Естонія святкує "День територіальних претензій"

2 лютого Естонія на державному рівні святкує 90-річчя укладення Тартуського миру з Радянською Росією. З нагоди цієї річниці на будівлях усіх державних установ та громадських організацій буде вивішено державний прапор. Те ж саме має право зробити і всі громадяни. 2 лютого Естонія на державному рівні святкує 90-річчя укладення Тартуського миру з Радянською Росією

Фото: AP

З урочистим словом до співвітчизників звернеться президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес. Програма урочистих заходів, опублікована на сайті естонського уряду, розписана до пізнього вечора.

Найбільш радикальні члени Партії національної незалежності збираються провести цей день під стінами російського посольства, вимагаючи якнайшвидшого повернення Естонії ряду прилеглих до неї районів Росії. Всі необхідні дозволи на проведення акції вже отримані.

Що ж таке Тартуський мирний договір, річницю підписання якого святкують з державним розмахом?

Він був укладений 2 лютого 1920 між Радянською Росією і буржуазним урядом Естонії. Згідно з документом, більшовики визнавали незалежність цієї прибалтійської країни. Вони також передавали в її склад населені переважно росіянами Печорський район Псковської області, а також Івангород з околицями, що нині входять до складу Ленінградської області.

Відзначимо, що на землях, переданих до складу прибалтійської держави, виявився Ізборськ - один з найдавніших міст Київської Русі. Там же розташована одна з головних святинь північно-західній Росії - Свято-Успенський Псково-Печерський монастир. Тому не дивно, що, коли в 1940 році Естонія увійшла до складу СРСР, Печорської район і Івангород були повернуті до складу Української РСР.

Але, повернувши собі в 1991 році незалежність, Естонія негайно висунула претензії на колись втрачені території. Керівництво республіки відмовилося укладати з Росією договір про кордон, наполягаючи на поверненні Печорського району (з "втратою" Івангорода воно, схоже, змирилося). І вкрай дивно, що в 2004 році Естонію прийняли до ЄС і НАТО, адже їх правила забороняють це робити, якщо країна має територіальні суперечки з сусідами.

Естонський закон про громадянство, прийнятий в 1991 році, також носив явно провокаційний характер. Згідно з ним, право на отримання паспорта давалося тільки тим, хто був громадянином довоєнної Естонії, або їх нащадкам. Згідно з документом, російські, які приїхали в країну після 1945 року, такого права позбавлялися, і перетворювалися в негромадян. За винятком ... жителів Печорського району Псковської області. Всі вони отримали право на естонське громадянство.

Читайте також: "Бронзовий солдат" міг захистити Естонію від кризи

Читайте також:   Бронзовий солдат міг захистити Естонію від кризи

Фото: AP

І до сих пір серед них проводиться активна антиросійська пропаганда, супроводжувана спробами роздавати свої паспорти. Деякі жителі району цієї "послугою" використовують для того, щоб служити в більш комфортною естонської (а не російської) армії. І щоб їздити до родичів в Естонію без віз.

Однак випадки відмов від російського громадянства в регіоні зустрічаються вкрай рідко. Найчастіше люди просто йдуть на порушення закону і мають в кишені відразу два паспорти. Проведена в листопаді-грудні 2009 року перевірка показала, що естонськими паспортами в Печорському районі обзаводилися навіть представники влади і співробітники міліції і прикордонної служби. Втім, сепаратистських настроїв в регіоні не відзначено.

Висуваючи претензії, керівництво Естонії вказує, що більшість населення району складають сету - народ, що говорить мовою, близькому до естонського, але, на відміну від лютеран-естонців, який сповідує православ'я. Однак, за результатами всеросійського перепису населення 2002 року, таких в районі виявилося ... 172 людини.

При цьому в самій республіці будь спроби сету заявити про те, що вони - окремий народ, жорстко присікаються. Влада забороняє проводити навіть наукові конференції, присвячені проблемам цього народу.

Ситуація, створювана навколо Печорського району, всі пострадянські роки затьмарювала російсько-естонські відносини. У 2005 році здалося, що справа змінюється на краще. У травні глави МЗС двох країн підписали договір про кордон, за яким Естонія відмовлялася від усіх претензій. Але документ так і не вступив в силу, тому що парламент прибалтійської країни в односторонньому порядку вніс в документ зміни.

Їх суть в тому, що депутати під час ратифікації договору вирішили послатися на закони 1991-1992 рр., Де містилися посилання на Тартуський угоду і згадки про "агресії Радянського Союзу проти Естонії в 1940 році", "десятиліттях окупації" і "протизаконному включенні Естонії в складу СРСР ". Внесені поправки повністю спотворювали суть договору і відновлювали територіальні претензії. Тому російська сторона відмовилася його ратифікувати і відкликала свій підпис.

За останні роки рішення проблеми так і не зрушила з мертвої точки. Мало того - відносини двох країн додатково ускладнили знесення "Бронзового солдата" в Талліні, героїзація в Естонії нацистських злочинців, демонстративна підтримка естонськими властями Грузії під час війни в Південній Осетії. До цього варто додати, що понад 100 тисяч росіян в Естонії досі є "негромадянами", а в старших класах російських шкіл 60 відсотків предметів зобов'язують викладати естонською.

Демонстративне святкування ювілею Тартуського світу можна розцінити не інакше, як нагадування про існуючі у Естонії до Росії територіальні претензії і відкритий виклик східного сусіда.

До речі, в цьому естонців не підтримують (по крайней мере, офіційно) ні Євросоюз, ні США. Мабуть, не хочуть сваритися з Росією через маніакального бажання естонських властей роздобути Печорський район. Можливо, торжества є відчайдушною спробою нагадати Заходу про свої територіальні претензії.

Тільки зовсім ясно, що ніякого Печорського району Естонія не отримає. Єдине, що вдасться її керівництву - ще більше зіпсувати відносини з Росією. Чого, втім, воно, схоже, і домагається.

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

Що ж таке Тартуський мирний договір, річницю підписання якого святкують з державним розмахом?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация