Євроремонт, популізм, декомунізація. Які нові слова стали використовувати українці за 27 років незалежності

  1. смартфон
  2. гопник
  3. кравчучка
  4. кіоск
  5. євроремонт
  6. Евробляхі
  7. олігархи
  8. попса
  9. Майдан
  10. АТО
  11. Безвіз
  12. відтік мізків
  13. декомунізація
  14. популізм
  15. Гламур
  16. супермаркети
  17. Секонд-хенд
  18. Соц мережі
  19. ЛГБТ

За 27 років незалежності України не тільки виросло нове покоління, а й відбулися помітні зміни в способі життя і, відповідно, з'явилися нові слова і поняття.

НВ зібрало найвизначніші з них. В нашу добірку увійшли далеко не всі нові слова, що стали відображенням новітньої історії України. Ми пропонуємо читачам доповнити цей матеріал в коментарях

смартфон

За 27 років відбулося помітне технічний прогрес. Телефонний зв'язок пройшла еволюцію від стаціонарних телефонів і телефонів-автоматів до мобільних телефонів, а потім і до супермногофункціональних смартфонів, здатних замінити ігрову приставку, карту місцевості, фотоапарат, телевізор і, в принципі, навіть комп'ютер. Самі комп'ютери теж значно змінилися, поширеними стали ноутбуки і планшети.

Фото: pixabay.com

гопник

У 1990-х роках часто використовуваним стало слово гопник - агресивний підліток або молода людина, як правило, виходець з міської сім'ї з низьким соціальним статусом. Гопники наслідують кримінальному стилю поведінки і іноді мають зв'язки з криміналітетом, часто займаються дрібним грабежем на вулиці або провокують конфлікти. Самі себе називають "пацанами", "нормальними пацанами", "реальними пацанами". Гопники також дотримувалися специфічного стилю у зовнішньому вигляді - коротке волосся, кепки певної форми, спортивний одяг, часто поєднується, наприклад, з класичними туфлями.

Фото з "параду гопників" в Києві / Фото: vk.com

Деякі з гопників еволюціонували в так званих "тітушек" - володіють відповідними для цього фізичними даними молодих людей, яких наймають для побиття, "віджимання" підприємств і т.п.

кравчучка

Пристосування у вигляді візки на двох колесах для перевезення великих сумок, була особливо популярною в 1990-е.

Фото: olx.ua

кіоск

Він же кіоск, він же МАФ (мала архітектурна форма) - невелике приміщення, в якому здійснюється торгівля через віконце. У великій кількості з'явилися в 1990-х, коли було дозволено приватне підприємництво. Існують досі. Часто МАФи встановлюють без необхідних дозволів.

Сучасний МАФ / Фото: olx.ua

євроремонт

І інші слова з приставкою євро- (євровікна, евротехнологіі, еврокачество і т. П.). Приставка покликана справити враження більш якісного товару або послуги порівняно з радянськими або пострадянськими. Часто використовується в рекламі, а також в іронічному або саркастичних сенсі.

Евробляхі

Особливий випадок використання приставки євро-. Цим словом називають нерозмитнені автомобілі на Єврономер, яких зараз в Україні понад 400 тисяч. Власники таких автомобілів провели вже кілька акцій в центрі Києва, вимагаючи скасувати перевірки, не виписувати їм штрафи і знизити мита.

Акція протесту власників евроблях в Києві, липень 2018 года / Фото: Степан Харченко via Facebook

олігархи

Найбагатші люди в Україні і не тільки, які володіють значними капіталами і мають можливість впливати на політику в країні. Еволюціонували з так званих "нових" українців, росіян і т.п., одіозними атрибутами яких вважалися малиновий піджак, золотий ланцюг і маленька чоловіча шкіряна сумка - барсетка. Втім, барсетка і малиновий піджак ближче до середини 1990-х стали модними і серед широких верств населення на пострадянському просторі.

З поняттями олігархів і нових російських пов'язано також поняття мажор - дитина багатих батьків, звикла до вседозволеності і безкарності.

попса

Низькоякісна популярна музика, або просто поп-музика, яка не відрізняється особливою оригінальністю. У 1990-х - на початку 2000-х більшу частину радіо- і телеефірів займала російська або західна поп-музика. Була також спроба створити виключно український хіт-парад виконавців, деякі з яких згодом набули популярності - Територію А.

Згодом попсовими стали називати також фільми, книги, предмети мистецтва і т.п.

Майдан

Після проголошення незалежності Україна пережила дві революції - обидві були пов'язані зі спробою захоплення влади Віктором Януковичем, а головні події обох революцій проходили на Майдані Незалежності. Зараз слово Майдан використовують для позначення будь-яких масштабних протестів. Перша революція - Помаранчева - відбулася в грудні 2004 року як реакція на масові фальсифікації на виборах, переможцем яких ЦВК оголосила Януковича. Після протестів Верховний суд призначив повторний другий тур виборів, на яких переміг головний опонент Януковича Віктор Ющенко.

Меморіал на честь Героїв Небесної Сотні неподалік від Майдану Незалежності / Фото: EPA

Друга революція - Революція Переваги, євромайдан або просто Майдан почалася в кінці 2013 року після відмови уряду Януковича від попереднього курсу на євроінтеграцію і силового розгону протестуючих на Майдані Незалежності студентів. Під час Революції Переваги загинули близько ста протестувальників - найбільше жертв було 18-20 лютого 2014 року. Загиблих під час цієї революції називають Небесної сотні - за аналогією з сотнями, на які ділилися найактивніші учасники протесту. Найбільше протестуючих постраждало і загинуло в результаті дій нині розформованого за перевищення повноважень спецпідрозділу міліції особливого призначення Беркут. Більшість беркутівців, які брали участь у протиправних діях на Майдані, втекли, щоб уникнути суду. У квітні 2018 року голова МВС Арсен Аваков визнав, що частина колишніх беркутівців залишили працювати в структурі нинішнього спецназу поліції .

АТО

Після перемоги Майдану і втечі екс-президента Януковича Росія за допомогою своїх військовослужбовців без розпізнавальних знаків, так званих "зелених чоловічків", провела в Криму фейковий референдум і незаконно анексувала півострів. Після цього вона спробувала за допомогою аналогічної схеми захопити території Донецької та Луганської областей. Однак тут окупантів і набраних з місцевого населення терористів зупинили добровольчі батальйони і українські військові. Спочатку війну на Донбасі називали антитерористичної операцією (АТО), в 2018 році її перейменували в Операцію об'єднаних сил. В останні роки повернулися з війни учасники АТО (їх також називають атошнікі, це слово має негативну конотацію) стали новим явищем в житті українського суспільства. Частина з них адаптувалася до мирного життя і займає активну громадянську позицію, але багато хто страждає від наслідків війни, в тому числі від посттравматичного стресового розладу, що негативно відбивається як на них самих, так і на оточуючих. Ще одним проявом війни стали сотні тисяч переселенців, які тікали із зони бойових дій і з територій, контрольованих бойовиками.

Фото: EPA

За час АТО з'явилося ще кілька нових слів. Прихильників так званого "русского міра" презирливо називають ватниками або Сепар (від слова сепаратист). Прихильників України презирливо називали кріп, але з часом це перетворилося на самоназву, а потім - в назву політичної партії, після чого в первісному сенсі слово практично перестали використовувати.

Нове значення набуло також слово "волонтер". На перших етапах війни на Донбасі українські волонтери надали величезну підтримку бійцям - починаючи з забезпечення продуктами, обмундируванням, транспортом і багатьма іншими необхідними речами, і закінчуючи медичною допомогою пораненим.

Безвіз

Новим словом і нової реалією життя для українців став безвіз - безвізовий режим з Євросоюзом, який був наданий трохи більше року тому. Щоб скористатися безвізом, необхідно отримати біометричний закордонний паспорт.

Фото: Максим Кудімец / Europe without_barriers via Flickr

відтік мізків

Що з'явилося після відкриття кордонів поняття, що означає переїзд до Євросоюзу, США та інші країни українських вчених і кваліфікованих фахівців заради більш високих зарплат, кращих умов життя і роботи.

Аналогічне явище спостерігається на окупованих територіях Донбасу, звідки багато кваліфіковані фахівці переїхали в інші регіони.

Крім того, в Європу та інші країни часто виїжджають робочі, стаючи заробітчанами, особливо це прийнято в деяких населених пунктах Західної України.

У Польщі про українських заробітчанок зі Львова навіть зняли серіал .

декомунізація

У квітні 2015 року Рада прийняла закон про декомунізацію. З тих пір Україна стала послідовно позбуватися від радянської спадщини - радянську символіку прибирають, вулиці, названі на честь відомих радянських діячів, перейменовують, а пам'ятники Леніну повсюдно зносять. З'явилося навіть окреме слово - ленінопад.

Фото: memory.gov.ua

популізм

За роки незалежності улюбленим прийомом українських політиків став популізм - невмотивовані обіцянки чи критика влади, які орієнтовані на маси, не обтяжують себе аналізом співвідношення таких заяв з реальністю.

Незважаючи на існуючий в суспільстві запит на політику іншого формату, про що свідчить низький рейтинг всіх потенційних кандидатів у президенти менш ніж за рік до виборів, популізм залишається однією з найбільш успішних стратегій.

Гламур

На початку 2000-х все частіше стали використовувати слово "гламур", що означає в масовій свідомості розкіш і шик з акцентом на зовнішньому вигляді. Це поняття часто асоціюється з глянцевими журналами, модою, популярними фотомоделями, поп-музикою і т.п ..

Реклама української дитячої розмальовки про фотомоделей

супермаркети

За роки незалежності поширеною формою торгівлі, особливо в великих містах, стали супермаркети і мегамаркети - магазини самообслуговування з великим вибором товарів. Характерні риси супермаркетів - зведення до мінімуму спілкування з продавцями, візки для обраних продуктів, каси, біля яких часто вишиковуються довгі черги, продукти власного виробництва і регулярні акції, під ча яких який-небудь продукт продають дешевше середньої ринкової ціни, щоб залучити покупців.

Супермаркети особливо поширені у великих містах / Фото: MarcoPomella / pixabay.com

Секонд-хенд

Популярною стала також продаж вживаного одягу, взуття тощо з країн Євросоюзу і не тільки в спеціалізованих магазинах або на спеціалізованих ринках - секонд-хендах. Секонд-хендом називають також саму такий одяг. На відомому секонд-хенді поруч з київським метро Лісова знімався один з випусків передачі Ольги Фреймут, якій там, зрозуміло, не сподобалося.

Соц мережі

З початку 2000-х повсякденним явищем стали соцмережі. За допомогою соцмереж українці давно не тільки спілкуються, а й просувають бізнес, влаштовують акції і революції, ведуть онлайн-трансляції, протягом декількох хвилин оприлюднюють будь-які події, фотографії або відео. Соцмережі також використовують для шахрайства, стеження і пропаганди. В Україні навіть заблокували доступ до популярної російської соцмережі ВКонтакте через великої кількості поширюваної роспропаганди і доступу до інформації в ній ФСБ РФ.

Соцмережі встигли стати частиною повсякденного життя / Фото: MrJayW / pixabay.com

ЛГБТ

Абревіатура, що походить з англійської мови, яку використовують для позначення сексуальних меншин. Розшифровується як лесбіянки, геї, бісексуали і трансгендери. ЛГБТ-співтовариство в Україні стало помітним в 2000-х роках. З 2013 року в Україні регулярно проводяться марші рівності або прайду, на яких піднімається питання рівноправності сексуальних меншин. На кожне з таких заходів приходять і противники ЛГБТ, намагаючись влаштовувати провокації. Деякі акції оберталися застосуванням насильства противниками сексуальних меншин. В останні кілька років київські прайду збирали тисячі учасників і проходили під посиленою охороною поліції.

Марш рівності в Києві, червень 2018 года / Фото: Наталія Кравчук

НВ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация