Етикет. Історія виникнення етикету. Правила поведінки в громадських місцях.

  1. Етикет. Історія виникнення етикету. Правила поведінки в громадських місцях. , Майже кожна людина...
  2. Перше враження
  3. Міміка і жести в спілкуванні.
  4. Правила поведінки в громадських місцях.

Етикет. Історія виникнення етикету. Правила поведінки в громадських місцях.

,
,

Майже кожна людина знає, що таке етикет. Звичайно, ми намагаємося слідувати його правилам, але не завжди виходить, тому що існує багато сфер життя, де є свій етикет. І все знати неможливо. Перш за все, треба визначитися що ж таке етикет насправді. Етикет - це правила, закони, заборони, підвалини суспільства, яким необхідно слідувати в інтересах хорошого тону.

Щоб зрозуміти, що ми робимо правильно, а що ні, почнемо з вивчення історії етикету. Надалі ми опублікуємо кілька статей з різних етикету.

Історія виникнення етикету.

Різні часи, різні народи диктували свої правила. Про них ми зараз і будемо вести розмову. Повернемося на багато тисячоліть тому. Який міг бути етикет в первісному суспільстві? Якщо ти добувач, то вільний є видобуток як завгодно і де завгодно. А якщо твоє становище в племені досить високо, то і вести себе можеш як завгодно. Але навіть в цьому дикому суспільстві існували свої канони буття. Наприклад, поклоніння богам, стихіям. Люди ставилися шанобливо до богів, і їх посередникам - шаманів. Мабуть, це і було найпершим проявом етикету.

Далі розглянемо картину Стародавньої Греції. Суспільство перестало бути диким, воно досягло певних висот в культурному і науковому розвитку. І це, безсумнівно, вплинуло на етикет. З'явилися такі напрямки його, як ділової і застільний етикет. Звичайно, це було тільки початковою стадією.

А ось жителі Спарти вже слідували більш суворим нормам. Хоча на наш сучасний погляд, ці правила теж здаються дивними. Одне з них - заохочення наготи в громадських місцях (щоб людина мала можливість показати своє тіло таким, яким воно є і не ховати вади). Другий припис - обід поза домом, що складається з однієї страви - брандахлисти. У спартанця, який порушив ці правила, дуже страждала репутація. Одночасно, в Греції правила етикету були діаметрально протилежні: пристойна одяг і обід в колі сім'ї.

Продовжимо свій екскурс в історію етикету і розглянемо середньовіччя. Інакше кажучи, темні століття. Почався занепад у розвитку суспільства і етикет майже перестав існувати. Незважаючи на це, саме тоді і з'явилося це слово - етикет, перший раз воно було вжито при дворі Людовика XIV. У Європі в ту пору існував культ поклоніння дамі. Однак, лицарі зберігали вірність лише вдень, а вночі бавилися з місцевими красунями. Хоча вони ж і дали нам дві хороших традиції - рукостискання і правило знімати головний убір, ніж показували відсутність наміру увіткнути в спину співрозмовника ніж і відсутність ворожості. У будь-якому випадку, етикету надавалося маленьке значення. В основному, йому слідували лише при дворі.

І як протилежність Європі, в Феодальної Японії і Китаї надавали значення кожної дрібниці: жесту, руху людини. Правила етикету були рівносильні законам. Ворожий погляд, меч руків'ям вперед, відмова від запропонованої тарілки рису, неповагу могли привести до війни між кланами, аж до винищення одного з них.

Епоха Ренесансу характеризується розквітом технічного прогресу, живопису, посиленням контакту між різними країнами. У той час і стався величезний виток у розвитку правил етикету. Етикет став еквівалентом освіченості і елегантності. Наприклад, стало правилом мити руки перед їжею, вміти користуватися столовими приборами, дотримуватися в одязі скромність, відмовившись від пишності.

Що стосується Росії, то тут весь етикет з часів середньовіччя заміняла одна книга - «Домострой», яка була написана ченцем Сильвестром за царя Івана IV. Її основою було правило: чоловік - глава сім'ї і тільки він вирішує що добре, а що погано. І тільки Петро I побачив, що правила домострою давно застаріли, запозичив європейські книги етикету.

В наш час, шляхом довгого відбору, життєвого досвіду різних народів, етикет залишив в собі найкращі правила. Але це не можна вважати завершеним. Суспільство розвивається і в кожній сфері його потрібні свої правила поведінки. Разом з суспільством буде розвиватися і етикет, вбираючи в себе все найкраще і необхідне. А ми розглянемо далі як треба себе вести в сучасному суспільстві, щоб не зіпсувати враження.

Перше враження

Люди, спілкуючись один з одним, створюють в своїй свідомості образ співрозмовника, який грунтується на сприйнятті зовнішності, мови, жестів, манери поведінки. Все перераховане і становить імідж людини. Недарма існує приказка «зустрічають по одягу». Адже саме під час першої зустрічі, а саме, як показали дослідження, протягом перших десяти секунд знайомства або бесіди створюється перше враження про людину. Найчастіше, воно відіграє вирішальну роль у долі кожного, наприклад, при прийомі на роботу, при першому побаченні.

Поняття «імідж» можна вважати близьким за силою впливу на оточуючих поняттю «харизма». Тільки харизма дається людині від народження, а ось над іміджем можна попрацювати. Потрібно тільки визначити яким він повинен бути, виходячи з ваших цілей і завдань.

Наприклад, якщо ви створюєте собі імідж ділової людини, то прекрасно впишеться бізнес середовище. Такий імідж пов'язаний з обмеженнями в манері поведінки, в одязі. Може бути, ви в глибині душі відчуваєте дискомфорт, але ви просто зобов'язані відповідати статусу. Без сумніву, ці ваші зусилля окупляться. Бували випадки, коли солідний імідж при прийомі на роботу одного, мав більше значення, ніж диплом іншого.

Щоб добитися позитивного іміджу, необхідно багато працювати над ним і над собою. Ось кілька характеристик, які відрізняють такий імідж: охайний, привабливий зовнішній вигляд, спокійна реакція як на критику, так і на похвалу, чітка, грамотна, правильна мова і багато іншого.

Міміка і жести в спілкуванні.

Щоб мова була більш виразною, існують жести. Якщо у вас не виходять відточені і своєчасні жести, то краще руками не розмахувати, а стояти спокійно, тому що, тут теж важлива стриманість і помірність.

У кожного народу є своя мова жестів. Наприклад, піднятий вгору великий палець в Росії означає схвалення, В США, Англії - голосування на дорогах або показник, що все в порядку. Різко піднятий вгору палець - образа, лайка, але в Греції це означає «писок». У Росії, якщо ми вважаємо щось на пальцях, то загинаємо їх в кулак, в Німеччині - навпаки, розгинають. Європеєць, коли говорить про себе, показує на груди, азіат - на ніс.

Тому, не можна поспішати з висновками. Адже дивитися і бачити - різні поняття. І міміка, і жести можуть виявитися лише стійкими звичками співрозмовника, часом навіть шкідливими. Ми звикли вважати, що якщо людина схрестив на грудях руки, то це ознака того, що він закритий від співрозмовника. Насправді, можливо він просто замерз. Мляве, слабке рукостискання - не обов'язково ознака слабкості або образи, воно може бути викликано болючою подряпиною на руці, або звичкою берегти руки (для музикантів).

Не треба забувати, що жестами та мімікою можна управляти і багато хто цим успішно користуються.

Правила поведінки в громадських місцях.

А зараз ми, безпосередньо, перейдемо до етикету. Поки в загальних рисах, а в наступних статтях розглянемо кожен окремо.

Двері. Почнемо з вхідних дверей. Сьогодні вкрай рідко можна спостерігати, як двоє людей сперечаються біля відчинених дверей: «Ні, тільки після Вас». Наш час диктує інші правила, інші швидкості. І якщо хтось когось пропускає вперед, тут не до церемоній - треба проходити. І це правильно. Але! За етикетом чоловік повинен пропустити жінку вперед, молодший - старшого, підлеглий - начальника. З двох людей, рівних за віком і положенню, першим проходить той, хто ближче до дверей. Якщо ви прийшли додому з гостем, то першим повинна увійти господиня, а гість - слідом. Гість входить першим, якщо господар чоловік. Якщо гість перший раз у вас в будинку і не знає дороги, то спочатку входить господар, кажучи «Будь ласка, за мною». Якщо гість жінка, правила ті ж. У випадках, коли гостя треба провести по установі або квартирі, де є ще двері, господар відкрити йому двері, потім, злегка випередити його перед наступними дверима, відкрити її, пропустити гостя і повторити все те ж з наступною дверима.

Сходи. Здавалося б, що особливого можна сказати про правила етикету на сходах, а й тут існують свої закони. Піднімаючись сходами, чоловік повинен йти позаду жінки. Виняток становлять лише ті випадки, коли сходи ненадійна або темна. Спускаючись сходами, першим йде чоловік.

Якщо на вузькій сходах вам зустрівся літня людина, начальник або жінка, треба уповільнити крок, відійти в сторону і пропустити зустрічного. Жінки, літні люди і діти не повинні відходити від перил, навіть якщо це порушує правила правостороннього руху.

Ліфт. Оскільки ліфт вважається громадської територією, перебуваючи в ньому, можна не знімати головний убір і вітатися з тими, з кого зазвичай вітаєте. Якщо жінка їде в ліфті без супутника, вона сама натискає потрібну кнопку. Якщо в ліфті знаходиться чоловік, і варто близько до панелі, він повинен запитати інших, в першу чергу жінок, який поверх їм потрібен і натиснути відповідні кнопки.

Ескалатор. Чоловік дає можливість жінці першої увійти на що йде вгору ескалатор, якщо немає окремої причини для того, щоб допомогти їй зійти з ескалатора.

Магазин. У дверях магазину слід спочатку пропустити виходять, а потім увійти самим. У магазинах і великих установах чоловік не повинен знімати головний убір. Але якщо це індивідуальне обслуговування, то капелюх слід знімати і вітати того, хто вас обслуговує. Підійшовши до каси, ви повинні вже мати напоготові приблизну суму грошей, а не затримувати інших покупців пошуком грошей в кишенях і гаманці.

Автор: Тетяна Альошина
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на чоловічий журнал manorama.ru обов'язкова!

Продовження читайте на сайті:

Столовий етикет. Правила поведінки за столом.

Який міг бути етикет в первісному суспільстві?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация