Етнічна структура населення Азербайджану

Для цитування: Сахвадзе А.Ш. Етнодемографічного баланс на Південному Кавказі // Демоскоп Weekly. 2017. № 723-724. URL: http://demoscope.ru/weekly/
2017/0723 / tema01.php

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями:


Етнодемографічного баланс
на Південному КавказіЕтнодемографічного балансна Південному Кавказі

Над темою номера працював

Над темою номера працював

Анзор САХВАДЗЕ

Етнічна структура населення Азербайджану

Етнічна структура живе в Закавказзі населення - результат довгої еволюції відтворення населення і інтенсивних міграційних процесів.

Сама багатонаселена на сьогодні країна на Південному Кавказі - Азербайджан. Етнічний склад її населення формувався під впливом багатовікового історичного процесу вторгнень на цю територію різних племен. На етногенез основного етносу країни, азербайджанців, вплинули місцеві племена (маннеїв, Кадус, албанців і ін.), Які злилися з вторгнувшимися сюди ще в I тисячолітті до н.е. і в I тисячолітті н.е. ірано і туркоязичнимі племенами (мидийцами, киммерийцами, скіфами, гунами, хазарами, Агузаров, болгарами та ін.). Постійні вторгнення тюркомовних народів на цю територію посилили асиміляційні процеси, що в XI-XII століттях завершилося формуванням азербайджанського етносу. Приєднання Азербайджану до Росії ліквідувало вплив турків і іранців на формування азербайджанського народу і сприяло консолідації азербайджанського етносу.

Надалі етнічна структура Азербайджану змінювалася під впливом різних історичних процесів, пов'язаних з масовою міграцією інших етнічних груп протягом XIX-XX століть. По-перше, це був результат розпочатої з XIX століття «руссіфікаторской» політики Царської Росії, що зумовило приплив російського населення з Росії на територію Азербайджану. З іншого боку, в кінці XIX століття розвиток Бакинських нафтопромислів дало стимул міграційної активності російським народам і сильно вплинуло на дореволюційну і радянську етнічну структуру населення Азербайджану [5] .

Динаміка етнічної структури азербайджанського населення (табл. 2) свідчить про те, що в його формуванні вирішальну роль завжди відігравало титульне населення країни. Частка азербайджанців у всьому населенні неухильно зростала. Якщо в 1926 році азербайджанці складали 61,2% всього населення, то в 2009 році їх частка досягла вже 91,6%. Починаючи з 1939 року, в Азербайджані на другому після азербайджанців місці за чисельністю були російські, які не набагато випереджали вірмен. Разом з тим, слід зазначити і той факт, що участь росіян у трансформації етнічного складу населення Азербайджану в різні періоди було різним. У порівнянні з 1897 роком, до 1989 року число росіян в Азербайджані збільшилася в 3,8 рази, а азербайджанців в - 5,2 рази. Якщо порівняти дані перепису населення 1926 року зі даними перепису 1939 року, то побачимо, що до 1939 року темп зростання чисельності російського населення (2,4) в 1,8 разів перевищував темп зростання чисельності азербайджанців (1,3). Зауважимо, що серед азербайджанців зростання чисельності відбувався в основному за рахунок природного приросту населення, а серед росіян, які за темпами зростання значно поступаються азербайджанцям, найважливішу роль грав міграційний приріст. Частка росіян у населенні Азербайджану коливалася з 16,5% в 1939 році до 1,3% в 2009 році, коли за своїми частками вони разом з вірменами і ТАЛИШЕВ перемістилися на третє-п'яте місця, поступившись другим місцем лезгини.

Таблиця 2. Етнічний склад населення Азербайджану за даними загальних переписів

Трансформація етнічної структури населення Азербайджану торкнулася і вірмен, які протягом довгого часу були другою за чисельністю нацією в Азербайджані. За переписом 1897 року, вони становили майже 20% населення, але вже наступний перепис 1926 року зафіксував значне зниження (до 12,2%) їх питомої ваги. Це було пов'язано, з одного боку, зі створенням в 1920 році Республіки Вірменія, куди переселилася значна частина вірмен, а також з переселенням значної частини вірмен в Росію. Переселення вірмен в свою республіку тривало і в наступні десятиліття. У 1926 році, після падіння до мінімуму їх чисельності, протягом 40 років (з 1926-го по 1970 рік) частка вірменів у складі населення Азербайджану була відносно стійкою (12,2% в 1926 році, 12,1% в 1939 році, 12 , 0% в 1959 році і 9,4% в 1970 році). В значній мірі це пояснюється високою народжуваністю, що в основному обумовлювало зростання чисельності вірмен в Азербайджані. В Азербайджані скорочення чисельності вірменської діаспори почалося з 1970 років і в 1989 році впало до 5,6%, після чого, в результаті відомого конфлікту, до 2009 року частка вірмен в Азербайджані знизилася до 1,3%.

Що стосується питомої ваги грузин в Азербайджані, то він ніколи не був вище 0,4% і, отже, грузини в Азербайджані (так само, як і в Вірменії) ніколи не мали значної діаспори.

Етнічне більшість Азербайджану, яке довгий час складалося з азербайджанців, вірмен і росіян, складалося історично. При цьому слід зазначити, що частка інших народів, що живуть в Азербайджані, ніколи не була дуже значною. Таким чином, трансформація етнічної структури населення Азербайджану характеризувалася значним скороченням питомої ваги як російських, так і вірмен, викликаних значним природним приростом азербайджанців. За переписом 2009 року, з кожних десяти жителів дев'ять були азербайджанцями.

[5] Обмін населення між Росією і Закавказзям, їх сучасні міграційні проблеми // Трансформація міграційних процесів на пострадянському просторі / Под ред. проф. Л.Л. Рибаковський. М .: Академія 2009.
[6] У переписом 1926 року азербайджанці не були виділені в окрему націю, вони враховувалися в групі під назвою - турки.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация