Євген Шварц «Дракон»

П'єса «Дракон» створена Євгеном Шварцем в 1943 році в евакуації в Ташкенті П'єса «Дракон» створена Євгеном Шварцем в 1943 році в евакуації в Ташкенті. При спробах її аналізу щоразу автор ототожнюється з головним героєм - мандрівним лицарем Ланцелотом, а читачеві дається зрозуміти, що його місце - в масовці, плеще в долоні, черговим сентенцій Бургомістра.

Цей підхід до аналізу у твори випливає з в'їдаються установок «партійності в літературі», коли до цілям мистецтва запросто зараховуються не зовсім культурні завдання «пробудження народу» або «затаврувати все суспільство». Автори таких підходів просто ні разу не бачили, як таврують худобу.

Останнім часом всі ці тенденції аналізу літературне твори мають загальне пафосне позначення як «застереження всьому людству», тобто не до когось конкретно, а відразу всім. І від чого ж хотів би застерегти автор п'єси в цьому конкретному випадку? .. Застерегти від небезпеки фашизму? Але це банально, та й не зовсім благородно в той момент, коли більшість громадян боролося проти реального фашизму аж ніяк не теоретично.

«Дракон» - п'єса Е. Л. Шварца. Написана в 1942-1944 рр., В евакуації в Сталінабаді.

За основу сюжету взято поширений в міфологіях багатьох країн мотив знищення дракона головним героєм в ім'я порятунку людей. Але, на противагу традиції, в п'єсі Шварца люди, які рятує героєм, в більшості своїй вважають життя під владою дракона цілком терпимою; з жорстокістю і утисками вони звикли, кожен сподівається, що гірше не буде. Адже вступати з драконом в бій - вірна смерть. Ці люди не особливо хочуть, щоб їх рятували, їм не потрібна свобода, вони вважають за краще бути в рабстві, аби пан виявився м'якше. Втративши одного тирана, вони із задоволенням йдуть під владу іншого. Герой з подивом виявляє - для того, щоб звільнити людей, вбити дракона недостатньо.

Сама ідея драматичного твору випливає з обстановки, навколишнього автора, його роздумів над проблемами сучасності, спроби їх вирішення якимись передбачуваними (в даному випадку, казковими) методами. Як міг відчувати себе людина, що знаходиться поза домом, в чужому кутку, серед таких же евакуйованих, - в той момент, коли країна напружувала всі сили для перелому у війні?

До того ж треба зрозуміти, що це був найважчий рік, коли багато людей втрачали надію на Перемогу, а деякі ставали зрадниками. Так ким же відчував себе автор п'єси, будучи евакуйованим від безпосередньої сутички з Драконом? ..

Багато виділяють розмова Ланцелота і Дракона про людей, але хіба він належить до тих, хто в цей мимоволі виявляється на поле битви і намагається переламати хід війни?

Дракон: ... Мої люди дуже страшні. Таких більше ніде не знайдеш. Моя робота. Я їх кроїв.

Ланцелот: І все-таки вони люди.

Дракон: Це зовні.

Ланцелот: Ні.

Дракон: Якби ти побачив їх душі - ох, затремтів би.

Ланцелот: Ні.

Дракон: Втік би навіть. Не став би вмирати через калік. Я ж їх, люб'язний мій, особисто покалічив. Як потрібно, так і покалічив. Людські душі, люб'язний, дуже живучі. Розрубиш тіло навпіл - людина здохне. А душу розірвеш - стане послушней, і тільки. Ні, ні, таких душ ніде не підбереш. Тільки в моєму місті. Безрукі душі, безногі душі, глухонімі душі, ланцюгові душі, лягаві душі, окаянні душі. Знаєш, чому бургомістр прикидається психічнохворим? Щоб приховати, що у нього і зовсім немає душі. Діряві душі, продажні душі, пропалені душі, мертві душі. Ні, ні, шкода, що вони невидимі.

Ланцелот: Це ваше щастя.

Дракон: Як так?

Ланцелот: Люди злякалися б, побачивши на власні очі, у що перетворилися їхні душі. Вони на смерть пішли б, а не залишилися підкореним народом. Хто б тоді годував вас?

Дракон: Чорт його знає, може бути, ви і праві ...

Про які людях може йти мова в 1943 році? Це люди, нудьгуючи на острівці дуже хиткого тимчасового благополуччя - в очікуванні цілком можливого явища Дракона. Це опис тієї ташкентською комуни евакуйованих, найближчого оточення Євгена Шварца. І найбільш особисті, людські прояви, в яких найбільше відчувається особистість автора - належать архіваріуса Шарлеманя.

Основне питання п'єси полягає в тому, наскільки можуть вважатися людьми ті, хто ухиляється від битви з Драконом, дозволивши комусь іншому вирішити ... їх особисте завдання. Питання завжди в тому, як ставитися до цих подій ... особисто. У п'єсі ми бачимо камерне, особисте сприйняття загальної трагедії, але громадянського звучання не отримує і подвиг Ланцелота, він знову звернений до «морального самовдосконалення» окремої людини, причому, не надто придатних для цього умовах - безпросвітного існування і неприхованого страху перед майбутнім.

Якщо підняти рівень п'єси Шварца до «звернення до всього людства» - то вийде нова п'єса Захарова-Горіна.

«Убити дракона» - кінофільм-притча режисера Марка Захарова. За мотивами п'єси Євгенія Шварца «Дракон». Спільне виробництво СРСР-ФРН.

Щоб довести сюжет п'єси до «міфу» і «притчі» - довелося прибрати такі персонажі, як Кот і Осел, але п'єса А саме вони задають правильний тон п'єси, допомагають її зрозуміти. Нехай це і казка-притча, але для старших дітей. Це дитяча казка! І коли на неї намагаються навішувати ті проблеми, які не вирішені дорослими, які побажали прочитати повчання всьому людству, - тонка казкова рветься і розповзається, а переможець дракона - виявляється його рабом-бургомістром.

П'єса Євгена Шварца ілюстрована візуальним рядом «притчі» Захарова-Горіна. Наскільки органічно виходить - судити читачеві.

Читати інші твори Євгена Шварца:

І від чого ж хотів би застерегти автор п'єси в цьому конкретному випадку?
Застерегти від небезпеки фашизму?
Як міг відчувати себе людина, що знаходиться поза домом, в чужому кутку, серед таких же евакуйованих, - в той момент, коли країна напружувала всі сили для перелому у війні?
Так ким же відчував себе автор п'єси, будучи евакуйованим від безпосередньої сутички з Драконом?
Багато виділяють розмова Ланцелота і Дракона про людей, але хіба він належить до тих, хто в цей мимоволі виявляється на поле битви і намагається переламати хід війни?
Знаєш, чому бургомістр прикидається психічнохворим?
Дракон: Як так?
Хто б тоді годував вас?
Про які людях може йти мова в 1943 році?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация