Європейський щоденник. Угорщина. Коротко про складне

Імре Надь, повішений лідер «угорської революції» Імре Надь, повішений лідер «угорської революції»   Після поїздки в Угорщину, я намітив для себе кілька тем з історії цієї країни, які мене зацікавили, і з якими захотілося більш-менш розібратися

Після поїздки в Угорщину, я намітив для себе кілька тем з історії цієї країни, які мене зацікавили, і з якими захотілося більш-менш розібратися. Звичайно, не на рівні серйозних наукових історичних досліджень, з копанням в першоджерелах, з пошуком і аналізом даних, з розробкою власних теорій, висновків і пропозицій. Швидше на рівні ліквідації наявних прогалин: подивитися, почитати що-небудь розумне, бажано різних авторів мають різні точки зору, щоб поступово свою власну думку і сформувалося.

З деяких питань, як то етногенез угорського народу, «набуття батьківщини», особистість головного угорського Пасіонарія Святого Іштвана відповіді на кшталт як отримав. Але то були справи давно минулих днів, однак і по новітній історії Угорщини у мене питання є.

Є у сучасних угорців одна улюблена тема, можна навіть сказати культова - події 1956 року. Тема спірна та суперечлива, як і постать лідера тієї «угорської революції» прем'єр - міністра Імре Надя, який все своє життя присвятив революційній боротьбі за комуністичну ідею, але в результаті був повішений як організатор будапештського антикомуністичного восстания.

Недалеко від величезної будівлі «Будинку Батьківщини» - угорського парламенту, в тихому скверику на перетині Vecsey utca і Nador utca є незвичайна скульптурна композиція - на бронзовому містку стоїть самотня людина.

Це і є прем'єр-міністр Імре Надь, який робить (за задумом автора монумента) свій складний вибір між комуністичними ідеалами і протестуючих проти них угорським народом.

Своє повідомлення з приводу тих подій проілюструю фотографіями місць (неподалік від угорської парламенту), на яких вони здебільшого й відбувалися.


В СРСР події 1956 року трактувалися надто спрощено - «контрреволюційний заколот підтриманий світовим імперіалізмом». На іншому ідеологічному фланзі епітети були зовсім інші - «розстріляна революція», «боротьба з комуністичним терором» тощо. Зрозуміло, що саме остання трактування є основною в даний час в сучасній Угорщині, так взагалі на Заході, що, до речі, і у російських лібералів, типу Андрія Ілларіонова (чию статейку з цього приводу я прочитав).


Але, звичайно, є і серйозні дослідники тих подій, в першу чергу, в самій Угорщині, які не йдуть по шляху спрощених схем, а розглядають будапештську «антикомуністичну революцію» як результат дії складних і суперечливих факторів. Я, ясна річ, не буду проводити порівняльний аналіз оцінок і підходів тих трагічних подій 56-го року (а події, безумовно, трагічні, адже загиблих дуже багато, як угорських громадян, так і радянських солдатів).

Мене вразила незвичайна біографія Імре Надя, і то, скільки інтригуючих часто суперечливих фактів, навіть міфів пов'язано з його політичною діяльністю. Захотілося розібратися, що він за людина, цей Імре Надь?

Солдат австро-угорської армії, потрапив в 1916 році в російський полон, Імре Надь став членом ВКП (б) з 1917 року і брав активну участь у громадянській війні в Росії на боці червоних. Деякі стверджують, що він брав участь у розстрілі царської сім'ї, але це точно міф, є документальні підтвердження його неучасті в той страшний справі.

У громадянській війні в Росії Імре Надь брав участь аж до 1921 року, після чого повернувся до себе на батьківщину, робити революцію там, втім, безуспішно. У 1929 році майбутній прем'єр-міністр Угорщини повертається у СРСР і живе там аж до 1944 року. Виходить, що більшу частину свого життя Надь провів в Радянській Росії. В СРСР він працював в інституті сільського господарства, в Комінтерні, і активно співпрацював з НКВС, був штатним інформатором на прізвисько «Володя».


Є дані, що за доносами Імре Надя були заарештовані десятки осіб (в основному угорці, соратники по партії), і не менше 15 розстріляні, в тому числі відомий угорський комуніст Бела Кун (цього, правда, не шкода - душогуб був відмінний). Співпраця Імре Надя з НКВД угорська сторона намагається замовчувати, хоча серйозні дослідники (наприклад, Р. Ярнер) це визнають (занадто багато документальних свідчень), але намагаються обходити гострі кути. Як-не-як, нинішній національний герой і навіть мученик.

Ось з таким сумнівним послужним списком Імре Надь (точно не Вацлав Гавел і навіть не Лех Валенса) в 1944 році був направлений Сталіним до себе на батьківщину з групою комуністів - емігрантів будувати соціалістичну Угорщину. У ВНР до 1953 року Надь був далеко не на перших посадах, але в репресіях кінця 40-г, почала 50-х років брав активну участь.

Отже, учасник Громадянської війни в Росії на боці червоних, стукач в Комінтерні, один з організаторів репресій в післявоєнній Угорщині на старості років стає лідером «антикомуністичного» повстання, а в сьогоднішній Угорщини взагалі герой національно-визвольного руху, гідний «канонізації».

Адже той місток символізує, що він все-таки зробив свій вибір, перейшов на бік угорського народу. Чи так це?

Є багато свідоцтво, що саме Імре Надь, головний провокатор подій 1956 року. Скориставшись студентськими заворушеннями влітку того року, Надь ініціював відставку генерального секретаря угорської компартії Ракоші (ні з нього чи брав приклад наш Єльцин?).

Зміна керівництва правлячої партії тільки підстьобнула студентські виступи, вони стали більш масовими, бунтівні намагалися захопити ряд важливих в Будапешті будівель. Москва в цьому конфлікт спочатку намагалася вирішити всі питання мирним шляхом, давила на керівництво Угорщини, змушуючи його піти на політичні реформи. В результаті цього тиском почався діалог за вимогами мітингувальників.

Але саме в цей складний момент, стукач і провокатор Імре Надь виходить з компартії, оголошує її нелегітимною, розпускає органи держбезпеки, вимагає виведення радянських військ, провокуючи тим самим Громадянську війну. Почалася бійня між комуністами і підтримали їх угорцями, з одного боку, і націоналістами, послідовниками Хорті, з іншого. Почалися самосуди над комуністами і співробітниками спецслужб, членами їх сімей. В таких умовах радянське керівництво приймає рішення про наведення конституційного порядку військовим шляхом. Наскільки вона була виправдана і правомірно, це вже інше питання.

Ось такий він Імре Надь, для кого-то герой, для кого-то зрадник і провокатор.

угорський Голокост

Дуже неприємна для угорців тема. У Будапешті є багато музеїв історичної пам'яті, найвідоміший з них Будинок Терору на проспекті Андраші, експозиції якого присвячені нацистському терору і радянському терору (здебільшого радянського), їх злочинів проти угорського народу.

А самі угорці, ніби як білі і пухнасті. Ніби не вони були самими відданими соратниками Третього рейху у всіх його антилюдських акціях. Ніби це не вони брали участь в поділі Чехословаччини в 1938 році, не анексували югославські території навесні 1941.

У роки Великої вітчизняної війни саме Угорщина була головним військовим союзником у війні проти СРСР. На теренах нашої країни угорців воювало ні багато ні мало, а півтора мільйона чоловік, з яких майже 405 тисяч загинуло, 500 тисяч потрапило в полон. Угорські фашистськівійська зробили проти радянських громадян і нашої країни безліч військових злочинів, які були зафіксовані й задокументовані. Щось в Будинку Терору я про це нічого не бачив або це не терор?

При цьому участь Угорщини в поході на СРСР було абсолютно добровільною справою, і зважилися на це тодішні угорські правителі, в розрахунку на майбутні вигоди і територіальні прирощення.

А тепер про Голокост. Нагадаю, що в Угорщині з 1920 року існував авторитарний режим Міклоша Хорті, активно проводив антисемітську політику. Наприклад, законодавчо було встановлено квоту на максимальну частку єврейського населення у трудовій зайнятості в 20%. При цьому єврейство визначали як расу, а не як релігію (іудейство), що серйозно змінювало статус євреїв, які взяли раніше християнство.

Пізніше (в 1941 році) був прийнятий закон, який накладав заборону на одруження й взагалі на статеві контакти між євреями і угорцями. Таким чином, обмежувалися мінімальні свободи 825 тисяч людей єврейської національності з 14 мільйонів населення країни.

Як ви розумієте, це був тільки початок угорського терору проти євреїв.

З початком воєнних дій угорські євреї (і навіть євреї з окупованих Угорщиною областей Словаччини, Румунії та Югославії) примусово вербувалися в так звані «трудові батальйони», які відправлялися на примусові роботи на Східний фронт в складі угорської армії. З покликаних в ці підрозділи 50 тисяч євреїв, близько 40 тисяч загинуло. Не дивно, адже ці частини використовувалися як «смертники», наприклад, для створення проходів по мінних полях.

Тепер - про участь угорських фашистів у винищуванні євреїв. Перші роки війни угорські євреї уникли повномасштабного Голокосту, до 1944 року загинуло приблизно 8% єврейського населення, 63 тисячі осіб. Це неймовірна трагедія, але далі почався повний жах.

Починаючи з 1944 року, євреї та цигани були піддані депортації, під час якої понад півмільйона з них загинуло в концентраційних таборах на території Польщі.
У червні 1944 року в Угорщині вийшов указ, який зобов'язав усіх жителів Будапешта, певних як євреї, а це понад 220 000 чоловік, нашити жовте зірку на одяг і переїхати в позначені жовтими зірками будинку в районі Великої синагоги.

Так в Будапешті з'явилося гетто.

Масові розстріли євреїв в кінці 1944 - початку 1945 років в Будапешті проводилися членами угорської нацистської партії «Схрещені стріли», заснованої в Угорщині ще в 1935 році.

При цьому, знищення євреїв не зустріла особливого опору ні з боку населення, ні з боку держапарату.
Знищували євреїв особливо бузувірським способом. Щоб не займатися похованням убитих, нацисти розстрілювали жертв на березі Дунаю. Для економії куль, сковували ланцюгом кілька людей і стріляли тільки в перше - падаючи, він тягнув за собою в води річки інших.
Нещасних людей привозили до дунайської набережній на вантажівках, наказували зняти взуття. Залишена на набережній взуття, йшла на продаж або використовувалася угорськими фашистами для власних потреб.

Кількість розстріляних людей обчислювалася тисячами. Точні цифри невідомі - тіла убитих приховали води Дунаю.

На згадку про ці розстріли, в Будапешті на набережній Дунаю, недалеко від будівлі парламенту, в 2005 році була встановлена ​​відлита з чавуну скульптурна композиція, яка представляє собою 60 пар (зараз залишилося 53, інші пари зникли) різнокаліберної чоловічого, жіночого та дитячого взуття.

Це стоптані черевики, туфлі, черевички, які стоять уздовж набережної біля краю води. Там же встановлено пам'ятну дошку з таким написом:
«В пам'ять про жертви, розстріляних на Дунаї ополченцями схрещеними стріл в 1944-45». Зверніть увагу на слово «ополченці», як боягузливо називають нелюдів і нелюдів сучасні угорці.


На березі, євреям зняти черевики! - взути непристойно вмирати? Запитав дитина мати, а та сльозинки намагалася непомітно витирати.

- Ти не хвилюйся мам, я не голодний. Вчора, шматочок хлібця я з'їв. Ми там замерзнемо мам? Дунай холодний? Я плавати навчитися не встиг ...

Мам, ти скажи, а вмирати не боляче? Я просто впаду і втоплюся? Або помру від кулі і спокійно
і плавно я потім на дно піду?
Ти за руку візьми мене міцніше, щоб ми не загубилися під водою. Удвох з тобою врятуватися нам буде легше! Ми сховаємося за сильною хвилею.

На березі Дунаю всім зняти взуття! - Всі говорять, закінчується війна ... Ти бачиш мама, в небі білий голуб? А там, дивись, йде наша хвиля ...

Масові вбивства в Угорщині вважаються одним з останніх епізодів катастрофи європейського єврейства.
Усього в Угорщині з 803 000 євреїв, за час Другої світової війни, загинуло близько 565 000 чоловік, що становило приблизно 70% єврейського населення.

Десятки тисяч циган також були депортовані: від 28 до 33 тисяч осіб із загальної чисельності угорських циган, що оцінюється в 70-100 тисяч чоловік.

Крім масових вбивств євреїв, угорські нацисти активно займалися здирством і мародерством щодо належали євреям гроші, цінностей і предметів мистецтва.

І ще один штрих характеризує ставлення сучасних угорців, і особливо керівників держави до страшних подій Другої світової війни. На площі Свободи, розташованої поруч з будівлею угорського парламенту, не так давно встановили композицію, що складається з тринадцяти кам'яних колон, перед якими на землі і на кам'яних плитах хідника, лежить - свічі, квіти, фотографії і документи в пластикових пакетах, дитячі іграшки та дитяча взуття, записки.

На розсипаних тут же круглих камінцях часто зображена зірка Давида. Серед фотографій - портрети людей з 40-х років, чоловіків і жінок, зображення колон депортованих євреїв і ув'язнених у таборі. Є там і знімок правителя Угорщини Міклоша Хорті поруч з Гітлером.
Над колонами, встановлений чорний орел як символ Німеччини, а в центрі - фігура ангела, що символізує Угорщину.

Сенс такий: Вони (німецькі фашисти) - «погані», ми (угорці) - «хороші». Угорщина - «жертва», Німеччина - «агресор». Все зло - «від них», а «ми» - ні в чому не винні.

Дуже зручна трактування такої непростої історії. Ніби й не було власної фашистської партії «Схрещені стріли», нагадаю заснованої в 1935 році. Ніби й не було так званих «єврейських законів» прийнятих ще в 1938-1941 роках.

Це спроба списати кошмар Голокосту, що розгорнувся в Угорщині з 1944 року, виключно на німецьких нацистів. Однак не нацисти чи місцеві, угорські, взялися тоді за справу з ентузіазмом, шокуючим навіть німців.

Цей пам'ятник в центрі Будапешта з'явився, мало не за особистою ініціативою прем'єр-міністра Віктора Орбана, в усякому разі, точно за ініціативою правлячої партії. Але треба розуміти, що спотворення історії, це теж злочин. Це відноситься і до ролі Угорщини у Другій світовій війні, і до угорського Холокосту, і до подій 1956 року.

Сумна тема, чи не так? Мабуть, на цьому я завершу свій невеликий цикл оповідань з Угорщини.
Наступного разу зустрінемося в Словаччині, в місті Ліптовський Мікулаш, посередині між Низькими Татрами і Високими Татрами.
початок попередній розповідь наступна розповідь

Захотілося розібратися, що він за людина, цей Імре Надь?
Чи так це?
Ні з нього чи брав приклад наш Єльцин?
Щось в Будинку Терору я про це нічого не бачив або це не терор?
Взути непристойно вмирати?
Ми там замерзнемо мам?
Дунай холодний?
Мам, ти скажи, а вмирати не боляче?
Я просто впаду і втоплюся?
Ти бачиш мама, в небі білий голуб?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация