Еразм Роттердамський

Ер а зм Роттердам а мскій (Erasmus Roterodamus), Дезидерій (Desiderius) (28.10.1469, Роттердам, - 12.7.1536, Базель), нідерландський учений-гуманіст, письменник, філолог, богослов, найвидатніший представник північного Відродження. Освіту здобув в Паризькому університеті (1495-99). Жив у Франції, Англії, Німеччини, Італії, Швейцарії, користувався всеевропейским визнанням. Писав на латині, універсальній мові освіченої Європи того часу.

Вирішальними для формування творчої особистості Е. Р. були нідерландський містицизм і гуманістична освіченість, а також вплив кружка т. Н. оксфордських реформаторів (Дж. Колет і ін.), які закликали до нового, поглибленого, науково-обґрунтованого прочитання священних текстів християнства. Е. Р. здійснив першодруковане видання грецького оригіналу Нового завіту зі своїми численними коментарями (1517) і власний латинський переклад (в вид. 1519). Він створив струнку систему нового богослов'я, яке називав «філософією Христа». У цій системі головна увага зосереджується на людині в його відношенні до бога, на моральних зобов'язаннях людини перед богом; проблеми спекулятивного богослов'я (створення світу, первородний гріх, троичность божества і ін.) обходяться Е. Р. як не мають життєво важливого значення і принципово не вирішувані. Він став главою течії в гуманізмі, який отримав назву «християнський гуманізм». Е. Р. виступав проти обмирщения церкви, культу реліквій, чернечого паразитизму і пустосвятства, бездуховного обрядовості і тому був предтечею Реформації. Але не менш послідовний був він і в неприйнятті фанатизму, жорсткого догматизму і особливо безмежного приниження людини перед богом, характерного для лютеранства; тому він порвав з Лютером, якого раніше підтримував. Його позиція не задовольняла жодну з ворогуючих сторін, він змушений був тікати з Лувена і з Базеля, рятуючись від релігійного фанатизму Лувенському католиків (одна тисячу п'ятсот двадцять одна) і Базельських церковних реформаторів (1528).

З величезної спадщини Е. Р. найбільш відомі «Похвала глупоті» (1509, російський переклад 1960) і «Розмови запросто» (1519-35, російський переклад 1969). Перший твір - сатира філософська, друге - переважно побутова, але обидва побудовані на загальному фундаменті: переконаності в суперечливості всього сущого і хисткості рубежу між протилежностями. Пані Дурість, що співає хвалу собі самій, легко обертається мудрістю, самовдоволена знатність - тупий ницістю, безмежна влада - гіршим рабством, тому дорогоцінним правилом життя стає заклик «нічого надміру!». У цій переконаності - суть ідейної позиції Е. Р., що виявляється і в інших його творах. Зб. «Прислів'я» ( «Adagia», 1500) включає вислови і приказки античних письменників з коментарями.

Публицистична велика частина педагогічних, морально-повчальних, богословських творів Е. Р .: антілютеровскій трактат «Про свободу волі» (1524), «Про гідному вихованні дітей з перших років життя» (+1529) і ін. Збереглася велика переписка Е. Р. , який був великим майстром епістолярного жанру.

Соч .: Opera omnia ..., t. 1-4, Amst., 1971-73; Opus epistolarum ... denuo recognitum ... per PS Alien, t. 1-12, Oxonii, 1906-58.

Літ .: Маркиш С. П., Знайомство з Еразмом з Роттердама, М., 1971; Смирин М. М., Про політичну концепції Еразма Роттердамського, в збірці: Щорічник німецької історії 1972, М., 1973; Smith P., Erasmus, NY, 1962; Huizinga J., Erasmus, 5 ed., Haarlem, 1958; Tracy J., Erasmus - the growth of a mind, Gen., 1972.

Еразм Ротердамский. Портрет роботи А. Дюрера. 1 526.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация