика частина з мільярда доларів, виведених з трьох молдавських банків: Bancă de Economii, Bancă Socială і Unibank.

Кримінальну справу в Кишиневі і вимоги Тирасполя
У 2015 році Генеральна прокуратура Молдови оголосила, що «Енергокапітал» фігурує в кримінальній справі. На момент публікації цієї статті RISE Moldova поки не отримала офіційної відповіді про подробиці слідства.

До «Енергокапіталу» є претензія і у нинішньої адміністрації Придністров'я. В кінці березня 2017 роки так званий Придністровський республіканський банк звернувся до Арбітражного суду самопроголошеної ПМР з вимогою стягнути з «Енергокапітал» адміністративний штраф за порушення місцевого законодавства про валютне регулювання та контроль. подробиці: ТУТ

Зокрема, «Енергокапітал» була зобов'язана протягом трьох днів з моменту отримання грошей за енергію, поставлену в Молдову з лівого берега Дністра, перерахувати фінансові кошти з рахунків за межами самопроголошеної ПМР на свої придністровські рахунку.

Наприклад, станом на лютий 2017 року фірма мала повернути в придністровський регіон 437,6 млн. Леїв, отриманих від поставок електроенергії в правобережну Молдову. Поки в Придністров'ї повернулося тільки близько 190 млн. Леїв.

У відповіді на запит придністровських колег RISE Moldova, Придністровський республіканський банк відмовився надати інформацію про тяжбі з «Енергокапіталом». подробиці: ТУТ

Іон ПРЯШКА ( RISE Moldova ), Наталія ЛУПАН ( Gazeta de sud ), Маргарита ТУЗЛОВА (фрілансер, Тирасполь)

Дана стаття підготовлена ​​в рамках проекту «Якісна журналістика для демократії», що впроваджується RISE Moldova на основі гранту, наданого Європейським союзом. Сума європейського гранту покриває 90% вартості проекту. Співфінансування проекту «Якісна журналістика для демократії» в 2017-2018 роках забезпечено Національним фондом на підтримку демократії (NED). Висловлені думки і зауваження належать авторам і не обов'язково відображають думку Європейського союзу.
Переопубликования статей з www.rise.md допускається, але обсягом не більше 1000 символів. В обов'язковому порядку необхідно цитувати джерело і автора інформації, а в разі переопубликования інформації веб-порталами необхідно проставляти і пряму гіперпосилання на цитовану на rise.md статтю. Повний переопубликования можливо тільки за умови угоди, укладеної з RISE Moldova. Матеріали on-line платформи www.rise.md захищені Законом №139 про авторське право і суміжні права, а також деонтологічних кодексом журналіста Республіки Молдова.

Стаття З ТЕМИ:
Українські бізнес-партнери Республіки Шериф

Офшорний лічильник в Нью-Йорку за газ для Молдови

«Різники» придністровського бюджету

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация