Фальшиві правильні цитати ...


Нижче - 10 популярних цитат про СРСР і Третій рейх. Їх "автори" ніколи цього не говорили, але по суті - цитати правильні. А ті, кому їх приписують, часто по життю саме так і діяли.

1. "Чим більша брехня, тим швидше в неї повірять" (Й. Геббельс).
Геббельс ніколи не говорив цього. Це написав Гітлер про роль євреїв і марксистів в розгромі Німеччини в Першій Світовій війні ( "Майн Кампф", гл.10): "Ці панове виходили з того правильного розрахунку, що чим жахливіше збрешеш, тим швидше тобі повірять". Правда, хоча Геббельс ніколи не говорив такої фрази, діяв він на посаді міністра пропаганди в точності відповідно до цим девізом. До речі, є дійсно один афоризм, автор якого - Геббельс, фраза міцно увійшла в російську мову, але хто її придумав - ніхто не здогадується. "Все геніальне - просто" (Й. Геббельс, стаття "Двадцять порад диктатору і тим, хто хоче ним стати", 1932 г.)
Пауль Падуа. "Каже фюрер" (1939 г.).
Як сказав Альберт Шпеєр в останньому слові в Нюрнберзі: "За допомогою таких технічних засобів, як радіо і гучномовці, у вісімдесяти мільйонів людей було відібрано самостійне мислення ..."

2. "СРСР - Верхня Вольта з ракетами" (Гельмут Шмідт, канцлер ФРН в 1974-82 рр.)
Немає жодних свідчень, де і коли він говорив таке. Те що Шмідт - можливий автор цього афоризму, було вперше згадано в одній книжці 1993 року, написаної групою американських совєтологів. Це дається там як припущення, причому з характерною застереженням: "Якби Шмідт і прийшов в такому відкриттю за часів Брежнєва, то поділиться ним він міг хіба що з дружиною, пізно вночі і під ковдрою ...". Це натяк, що Західна Німеччина часів Шмідта була не в тому положенні, щоб так борзеть на Радянський Союз. 500 тисяч солдатів, 8000 танків і скільки-там ракет всіх видів перебували в НДР, можна сказати, під вікнами Шмідта.
Швидше за все авторами афоризму є західні журналісти. Можливо, першим його публічно озвучив журналіст "Файненшнл Таймс" Девід Бьюкен в статті "Радянський експорт технологій" від 14.09.1984 р Як би там не було, але фраза стала крилатою, тому що точно відображала суть СРСР: військова міць на шкоду всьому іншому.
Ігор Мясников. "Програма" Час "(1978 р).
Картина 1978 року. У цей час СРСР в рік виробляв 200 міжконтинентальних і більше 1000 крилатих ракет, 10 атомних підводних човнів 1500 бойових літаків. На рік! Також йшла боротьба з Америкою за вплив в Анголі і Нікарагуа. Про що цим людям в хаті і розповідала програма "Час".

3. "Немає людини - немає проблеми" (І. В. Сталін)
Інший варіант того ж афоризму: "У нас незамінних людей немає". На жаль, Сталін не говорив нічого подібного. Обидві фрази придумані радянськими літераторами. "Є людина - є проблема, немає людини - немає проблеми" - це з роману Анатолія Рибакова "Діти Арбата" (1987 р). А "незамінних людей немає" - з п'єси Олександра Корнійчука "Фронт" (1942 г.). Причому Корнійчук, український радянський драматург і 5-кратний (!) Лауреат Сталінської премії в галузі мистецтва, сам теж НЕ був автором цього афоризму. Він лише переклав на російську мову гасло часів Французької Революції 1789-94 рр. Комісар Конвенту Жозеф Ле Бон відповів цією фразою на прохання про помилування від одного аристократа.
У 1793 р віконт де Гізель, заарештований за політичну неблагонадійність, просив зберегти йому життя, так як його освіту і досвід ще можуть бути корисні Республіці (як він думав). На що комісар-якобінець відповів: "У Республіці незамінних людей немає!". Цікаво, що через два роки після того, в 1795, інші революціонери відправили на гільйотину вже самого комісара Ле Бона. Ну так незамінних людей немає ж!
Егіл Вейдеманіс. "Бутово. Розстрільний полігон НКВД. 1937-1938г." (2003 рік)

4. "Сталін прийняв Росію з сохою, а залишив з атомною бомбою" (Уїнстон Черчилль).
Черчілль ніколи не говорив таке. Хоча на грунті військового союзу 1941-45 рр. дійсно ставився до Сталіна з повагою. Навіть в Фултонській промові 5 березня 1946, з якої почалася "холодна війна" Заходу і СРСР, Черчілль сказав: "Я глибоко захоплююся і шаную доблесний російський народ і мого товариша воєнного часу маршала Сталіна". Це правда не завадило Черчиллю в тій же промові звинуватити СРСР в насадженні комунізму і тиранії в Східній Європі. З цієї ж мови, до речі, пішов вислів "залізна завіса".
Що стосується фрази про соху і атомну бомбу, істинний її автор - сталіністка Ніна Андрєєва з Петербурга, автор гучної свого часу статті "Не можу поступитися принципами" (газета "Радянська Росія" 13 березня 1988 г.). Вона привела її як "цитату Черчілля". Цитата виявилася фальшивою, але суть її - відповідає фактам.
Швидше за все це варіація на тему статті про Сталіна в Британській енциклопедії 1956 року, яку писав совєтолог Ісаак Дойчер: "Суть справді історичних досягнень Сталіна полягає в тому, що він прийняв Росію з сохою, а залишає з ядерними реакторами. Він підняв Росію до рівня другий індустріально розвиненої країни світу. Це не було результатом чисто матеріального прогресу і організаційної роботи. Подібні досягнення були б неможливі без всеосяжної культурної революції, в ході якої все населення відвідувало школу і вельми напруженими про навчалося ".
Віталій Тихов. "Стахановка заводу ім. ОГПУ" (1930-ті).
Усе було. З пісні слова не викинеш. І заводи, і стахановки, і ОГПУ. До речі, завод ім. ОГПУ - це тепер ВАТ "ЛОМО". Приватизовано в 1990-е. Працює. Тепер їм володіють три родини (одна з них - колишнього міністра Клебанова), а також хлопці з колишнього ваучерного фонду "МММ". От і добре. Хоч три сім'ї, але прийшли в світле майбутнє.


5. "Я думав, що помру від старості. Але коли Росія, що годувала всю Європу хлібом, стала закуповувати зерно, я зрозумів, що помру від сміху" (Уїнстон Черчилль).
Вперше СРСР почав закуповувати зерно на Заході у великих масштабах (більше 1 млн т) - в 1963 р Масштаби росли і в 1984 р дійшли до 46 млн. Т. Черчілль помер в 1965 доживши до 90 років. Дійсно на своєму віку він застав Росію найбільшим в світі експортером зерна (1900-1913 рр), і застав початок зворотного процесу - як СРСР став перетворюватися на найбільшого в світі імпортера хліба. Проблема тільки одна: Черчилль цього НЕ говорив.
Василь Борисенков. "На капустяних полях" (1958 р).
Люди в міському одязі збирають капусту на полях. У Радянському Союзі був невідомий в західних країнах звичай зганяти городян восени на збір овочів в село. До сельхозтруду примусово залучали студентів (на 1-2 місяці, ціна питання - відрахування), на день-другий могли вивезти школярів, працівників міських підприємств і т.п. І тим не менше, всю історію СРСР в магазинах були черги за продуктами.


Олексій Сундуков. "Черга" (1986 рік)
Черги взагалі були фірмовою рисою СРСР. Сумне і тяжке видовище ... Зникнення черг за продуктами в Росії після 1991 р - найбільша геополітична катастрофа 20 століття.


6. "Солдат не шкодувати, баби ще народять!" (Маршал Жуков).
Жуков не говорив цього. Тут знову той випадок, коли "автор" цитати не вимовляв таких слів, але діяв за фактом саме так. Істинний автор "Баби ще народять" ніхто не знає. За однією версією, це був генерал-фельдмаршал Апраксин під час битви з німцями при Гросс-Егерсдорфе (1757 р Семирічна війна). Генерал відмовився послати в атаку кавалерію, нібито сказавши: "За коней золотом Плоче, а солдат баби ще народять". За іншою версією це дружина Миколи II написала в листі до царя від 17 серпня 1916 р Цариця скаржилася чоловікові на військового міністра Безобразова, який, на її думку, бездарно знищив на фронті гвардійські частини:
"Він злочинно погубив твою гвардію ... Це не повинно пройти безкарно. Нехай він постраждає, зате іншим на користь буде цей приклад .... Я шкодую, що не поговорила про це більш наполегливо в ставці, і до того ж не з Алексєєвим, твій престиж був би врятований ... Генерали знають, що у нас ще багато солдатів в Росії, і тому не щадять життів, але це ж були чудово навчені війська і все - даремно ".
Само по собі лист ні про що не говорить, крім того, що цариця Алікс втручалася в військові справи, аж до спроб давати вказівки Верховному головнокомандувачу (Миколі II) і начальнику штабу Ставки генералу Алексєєву. Щодо "баби ще народять" - вона в листі якраз шкодує про таких методах ведення війни. Генерали знають, що народу в Росії багато, тому не щадять солдатів і марно гублять ... Цілком ймовірно, з огляду на наступні революції, що слова імператриці були змінені для цілей пропаганди, сенс поміняли на протилежний (замість засудження - схвалення), ну і фраза пішла в народ.
Денис базу. "Стійте!" (2004)
Серія картин "Битва за Ленінград" сучасного художника. Д.Базуева. У 1941-42 рр. радянські війська під Ленінградом постійно йшли в атаки, намагаючись прорвати блокаду. Деякі німецькі кулеметники, кажуть, божеволіли ...


7. "Франко-прусську війну виграв німецький шкільний учитель" (Отто фон Бісмарк).
Популярна фраза з натяком, що нація, що перевершує противника в освіті і загальній культурі, більш ефективно веде війну. Однак канцлер Бісмарк такого не говорив. Це сказав професор географії з Лейпцига Оскар Пешель і не про франко-прусську війну (1870-71 рр.), А про австро-прусську (1866 г.), в якій німці теж перемогли. У липні 1866 р Оскар Пешель написав в одній з газетних статей: "... Народна освіта відіграє вирішальну роль у війні ... Коли пруссаки побили австрійців, то це була перемога прусського вчителя над австрійським шкільним учителем". Ця увага до навчання збереглося у німців і пізніше. Російський офіцер в царській Росії вчився у військовому училищі 2 роки, стільки скільки у німців - фельдфебель.
Еміль Шайбі. "Гітлер на фронті" (1943 р).
Ось так німці малювали самі себе. Чогось сумнівно, що хтось тут міг зійти з розуму від кількості розстріляних з кулемета ...


8. "Коли я чую слово" культура "- у мене рука тягнеться з пістолету" (Герман Герінг).
Іноді приписується також Геббельсу. Але ні той, ні інший цього не говорили. Це фраза з п'єси "Шлагетер" драматурга Ганса Йоста (1933 г.). Ганс Йост був нацистом, лауреатом "Великої премії НСДАП" в області мистецтва і группенфюрером СС. Після Першої світової війни перемогли союзники на якийсь час окупували Рейнську область - головний промисловий район Німеччини. Країна капітулювала, монархія впала, кайзер втік, всі змирилися. Але був один фанатик, Альберт Шлагетер, колишній офіцер-фронтовик. який продовжував боротьбу. Він пускав під укіс французькі потяги. Його спіймали і розстріляли в 1923 р
Нацистська пропаганда зробила з цього рейнського партизана героя. У п'єсі Ганса Йоста він обговорює зі своїм другом чи варто витрачати час на навчання (долучатися культурі), якщо в країні окупація. Друг відповідає, що краще боротися, а не вчитися і що при слові "культура" він знімає із запобіжника свій браунінг. І ось з цієї фрази після ряду творчих переробок вийшла "цитата" Герінга.
Кукринікси. "Кінець" (1947-48 рр.).
Цим хлопцям браунінг зараз знадобиться для іншої мети.


9. "Росія - тюрма народів" (В.І.Ленін).
В СРСР ця фраза часто використовувалася в пропаганді для порівняння царської і радянської Росії. Там імперія, де гнітили неросійські національності, тут - добровільний союз і дружба народів. Ленін дійсно вживав цей афоризм в своїх роботах, але він не був його автором. А ось хто автор - в СРСР не афішували. Бо нехороші думки могло навіяти.
Автор - маркіз де Кюстін, книга "Росія в 1839 р" , Що описує миколаївську Росію (часів Миколи I) c убивчими характеристиками російського політичного ладу і російського народу в цілому. Якщо коротко: Росія - не Європа, держава загального безправ'я і "пірамідального насильства". Тобто начальники гноблять народ, начальників мають більш високі начальники, а нагорі - цар, який всіх мав на увазі, так як його влада одноосібна і незмінна. Багаті тут - не співгромадяни бідних ... Бюрократія жахлива ( "країна непотрібних формальностей"). "Поліція, настільки моторна, коли потрібно мучити людей, аж ніяк не поспішає, коли звертаються до неї за допомогою ..." Ну і так далі. Цапки, Євсюков та сердюки, і загальна Світу з Іваново. Ось така ось картина, у маркіза де Кюстіна.
Книга маркіза про його подорожі в Росії в 1839 р мала величезний успіх у Європі. Майже такий же як раніше вийшла книга іншого француза - Алексіса де Токвіля про його поїздку в США ( "Демократія в Америці", 1835 г.). Тільки де Кюстін приїхав і плювався, а Токвіль, навпаки, співав дефірамби США: англо-американці як нація спочатку народжені у свободі, рівноправність, звідки їх успіхи і велике майбутнє і т.п. Збігнєв Бжезинський свого часу сказав, що для розуміння російсько-американських взаємин досить прочитати всього 2 книги: де Кюстіна про Росію і де Токвілля про США.
Войцех Коссак. "Черкеси в Краківському передмісті" (1912 р).
Це повстання 1863 року за незалежну Польщу. Придушене російськими військами. У ролі російських (судячи по картині польського художника) виступали якісь особи кавказької національності. Дика орда черкесів в папахах і з православним хрестом на прапорі мчить по місту давлячи людей європейського вигляду. Цікаво, що рекрути-поляки при цьому призивалися Росією для участі в Кавказькій війні. Один барак тюрми народів усмиряв інший і навпаки. Ну а як ви хочете. Імперію від Варшави до Аляски по-іншому не побудувати.


10. "Хто такі ці панове нацисти? - Вбивці і педерасти" (Беніто Муссоліні).
Я теж думав, що це Муссоліні. У 1934 р в Австрії місцеві нацисти вбили канцлера Дольфуса (противника аншлюсу), з яким у дуче були хороші відносини. Ну і Муссоліні в серцях кинув цю фразу. Насправді вона була сказана в редакційній статті в газеті "Il Popolo di Roma" ( "Народ Риму"), яка була рупором фашистської партії в Італії. Там різко засуджувалося вбивство канцлера і говорилося, що злочинці пов'язані "з вбивцями і педерастії в Берліні".
Це був натяк на Ернста Рема, вождя гітлерівських штурмовиків, який був гомосексуалістом (і багато людей з його оточення теж). Це був самий різкий випад італійських фашистів проти їх німецьких колег за всю історію їх взаємин. Муссоліні, сам колишній журналіст, контролював політику "Il Popolo di Roma", і звичайно, редакційна стаття про "вбивць і педерастів" з Берліна не могла вийти без його відома. Однак немає доказів, що цю статтю писав він особисто.
На знімку: гей-парад в Лондоні 27 червня 2013 р ході "ночі довгих ножів" в 1934 р Гітлер усунув Рема і його гей-штурмовиків, пізніше всіх гомосексуалістів в рейху стали садити в концтабори. Але ось парадокс: есесівських форма, яку шив колись Хуго Босс, до сих надихає і збуджує геїв усього світу.

Том оф Фінланд (Тоуко Лааксонен). Гей-комікси (1962 р)
Це найвідоміший у світі автор гей-графіки. Фінський художник, який отримав визнання в Америці в 1960-і. У 1941-44 рр. воював у фінській армії проти СРСР. У той час в Фінляндії були розквартировані німецькі війська. Як зізнавався сам художник - він мав з німцями сексуальні відносини і німецька форма дико порушувала його. Не, я не хочу сказати, що художник Том оф Фінланд - це уособлення поведінки Фінляндії у Другій Світовій війні. Ні, йому просто форма подобалася.

Quot;Хто такі ці панове нацисти?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация