Есхатологія київської Бессарабки

  1. Порожня дорога з уявними цілями
  2. Конкістадори vs прибульці vs атланти
  3. Подорожуйте внутрішньо!
  4. можливі підгрунтя
  5. « Кінець світу »очима українців »; Оксана ШКОДА « Кінець кінців? »; Марія БЕЗЧАСТНАЯ «...

«Гога і Магога були тут ...»
з графіті

«Прошу акредитувати мене на кінець світу ...» - напівжартома написав автор цих рядків у відповідь на запрошення до прес-перегляду нового фільму «Кінець світу», знятого відомим місцевим тележурналістом Костянтином Стогнієм. 40-хвилинну документальну стрічку - тезку психозу, що охопила під Новий рік і справді мало не весь «світ», показували 7 грудня у столичному кінотеатрі «Київ». Просторово зовсім поруч - Бессарабський ринок. Ніби пряма ілюстрація євангельського пророцтва: «... Так само, як було за днів Лота: їли, пили, купували, продавали .., але в день, в який Лот вийшов із Содому, огонь із сіркою з неба линув, і винищив всіх ... »(Лука, 17, 28-29).

І взагалі, як вам подобається цей перший же гостинець «під ялинку» 2013 роки від Діда Мороза-2012? На каналі National Geographic показують транснаціональний огляд того, як в різних країнах стривожене населення запасається продуктами і готує індивідуальні притулку для Судного дня. У румунському місті Брашові в церкві Святого Миколая раптово виявляється старовинна фреска, на якій нібито показано, як саме скоро загине весь світ. Фото фрески можна знайти в мережі, вона і справді дивовижна. Від Сонця, в центрі якого вміщено в трикутнику алегоричне Всевидяче Око, виходить три потоку деяких променів у напрямку до земної кулі (!), І четверо апостолів, повзаючи по Землі, намагаються її, мабуть, захистити. Фахівці стверджують, що це схоже на алегорію зміни магнітних полюсів Землі під впливом потужного спалаху на Сонці.

У Росії ЗМІ теж старанно розжовують «конецсветовскую» тематику, і там теж зафіксовано ажіотажний попит на класичну групу товарів: свічки, сірники, гас, сіль, цукор і консерви. Але там помітні і заходи протидії паніці. Наприклад, депутати Держдуми у відкритому листі закликали керівників федеральних телеканалів надалі відмовитися від висвітлення теми «кінця часів» за календарем майя після 21 грудня 2012 року. Не впевнений, що замовчування - кращий вихід.

Не впевнений, що замовчування - кращий вихід

Той самий календар майя із заповітною датою

Адже сама по собі тема кінцівки буття (глобально і в індивідуальному варіанті) вкрай важлива для людини і людства. Скажімо, саме навколо неї побудували свою велику цивілізацію стародавні єгиптяни. Ця ідея лежить і в основі християнського світовідношення, вираженого, зокрема, одкровенням Іоанна. І навіть історично життєрадісний марксизм-ленінізм визнавав, що «з тією ж неминучістю», з якої життя у Всесвіті коли-небудь виникає, вона в один прекрасний день повинна буде і зникнути.

І автори «2000» в минулому з різних приводів теж стосувалися есхатологічних мотивів (див., Напр., Тільки наші статті в газеті: 2011 - №7 2009 - №47, Рік випуску 2008 - № 28-29 та ін.). Але хто на іменинах просторікує про похорон іменинника? Ех, таке світле свято зіпсували, дурні! Асоціювали Новий рік і «кінець світу». І тепер дуже багато хто чекає обидві події «в пакеті». А Дід Мороз-2013 воленс-ноленс ризикує постати в «готичному» стилі: весь в чорному і з емблемою «мертва голова» і з мішком жахів за спиною. Економічний колапс і загроза нацистської диктатури - в українському передноворічному «пакеті» як мінімум.

Отже, перед лицем смертельної загрози хтось схильний просто заплющити очі і відключитися від реальності, хтось всерйоз намагається дослідити проблему або апелює до церкви як безперечного авторитету по метафізиці, а хтось продовжує роздмухувати пристрасті і нагрівати на те свої загребущі рученята. І тільки в українському відповіді на глобальне пошесть помітні в дивній суміші всі три типи основних реакцій на те, що відбувається. Додали «жовтенького» у вигляді байок про «прибульців» і в результаті, по-моєму, вийшов четвертий варіант - сміхотворний.

Порожня дорога з уявними цілями

Автор «Кінця світу»
Костянтин Стогній

Костянтин Стогній раніше був відомий на українському ТБ як автор передач з міжнародно-мілітарно-кримінальної проблематики. Це професійне багаж і супутній йому рівень мислення виявилися явно недостатньою підставою для роздумів на есхатологічні теми. Ключове для теми слово «апокаліпсис» пан Стогній вимовляє невірно, і автор «Кінця світу» навіть не підозрює, що згадане слово означає насамперед «одкровення», а зовсім не синонім назви його роботи.

«Кінець світу» Стогнія - результат подорожі знімальної групи, до якої увійшли експерти різних профілів, по Мексиці і Гватемалі до, так би мовити, першоджерела всього галасу - календарем древніх майя, де нібито міститься фатальне пророцтво. На літаках, авто, човнах, вертольотах і пішки мандрівники наполегливо йдуть до своєї мети, щоб уже поруч з відповідним туроб'єктом з екрану розповісти те, що було відомо або зрозуміло до і без настільки стомлюючого подорожі.

По-перше, «як з'ясувалося», сам календар майя знаходиться зовсім не в джунглях, а в фондах музею мексиканського міста Тобаско під назвою «Монумент Б». По-друге, самого «пророцтва» в тексті там немає, а просто сказано: «21.12.2012. (По перерахунку дати з календаря майя) Болон Йокте (бог змін) спуститься на ... (пропуск) чорну ... (пропуск) і зробить (пропуск) ». І все! Авторитетний український археолог-епіграфісти Юрій Полюхович у фільмі Стогнія і на прес-конференції констатував: власне, ніякого фатального меседжу в текстах майя немає. І взагалі, по-третє, самого поняття «кінця світу» вони не мали. Просто літочислення вели по циклам, і аналог дати «21.12.2012» - для них був рядовий «круглою датою».

Таким чином, «кінець світу» відміняється, але тут же виникають інші проблеми. Питається, хіба радісний прогноз не був відомий фахівця з майя заздалегідь? Так навіщо було город городити з далеким подорожжю? Чистий туризм з нагоди? Та й просто подумати: якщо б фатальна звістка насправді існувала, то яке відношення цей фантазм племені, який практикував людські жертвоприношення і канібалізм, мав би до нинішньої техногенної реальності?

І тут у фільмі відбувається найсмішніше. Журналіст, практикуючий на ТБ в основному міліцейські хроніки, мабуть, в пошуках мотивацій (ні, вже не «кінця світу», а всього проекту) в міру свого «культурологічного» багажу починає шукати (і, на жаль, знаходить!) Всякі супутні нагоди теми . Ось він розглядає відому вже по ЗМІ різьблену стелу надгробки вождя Покалів і приходить до теж давно озвученого іншими висновку - тут зображений космонавт-прибулець. А значить, вся мудрість майя - позаземного походження. А їх криваві обряди - відгомін дослідів позаземних космонавтів з тілами самих майянци.

Конкістадори vs прибульці vs атланти

Далі фантазія автора картини гуляє сама по собі і де хоче. Наприклад, ніби згадавши, що приїхав він в цю даль все-таки з приводу «кінця світу», пан Стогній висловлює і такий неймовірний домисел: а чи не тому іспанські конкістадори настільки жорстоко знищували свого часу місцеве населення, що вони «злякалися тієї правди майя, яка не дійшла до наших днів? ». Тим часом у фільмі вже сказано, що ніякої «правди» про кінець часів у майя не було і бути не могло.

На жаль, симпатичного журналіста в його теленарису про «кінець світу» вже понесло. Він, забувши про загальний Апокаліпсис, на дні озера Ісабаль виявляє (у вигляді пари схожих на бетонні блоки каменів) залишки загиблої Атлантиди. А в архітектурі одного з храмів майя вбачає силует ... української хати! І навіть імітація солом'яною «стріхі» в камені ввижається нашому першопрохідникові в гватемалських джунглях. А це вже зовсім інша тема ...

«Кінець світу» Стогнія несподівано виявляє риси, властиві всій нашій квазіпатріотичних журналістиці, яка прагне «українізувати» все «хороше», з чим вони зустрічаються. І тим, напевно, долати якісь свої комплекси. Так, майже по всьому фільму проходить ім'я Юрія Кнорозова - радянського вченого, який прославився на весь світ розшифровкою писемності майя. Однак те, що майбутній видатний дослідник колись народився під Харковом і до 17 років жив в тих краях, як завжди в таких випадках, виявляється для авторів-«патріотів» цілком достатньою підставою для того, щоб всюди називати Кнорозова «українським вченим». Хоча ні етнічне коріння, ні весь науково-освітній бекграунд (Москва-Ленінград) того ніяк не дозволяють. Втім, до Михайла Іллєнка, який знайшов у своєму останньому фільмі іншого «славного українця» аж на посаді вождя ірокезів в «ТомКтоПрошелСквозьОгонь», Костянтину Стогнію в «Кінці світла» далеко. Доки ж сміховинні доводить «патріотична» пристрасть пишатися чимось «національненькім» на суто безриб'ї обставин ...

Подорожуйте внутрішньо!

Фільм Стогнія вийшов чисто українською відповіддю глобальній загрозі. Навіть те, що його можна було бачити на каналі ICTV саме 12.12.2012, говорить про непослідовність авторів. Вони спростовують цифрову містику в календарі майя, але просування своєї роботи до публіки все одно підверстують до цифрових сигналів, на яких будується загальна кампанія нагнітання істерії. Або хтось і справді вірить, що показ фільму 21.12.2012 ризикує не відбутися? Як бачимо, магія фатальних цифр дотримана в будь-якому випадку, хоча у фільмі мова якраз про те, що ця містика символів насправді не вартий і виїденого яйця. Це і є, по-моєму, суто «наш» шлях як в бутті, так і перед загрозою оне втратити: сказати одне, думати інше, а зробити третє.

Простіше кажучи, сюжет проекту в цілому, з моєї точки зору, автором толком не осмислений. Ставка зроблена на зовнішні «прибамбаси»: місцеву екзотику, звучні імена консультантів, модність теми і т. П. Так, на передпрем'єрній прес-конференції з нагоди «Кінця світу» був присутній, але чомусь так і не висловився з теологічному суті теми представник відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ (МП) протоієрей Захарія Керстюк. Ні-і, як би до нього не ставитися, але, думаю, наш світ цілком заслужив, щоб «псаломщики» на церемонії прощання з ним були б солідніше пана Стогнія. І ніяк не нижче за рівнем Ларса фон Трієра з його «Меланхолією» або Бели Тарра з його «Туринської конем».

А православний священнослужитель на презентації фільму Стогнія міг би пояснити, що для християн «кінець світу» - це зовсім не велика і болісна катастрофа для багатьох, але також і Великий Суд, і нове Буття, і пришестя Спасителя. І міг би повчально процитувати пану Стогнію, що рвонув жваво в пошуках істини за океан, але явно не знайомому з текстами Святого Письма: «І скажуть вам: ось, тут, або: Там, - не ходіть і не біжіть, бо , як блискавка, блиснувши, світить із одного краю під небом до другого краю під небом, так буде Син Людський »(Лука, 17, 23). А так вийшло знову-таки дуже вже «по-українськи» - максимум переміщень в фізичному просторі при мінімумі просування в поле думки і духу.

На прес-конференції публіку, схоже, підбадьорює тільки кореспондент «2000». Так, ще до перегляду фільму я запитав авторів про ідеологічну підоснову теми, потрапивши, як з'ясувалося пізніше, в саму точку: «Чи може справжній український патріот, який свято вірить у безсмертя« національної ідеї », одночасно визнавати можливість« кінця світу »за календарем майя або по-якого іншого календарем? ». Відповіді не було, але по фільму потім стало ясно: нашого брата майянських апокаліпсисом не проймеш!

можливі підгрунтя

Пояснюючи причини виникнення в світі нинішньої апокаліптичної істерії, автори «Кінця світу» виразно вказували тільки на одну мотивацію - комерційну. «Кінець світу» як двигун торгівлі. Однак, як мені бачиться, є у теми нинішньої передноворічної паніки двигуни і серйозніше. Зрозуміло, міркувати про швидку всесвітню катастрофу на підставі наявних реальних даних не доводиться. Однак це зовсім не означає, що і актуальної теми такої немає.

Найбільш чутливі представники роду людського - видатні художники - відчувають щось тривожне. У фізичному плані світ, швидше за все, ще невизначено довго буде в загальних рисах зберігати свій нинішній вигляд. На наш вік точно вистачить. А ось в духовно-моральному розрізі найбільш розвиненим з землян такого світу вже недостатньо. І аж ніяк не дарма в минулому році в світовому кіно з'явилося чимало картин есхатологічного властивості. І ті елітні, що були вище названі, і простіше - на зразок старого мульта «Валлі» і зовсім свіжого «хмарного атласу».

Щось есхатологічне насправді давно носиться «в повітрі». Нинішній світ явно вичерпав себе морально. І хоч майя нам не указ, сама ідея доречна: насправді світу давно пора оновитися духовно. Погляньте тільки на епідемію масового кілерства з «ідейних» міркувань і без оних. Просто по порожнечі душевної, зрезонували в ЗМІ і по мережі до потужності пристойного глобального потрясіння громадських основ. Недарма, мабуть, і предречено для таких часів і наругу святинь, і «мерзоту запустіння» у вівтарів.

Чим не прикмета «останніх часів» - танець Pussy Riot на амвоні храму Христа Спасителя, яєчня на Вічному вогні і «хрестоповалу» Femen? Хіба з усього цього не випливає, що без якоїсь очищає «лазні», без покаяння і зміни шляху людство і фізично довго не протягне? Та й навіщо, якщо без Духа?

Більш того, якими б прозаїчними причинами не пояснювали нинішній апокаліптичний психоз, в даному разі він бачиться корисним: медіакампанія хоч смутно нагадує масам, які потопають у «масовому», про існування по той бік їх дріб'язкового буття чогось унікального і великого, що в житті теж може бути.

Але є у мене і мало не інфернальне, конспірологічне пояснення поточної есхатологічної лихоманки. Адже довести якусь тему до такого градуса всесвітнього інтересу до неї, як то нині спостерігається з темою неоапокаліпсіса, вельми непросто і вимагає значних матеріальних і медіазатрат, а під це - відповідного стратегічного проекту.

Ось і побоююся я і пророкую: як би не сталося під соусом виконання найближчих есхатологічних загроз для всього світу їх порівняно локальної реалізації. Чогось на кшталт нової атаки Заходу на енергообільний Схід ... Адже політично влада в головних наддержавах сьогодні цілком устаканилася. Мотив готовності до неминучих жертвам посіяний. Саме час після різдвяних канікул просунути давно припасені стратегічні наміри. Щось подібне, пам'ятається, вже бувало ...

Будь ласка, про «кінець світу» також читайте:

« Кінець світу »очима українців »;
Оксана ШКОДА « Кінець кінців? »;
Марія БЕЗЧАСТНАЯ « Останній день календаря ».

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

І взагалі, як вам подобається цей перший же гостинець «під ялинку» 2013 роки від Діда Мороза-2012?
Але хто на іменинах просторікує про похорон іменинника?
Питається, хіба радісний прогноз не був відомий фахівця з майя заздалегідь?
Так навіщо було город городити з далеким подорожжю?
Чистий туризм з нагоди?
Изикує не відбутися?
Чим не прикмета «останніх часів» - танець Pussy Riot на амвоні храму Христа Спасителя, яєчня на Вічному вогні і «хрестоповалу» Femen?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация