Еразм Роттердамський засуджував протестантський розкол і відстоював церковні реформи

  1. Еразм прийшла вдала думка - поглянути на навколишнє його сучасну дійсність, а також на все людство,...
  2. Еразм і Реформація
  3. З одного боку, він співчував ідеї реформи Церкви, але з іншого - засуджував релігійно-політичні чвари,...
  4. Еразм Роттердамський виступав проти обмирщения церкви, культу реліквій, чернечого паразитизму і пустосвятства,...

12 липня 1536 року пішов з життя гуманіст епохи Відродження, богослов, філолог, письменник, Еразм Роттердамський. Він зневажав схоластичну філософію, засудив протестантський розкол, відстоював церковні реформи, при всьому при цьому Еразм мав літературний талант і відмінним почуттям гумору.

Він зневажав схоластичну філософію, засудив протестантський розкол, відстоював церковні реформи, при всьому при цьому Еразм мав літературний талант і відмінним почуттям гумору

Дезидерій Еразм Роттердамський (лат. Desiderius Erasmus Roterodamus, нід. Gerrit Gerritszoon) - найбільший учений Північного Відродження, прозваний «князем гуманістів». Підготував перше видання грецького оригіналу Нового Завіту з коментарями, поклав початок критичному дослідженню тексту Священних писань. Сприяв поверненню в культурний ужиток літературної спадщини античності.

Історія любові батьків Еразма Роттердамського заслуговує на особливу увагу. Батько Еразма відмовився від кар'єри священика заради любові. Він став проти волі батьків і з'єднав свою долю з дівчиною, яка в майбутньому стала мамою знаменитого філософа. Своєму первістку, який народився 28 листопада 1469, вони дали ім'я Гергард, що означає бажаний.

Батьки Ґергарда-Еразма не перебували в шлюбі, і маленький Еразм перші роки життя провів з матір'ю. Незабаром обоє батьків померли від чуми - спочатку матір, потім батько. Його опікуни розуміють, що з печаткою «народженої поза шлюбом» Еразм не може претендувати на хороші громадські посади. Саме тому з ранніх років його відправляють в монастир. З 1 486 по 1492 в братстві каноніків-августинців Роттердамський вивчає стародавні мови (латинська і грецька), роботи античних письменників і філософів.

Еразм вдосконалюється в риториці, опановує знаннями в різних науках і його помічають. Після недовгої служби у єпископа Камбре він їде в Париж. З 1493 по 1499 в Парижі Еразм вивчає богослов'я і античну літературу. У 1498 році він знайомитися лордом Маунтджой, який згодом відвозить Еразма до Лондона. Там він пробув менше року, зате в цей короткий час він зустрічається з Томасом Мором (автор «Утопії») і Джоном Колетом. Надалі з Мором Еразма пов'язувала щира і міцна дружба.

У 1500 Еразм повертається до Парижа. Тут він видає збірку 818 анекдотів і висловів античних письменників «Адажіо». У 1502 році в Париж прийшла чума, рятуючись від зарази, Еразм кочує з міста в місто: Орлеан, Левена, Роттердам, Париж, Лондон і нарешті, Італія, місто Турин. У Туринському університеті йому підносять почесний диплом доктора богослов'я. І в Італії Еразм не сидиться на місці: він відвідує Болоньї, Флоренції, Венеції - доповнює збірку античних анекдотів і висловів.

У 1507 році збірка «Адажіо» перевидається, тепер це «Три хіліади (тисячі) і приблизно стільки ж сотень висловів». У 1509 році на престол Англії вступає Генріх Восьмий, в зв'язку з цією подією Еразм Роттердамський повертається в Лондон. По дорозі в Англію він складає сатиру «Похвала глупоті», видано це іронічне твір було тільки в 1511 році. У Кембриджському університеті з 1511 по 1513 Еразм викладає грецьку і богослов'я. Унаслідок частих хвороб, пов'язаних з англійської погодою, Еразм в 1513 році їде до Німеччини.

З 1517 по 1521 живучи в Лувене, Еразм Роттердамський купається в променях слави: він найяскравіша зірка богослов'я і світської науки. Величезна кількість відвідувачів бажають бачити його, тисячі листів від його шанувальників чекають відповіді. Але недовго сяяло сонце - в зв'язку з розколом церкви і якоїсь зв'язку філософії Еразма і філософією Мартіна Лютера, священнослужителі починають цькування Роттердамського. Це змушує його переїхати в 1521 році в Базель. Тут він пише половину «Розмов запросто».

У 1529-1535 Еразм Роттердамський живе у Фрейбурзі, з 1535 - в Базелі. За цей час видано велику кількість його праць: «Про ранньому вихованні дітей», «Міркування щодо війни з турками», «Тлумачення символу віри», «Про приготуванні до смерті» та інші. У липні 1535 році страчений Томас Мор. Еразма цілком поглинає туга по найкращому другові: він розуміє, що життя його наближається до кінця. 12 липня 1536 року Еразма Роттердамського не стало.

Це невеликий твір написано було Еразм, - за його власними словами, від нічого робити - під час тривалого, при тодішніх шляхах сполучення, переїзду його з Італії в Англію в 1509 році. Сам Еразм дивився на це свій твір, як на літературну дрібничку, - але своєю літературною знаменитістю і своїм місцем в історії він зобов'язаний цій дрібнички, у всякому разі, не в меншій мірі, ніж своїм багатотомні ученим праць.

Видана в перший раз в Парижі в 1511 році, сатира Еразма витримала в кілька місяців до семи видань; всього за його життя вона була перевидана в різних місцях не менше 40 разів. Виданий в 1898 році дирекцією університетської бібліотеки в Генті (Бельгія) «попередній» і, отже, підлягає доповненню список видань творів Еразма налічує для «Похвали дурості» більше двохсот видань (в тому числі і переклади).

Цей безприкладний успіх пояснюється багатьма обставинами, між якими гучне вже і тоді ім'я автора відігравало не останню роль. Але головні його умови лежали в самому творі, в вдалому задумі і його блискучому виконанні.

Еразм прийшла вдала думка - поглянути на навколишнє його сучасну дійсність, а також на все людство, на весь світ з точки зору дурниці.

«Похвала глупоті» зайняла місце в ряду нестаріючих творів людського слова - не в силу художньої краси форми, а внаслідок присутності того загальнолюдського елемента, який робить його зрозумілим і цікавим для будь-якої людини, до якого б часу, до якої б нації, до якого б прошарку суспільства він не належав.

Панівний тон сатири Еразма - гумористичний, а не саркастичний. Сміх його проникнуть в основному благодушним гумором, часто тонкою іронією, майже ніколи - бичующим сарказмом. У сатирика відчувається не так обурений мораліст з похмурим чолом і песимістичним поглядом на навколишнє, скільки життєрадісний гуманіст, що поглядає на життя з оптимістичним добродушністю і в негативних її сторонах бачить переважно привід для того, щоб від душі посміятися і побалагурить.

За формою своєї «Похвала глупоті» є пародією на панегірик - форму, в той час користувалася великою популярністю; оригінальним є тут лише те, що панегірик в даному випадку вимовляється не від імені автора або іншого стороннього оратора, а вкладає в уста самої уособленою дурниці.

Книга в бібліотеці Якова Кротова тут.

Еразм і Реформація

Коли Лютер почав свою боротьбу, Еразм Роттердамський виявився в скрутному становищі.

З одного боку, він співчував ідеї реформи Церкви, але з іншого - засуджував релігійно-політичні чвари, викликані Реформацією.

Еразм не міг цілком стати і на сторону ворогів Лютера, чим викликав обурення в католицькому таборі

Еразм не прийняв Реформацію , Хоча і відіграв велику роль у підготовці. Він не здійснив переведення біблійний книг на будь-якої з народних мов, але сприяв усвідомленню необхідності подібних переказів. Тим самим він проклав шлях для перекладів, здійснених діячами Реформації.

Еразм черпав натхнення в Біблії, особливо у апостола Павла і в напівзабутих тоді писаннях грецьких отців Церкви. Філософським доповненням до Писання і патристики для Еразма служив християнізована платонізм. З цієї позиції він полемізував з Лютером , Зокрема, в своєму трактаті «Діатриба або Міркування про свободу волі» (1524). Головним предметом його критики був войовничий Лютеровская ірраціоналізм.

«Чиста молитва, - писав Еразм Роттердамський, - веде почуття на небо, немов у фортецю, неприступну для ворогів; знання зміцнює розум рятівними помислами, так що не слід позбавлятися ні того, ні іншого ».

Біблійної тематики він присвятив ряд своїх поетичних творів ( «Встановлення християнського людини», «Лірична пісня про будинок, в якому народився Христос» і ін.).

Він став главою течії гуманізму , Який отримав назву «християнський гуманізм».

Еразм Роттердамський виступав проти обмирщения церкви, культу реліквій, чернечого паразитизму і пустосвятства, бездуховного обрядовості і тому був предтечею Реформації.

Але не менш послідовний був він і в неприйнятті фанатизму, жорсткого догматизму і особливо безмежного приниження людини перед Богом, характерного для лютеранства; тому він порвав з Лютером, якого раніше підтримував. Його позиція не задовольняла жодну з ворогуючих сторін, він змушений був тікати з Лувена і з Базеля, рятуючись від релігійного фанатизму Лувенському католиків (одна тисячу п'ятсот двадцять одна) і Базельських церковних реформаторів (1528).

Проте, Еразм, який, особливо в пізнішу пору свого життя, наполегливо відхрещувався від усякої солідарності як з Лютером, так і з іншими церковними реформаторами, виявився, всупереч своєму бажанню, в ролі одного з родоначальників протестантської догматики . У цьому пункті літературно-наукова діяльність Еразма стикається позитивним чином з реформаційних рухом; але вона стикається з останнім також - і, можливо, в більшій ще ступеня - і негативним чином, оскільки в своїх сатиричних творах Еразм виступає викривачем різних негативних сторін сучасної йому церковної дійсності в католицькому світі.

У цьому пункті літературно-наукова діяльність Еразма стикається позитивним чином з реформаційних рухом;  але вона стикається з останнім також - і, можливо, в більшій ще ступеня - і негативним чином, оскільки в своїх сатиричних творах Еразм виступає викривачем різних негативних сторін сучасної йому церковної дійсності в католицькому світі

Ряд творів Еразма присвячений проблемам виховання. Протягом багатьох років, з 1518 по 1533 рік він працював над головним своїм етико-педагогічним твором «Розмови запросто», поповнюючи його все новими діалогами, в яких освіта розглядалося в його зв'язку з формуванням морально відповідальної особистості.

Основні ідеї, на яких побудована педагогіка Еразма:

  • Людьми не народжуються, але робляться шляхом виховання;
  • Людину людиною робить розум;
  • Людина має вільну волю, і тільки тому можлива його моральна і юридична відповідальність;
  • Виступав проти будь-якого насильства і воєн;
  • Дитину треба правильно виховувати з самого народження. Краще, якщо це роблять батьки. Якщо вони не можуть це робити самі, то повинні підібрати хорошого вчителя;
  • Дитині треба дати релігійне, розумовий і моральне виховання;
  • Важливо фізичний розвиток.

У своєму основному педагогічному трактаті «Про початковому вихованні дітей», а також в інших працях з питань виховання ( «Про вихованості дітей», «Бесіди», «Метод навчання», «Спосіб писати листи») Еразм визначив необхідність поєднання античної та християнської традицій при виробленні педагогічних ідеалів, а також принцип активності вихованця (вроджені здібності можуть бути реалізовані лише через напружену працю).

Виступив на захист дитини, на захист дитинства, що стало принципово новим в розумінні дитинства і ролі виховання, новим в педагогіці. Вважав, що дитина має право на правильне виховання. Внутрішній світ дитини - це божественний світ, і до нього не можна ставитися з жорстокістю. Різко виступив проти жорстокості середньовічної школи, яку назвав «катівня камерою», де нічого не почуєш крім шуму різки палиць, криків болю і ридань, шаленої лайки. Що інше може винести дитина звідси, крім ненависті до науки? Протест Еразма проти жорстокості по відношенню до дітей був найбільшим актом гуманізму, котрий поклав початок пошуку форм виховання, що виключають насильство. Одним з перших Еразм заговорив про власне народну освіту, а проголошення ставлення до праці критерієм моральності поставило його в ряд найбільш прогресивних мислителів тієї епохи.

Виховання є метою, навчання засобом. Головним у вихованні виступає правильно поставлене освіту. Правильно поставленим освітою є класичне, в основі якого лежать латинську та старогрецьку мови і антична культура. Дитині треба дати раннє наукову освіту. Починати потрібно з 3 років.

Навчати спочатку мов, до яких мала дитина дуже сприйнятливий. Вчити треба граючи. Еразм пропонує різноманітні ігри для навчання читання, письма, але попереджає, щоб гри не були надто складними. Особлива увага при навчанні дітей потрібно приділяти тренуванню пам'яті, так як від неї залежать всі подальші успіхи дитини в навчанні. Вимагав враховувати власну активність і діяльність дитини. У процесі навчання дитина і вихователь повинні ставитися один до одного з любов'ю, оскільки «перший крок в навчанні є любов до вчителя».

Еразм знову відкрив для світу таке явище, як світ дитини, світ дитинства. Багато педагогічні погляди Еразма були новаторськими для свого часу, і зберігають значення до цього дня. Його гуманістичні ідеї мали великий вплив на теорію і практику педагогіки.

Що у тверезого на умі, те у п'яного на язиці.

Є противники, поразка від яких - найбільша ганьба, а перемога над ними не додає слави ні на волосся.

Нічого немає важкого для людини, що має волю.

Церква заснована на крові, кров'ю скріплена і кров'ю розширилася.

Витонченість потрібно було не в одних мистецтвах, але у всіх справах людських.

Друг повинен приймати на себе частину прикростей одного.

Якщо кому-небудь не вистачає дарів природи, він відшкодовує цю ваду посиленою дозою самовдоволення.

Ненаситний багач залишається найбіднішим з бідняків.

Жити гідно не забороняється нікому.

Що інше може винести дитина звідси, крім ненависті до науки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация