Еврожізнь по-польськи: як наші сусіди викорінювали "совок"

Міста. Тут комуналка коштує дорожче, а вдома постійно оновлюють.

Про те, що Україна залишилася далеко позаду, розумієш, як тільки перетинаєш кордон з Польщею. І справа не тільки в якості асфальту, покладеного на звичайній дорозі. Але і в будинках, що уздовж цієї дороги розташовані. Акуратні приватні будиночки, вкриті черепицею і пофарбовані в теплі кольори, відремонтовані і доглянуті, а у двориках пишно цвітуть багаті клумби - складається враження, що в Польщі проходить цілорічний конкурс на найкрасивіший ландшафтний дизайн прибудинкової території. Щоб красу у дворі добре бачили сусіди, приватні території обгороджені низькими красивими заборчиками - абсолютно несхожими на ті бетонні або кам'яні стіни, які зазвичай "прикрашають" приватні будинки в Україні. А акуратний власний будиночок з доглянутим двором собі може дозволити кожен - з тих пір, як країна увійшла в ЄС.

СТАРТ. Цього року виповнилося рівно 10 років, як Республіка Польща стала членом Євросоюзу. Самі поляки визнаються: за ці роки країна змінилася до невпізнання. І це не дивно: за даними міністерства фінансів Польщі, ЄС влив в економіку країни вже понад 100 млрд євро , А по бюджету на 2014-2020 роки, на її розвиток передбачені ще 105 млрд євро. Сума, безумовно, вражає. Однак мало просто отримати гроші - потрібно правильно їх розподілити і витратити. "Перша хвиля європейських грошей була спрямована на те, щоб витягнути економіку Польщі на рівень країн ЄС і згладити існуючі відмінності. А друга, починаючи з 2007 року, прямувала вже на подальший розвиток країни", - розповідає "Сегодня" заступник мера міста Ополе (центр Опольського воєводства. - Авт.) Данута Весоловським.

Зараз Польщу називають "Китаєм Євросоюзу": її економіка продовжувала розвиватися
і під час світової кризи. Навіть у 2008 році, коли всі країни співтовариства пережили обвал виробництва, ВВП в Республіці показав плюс 1,7%.

Секретів успіху у поляків кілька. По-перше, влада активно підтримує малий і середній бізнес: щоб відкрити власне підприємство, громадянину країни потрібно тільки подати заяву. Диференціація податкових ставок (сума податку залежить від розміру отриманого прибутку. - Авт.) Дає підприємцям можливість активно розвиватися. Індустріальні парки, про які в Україні невтомно говорять, але не поспішають впроваджувати, в Польщі успішно функціонують: багато іноземних компаній, скориставшись можливістю відкрити промислові об'єкти на пільгових умовах і з низькими податками, відкрили тут свої виробництва. І тепер країна експортує в ЄС товари своєї промисловості (електроприлади, автозапчастини та ін. - Авт.), А рівень безробіття падає. Розвивається і сільськогосподарський сектор: він дає 4,5% ВВП Польщі (в Україні в 2013 р - 9,9%. - Авт.). Упор тут роблять на рослинництво - наприклад, ревінь і червону смородину вирощують в промислових масштабах і експортують практично в усі країни Євросоюзу, а польські полуниця і яблука відомі у всьому світі.

Найскладніше, за словами самих поляків, їм далася "реформа свідомості". Або, якщо переводити на зрозумілу нам мову, - викорінення "совка" в психології місцевого населення. "Зараз ось, наприклад, ми проводимо так звану" сміттєву революцію ", - пояснює нам Данута Весоловським, - впроваджуємо практику сортування відходів, і вчимо дітей в школах, як важливо жити в чистоті. Але все одно є люди, в основному старшого покоління, які примудряються виносити сміття в ліс - хоча під будинком стоїть контейнер. Психологію таких людей змінити найскладніше. Але ми намагаємося ".

.png_22

ЖКГ: "Тепломодернізація" ЗА РАХУНОК ДЕРЖАВИ

Середня зарплата в Польщі - 800-1000 євро (від 3500 злотих, або 15 тис. Грн). Мінімалка з січня 2014 року - 300 євро (1200 злотих, 5200 грн). А ось співробітнику з вищою освітою, що працює за фахом, не можуть платити менше 1000 євро (4,2 тис. Злотих, 17 тис. Грн). Поняття ж мінпенсії немає: якщо людина не працювала і не платив податки, то держава йому нічим не зобов'язана. Середня ж пенсія в Польщі - 1600-1800 злотих (6700-7200 грн. - Авт.). Також пенсіонерам мають пільги - вони різні в різних воєводствах. Так, у Варшаві люди, які досягли 70 років, можуть безкоштовно їздити в міськтранспорту, а в Опольському воєводстві пенсіонери не платять абонплату за ТБ. А ось малозабезпеченим сім'ям ніякі дотації не передбачені.

Комуналку. Ціна послуг ЖКГ варіюється, в залежності від населеного пункту. "Я живу в селі Гоголін. У мене приватний будинок в 120 кв. М. Вода своя (свердловина), плачу тільки за електрику, а взимку додається газ . Влітку на комуналку йде 150 злотих на квартал (600 грн, 200 грн в місяць. - Авт.). Взимку - близько 220 злотих на квартал (900 грн, 300 грн в місяць. - Авт.) ", - говорить місцевий житель Олександр Марчик. Він працює водієм, заробляє 2,5 тис. Злотих (10,5 тис. Грн). Але упевнений, що комуналка йому обходиться жахливо дорого.

У великих містах компослуги в рази дорожче - там потрібно оплачувати, крім тепла і води, прибирання прибудинкової території. Набігає 250-400 злотих щомісяця (1200-1600 грн). Мешканці елітних будинків в центрі Варшави можуть платити навіть 1200 злотих (5 тис. Грн) - але сюди входить відвідування спорзала, СПА та салону краси, розташованих в д
оме.

ПРОГРАМИ. Старі будинки в Польщі модернізуються, щоб не втрачали даремно дороге тепло: програма з енергозбереження затверджена ЄС, і під неї виділено мільярди євро. Є навіть термін - "термомодернізація". Якщо власник приватного будинку бажає модернізувати житло, він може претендувати на дотацію або кредит під відсотки нижче банківських. Для цього потрібно провести енергоаудит (розділити кількість тепла, витраченого на опалення , На площу будинку - такий аналіз проводять фахівці. - Авт.). Якщо результати виявляться невтішними, влади позичать власнику гроші під 1-1,5% річних. За них можна утеплити стіни, поставити енергозберігаючі вікна та замінити підлогу - за цільовим використанням коштів простежать енергоаудитори.

У багатоквартирних будинках модернізація проводиться в основному за рахунок мешканців: 99% будинків знаходяться у владі ОСББ (об'єднання співвласників багатоквартирних будинків).
Мешканці платять додатково 30-50 злотих (120-200 грн) в місяць в "ремонтний фонд": за ці гроші щорічно оновлюють зовнішній вигляд будинків, ремонтують ліфти і дахи. Тому у жителів старих будинків у Варшаві чи Кракові сума комуналки вище, ніж у власників квартир в нових будинках - адже старі постійно потребують ремонту. Можуть претендувати ОСББ і на дотації від уряду - якщо грошей, зібраних з мешканців, не вистачає на ремонт. Все робиться по "просторового плану міста": прикрасити багатоповерхівку в усі кольори веселки можна - тільки в пастельні тони!

new_image_22

Ремонти. Багатоповерхівки утеплюють за рахунок мешканців. А якщо грошей не вистачає - допомагають владі.

СІЛА: БЕЗ ШКІЛ І РИНКІВ

У польських селах проживає близько 40% населення, адже купити пристойний будинок, або побудувати його, коштує 35-40 тис. Євро. І банки борються за клієнтів, пропонуючи іпотеку на 25 років під 3-4% річних. Щомісячний платіж за все 185 євро. З огляду на, що середня зарплата 800-1000 євро, дозволити його собі може практично кожен. Села в Польщі невеликі - є такі, де живе 250-300 чоловік. Але навіть в такому обов'язково є свій магазин, дільничний лікар і полісмен. Школи та садочки може не бути: вони часто одні на кілька сіл, а дітей щоранку возять автобусами. Збоїв не буває. "Якщо автобус не прийде, преса тут же роздує скандал. І керівництво району тут же звільнять", - пояснює заступник голови облради Опольського воєводства Барбара Камінська. У садок батьки возять дітей самі - купити стару машинку з об'ємом двигуна 1-1,5 літра (таких в Польщі найбільше - вони економні, а бензин дорогий, величезних позашляховиків в країні практично немає. - Авт.) Можна за 1,5 2 тис. євро. Ні в селах і ринків, а торгівля з землі заборонена - як і всім ЄС. "Фермери продукцію здають оптовикам, а все необхідне люди купують в магазинах. В ринках немає потреби", - говорить Барбара. Втім, одну палатку ми знайшли: в Ополе жінка продавала гриби і овочі. Така торгівля допускається, якщо у фермера є всі дозволи, а овочі - власні. Зараз сезон перцю, картоплі, цибулі та грибів - це і продається. А ось бананів або ківі на таких розкладках не зустрінеш ніколи.

new_image3_17

Села. Майже кожен поляк може дозволити собі власний будинок.

БІЗНЕСУ: ПІЛЬГИ ЗА ІСТОРІЮ

Найзначніші зміни після вступу в ЄС торкнулися приватного підприємництва. Зараз, щоб стати бізнесменом в Польщі, потрібно оформити лише одну заяву, і подати його за місцем проживання - в районний чи облцентр. Решта влади зроблять самі: подадуть вашу заяву і до центральних органів влади, і в місцеву податкову. Вам же залишається просто працювати і заробляти.

Розмір податку на прибуток залежить від доходів: люди, які заробляють на рік менше 85 тис. Злотих (близько 360 тис. Грн), платять 18% від суми, мінус 556 злотих (субсидія на розвиток. - Авт.). Якщо заробітки в рік перевищують 85 тис. Злотих, податок буде майже 15 тис. Злотих (62 тис. Грн) на рік, + 32% на прибуток, отриманий понад ці 85 тис. Сума податків немаленька, але вона дозволяє полякам відчувати себе захищеними - адже платник податків може розраховувати і на дійсно безкоштовне медобслуговування, і на негайну відповідь від влади в разі запиту.

Приватний підприємець Гжегош Хайдук, власник причалу з каяками (відкритими двомісними човнами. - Авт.) І невеликого кафе на березі, рік тому почав діяльність з 30 каяків. Зараз їх у нього 100, а поруч - солідне дерев'яна будівля: в ньому - ресторан і готель. На будівництво готелю пішло півроку, ще півроку зайняло узгодження норм з усіма службами. "Пожежники приїжджають безкоштовно і видають припис на усунення несправностей, якщо їх знаходять. У мене знайшли, - посміхається Гжегош, - тому так затягнулося введення будинку в експлуатацію. З СЕС складніше: після отримання запрошення, у них є два тижні на те, щоб приїхати на об'єкт. Я затягувати не хотів, тому сам за ними з'їздив - це не забороняється. Служба ця платна: годину роботи фахівця коштує 40 злотих (близько 170 грн). Але якщо ніяких недоробок не виявляється, плата не стягується. У мене не знайшли - так що я витратився тільки на бензин ", розповідає нам Гжегош. Підприємство приносить йому менше 85 тисяч злотих на рік, тому податок він платить знижений, і своїми заробітками задоволений.

З другим підприємцем, Владиславом Тато, ми зустрічаємося в елегантному триповерховому ресторані. У XVIII столітті в цій будівлі знаходилося зерносховище, потім довгі роки воно стояло напівзруйнованим. Тоді Владислав, у якого є будівельний бізнес, а відповідно, і вільні гроші, звернувся до влади з пропозицією реставрувати історичний об'єкт і перетворити його в ресторан. Влада ідею сприйняли з ентузіазмом, і запропонували йому кредит на реконструкцію зерносховища (всього під 2% річних). А коли він відмовився, надали пільги на основний бізнес: знизили податки до 16% - до тих пір, поки новий ресторан не вийде на самоокупність. "Я розміщую рекламу про ресторан на місцевих телеканалах і в газетах. Кількість клієнтів зростає. Так що, думаю, зовсім скоро податки для мене повернуться на колишній рівень", - з посмішкою прогнозує Владислав.

ТУРИЗМ: РОЗВИВАЮТЬ РЕГІОНИ

Опольське воєводство стало першим в Польщі, де почала діяти програма розвитку села. Але розвивати село планують не в аграрному плані, як могли б подумати в Україні, а в туристичному.

"У нас фермерство дуже розвиненим і механізованим. В результаті у селян з'являється багато вільного часу і можливість займатися новою діяльністю - зеленим туризмом. Хтось розводить коней і організовує прогулянки на цих тварин. Хтось отримує дозвіл, будує біля озера, що належить воєводства , невеликий ставок, в якому розводить форель, і відкриває рибний ресторан. Потім випускає цю форель в озеро і організовує змагання зі спортивної риболовлі, на які з'їжджаються рибалки з усього воєводства. у кого-то - своє виробництв у хліба, і туди привозять групи школярів, щоб показати їм процес випічки булочок. Тут же дітей годують і продають їм сувеніри ", - розповідає нам Барбара Камінська. Також влада рекламують активний спосіб життя. А місцеві готелі на вихідні знижують ціни на проживання: вважається, що в будні в готелях селяться люди, які приїхали у відрядження, а значить, за них платить компанія. Але на вихідних в готелях селяться звичайні люди, дерти з яких втридорога - моветон.

Є у них і Польська туристична організація - держоб'єднання, просуває Польщу в світі як турнаправлениями. "Наша мета - розповісти, що Польща - це не тільки Закопане і Краків, а й безліч маленьких міст з древніми замками і унікальними пам'ятками", - говорить представник організації в Києві Олена Бондаренко.

new_image4_09

Хостели та готелі. Знижують на вихідних ціни на проживання.

МОДА: ЗДОРОВ'Я І СПОРТ

Влада в Польщі взялися за пропаганду здорового способу життя. Ідеальний працівник, який сидить в офісі, не має ні грама жиру в тілі. Пропаганда принесла плоди: курців стало на третину менше (6 млн замість 9 млн. - Авт.). Вести здоровий спосіб життя тепер дуже модно: поляки в вихідні ходять на пікніки, сплавляються на човнах і вважають за краще еко-продукти, вирощені без гербіцидів. Про це нам розповідає українець Володимир Лях - він родом з Тернополя, але 13 років працює в Польщі. "Гостям, які орендують велосипеди (10-20 злотих на добу (40-80 грн), ми пропонуємо страви з органічних овочів і злаків власного виробництва. Я і сам вже навчився відрізняти органічні помідори від вирощених на добривах. Але ось алкоголь я віддаю перевагу український - тому що в його якості я впевнений. Мені його з дому передають вже 13 років ", - сказав" Сегодня "Володимир, розливаючи горілку" Хортиця ".

new_image2_20

Велосипеди. У Польщі популярні прогулянки на двоколісному транспорті.

Беремо ПРИКЛАД З СУСІДА

Українці на поляків дивляться з білою заздрістю. Багато наших співгромадян польський ривок вважають економічним дивом, а милуючись доглянутими двориками польських сіл, мріють, що одного разу такий порядок буде і в нашій рідній країні. Нас дивує багато: і масова готовність поляків подорожувати у вихідні, і акуратні будинки, і рівень цивілізації. А ось поляки на своє життя ... невтомно скаржаться. Тому що у них в сусідах - Чехія і Німеччина.

"Ех, маленькі у нас зарплати. Ось у німців заробітки ...", - мрійливо говорять поляки, із заздрістю поглядаючи в бік кордону з "Бундес". "Це ми активні і працьовиті? Так ми ліниві, як коти! Ось чехи - ті так. Вони і працюють, і відпочивають, вони взагалі на місці не сидять", - щиро не розуміє наших компліментів спортсмен Гжегош.

Поляков можна зрозуміти. Адже це нормальна людська практика - порівнювати себе з сусідом. І, якщо раптом він живе краще, тягнутися до нього. Розвиватися і йти вперед. Польщі з сусідами дійсно пощастило: поряд з успішними чехами і благополучними німцями дуже хочеться не впасти в бруд обличчям. Довести їм, а заодно і всьому світу, що є ще порох в порохівницях давньої Речі Посполитої. Варто і Україні активніше дивитися на Захід, думати, як повторити успіх Польщі, переймаючи все краще, що є там.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні Quot;Це ми активні і працьовиті?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация