Енгель Фаттахов: «За державним мовам школярі навчаються в однаковій кількості»

25.07.2017

Віце-прем'єр РТ дав зрозуміти, що Татарстан не стане реагувати на слова Путіна про мови - все і так викладають по федеральному стандарту

За знання російської мови школярі Татарстану випереджають Санкт-Петербург і лише на 0,03 бала відстають від Москви. Такими даними за підсумками останнього ЄДІ поділився в кабміні міністр освіти і науки РТ Енгель Фаттахов. Татарський екзаменованих знають ще краще, але от лихо - на всю республіку здавати його зголосилися всього 74 випускника. Як відреагував міністр на висловлювання Володимира Путіна про те, що «змушувати людину» вивчати нерідну мову неприпустимо, дізнавався кореспондент «БІЗНЕС Online».


В МЕЖАХ статпохибки

Міністерство освіти і науки РТ підвело підсумки здачі ЄДІ в 2017 році. Перший факт: загальне число тих, хто складав фінальний шкільний іспит в республіці продовжує знижуватися. Якщо рік тому їх було понад 16 тис., То в цьому році - лише 14 848 випускників. Результати з 11 предметів стали краще, а ось по географії і німецької мови бали пішли вниз. Показники по російській мові знизилися трохи, і Фаттахов намагався переконати журналістів, що зміна це сталося в межах статистичної похибки: якщо в 2016 році середній бал з цього предмету був 73, то в цьому році - 72,57 бала.

Загальна кількість тих, хто складав фінальний шкільний іспит в республіці продовжує знижуватися Загальна кількість тих, хто складав фінальний шкільний іспит в республіці продовжує знижуватися

Зате Фаттахов особливо підкреслив, що в порівнянні з іншими регіонами РФ результати татарстанських випускників з цього предмету виявилися вищими, ніж, наприклад, у випускників культурної столиці Росії - Санкт-Петербурга (71,09 бала), у сусідів в Саратовській області (70,29 бали) або в Башкортостані (68,6 бала). Обійшла Татарстан з російської мови хіба що Москва, та й то на політкоректні соті частки результату (72,6 бала). З математики ж Татарстан впевнено обійшов і обидві столиці країни, і сусідів по ПФО.

Ложка дьогтю - зниження числа високобалльніков за мовою Пушкіна. Наприклад, якщо в 2016 році на 100 балів іспит написали 88 осіб, то в цьому лише 51. Це гірше і рівня 2015 роки (57 чоловік). На 80 балів і більше ЄДІ з російської написав 4441 випускник, в той час як рік тому такі знання показали 5523 юних татарстанцев.

За татарській мові, який, як відомо, не входить в число обов'язкових предметів (їх в цьому році два - математика і російська), республіка демонструє досить завидні результати. Якщо в 2016 році середній бал дорівнював 71,36, то в цьому впритул наблизився до позначки 80 (79,96 бала). Правда, вибірка тут незрівнянна: предмет зголосилися складати всього 74 людини на всю республіку ... Цю цифру міністр Фаттахов, зауважимо, вголос називати не став - про цей факт красномовно свідчили слайди. Для порівняння, географію в республіці вибрали 125 осіб, а французька мова - 23.

Фаттахов особливо підкреслив, що в порівнянні з іншими регіонами РФ результати татарстанських випускників з цього предмету виявилися вищими Фаттахов особливо підкреслив, що в порівнянні з іншими регіонами РФ результати татарстанських випускників з цього предмету виявилися вищими

«У НАС Є КОНСТИТУЦІЯ РТ, Є ЗАКОН ПРО МОВИ, ЗАКОН ПРО ОСВІТУ ...»

На питання «БІЗНЕС Online» про те, з чим пов'язано таке падіння числа високих результатів по «великому і могутньому», Фаттахов відповів в тому сенсі, що проблеми є, але і робота ведеться. «Середній бал у нас досить високий по російській мові, в цілому по РТ це 73 бали. В межах похибки можна сказати, що 0,4 бала, у порівнянні з минулим роком йде зниження. Я не скажу, що у нас немає проблем, є у нас проблеми з російської мови », - заявив Фаттахов, але в деталі цих проблем вдаватися не став. Натомість міністр підкреслив, що в Татарстані з бюджету республіки щорічно виділяються додаткові кошти на вивчення рідних мов (в цьому році близько 150 млн рублів), причому 70% школярів вибирають саме російську мову, а решта - татарський та інші рідні мови.

Журналістів, зрозуміло, цікавила позиція міністра з приводу недавнього висловлювання Володимира Путіна на раді з питань міжнаціональних відносин. «Мови народів Росії - це теж невід'ємна частина самобутньої культури народів Росії. Вивчати ці мови - гарантоване Конституцією право, право добровільне. Змушувати людини вивчати мову, який рідним для нього не є, - так само неприпустимо, як і знижувати рівень викладання російської. Звертаю на це особливу увагу глав регіонів Російської Федерації », - нагадаємо, сказав президент РФ.

Представник Міносвіти РТ зайняв тверду позицію: нічого змінювати не будемо Фото:   mon Представник Міносвіти РТ зайняв тверду позицію: нічого змінювати не будемо Фото: mon.tatarstan.ru

Представник Міносвіти РТ зайняв тверду позицію: нічого змінювати не будемо. «У нас є Конституція Республіки Татарстан, є закон про мови, закон про освіту, у нас дві державні мови - російську мову і татарську мову. За державним мовам у нас навчаються в однаковій кількості. Ми працюємо по формі федерального стандарту. У цьому плані у нас порушень немає. Всі наші дії узгоджені з міністерством освіти РФ. Ми виконавці, ми виконуємо закон », - відповів Фаттахов. Було помітно, що він заздалегідь готувався до подібних розпитувань.

«У нас є програма розвитку освіти. В останні роки багато робиться: у нас прийнята концепція викладання татарської мови - саме для російськомовних дітей і татарських дітей, які не досконало володіють татарською мовою, а також для татарських дітей. Наша позиція така: у нас дві державні мови в РТ. І будь-який батько, думаю, не проти, якщо вона володіє досконало і російською мовою, і татарською мовою, а добре б ще й англійською мовою. І далі ми будемо продовжувати нашу роботу », - додав міністр вельми впевнено, даючи зрозуміти, що ніякого скорочення годин татарської мови або збільшення годин російської чекати не доводиться.


5 ГОДИН НА ТИЖДЕНЬ - РОСІЙСКA, 5 - ТАТАРСЬКИЙ, ПЛЮС варіативної частини

У Міністерства освіти та науки РТ «БІЗНЕС Online» також підтвердили, що вивчення мов ведеться за навчальними планами, затвердженими на федеральному рівні: 5 годин на тиждень відводиться на російську мову і літературу (3 + 2) і 5 годин - на татарську мову і літературу (3+ 2). Також російська мова вивчається ще й в межах варіативної частини шкільного компонента - приблизно 75% його йде на російську мову і математику. По всій видимості, як раз-таки максимальне використання цієї варіативної частини призводить до того, що кількість годин, відведених на російську мову, в Татарстані якщо і занижено, то не в тій мірі, як про це багато хто думає. У 2015 році головний редактор політичного блогу «Європейський Татарстан» Артур Хазиев прискіпливо зіставив кількість часу, виділеного на російську мову в випадково обраних 10 казанських і московських школах. З'ясувалося, що цифра сильно варіюється від школи до школи в залежності від навчального плану: в Казані - від 1110 до 1668 уроків, в Москві - від 1317 до 1595 уроків російської мови. Абсолютним лідером серед шкіл Москви і Казані стала гімназія №125 столиці РТ - 1668 навчальних годин російської мови за 11 років. Крім того, був окремо розрахований обсяг вивчення російської мови в 8 - 11 класах. В результаті по школам Казані він виявився вищим, ніж в Москві, приблизно на 5%.

Що стосується юридичної частини питання, то є стаття №9 закону РТ «Про державні мови Республіки Татарстан та іншими мовами в Республіці Татарстан», в якій мовиться, що «татарський і російська мови в загальноосвітніх закладах та установах початкової та середньої професійної освіти вивчаються в рівних обсягах ». Раніше цю статтю намагався в судовому порядку оскаржити відомий казанський юрист Сергій Хапугін, нині покійний . У 2009 році Конституційний суд не знайшов підстав для її скасування, але при цьому обмовив, що вивчення татарської мови повинно відбуватися без шкоди для російського.

У тому ж дусі висловлювався раніше і Путін. У 2015 році він теж піднімав цю тему на засіданні ради у справах національностей, причому спільному з радою з розвитку російської мови: «Є одна системна проблема ... Оскільки російська мова входить в загальне поняття" філологія ", коли кількість годин національних мов збільшується, це роблять, як правило, за рахунок скорочення годин з російської мови - ось у чому проблема, а не за рахунок якихось інших складових процесу навчання. Ми, власне, для цього і зібралися, щоб подумати, як вирівнювати подібні речі без шкоди і для російського, і для національних мов народів Російської Федерації ».

Частка випускників, які завалили іспити в Татарстані, значно нижче, ніж в середньому по країні Частка випускників, які завалили іспити в Татарстані, значно нижче, ніж в середньому по країні

14 ШКОЛЯРІВ ЗАЛИШИЛИСЯ Б ЕЗ атестат

Що ж до інших предметів, то показники з фізики та хімії в цьому році підтягнулися (в минулому році було зниження). Частка випускників, які завалили іспити в Татарстані, значно нижче, ніж в середньому по країні. Наприклад, по російській мові немає жодного учасника ЄДІ, який не подолав би мінімальний поріг, з математики таких всього 14 - Ми не будемо давати можливість перездати предмет у вересні. А ось трьом татарстанцев, які були спіймані на порушеннях, на перездачу доведеться прийти через рік: двоє намагалися знайти відповіді на питання за допомогою телефону, третього зловили зі шпаргалкою.

Таким чином, всього 14 чоловік в РТ в цьому році не отримали атестат про повну загальну середню загальну освіту. Частка випускників, які не отримали атестат, в порівнянні з 2016 роком скоротилася з 0,2 до 0,09. Для порівняння, в минулому році таких було 31, в 2015 - 138, в 2014 - 151 чоловік. З цікавих нововведень ЄДІ - до 2022 року планується ввести обов'язковий іспит з англійської мови.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация