Еволюція логотипу Bosch

Як дві головні війни XX століття вплинули на айдентику компанії

Логотипи технологічних компаній досить цікаві. З одного боку, такі компанії часто називають по імені їх засновника, логотипом стає прізвище, а дизайнерові залишається тільки придумати виразний шрифт. З іншого боку, дизайнери шукають якийсь знак, який міг на мові символів розповісти про діяльність компанії. Причому, і те, і інше, повинно бути обрано не випадково.

Коли мова йде про бренди, створених, скажімо так. «Не вчора», то виявити зв'язку між «було» і «стало» досить важко. Спробуємо зробити це на прикладі бренду Bosch, який зайняв у 2016 році шосте місце в рейтингу TOP-20 дослідження «Улюблені бренди росіян» , Проведеного з 2008 року компанією Online Market Intelligence (OMI) .

Спробуємо зробити це на прикладі бренду Bosch, який зайняв у 2016 році шосте місце в рейтингу TOP-20 дослідження   «Улюблені бренди росіян»   , Проведеного з 2008 року компанією   Online Market Intelligence (OMI)

Історик компанії Bosch, Дітріх Кулгатц (Dietrich Kuhlgatz) зберіг для нас чернетку Готліба Хонолда (Gottlob Honold), творця самого першого логотипу компанії Bosch. Хонолд почав співпрацювати з главою і засновником компанії Робертом Бошем в 1901 році в якості директора з розвитку. У той час компанія швидко розширювала сферу своєї діяльності і гостро потребувала в рекламі і айдентіка. Незважаючи на те, що Хонолд (на фото нижче) працював над завданнями розвитку і поліпшення систем запалювання двигунів внутрішнього згоряння, автором логотипу, який став використовуватися в подальшому практично без змін, став саме він.

Незважаючи на те, що Хонолд (на фото нижче) працював над завданнями розвитку і поліпшення систем запалювання двигунів внутрішнього згоряння, автором логотипу, який став використовуватися в подальшому практично без змін, став саме він

Це сталося в непростий для компанії момент. На початку першої світової війни Роберт Бош позбувся своїх офісів і фабрик в Британії, Франції, США та інших країнах, що воювали проти Німеччини. В кінці 1918 року, після укладення Версальського мирного договору компанія через війну втратила права на все зображення своїх товарних знаків. Ось тоді-то Готліб Хонолд і створив став згодом знаменитим логотип, який отримав неофіційну назву «Якір в колі» (Anker im Kreis). Нове зображення товарного знака виявилося вдалим.

На ескізі 1918 року добре видно, як йшли пошуки. Ми бачимо, як автор відмовлявся від ініціалів, які могли бути невідомі широкому загалу і в той же час хотів зберегти прізвище (вона ж і назва фірми). Одночасно при всьому прагненні до мінімалізму в малюнку з'являється нова деталь - коло. Зображення стає «архетипічних».

Цікаво, що на думку філософа Карла Юнга, коло символізує прагнення до порядку, це «засіб проти хаотичного стану духу». А ось «гантелька» на логотипі має цілком технічний характер, її можна назвати «продуктовим символом». Власне, це зображення самого магнето - винаходи Боша, що дав старт всьому бізнесу. Фотографія (нижче) показує це досить наочно.

Надалі компанія освоювала нові горизонти. Так, в 1926 році поступили в продаж склоочисники Bosch, які - і це було вперше - можна було експлуатувати протягом довгого часу. Втім, до справжніх змін залишалося почекати кілька років. На рекламному плакаті (1954 рік) ми бачимо зображення жінки в дзеркалі і напис німецькою, яка дослівно означає: «прояснити за допомогою стелоочістітеля від Bosch». Цікаво, що на цьому ж плакаті ми бачимо і знаменитий «Якір в колі».

Автомобільна промисловість, а конкретніше, виробництво комплектуючих, вийшла зі сфери інтересів Роберта Боша через економічну кризи в цій галузі. У жовтні 1929 року глава компанії прийняв історичне рішення: в цехах компанії відтепер стало можливо виробляти буквально все, що завгодно. Фабрики Robert Bosch почали випускати холодильники та обігрівачі, кухонні комбайни та приладдя для машинки, електродрилі та перфоратори, програвачі та радіоприймачі. Чи не змінилося лише одне - на рекламних постерах ми завжди бачимо створений в 1918 році Готлібом Хонольд логотип. Ось так, наприклад, виглядав плакат електроінструменту Bosch в 1931 році.

Цікаво, що рекламісти початку ХХ століття в своїх постерах, схематизуючи і спрощуючи в дусі тодішньої моди зображення технічних елементів (магнето), залишали і навіть посилювали такі «символічні» елементи як головки болтів (коло) і шліци (прямі). Це добре помітно на наведених нижче прикладах рекламних плакатів, зроблених американськими рекламістами.

Що стосується шрифту, яким написано назву компанії - BOSCH, то сьогодні він виглядає сучасним і мінімалістичним, тобто зрозумілим в будь-якій країні. А ось в першій половині минулого століття (по крайней мере, в німецькій рекламі) шрифт часто, хоча і не завжди, був готичним, тобто мав явні відсилання до німецького походження компанії.

Інтерсно, що на плакатах, створених до Першої світової війни, ми знову-таки бачимо не готичний шрифт, а звичайний. Так, на одному з найвідоміших рекламних плакатів компанії Bosch до Першої світової війни під назвою "Червоний диявол" (іншу версію цієї реклами ми бачили вище) можна побачити не готичний шрифт, а звичайний, хоча і відрізняється від сучасного. До речі, під ім'ям "Червоний диявол" в ті роки був відомий гонщик Каміль Женаззі (Camille Jenatzy), який вигравав одне змагання за іншим автомобілем Мерседес, обладнаному (увага!) Системою запалювання Bosch. У Каміля були вогненно руде волосся, а на змагання він одягав яскраво червоне пальто.

У Каміля були вогненно руде волосся, а на змагання він одягав яскраво червоне пальто

Зміна шрифту (а вірніше - відмова від «готики») сталася після Другої світової війни, коли компанія виявилася практично в тій же ситуації, що і в 1918 році: вона втратила багато закордонні філії і фабрики, позбулася ринків збуту продукції. І зі зрозумілих причин Роберт Бош тоді хотів позбутися від ідентифікації з Третім рейхом. Компанія BOSCH знову зуміла відродитися і знову стати світовим лідером. І написання назви компанії залишається з тих пір незмінним - у всіх країнах світу.

І написання назви компанії залишається з тих пір незмінним - у всіх країнах світу

На фото плакат 1952 року.

На фото плакат 1952 року

На фото плакат 1954 року

На фото плакат 1954 року

Використано матеріали блогу компанії Bosch і журналу The Old Motor

Текст: Олександр Фролов.

Посилання на джерело

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация