ЄВРЕЙСЬКІ ІМЕНА

  1. Про єврейський імені
  2. Отримання єврейського імені: закони і звичаї
  3. Як взяти єврейське ім'я

Значення єврейського імені
Про єврейських іменах в першоджерелах

Як правильно вибрати єврейське ім'я
Класифікація єврейських імен

Корисна інформація для тих, хто хоче взяти собі (або дати своїй дитині) єврейське ім'я

Про єврейський імені

Значення єврейського імені

Єврейська традиція надає величезного значення імені людини. Згідно з ученням іудаїзму, ім'я - не просто відмітний ознака, але сутнісна риса, пов'язана з основними характеристиками особистості. Між людиною і ім'ям, яке він носить, існує тісний взаємозв'язок. Ім'я визначає нахили і характер людини, впливає на його долю.

Ця ідея відображена в уривку з Тори, що розповідає про наш патріярха Яаков. Тора розповідає про те, як на березі Ябока з Яаковом вступив в боротьбу таємничий незнайомець. Яаков перемагає, і його противник - як пояснюють коментатори, це був ангел його брата Есава - каже йому:
«Відтепер ім'я тобі буде не Яків, а Ісраель, бо ти боровся з ангелом і будеш долати людей в битві».

Як пояснюють коментатори, недруги Яакова виробляли його ім'я від слова аква - хитрість. І справді, Яаков обманним шляхом отримав батьківське благословення. Раші інтерпретує слова ангела наступним чином: «Не скажуть більше, що благословення отримані тобою обманом і хитрістю. Відтепер будуть говорити, що благословення батька отримані тобою по праву твого величі ». Ім'я Ісраель складається з двох частин: ісра - «буде панувати, правити» і ель - одне з імен Бога. Таким чином, нове ім'я, дане Яакову Всевишнім, протиставляється як і раніше і відображає принципові зміни у відносинах між Яаковом і оточуючими: Яаков - ім'я, що підходить для людини, яка вміє розставляти пастки і хитрувати; але праотець буде називатися ім'ям Ісраель, яке означає «правитель» і «вождь».

Згідно з традицією, назва будь-якої речі на Святому мовою висловлює її суть. Точно так же ім'я людини висловлює його духовну сутність. Тому, згідно з єврейським законом, у єврея обов'язково має бути освячене традицією ім'я на святому мовою - івритом.

Іудаїзм говорить про важливе значення єврейського імені для людини наступним чином. Згідно Каббали, світ був створений за допомогою «Десяти висловів» на святому мовою. Букви «Десяти висловів» дарують життєву силу всіх елементів світобудови - навіть "неживим", здавалося б, камінню і мінералів. Кожній сутності світобудови відповідає унікальна, саме їй притаманна комбінація букв святого мови. Таким чином, назва на святому мовою - це поєднання букв, утворюють «формулу життя» даного творіння. Не є винятком і ім'я людини. Вчать наші мудреці, що букви єврейського імені є своєрідними каналами-провідниками, через які єврей одержує життєвість і духовну енергію.

Зв'язок імені з життєвими силами, душею людини, ілюструє івритське слово душа (нешама, נשמה). Слово нешама складається з чотирьох букв: нун-шин-мем-hей. Дві середні літери шин і мем складають слово «шем» - «ім'я».

Взяти собі єврейське ім'я - найважливіша заповідь. Кажуть наші мудреці, що Всевишній вивів євреїв з Єгипту в тому числі і в заслугу те, що вони зберегли свої єврейські імена. У темряві і скверне єгипетського рабства євреї втратили багато духовні цінності, але вони не соромилися своїх єврейських імен - і були врятовані.

Цікаво, що єгипетському рабству сучасні рабини уподібнюють радянський період в історії Росії. З тією лише відмінністю, що за радянських часів звичай давати дитині єврейське ім'я був практично втрачений. Однак зараз, коли єврейське життя в Росії відродилася і процвітає, прийшла пора повернутися до цієї древньої і святий традиції.

Про єврейський імені в першоджерелах

Талмуд

«Звідки ми знаємо, що ім'я впливає на події життя? У другій книзі Теіллім сказано: "Дивіться і побачите діяння Творця, бо Він послав шамот (гнів) Свій на землю". В цьому місці слід читати не шамот, але Шемот (імена) ».
Коментуючи це місце Талмуда, Маарша роз'яснює: «Владиці Всесвіту не можна приписувати злого умислу і руйнування. Тому роз'яснили наші мудреці, що цю фразу з Талмуда потрібно прочитувати інакше: "Дивіться - і побачите діяння Творця, бо Він послав імена на землю". Сенс цієї фрази - в тому, що Божественний задум Творця сходить на людину за допомогою якого нарекли йому ім'я ».

Раббі Йосеф Каро. Книга Магид Мейшарім

«Людина, що носить ім'я Авраам, схильний до здійснення добрих і благородних вчинків, той, кого при народженні нарекли Йосеф, здатний протистояти плотських спокус і піклуватися про прожиток інших, так само як Йосеф годував й утримував свого батька і братів».

Отримання єврейського імені: закони і звичаї

Хто дає ім'я дитині

Обов'язок дати єврейське ім'я новонародженому лежить на його батьках. Щодо того, хто з батьків повинен дати ім'я дитині, в різних громадах існують різні звичаї. Відповідно до одного з них, батько дає ім'я первістку, мати - другій дитині, і так по черзі. Існує інший звичай, згідно з яким першій дитині дає ім'я мати. У деяких громадах чинять інакше: батько дає ім'я синам, а мати - дочок.

Коли дають ім'я

Хлопчику ім'я дається на 8-й день життя під час церемонії обрізання , Коли, подібно до праотця Авраама, він вступає в союз з Всевишнім.

Дівчинці дають ім'я в найближчий після народження день, коли в синагозі читають сувій Тори (понеділок, четвер або суботу). Після закінчення читання вимовляється молитва Мішеберах за здоров'я породіллі і дитини, під час якої батько називає обране ім'я.

Якщо дитині не було дано єврейське ім'я вчасно, зробити це можна в будь-який момент. Єврей, який досяг повноліття - 12 років для дівчинки і 13 для хлопчика - може взяти собі ім'я сам. Закони та звичаї тут ті ж. Чоловікові для цього необхідно пройти обряд обрізання. Без цього він не вважається приєдналася до завіту єврейського народу з Богом, і тому не може отримати єврейське ім'я. Жінці досить просто прийти в синагогу в будь-який з тих днів, коли читають сувій Тори, і перед молитвою повідомити Шамашу обране ім'я.

Як правильно вибрати єврейське ім'я

дитині

Ми вже говорили про те, що ім'я людини відображає його сутність, визначає його схильності і риси характеру. Про один з мудреців давнини, раббі Меїр, Талмуд розповідає, що він умів робити вірні висновки про людину, виходячи з якого нарекли йому ім'я. Тому дуже важливо вибрати дитині ім'я, відповідне індивідуальним особливостям його душі. Наші мудреці вчать, що Всевишній посилає батькам, які вибирають ім'я для своєї дитини, пророче натхнення, щоб вони не помилилися і зробили правильний вибір. А скористатися цим натхненням і зорієнтуватися в морі єврейських імен допоможуть приписи, які дає нам освячена століттями єврейська традиція:

  • Існує давній звичай називати дітей іменами покійних родичів - батька, матері, бабусі і т.д. Це ґрунтується на приписі Тори, яке свідчить про те, що імена померлих не повинні стиратися з пам'яті народу Ізраїлю.

  • Серед ашкеназскіх євреїв не прийнято давати дитині ім'я людини, який жив. А у сефардів, навпаки, назвати дитину на честь живого і сущого родича означає побажати цій людині процвітання і довголіття.

  • Широко поширений звичай давати дітям імена праотців єврейського народу, цадиків, відомих рабинів. Вважається, що заслуги і праведність великого людини допомагають тому, хто носить його ім'я, йти по вірному життєвому шляху.

  • Часто батько дає синові ім'я людини, у якого навчався Торі.

  • Не прийнято давати чоловіче ім'я жінці, і навпаки.

  • Заборонено називати дітей іменами лиходіїв. Мабуть, тільки в «освіченому» XX столітті борці проти традиції не соромилися давати дітям такі імена, як, наприклад, Німрод. Так звали згадується в Танахе царя, який хотів спалити живцем праотця Авраама.

  • В останні століття поширився не існуючий в давнину звичай давати дитині подвійне ім'я. Є ряд усталених «пар»: Іеуда-Лейб, Моше-Хаїм, Цві-Гірш, Менахем-Мендл і т.д. Часто одне з імен в «парі» івритське, а друге - ідишської. Вони пов'язані або за змістом (наприклад, Цві-Гірш: Цві - «олень» на івриті, гірш - на ідиші. Або Ар'є-Лейб: Ар'є - «лев» на івриті, лейб - на ідиш), або по звуковий схожості (наприклад , Ефраїм-Фішлі, Менахем-Мендл). Вважається, що дитині не слід давати подвійне ім'я, що складається з імен людей, які ворогували за життя, навіть якщо обидва були праведниками.

дорослій

Наведені вище рекомендації підходять і для дорослих людей, які бажають взяти собі єврейське ім'я. В принципі, Ви можете взяти собі будь-яку вподобану ім'я. Однак досвід показує, що багатьом людям хочеться взяти собі ім'я, пов'язане з уже наявними неєврейським за звучанням або змістом. В цьому Вам допоможе список можливих способів перекладу російських імен в єврейські .

І ще на замітку

Якщо людина серйозно хвора, є звичай додати до його імені ще одне. Чоловікам додають ім'я Хаїм ( «життя, живий») або Рефаелі ( «Бог зцілив»). Жінкам додають ім'я Хая ( «жива»). Така зміна імені впливає на долю хворого і відроджує надію, як то кажуть: Мешане шем, мешане Мазаль ( «змінює ім'я, змінює долю»).

Класифікація єврейських імен

Традиційні єврейські імена походять з різних джерел. Умовно їх можна поділити на такі групи:

  • Біблійні імена, тобто імена, що згадуються в ТаНаХе (П'ятикнижжі, книгах пророків або Писанні). Приклади: Аарон, Давид, Іцхак, Даніель. Серед них нерідко зустрічаються імена, частково співзвучні з одним з імен Бога і виражають хвалу і подяку Всевишньому. Приклад: Йерміяу ( «Бог підвищив Своєю»), Ісус ( «Бог - порятунок»), Шмуель ( «Слухайте Бога»).

  • Талмудичні імена - імена мудреців Талмуда. Приклади: Йоханан, Хананом.

  • "Природні імена" - імена зі світу тварин, що підкреслюють позитивну рису того чи іншого істоти. Деякі з них згадуються в ТаНаХе: Двору, Рахель, Яель, Йона. Але багато в Писанні невідомі: Ар'є, Зеєв, Цві. Етимологія багатьох з них - слова благословень праотця Якова та Моше рабейну.

  • Імена, що походять від назв рослин, які перераховуються ТаНаХе. Наприклад: Тамар, Шошана, Алон, Орен, Орана, Авіва.

  • Імена ангелів, що зустрічаються в Священному писанні - Рефаелі, Міхаель.

Як взяти єврейське ім'я

Корисна інформація для тих, хто хоче взяти собі (або дати дитині) єврейське ім'я

Хлопчик / чоловік може взяти собі єврейське ім'я тільки після здійснення обряду обрізання. Про те, як організувати обрізання в Петербурзі, читайте тут .

Дівчинка / жінка отримує єврейське ім'я в синагозі в один з днів, коли під час служби читають сувій Тори, - понеділок, четвер або суботу. Новонародженій дівчинці прийнято давати ім'я в найближчий з цих днів після народження. Дівчинці до 12 років дають ім'я її батьки. Дорослі жінки і дівчатка від 12 років можуть взяти ім'я самостійно. Для цього потрібно прийти в синагогу на ранкову молитву (в будні дні о 9:00, в суботу - о 10:00) і перед початком молитви попередити шамеса про те, що Ви хочете взяти ім'я. Якщо Ви ніколи не були в синагозі і відчуваєте себе невпевнено, звертайтеся до Інформаційного відділу за телефоном +7 (812) 713-8186, і Вам допоможуть все організувати.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация