Євротур. Хранитель Праги - собор святого Віта

Празька гордість, величний і готичний, видимий з будь-якої точки чеської столиці - Собор Святих Віта, Вацлава і Войтеха. Він став моїм "улюбленцем" ще дев'ять років тому, в мій перший візит. Кожен раз бачачи таке грандіозне і детально пророблена спорудження мій мозок відмовляється повірити, що воно було побудовано без втручання потойбічних сил. Сьогодні, при наявності величезних ресурсів і супер-технологій, таке вже не будують (і чому то мені здається не вміють).

Сьогодні, при наявності величезних ресурсів і супер-технологій, таке вже не будують (і чому то мені здається не вміють)

При всій величі собору Святого Віта, саме з празького Граду , Де він і знаходиться, побачити його найскладніше. Якщо проходити через другі внутрішні ворота, то собор буквально встає перед вами стіною і "змушує" підняти погляд майже вертикально вгору, щоб побачити як дві 82 метрові вежі впираються в небо. А обійшовши собор навколо і лише потім увійшовши всередину, вам буде здаватися, що зсередини він більше ніж зовні.

В 926-929 на місці сучасного собору святої Вацлав побудував круглу ротонду в якості придворного княжого храму свого роду. У період 1060-1096 романська будівля була перебудована в трехнефную Базиліку святих Віта, Вацлава і Войтеха. Вона повинна була служити Пржемисловічи як коронації костелу і місця поховання. Зараз залишки романської стінний кладки ротонди і базиліки відкриті археологами і знаходяться в підземному поверсі нинішнього храму.

2.

2

Хто ж були ці троє святих В?

Віт (III століття) - достовірних історичних свідчень про життя і мучеництво святого Віта не збереглося. За переказами, він відправився в Рим, де вигнав бісів чи з сина імператора Діоклетіана, то чи з самого імператора. Після цього, Віт відмовився помолитися римським богам і його заарештували. За відмову визнавати римську релігію його кинули до голодних левів, але ті не чіпали праведника. Тоді Віта кинули в котел з киплячим маслом;
Вацлав (X століття) - засновник собору. Ціна в власне життя, яку він заплатив за прагнення встановити християнство на своїх землях, зробило його в очах католицької церкви найважливішим чехом;
Войтех (X століття) - другий чеський єпископ; був убитий під час місіонерства в полабських Пруссії в 997. Уже через два роки його зарахували до лику святих. В XI столітті святий Войтех вважався другим після святого Вацлава покровителем землі чеської і головним святим покровителем Польщі.

Рішення про будівництво Собору святого Віта було прийнято, коли німецький король Генріх I подарував святому Вацлаву правицю (частина руки) святого Віта. Це офіційна версія. Історики ж, схиляються до більш реалістичною версії. Справа в тому, що саме на цьому місці за часів язичництва стояв ідол Святовита, якого чеські племена вважали головним богом. У жертву ідолу приносили вино, калачі і обов'язково чорного півня (тому й сидить півень на шпилі будівлі). З огляду на всі складнощі і конфлікти, якими супроводжувався процес «добровільного» прийняття нової релігії і з метою згладити сприйняття християнства, нову споруду вирішили назвати співзвучно з ім'ям язичницького бога - святий Віт.

Початком будівництва собору вважається 21 листопада 1344 року, коли з нагоди підвищення празького єпископства до статусу архієпископства було вирішено перебудувати базиліку в парадний готичний собор для проведення найурочистіших церемоній. Засновниками вважаються архієпископ Ернест з Пардубіце і імператор Карл IV.

3.

3

Будівництво розтягнулося на 600 років і проходило в кілька етапів.

1344-1419 Першим архітектором став француз Маттіас з Арраса, запрошений в Прагу з папського палацу в Авіньйоні. Він спроектував собор, але побудувати встиг тільки підстави стін хору з капеллами і аркади головного нефа. На восьмий рік будівництва він помер. За його кресленнями і проектом справу продовжив молодий 23-річний архітектор Петро Парлерж з Швабії. Треба відзначити, що Маттіас за складом розуму був математиком і його конструкції були сповнені чистого розрахунку; Парлерж же був більше художником, і ставився до архітектури як до скульптури. Його сміливість і інноваційні ідеї привнесли нові унікальні елементи. Хороший приклад - сконструйований звід. Розпочату ним споруду головної вежі з Золотими воротами після смерті Парлержа (1399) продовжили його сини - Ян, Петро і Вацлав. Однак їх роботу перервали Гуситські війни, що почалися в 1419. Багато картини, ікони та скульптури собору сильно постраждали в цей період.

1490-1510 Наступний період будівництва відбувався при Владиславе Ягеллонів і привніс елементи бароко. Були встановлені колони центрального нефа, закладений фундамент північної вежі і перший камінь фундаменту потрійного нефа. Однак на цьому будівництво знову зупинилося, але вже через брак фінансових коштів.

1556-1593 У 1541 собор постраждав від великої пожежі і для його відновлення були запрошені архітектори Боніфацій Вольмут і Ганс Тіроль. Вони зайнялися реконструкцією обгорілих частин собору і добудували головну вежу, надавши їй ренесансний вигляд і доповнивши галереєю і куполом. Трохи пізніше була побудована каплиця над гробницею св. Войтеха і виготовлені дзвони і прикрашають вежу годинник.

Внутрішнє оздоблення собору знову постраждало в 1619 під час повстання станів в Празі . Протестанти не стали жаліти католицький собор і або знищували або виносили все прикраси. Пізніше, під час війни за австрійську спадщину, собор сильно постраждав уже від артилерійського обстрілу прусської армії, а через три роки купол головної вежі розколовся через що потрапила в нього блискавки.

1873-1929 Останній етап будівництва Собору почали з ремонтних робіт та видалення елементів бароко. Цим керував Йозеф Краннера. Одночасно з ремонтом функціонувало спеціальне Суспільство по добудові собору, яке займалося технічними питаннями реалізації креслень Парлержа, але в неоготичному стилі. Після цього приступили до будівництва (керував Йозеф Мокер, а після його смерті - Каміл Гілберт). Обробкою і декором нових вікон займалися Альфонс Муха, Франішек Гейлз і ще десяток кращих чеських художників.

Будівництво собору встигли завершити до 1929 року - тисячолітнього ювілею створення першої ротонди.

4.

4

Прага . Собор святого Віта. Східна сторона

Зовнішній вигляд Собору святого Віта вражає грандіозністю споруди в цілому і деталями окремо. Кожен елемент екстер'єру має своє значення і передає важливий сенс. Величний собор повністю витриманий в готичному стилі, незважаючи на 600 років будівництва, через які було складно домогтися єдиного архітектурного образу.

Головним парадним входом в собор є південний портал, іменований «Золоті ворота». Він використовувався для проведення пишних та урочистих заходів, таких як коронаційні або весільні торжества. Монарх, в супроводі придворної знаті, прибував до Собору святого Віта за спеціальною «Королівській дорозі».

«Золоті ворота» були створені за проектом Петра Парлержа і являють собою потрійну арку в готичному стилі. Свою назву ворота отримали завдяки унікальній мозаїці «Страшний суд», фон якої викладений з позолоченого скла. Авторами такого шедевра є невідомі венеціанські майстри (1370-1371), які під час роботи використовували близько мільйона скляних фрагментів більше 33-х відтінків.

Південна вежа-дзвіниця увінчана бароковим куполом. Її почали створювати вже після смерті Парлержа його сини, але повністю за кресленнями батька. За дивовижної позолоченою гратами розташовані дзвони. Головний - «Зікмунд» - найважчий дзвін Чехії (18 тонн). Інші основні дзвони: «Вацлав», «Іоанн Хреститель» та «Йозеф» (1602). Всі колишні дзвони і часові цимбали, а також інше обладнання було знищено пожежею в 1541. На вежі знаходяться цікаві годинник з однією стрілкою. Верхній циферблат показує годинник, а нижній - хвилини і чверті.

5.

Прага . Собор святого Віта. Південна вежа і Золоті ворота

Дві потужні західні вежі (по 80 метрів), злітають вгору, прагнучи до неба і наближаючи собор до Творця. Центральний і два бокових вхідних порталу формують нижній ярус собору. На барельєфах порталів зображені епізоди будівництва (центральний портал), сцени з життя св. Вацлава (портал праворуч) і св. Войтеха (портал зліва). Над ними можна побачити фігури чотирьох архітекторів, які відіграли головну роль у завершенні будівництва, і велику витражную розетку на сюжет про створення світу. Горгульї і різні істоти відлякують злих духів і служать водостоками.

6.

6

Прага . Собор святого Віта. західний вхід

Вітражів в соборі приділено окрему увагу. У Середньовіччі вважалося, що внутрішній простір храму - святе місце, а значить і світло, що проникає всередину, повинен бути іншим (не сонячне і не місячним). Тому використовували переломлених світло кольорових вітражних вікон, який повинен був розділяти світи того і цього світла. Виконували вітражі більше десяти художників, серед яких був і знаменитий Альфонс Муха.

7.

8.

9.

Внутрішній простір собору являє витягнутий прямокутник (128 × 60 см); 28 колон підтримують арочний сітчастий звід Парлержа висотою 33,5 метра; в стінах собору розташовується 21 капела. Тріфоріум (галерея-балкон) проходить по всьому внутрішньому периметру і включає галерею з портретними бюстами членів королівської сім'ї, видатних архітекторів і всіх, які зробили істотний внесок у будівництво собору. У східній частині собору знаходяться вівтар і королівська усипальниця.

10.

10

11.

11

12.

12

У соборі знаходиться королівська усипальниця. Вона складається з двох частин: наземна частина (перед головним вівтарем) являє собою королівський Мавзолей, а підземну частину називають крипту.

Мавзолей - на верхній плиті мармурового надгробка саркофага висічені рельєфні зображення знаходяться тут імператора Фердинанда I, його дружини Анни Ягеллонськой і сина Максиміліана II. На краю надгробної плити, лицем до вівтаря, стоїть статуя Христа. На бічних стінах надгробки розміщені портрети Карла IV, його чотирьох дружин і королів Вацлава IV, Ладислава Погробека і Їржі Подебрада - всі вони, а також ряд членів роду Люксембургов, знаходяться вже в Крипті (підземна частина королівської усипальниці). Там же розташована могила Рудольфа II.

13.

13

Крипта - підземна частина Королівської усипальниці; вхід в неї знаходиться поруч з капелою святого Хреста. У Крипті можна побачити залишки ротонди X століття і базиліки XI століття (які передували Собору святого Віта). Тут розташовані саркофаги правителів і королів Чехії (Карл IV, його син Вацлав IV, Рудольф II і інші).

14.

У Соборі святого Віта 23 капели. Майже всі вони були «сімейними» - почесна привілей для дворянського роду молитися в окремій капелі. Вони ж доглядали і прикрашали її, бажаючи, щоб їх «дітище» було найбагатшим і вражаючим. Давати Капелло свої імена було не прийнято, хоча назви двох з них все-таки нагадують про свої «покровителів» - Шварценбергський і Тунская.

15.

15

Надгробок Яна Непомуцького, який був культовою фігурою Контрреформації, виготовлено з двох тонн чистого срібла, а в окремих місцях покрито платиною і золотом. Шедевр створений в 1733-173 провідним віденським архітектором Фішером фон Ерлаха.

16.

Оксамитовий балдахін над саркофагом подарований імператрицею Марією Терезією.

17.

17

На надгробку Яна Непомуцького є крилатий янголятко-путті, який тримає картуш із зображенням мови - це данина нісенітниці, яку активно поширювала церква. Вона запевняла, що відкривши могилу Яна, виявилося, що «мова мученика залишився нетлінним», як свідчення того, що Ян нічого не сказав Вацлаву. Насправді, необхідно було «знайти» чудо, щоб мати привід оголосити Непомуцького святим (обов'язкова умова). Останні наукові дослідження тіла підтвердили, що жодна з частин тіла святого не залишалася нетлінної.

18.

Капела святої Анни. Анна - мати Богородиці (тобто бабуся Ісуса Христа). Це капела роду Ностіцкіх з Ждяра. На вівтарі знаходиться срібний Тревірскій релікварій, дивовижної краси. Він виготовлений ювелірами XIII століття, багато прикрашений дорогоцінним камінням та містить мощі 43 святих.

19.

19

Стіни капели розписані фресками з життя святої Анни. Тут же розташовується панно на сюжет втечі Фрідріха Пфальского після поразки в битві біля Білої Гори. На картині детально промальована Прага XVII століття. Під мощення підлогою капели знаходяться могили представників Ностіцкого роду.

20.

Капела святого Вацлава була побудована в 1367 Петром Парлержем над ротондою, де був похований святий Вацлав, а це значить, що його могилу ніколи не переносили. У центрі, біля дальньої стіни, розташована скульптура князя в обладунках і в повному озброєнні. Розписані готичними фресками стіни, інкрустовані напівкоштовним камінням (усього 1345 штук) і самоцвітами в золотому обрамленні. Вони зображують цикл на біблійні сюжети і цикл сюжетів з життя святого Вацлава (31 фреска). Кольоровий блиск каменів символізує небесний Єрусалим . Деякі фрески виконані на тему «ходіння по муках». Живопис доповнена полірованої облицюванням з дорогих кам'яних плит з позолотою.

21.

21

У північному порталі капели знаходяться залізні двері (XIV століття), в які вставлено бронзове романське кільце. Як стверджує одна з версій - саме за це кільце (раніше воно було розміщено на дверях романської церкви) тримався смертельно поранений святий Вацлав. Друга версія говорить, що Вацлав був убитий під час бенкету.

Непримітна дубові двері про семи замках веде в Коронну палату (Korunní komora), де зберігаються Коронаційні регалії Чехії (České korunovační klenoty). Для огляду їх виставляють тільки у виняткових випадках (в минулому столітті таке відбувалося сім разів). Побачити точні копії можна в Залі засідань сейму Старого Королівського палацу.

22.

22

Двері в Коронну палату відкриється тільки тоді, коли сім ключів будуть вставлені в свої замки. Ключі ж ці довірені найбільш шанованим і шановним людям Чехії: президенту, прем'єр-міністру, меру, голові будинку представників, голові сенату, празькому архієпископу і декану столичної філії собору Св. Віта.

Розповім вам ще кілька цікавих фактів і легенд про собор Святого Віта.

Довжина головного нефа соборі святого Віта становить 124 метра, висота - 34 метри. Висота великої Південної вежі - 96,5 метра. Із західного боку знаходяться три вхідних порталу і підносяться дві 82-метрові вежі з 10-метровим круглим вікном у вигляді розети між ними. Ще один вхідний портал знаходиться з південної сторони. Шпилі собору видно майже з будь-якої точки Праги.

23.

Один з найбільш важливих і домінуючих елементів в соборі Св. Віта - це дзвіниця, яка знаходиться на південній стороні. Уже відомий нам Пітер Парлера почав будувати її в 1396, і продовжував будівництво аж до 1406, року своєї смерті. Годинники з'явилися на вежі з 1552 року. Одного разу в історії, вежа була пошкоджена падаючими дзвонами, коли поперечні балки, що підтримують дзвони були зруйновані пожежею. Крім того, дзвіниця завжди оточена легендами.

В одній легенді говориться, що, коли імператор Карл IV помер, усі дзвони на вежі почали дзвонити. Спочатку, було чути подзвін, а потім всі інші дзвони Праги приєдналися.

24.

Інша легенда говорить про те, що пророк сказав чеському королю Вацлаву IV, що він помре перед Дзвіницею. Король так боявся, що навіть хотів зруйнувати вежу. Коли перший поверх знесли, в Празі з'явилися новини про спалах руху гуссітов. Короля так розлютили ці новини, що незабаром він помер від серцевого нападу.

25.

25

На цій же дзвіниці і знаходиться знаменитий і найбільший дзвін Праги - Зікмунд, створений в 1549 Томасом Ярос, який жив і працював в Порохової Вежі Мігулка (Mihulka). Він прикрашений портретами Фердинанда I and Анни Ягеллонки. Кажуть, що ніхто не знав, як перемістити такий великий і важкий дзвін на дзвіницю. Але, не хто інший, як дочка короля створила дуже ефективний шків. Завдяки шківа дзвін підняли на мотузці, виготовленої з волосся принцеси. Коли дзвін виявився на дзвіниці, вона зруйнувала пристосування, щоб ніхто не дізнався, як воно влаштоване.

26.

У цього дзвони є й інша цікава легенда. Згідно з цією легендою, якщо серцевина дзвони зламається, з країною трапиться щось жахливе. В останній раз це було в 2002, як раз за кілька тижнів та катастрофічних затоплень в Чеській Республіці.

27.

27

За сім поки все. Далі буде!

Фото-галопом по Європах http://www.LookAtEurope.com/

- Чехія
- Німеччина
- Голандія
- Іспанія

Повний опис будівництва, інтер'єру і екстер'єру є на сайті TiSamSebeGid.ru , Звідки я і запозичив фрагменти. Ну і звідси ледь ледь

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация