ЕНТ: Здати іспит і залишитися в живих

ЕНТ. Уже 11 років ці три літери змушують переживати і нервувати тисячі казахстанців. Так чи інакше, ЕНТ зачепило практично кожного: будь то ви самі, знайомі, друзі або родичі. З 2004 по 2014 роки тестування здали 1.417.593 випускника.

Вперше Єдиний національний тестування було проведено в 2004 році. Тоді головний іспит прийшли здавати 179.200 чоловік. Для всіх для них такий спосіб перевірки знань був несподіваним. Всі 11 років шкільної освіти учні готувалися до традиційних іспитів, але результат був зовсім іншим. Перед випускниками були представлені 120 питань. Тестові завдання були поділені на 4 розділу по 30 питань. З 2004 по 2007 роки ЕНТ проводилося з чотирьох предметів: трьом обов'язковим - казахський або російська мова (мова навчання), математика, історія Казахстану і по одному профілюючого предмету відповідно до майбутньою спеціальністю навчання в вузі. Випускники загальноосвітніх середніх шкіл вибрали творчі спеціальності, як четвертого предмета здають творчі іспити, які проводяться приймальними комісіями обраних ними вузів.

Щороку, за всі 11 років, ЕНТ огортало хмара скандалів, сліз і критики, а самі тестові питання навіть прирівняли до державних секретів. У 2004 році була величезна кількість скарг на некоректні запитання. Кому-то попався питання про кількість зубів у коня Чингізхана, кому-то - про колір улюбленого Чапаєв Абая. Як виявилося пізніше, такі відомості навіть не входили до шкільної програми.

Час йде, а проблем з ЕНТ менше не стає. Заповзятливі любителі легких грошей вирішили скористатися моментом, роздобути правильні відповіді і продавати їх за нечувані суми. У 2007 році співробітники КНБ вилучили з продажу диски з правильними відповідями. Після, затримано 7 осіб, які були причетні до поширення інформації про правильні варіантах. Спіймали і організатора всіх цих махінацій. Він намагався продати підставного покупця диск за 1 мільйон 300 тисяч тенге. Всього злочинне угруповання збагатилася на 25 тисяч доларів і 2 мільйони тенге.

Однак не тільки людський фактор впливав на репутацію іспиту. Не раз підводила і техніка. Перевіряючий апарат міг сплутати варіанти відповідей або взагалі перемішати кілька варіантів в один. Що і сталося в 2008 році. Тоді в Алмати близько 70 відсотків випускників завалили тестування з вини перевіряє машини. Школярі та їхні батьки витрачали нерви і сили, щоб довести, що їх рівень знань набагато вище, ніж нуль, який вписаний в графі «набрані бали».

Але невелика кількість балів зовсім ніщо в порівнянні з життям людини. Так співпало, що з появою ЕНТ збільшилася кількість самогубств. Якщо в 2009 році було зареєстровано 209 випадків серед казахстанських школярів, то в 2010 році це число зросло до 237. Випускники ставлять результати ЕНТ навіть вище власного життя. У 2012 році в Таразі школярка не стала чекати оцінок, а відразу після іспиту наковталася димедролу. Дівчинка заздалегідь порахувала, що провалила іспит. Той же 2012 рік прославився ще одним скандалом. На вході перевіряють в пошуках шпаргалок і мобільних пристроїв роздягали дівчаток і хлопчиків до трусів. Таке моральне приниження сприяло тому, що діти не змогли набрати потрібну кількість балів, - вважають батьки випускників. Але навіть якщо телефони і вдавалося пронести скористатися ними зміг далеко не кожен. По-перше, були включені глушники мобільної мережі, по-друге, аудиторії були буквально напхані камерами стеження, а картинка виводилася на екрани зовні будівлі, де кожен міг подивитися, що діється всередині.

Уже кілька років в Міністерстві освіти і науки збираються ввести дворівневе тестування: ЕНТ і КТА. Перший тест буде проходити на базі школи, а другий - в університеті. Буде таке нововведення ще невідомо. Поки майбутні випускники активно відвідують репетиторів, працівники Центральної мечеті Алмати опублікували спеціальну молитву:

"Аллахумма, ля Сахль илля ма джа" альта-ху сахлян, ва Анта тадж "алю-ль-Хазне іза ши" та сахлян! "(Переклад:" O Аллах, немає нічого легкого, крім того, що Ти зробив легким, і якщо Ти побажаєш, то зробиш це складне становище легким! ").

Згідно з даними, які щорічно призводить МОН РК за результатами ЕНТ, найбільш плідним на завалили іспит став 2008 рік. А в 2011 навпаки - не склали іспиту за все 9,6 відсотків від числа випускників.

Також щорічно вираховується середній бал. Найвищий середній бал за всю історію був набраний в 2011 році - 86,7 бала. Найнижчий - в перший рік здачі ЕНТ. У 2004 році середній бал склав 52 з 120.


В цьому році гучних скандалів вдалося уникнути, а невеликі інциденти були вирішені мирним шляхом. У перший же день громадськість обурили фотографії книжки-запитальника, які виклали школярі в інтернеті. Однак віце-міністр освіти і науки Такір Баликбаев заявив, що карати цих школярів не будуть, так як витоку інформації не відбулося.

Всього в червні 2014 року в тестуванні взяли участь 87593 випускника. На жаль, 20 236 випускників не змогли подолати пороговий рівень, а більше 13 тисяч школярів набрали більше 100 балів.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация