Есим хан: біографія державного діяча і полководця

  1. Есим хан: біографія талановитого політичного діяча
  2. Есим хан: внутрішня і зовнішня політика

Хан Есим - мужній і сильний полководець, талановитий політик і дипломат. Він залишив відчутний слід в історії розвитку Казахського ханства. Дізнайтеся, що зробив для казахів Есим хан. Біографія державного діяча і полководця гідна вивчення. Хан Есим - мужній і сильний полководець, талановитий політик і дипломат

Фото: metod-kopilka.ru

Есим хан: біографія талановитого політичного діяча

Есим-хан - молодший (народився через 3 роки після Тауекеля) син хана Шігая. Його дата народження точно не відома, але рік вдалося встановити - 1565-й. Будучи султаном, Есим здобув собі славу відважного воєначальника.

За сміливість він отримав прізвисько Еңсегей Бойл Ер Есім, що в перекладі означає 'Відважний велетень Есим'. Виглядав він як справжній воїн - був високий і могутній.

До сходження на престол займався в основному військовими справами: у його підпорядкуванні була багатотисячна армія, яка громила ворогів, нападаючих на межі ханства.

До сходження на престол займався в основному військовими справами: у його підпорядкуванні була багатотисячна армія, яка громила ворогів, нападаючих на межі ханства

Фото: worlds-earth.ru

Восени 1598 року Есим став одинадцятим казахським ханом. Вибори пройшли під час походу на Бухару, організованого ще Тауекель-ханом. Діти Тауекеля в момент смерті хана були неповнолітніми, а Есим командував 400-тисячною армією, тому вибір був очевидний.

Перші десятиліття на престолі хан присвятив військових операцій. Завдяки підприємливості та дипломатичному хисту йому вдалося укласти вигідний мирний договір з Бухарою. В результаті казахам відійшли міста Шахруха, Ташкент, Канка і частина Фергани.

Головний успіх хана як політика полягав в тому, що його зусилля щодо централізації влади і згладжування міжусобних сутичок між султанами і биями увінчалися успіхом. До цього він прийшов, провівши ряд важливих змін в політичному устрої ханства.

Офіційна причина і дата смерті хана Есіма не відомі. Згідно з одними джерелами, він помер в 1628 році, а іншим - в 1645-м. У будь-якому випадку в 1628 році закінчилося правління хана - місце на престолі зайняв його син.

Хан Есим похований в Туркестані. На місці могили спорудили мавзолей, який частково зруйнувався до початку XIX століття.

Згодом (у 2000-му) будова відновили. Воно являє собою куб розміром 9х9 м. Головний фасад виконаний у вигляді традиційного в релігійних будівлях порталу, стіни прикрашені геометричними візерунками.

Головний фасад виконаний у вигляді традиційного в релігійних будівлях порталу, стіни прикрашені геометричними візерунками

Фото: wikipedia.org

Читайте також: Керей і Жанібек - засновники Казахського ханства

Есим хан: внутрішня і зовнішня політика

Розглянемо, чим цікава зовнішня політика хана. Есим активно цікавився внутрішньою політикою Могулистана. Він підтримував одну зі сторін внутрішніх конфліктів в боротьбі за владу над територією Східного Туркестану. Так, в союзі з киргизами Есим зробив два тривалих військових походу (в 1610-1611-х і 1617-1620-х рр.) На ті землі. Він підтримував Абд ар-Рахіма, сина правителя Могулистана, і допоміг йому відвоювати міста, на які той претендував.

У той же час могулістанскій хан Абд аль-Латіф не визнавав Есіма як хана. Цим скористався Турсун, який претендує на ханський престол. При Есим-хані в Ташкенті правил Турсун. Хоч місто і вважався вотчиною Казахстану, але бунтівний хан був войовничо налаштований.

Чи не бажаючи загострювати конфлікт і на цій території, Есим змирився з тим, що Турсун заснував Ташкентський ханство і став на чолі нього. На місто також претендував бухарський хан Імам-кули. І в 1611 році він навіть зробив військовий похід, який за нез'ясованих обставин був перерваний. Відвідування, вчинені імамом-кули на Ташкент в 1613 і в 1621 році, були відбиті, і він надалі відмовився від набігів, змовившись з Турсунов.

Зовнішня політика Есіма грунтувалася на розширенні і захисту кордонів Казахського ханства. У відповідь на дедалі частіші напади джунгаров ханське військо висунулося в 1627-м в похід проти них. Військові дії закінчилися успіхом для казахів: калмики були розгромлені і відкинуті за Джунгарськие гори.

Але цією ситуацією скористався Турсун. За відсутності Есіма він напав на Туркестан, перебив місцевих жителів і полонив сім'ю хана. У планах Турсунов було відстежити Есіма, коли той буде повертатися з війни, і вбити по дорозі. Але хан дізнався про заколот і попрямував в Ташкент рятувати сім'ю. На підступах до Ташкенту зав'язалося військове бій, в результаті якого Турсун втік з поля бою.

Воїни Турсун-хана не пробачили зраду свого головнокомандувача, самі полонили його і віддали Єсимов для розправи. Голову зрадника Есим відправив своєму противнику - Імама-кули. У відповідь бухарський хан надіслав грамоту, якою дарував кілька прісирдарьінскіх міст. В результаті Есим після свого повалення знову став ханом Казахстану. Повернувшись на престол, відразу ж він підпорядкував собі ойратів, убезпечивши території ханства від їх набігів.

Фото: e-history.kz

Внутрішня політика хана Есіма теж вражає. Ознайомимося з досягненнями великого хана в політичній і законодавчій сферах.

Отже, що зробив Есим:

  1. Змінив політичний устрій, змінив верховенство еліт з закритого типу на відкритий. Тепер голос мали біі і старшини, а не торі, як раніше. Історики назвали це революцією біями, в результаті якої істотно звузилися права чингисидов, а права голів громад розширилися.
  2. Видав закони, які сприяли єднанню країни. Ці уложення, названі Есім ханниң Ескі залізниця, стали свого роду конституцією, яка доповнила кодекс Касим-хана.
  3. Зміцнив законодавчу владу масліхатів, який збирався щоосені для прийняття важливих рішень. До складу зборів увійшли всі голови громад і ряд наймогутніших султанів.
  4. Послабив роль хана в управлінні державою, давши більше прав главам громад. У зв'язку з цим змінився порядок вибору хана - він став лише церемоніальним. Хоч посаду і залишалася виборної в юридичному плані, фактично хани на троні змінювалися за спадковим принципом.
  5. Скасував улусного систему адміністративного поділу. Територію ханства поділили на три жуза, на чолі їх стояли біі, що увійшли до парламенту влади, який обмежував права хана, - Рада біями. Вони обиралися, виходячи з їхніх особистих характеристик, і хан ніяк не міг вплинути на такий вибір.
  6. Переніс столицю в Туркестан.

Есим-хан в ході свого правління посилив Казахське ханство. Він діяв на два фронти і досяг успіху - приборкав внутрішні конфлікти за рахунок адміністративних реформ, розширив територію держави від Туркестану до Самарканда в результаті тактично грамотних і потужних військових дій.

Він єдиний з ханів, хто зміг повернути собі владу після повалення. Про його відвагу і сміливості складені легенди. Так будемо пишатися ж нашим могутнім предком!

Читайте також: Касим хан: біографія і досягнення

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация