Фейки року: хто і як нас обманював в 2017-м

  1. 10. "В українській школі пройшов урок русофобії"
  2. 9. "Британці масово скуповують календарі з Путіним"
  3. 8. "Феміністки вивісили банер на вежі Кремля"
  4. 7. "Колишній глава МІ-6 розповів про плани Британії захопити Кавказ"
  5. 6. "Мешканка Петербурга померла через те, що швидка потрапила в затор, створений прихильниками...
  6. 5. "У американському ресторані подають бургер в честь дня народження Володимира Путіна"
  7. 4. "Проукраїнські неоязичники взяли на себе відповідальність за підпал Ростова"
  8. 3. "Усама бен Ладен зустрічався з Хілларі Клінтон в Білому домі"
  9. 2. Володимир Путін видав відеозапис атаки американських ВПС за роботу російської авіації в Сирії
  10. 1. "Незаперечна підтвердження": міноборони видало скріншот з гри за супутникові знімки
  11. Світ проти фейків

Словосполучення fake news (фальшиві новини, фейки) настільки часто згадувалося в 2017 році, що словник англійської мови Collins визнав його словом року. Словник тлумачить це словосполучення як "неправдиву, часто сенсаційну інформацію, яка поширюється під виглядом новинних повідомлень".

Російська служба Бі-бі-сі згадує основні новинні фейки, з якими довелося зіткнутися російськомовної аудиторії.

10. "В українській школі пройшов урок русофобії"

Media playback is unsupported on your device

"Урок русофобії": як українські активісти обдурили російські ЗМІ

Відео уроку з'явилося в інтернеті в січні 2017 року. За сценарієм, український військовий викладає русофобію учням середньої школи міста Краматорська (Донецька область). Ходячи по класу з автоматом Калашникова, він називає росіян "нацією бомжів і алкоголіків" і вимагає в учнів гроші за якусь газету "Кропівач".

Ролик наробив багато шуму в російських ЗМІ: на нього відреагували Life, "Комсомольська правда", телеканал "Зірка". У програмі "Час покаже" на Першому каналі ролику і його обговорення приділили 10 хвилин. Ведучий заявив, що "такі речі складно підробити" і назвав подібну практику "паскудством".

Журналіст Сергій Доренко в ефірі радіо "Говорить Москва" присвятив ролику 20 хвилин. Так про "уроках русофобії" в українських школах дізналися мільйони росіян.

Як з'ясувала Російська служба Бі-бі-сі , Відеоролик є фальшивкою, а газета "Кропівач" - свідомою провокацією. Вони були зроблені українськими активістами з Дніпра, щоб "потролліть російські ЗМІ".

Активісти розповіли про це Російській службі Бі-бі-сі - першому ЗМІ, яке звернулося за контактними даними в газеті, щоб перевірити факти. Як доказ молоді люди надали чорнові варіанти відео і фото з зйомки.

9. "Британці масово скуповують календарі з Путіним"

Замітка про те, що "календар із зображеннями Володимира Путіна викликав ажіотаж в Британії" спочатку з'явилася на сайті телеканалу "Зірка".

Автор замітки Кирило Кунецкій посилається на матеріал Daily Mirror , Що має назву набагато більш стримано: "Вийшов календар на 2018 рік з Володимиром Путіним - у ньому є топлес-фото, гвинтівки, дзюдо і навіть леопард". Британське видання відзначило лише, що на момент публікації в інтернет-магазині eBay було доступно "близько шести" примірників календаря.

Наступним виступив телеканал "Царгород": "Місцева преса повідомила, що британці буквально змели календарі з Путіним з прилавків протягом декількох днів з моменту початку продажів. І тепер ці видання практично не знайти на книжкових полицях".

Як повідомив засновник проекту "Лапшеснімалочная" Олексій Ковальов, календар виставив на eBay користувач з Воронежа.

8. "Феміністки вивісили банер на вежі Кремля"

Image caption Кутова арсенальна вежа, також відома як Собакіна, охороняється ФСО. Ця фотографія - фальшивка

На фото, опублікованих 8 березня 2017 року, феміністки з транспарантом і димовими шашками нібито стоять на стінах Кутовий арсенальної вежі, куди відвідувачів і туристів зазвичай не пускають. Федеральна служба охорони заявила, що проникнення на охоронювані об'єкти не зафіксувала.

Свідок акції кореспондент RTVi Олексій Абанина також не бачив банера на кремлівській вежі. він розповів Бі-бі-сі , Що активістки самі розподілили між журналістами точки для зйомок: "Були домовленості: все надсилали фотографії на єдину пошту, після чого з цієї пошти була загальна розсилка всіх фотографій. Кожна фотографія підписана була, було просто:" автори такі-то ".

На те, що фото на вежі підроблені, вказували і їх метадані - приховані характеристики. Коли розгорівся скандал, журналіст спробував дізнатися у активісток, справжні чи ці фото, але ті відмовилися від відповіді.

Пізніше організаторша акції Леда Гаріна визнала , Що фото на вежі створені в графічному редакторі.

7. "Колишній глава МІ-6 розповів про плани Британії захопити Кавказ"

Текст під заголовком "Колишній глава МІ-6 визнає, що стратегічний план розпаду Росії був розгромлений Путіним" з'явився на підробленому сайті газети Guardian.

У ньому колишній глава британської розвідслужби сер Джон Скарлетт "розповідає" про трехступенчатом плані західних спецслужб щодо стримування Росії на Кавказі. Стверджується, що першим етапом його стала "Революція троянд" в Грузії, в результаті якої до влади прийшов Михайло Саакашвілі.

Підступний план виявився зірваний. "На жаль, війна 2008 року в Грузії стала залізним кулаком Москви проти нашого найбільшого стратегічного плану на Кавказі", - говориться в фальшивому інтерв'ю.

На фейк клюнули РЕН ТВ, П'ятий канал, "Царгород" та інші російські ЗМІ.

6. "Мешканка Петербурга померла через те, що швидка потрапила в затор, створений прихильниками Навального"

Увечері 7 жовтня Управління Слідчого комітету по Санкт-Петербургу повідомило про порушення кримінальної справи через смерть 55-річної місцевої жительки, до якої не змогли приїхати лікарі з Маріїнської лікарні. "Проїзд Невського проспекту був утруднений", - повідомляється на сайті відомства без вказівки причини.

В цей день в Петербурзі, як і в багатьох містах Росії, проходила несанкціонована акція прихильників Олексія Навального.

За даними "Фонтанки" , Бригада швидкої допомоги повідомила слідчим, що оперативно доїхати їм завадила саме натовп опозиціонерів. Інтерфакс також повідомив про те, що учасники акції і поліція заблокували вулиці, хоча в прес-службі комітету з охорони здоров'я Петербурга цю версію спростували.

Незабаром "Фонтанка" уточнила, що автомобіль застряг перед Невським проспектом через те, що він був перекритий поліцейськими, а не протестуючими. Швидкої вдалося доїхати до місця виклику за 16 хвилин, причому інша бригада виявилася там ще раніше.

5. "У американському ресторані подають бургер в честь дня народження Володимира Путіна"

У відеоролику агентства агентство Ruptly офіціантка нью-йоркського ресторану Lucy's Тамара Ілізарова розповіла, що "Путінбургер" важить 1952 р - цифра відповідає році народження Путіна. Пізніше її колега Дарина Паутов дала коментар про "Путінбургере" ТАСС: нібито спеціальне блюдо включили в меню, тому що президент Росії - "видатний політик і історична особистість".

Представник ресторану Lucy's Шон Райан розповів "Лапшеснімалочной" , Що ніякого бургера в честь Путіна вони не готують. "Наш ресторан ніколи і ні в якій формі не відзначав день народження Володимира Путіна і ніколи не пропонував відвідувачам" Путін-бургер ", - заявив Шон Райан.

"Тобто виходить, що співробітники російського телеканалу замовили в нью-йоркському кафе бургер з п'ятьма котлетами, поставили поруч надрукований на принтері флаєр з Путіним і зняли про це сюжет, який показали по всім іншим російським телеканалам", - зазначає "Лапшеснімалочная".

Працівниця ресторану Дарина Паутов незабаром записала відеозвернення, з якого випливає, що її звільнили. Вона ще раз розписалася в своїй повазі до Володимира Путіна.

4. "Проукраїнські неоязичники взяли на себе відповідальність за підпал Ростова"

23 серпня 2017 року житлової район в центрі Ростова ще тлів після пожежі, вчиненого невідомими, коли на YouTube з'явилося перше відео "Русского визвольного руху". Шестеро озброєних чоловіків в кущах з неоязичницьким прапором - це нібито російські націоналісти, які допомагали українцям боротися проти "кривавого режиму Путіна" на сході України і тепер "звернули свій погляд на батьківщину".

У серії роликів РІД назвали підпал Ростова своїм "першим успішним терористичним актом на території Російської Федерації".

як з'ясувала Російська служба Бі-бі-сі , Ці ролики є фальшивкою, а їх творці пов'язані з міністерством держбезпеки самопроголошеної Донецької народної республіки. Ролики також активно поширювалися сайтами, за якими може стояти "фабрика" прокремлівських інтернет-тролів в Петербурзі.

3. "Усама бен Ладен зустрічався з Хілларі Клінтон в Білому домі"

Image caption Фальшива фотографія Хілларі Клінтон зліва і справжня справа

Представник міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова розповіла про "фантастичні, феєричних фотографіях, як в Білому домі брали бен Ладена", в ефірі каналу "Росія-1" 2 листопада.

"Це ж класичний лобізм в справжнісінькому сенсі слова", - обурювалася Захарова на всю багатомільйонну телеаудиторію. Як ілюстрацію до її словами було продемонстровано фото, на якому колишня держсекретар США Хілларі Клінтон нібито тисне руку колишньому терористові № 1.

На оригінальному фото Клінтон тисне руку індійському співакові і музиканту Шубхашішу Мухерджі в 2004 році. І сталося це не в Білому домі, а на прийомі в готелі. Липовий колаж з Клінтон і терористом поширювали ще прихильники Трампа під час президентських перегонів в США.

2. Володимир Путін видав відеозапис атаки американських ВПС за роботу російської авіації в Сирії

Влітку 2017 американський режисер Олівер Стоун випустив фільм-інтерв'ю з Володимиром Путіним. В одному з епізодів Путін показав Стоуну відео з телефону, на якому нібито видно роботу російської авіації в Сирії.

Незабаром з'ясувалося: кадри, які демонстрував Путін, ідентичні відео 2009 року, на якому американські війська атакують в Афганістані терористів.

Голоси ж пілотів, які розмовляють російською на президентському відео, взяті з записи трирічної давності: це запис переговорів пілотів українських бойових вертольотів в ході їх удару по захопленому тоді сепаратистами Донецькому аеропорту в травні 2014 го.

Після того як вибухнув скандал, в Кремлі заявили, що плівка для президента була надана міноборони.

Сам Олівер Стоун продовжував заперечувати версію про підробку. На прес-конференції в норвезькому Тронхеймі Стоун заявив: "Він дістав телефон і показав нам це. Ми це зняли. Він сказав, що це. Навіщо йому брехати?"

1. "Незаперечна підтвердження": міноборони видало скріншот з гри за супутникові знімки

Image caption Одна з прикріплених до повідомлення міноборони фотографій

14 листопада міноборони Росії опублікувало в соцмережах матеріали, які подавалися як "незаперечну підтвердження забезпечення США прикриття боєздатних загонів" забороненої в Росії та інших країнах угруповання "Ісламська держава". Військове відомство датувати знімки 9 листопада і стверджувало, що вони зроблені в околицях міста Абу-Кемаль в Сирії.

Експерти Bellingcat швидко з'ясували, що в якості доказів були продемонстровані скріншоти з мобільної гри AC-130 Gunship Simulator.

Фейк виявилися і інші викривальні знімки відомства : Вони були взяті з відео боїв збройних сил Іраку у вересні 2016 року поблизу іракського міста Фаллуджа.

Після того як міністерство викрили в брехні, воно видалило публікацію в "Твіттері" і відредагувало пост в "Фейсбуці". У військовому відомстві заявили, що скріншот був прикріплений помилково, а винний знайдений - їм нібито виявився цивільний співробітник.

Світ проти фейків

За даними словника Collins, 2016 року частота використання словосполучення fake news зросла на 365%. Одним з головних популяризаторів поняття став президент США Дональд Трамп, який частіше за інших використовував його в своєму "Твіттері" і публічних виступах.

За даними опитування GlobeScan , Проведеного на замовлення Всесвітньої служби Бі-бі-сі в 2017 році, питання про те, що в інтернеті правда, а що брехня, хвилює 78% респондентів по всьому світу.

Проблема фейків в інтернеті сильніше турбує жителів країн, що розвиваються: про це говорили 92% опитаних в Бразилії, 90% опитаних в Індонезії, 88% - в Нігерії. У Росії таких виявилося 83%, в той час як 15% опитаних сказали, що не бачать проблеми з фейк.

Навіщо йому брехати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация