Європейська Фрекен Бок і українські Малюки

Звідки почнеться світ в Україні, хто все вирішить замість Києва і чому Порошенко стає пацифістом? Політолог Дмитро ДЖАНГІРОВ прокоментував для «2000» події тижня.

Політолог Дмитро ДЖАНГІРОВ прокоментував для «2000» події тижня

- Посол Республіки Білорусь в Україні Валентин Величко повідомив, що президенти країн Митного союзу запросили Петра Порошенка на переговори в Мінську. Причому лідери країн МС виступають за те, щоб в цій зустрічі взяли участь представники США і ЄС. Що стоїть за ініціативою білоруського керівництва?

- Мінськ зараз є більш-менш нейтральну площадку для переговорів Києва і Москви. Це запрошення прийнято усіма сторонами, так що зустріч вийде дуже серйозна. На ній обговорюватимуть насамперед мирне врегулювання конфлікту, і хочеться сподіватися, що це стане точкою відліку для встановлення хоча б худого світу після дуже недобрі війни.

Країни МС зацікавлені у вирішенні конфлікту, так як він зачіпає їх певні економічні інтереси через обопільних ембарго Росії і Заходу. Крім того, Москві зручно «розмити» формат своєї участі.

Багатостороння зустріч при різних підходах її учасників до причин кризи, але згодних з необхідністю якнайшвидшого закінчення військових дій, по всій видимості, стане початком мирного врегулювання.

- Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що до переговорів про врегулювання збройного конфлікту в Україні повинні підключитися США. Чим викликана подібна бажання Кремля?

- Це не бажання Кремля, це домовленості зі Сполученими Штатами. Останні події наштовхують на думку, що вже є якийсь «зовнішній консенсус» щодо мирного врегулювання. Участь великих гравців - США і Європи цілком логічно: вони виступають в ролі миротворців.

З іншого боку, Росії вигідна участь в переговорах Вашингтона, щоб обмежити маневри Києва. Адже чим більше сильних гравців бере участь в переговорному процесі, тим вище ймовірність, що він зведеться до їх домовленостям між собою. Т. е. Рішення буде прийматися в присутності Києва, але «через його голову», Україна повинна буде просто прийняти результат цих домовленостей.

Якщо ЄС, США і Росія на якихось умовах домовляться про формат мирного врегулювання, Київ змушений буде прийняти його. Ці моменти з дипломатичної точки зору зрозумілі і в той же час сумні для України, тому що навіть запрошена в переговорний процес, вона залишається об'єктом, а не суб'єктом домовленостей провідних геополітичних гравців.

- Петро Порошенко оголосив про перегрупування сил АТО і про зміну тактики з метою зниження втрат. Чи означає це, що українська сторона відмовиться найближчим часом від активних військових дій? Чи можна вважати, що Київ серйозно розраховує на перехід до мирного врегулювання?

- Як казав один американський гангстер, «я завжди стаю пацифістом, коли у мене закінчуються патрони». Зараз частково схожа ситуація. У зверненні Порошенко були три важливих меседжу (на тлі звичної патріотичної та антитерористичної риторики): сили АТО несуть великі втрати, в ході військових дій руйнується інфраструктура Донбасу, необхідна перегрупування сил АТО і зміна тактики. В даному випадку «перегрупування» - це, швидше за все, відмова найближчим часом від активних бойових дій.

На цьому тижні до Києва приїжджає європейська «домоправительниця Фрекен Бок», щоб поговорити з українськими Малюками.

23 серпня відбудеться зустріч Ангели Меркель з Петром Порошенко. Г-жа Меркель привезе «дорожню карту» мирного врегулювання, вже в цілому узгоджену і з Вашингтоном, і з Москвою.

Треба розуміти, що це буде пропозиція, від якого Києву відмовитися буде складно. А 26 серпня в Мінську відповідно до цієї «дорожньою картою» узгодять перші кроки.

Протягом цього часу вже з'явиться гуманітарний конвой з Росії, і по лінії його проходження сторони припинять бойові дії - вимога всіх світових гравців.

Останні штурми Донецька і Луганська були спробою «партії швидкої перемоги» принести президенту до свята «ритуальний» приз. Але вона не увінчалася успіхом: якщо успіхи і були, то тільки локального характеру. Порошенко втягнули в цей процес, він оголошував про взяття міст, що, як уже не раз бувало, не цілком відповідало дійсності.

Утворився «Південний котел-2», який становить приблизно третину попереднього. Крім того, судячи з усього, українські військові зробили невдалий ривок з Луганського аеропорту, намагаючись оточити місто. Цим війська погіршили своє становище: раніше вони міцно утримували позиції біля аеропорту, а тепер дуже розтягнулися і знаходяться під постійними обстрілами.

Тепер навіть військова логіка підштовхує до початку мирних переговорів.

Розмовляла

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Звідки почнеться світ в Україні, хто все вирішить замість Києва і чому Порошенко стає пацифістом?
Що стоїть за ініціативою білоруського керівництва?
Чим викликана подібна бажання Кремля?
Чи означає це, що українська сторона відмовиться найближчим часом від активних військових дій?
Чи можна вважати, що Київ серйозно розраховує на перехід до мирного врегулювання?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация