Феодальна Україна. Полтавщина

Ключі від регіону знаходяться у двох полтавських олігархів - Жеваго і Веревського

Мільярдер Костянтин Жеваго і активно прагне повернутися до списку мільярдерів американського журналу Forbes Андрій Веревський поділили між собою владу над Полтавщиною ще в президентську епоху Віктора Ющенка. Тоді ж ці однолітки (обидва 1974 року народження) входили до парламентської фракції БЮТ, тим самим Юлії Тимошенко належав повний контроль над регіоном. За часів Віктора Януковича Веревський, перейшовши в «біло-блакитні» ряди переможців, посилився в місті Полтаві, але «не приєднався» Жеваго все ж вдалося зберегти і мандат нардепа, і свій вплив у всій області. Нині за Петра Порошенка розклад залишився тим же: Жеваго тримає за нитки багатьох обласних чиновників, а на Веревського орієнтується полтавська міська влада.

Костянтин Жеваго

Полтавщина для Костянтина Жеваго є основою всіх його ключових політичних та бізнес-активів. Тут розташовані належні йому Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат (найбільший в країні виробник і експортер залізорудних окатишів під міжнародним брендом Ferrexpo), Кременчуцький автомобільний завод «АвтоКрАЗ», Полтавський автоагрегатний завод, Кременчуцький м'ясокомбінат (ТМ «Фарро»), Кременчуцький завод технічного вуглецю і багато інше.

А по мажоритарному округу в Горішньому Плавнях (колишній Комсомольськ, де, власне, і знаходиться Полтавський ГЗК) Жеваго вперше обрався до Верховної Ради ще в 1998-му, зберігаючи цю «мажоритарку» за собою і по сей день, продовжуючи перебувати нардепом уже шостий парламентський скликання поспіль. Неодмінний же елемент його олігархічного статусу - володіння полтавським футбольним клубом «Ворскла», що також має свій вплив на місцевий електорат.

Господар Ferrexpo не любить особливо світитися в публічній політиці, вважаючи за краще все вирішувати кулуарно через своїх людей. Головним «жеваговскім оком» в Полтавській ОДА вважається перший віце-губернатор Андрій Пісоцький, який також очолює обласну парторганізацію БПП. А ще один представник політичної сили Порошенко - голова Полтавської облради Олександр Біленький - також орієнтується, перш за все, на Жеваго, хоча обласної спікер трохи і інтересам агробаронів Веревського, будучи де-факто компромісною фігурою між двома основними регіональними центрами прийняття рішень.

Андрій Веревський

Своїм стартовим капіталом голова ради директорів і головний акціонер Kernel Group Андрій Веревський зобов'язаний своєму батькові Михайлу Веревському - власнику кількох підприємств аграрного сектора Полтавської області. Завдяки чому він уже в 19-річному віці став провідним зернотрейдером, закуповуючи сільгосппродукцію у селян під Полтавою і продаючи її за кордон. Далі Веревський отримав контроль над полтавським олійно-екстракційним заводом «Соняшник», на якому згодом і виросла бізнес-імперія «Кернел». Сьогодні цей агрохолдинг - найбільший виробник і експортер олії і кукурудзи з України.

Політична кар'єра Веревського також цілком пов'язана з Полтавщиною. У 2002 р він обрався нардепом по округу №146 з центром в Полтаві, поміняв кілька провладних фракцій ( «Єдина Україна», «Європейський вибір» та «Регіони України»), після Помаранчевої революції опинився в БЮТ, від якого проходив в ВР і в 2006-му, і в 2007-му, але на парламентських виборах-2012 переобрався вже за списком Партії регіонів. І така політична перебігання, як подейкують, допомогла Веревському купити велику компанію-конкурента Allseeds за суму в п'ять разів меншу, ніж просили власників.

Але зв'язків з малою батьківщиною нині живе переважно в Швейцарії «соняшниковий король» ніколи не втрачав. Зараз головний чиновницький актив Веревського - міський голова Полтави Олександр Мамай, чию успішну мерську кампанію олігарх фінансував і в 2010-му, і в 2015-му. Примітно, що чинного полтавського мера пов'язують з Веревським родинні зв'язки (дочка Мамая одружена з двоюрідним братом власника «Кернел»), а головний конкурент Мамая на виборах - колишній градоначальник і висуванець БПП Андрій Матковський - також свого часу входив в орбіту Веревського. Крім цього, у даного аграрного магната є і своя людина в ОДА, яким є віце-губернатор з питань АПК Роман Товстий, до свого призначення на цю посаду в 2014 р працював в ТОВ «Кернел-Трейд».

Валерій Головко

Коли в грудні 2014-го Порошенко призначив губернатором Полтавщини колишнього депутата облради від «Фронту змін» і екс-нардепа від «Батьківщини» Валерія Головка, ні у кого не було жодних сумнівів, що новий глава ОДА є прямою креатурою тодішнього прем'єра Арсенія Яценюка. Таким Головко залишається до сих пір, правда, зберегти свій губернаторський пост йому дозволяє вміння лавірувати між Порошенко, Жеваго і Веревським і хороше бізнес-чуття, вироблене ще в бутність власної активної підприємницької діяльності.

Адже в Полтаві Головко був відомий ще в 1990-х, коли разом зі своїм братом Володимиром займався торгівлею, а потім заволодів центральним речовим ринком «Полімпекс» (його кінцевими бенефіціарами зараз є Володимир Головко та Світлана Головко - дружина голови ОДА). Ще одним бізнес-активом сімейства завжди вважався полтавський ЦУМ, а в е-декларації глави ОДА також вказані записані на дружину губернатора 60% акцій ТОВ «На ціпок», 100% ПП «Сервісконсалт» і 92% агрофірми «Золоте руно».

Втім, за кілька років Головко так і не зміг встановити особисту владу над своєю ж губернаторської вертикаллю, контролюючи в ОДА максимум третину її чиновників. А з усіх нардепів-мажоритарників від Полтавщини у нього міцні відносини лише з одним - колишнім Новосанжарської селищної головою Андрієм Рікою, який переміг в 2014-му як висуванець «Народного фронту» в окрузі №149 з центром в Карлівці.

Руслан Богдан

А ось в сусідньому окрузі №151, куди входять Гадяцький, Гребінківський, Лохвицький, Пирятинський, Чорнухинський райони і частина Лубенського, на минулих парламентських перевиборах тріумфував «кличковець» Тарас Кутовий, але в 2016 році він став аграрним міністром в Кабміні Володимира Гройсмана, так що «мажоритарка» виявилася вільною. І її зумів зайняти голова обласної парторганізації «Батьківщини» Руслан Богдан, що йшов з жорсткою опозиційною риторикою. Хоча в Полтавській облраді, де фракцію «тимошенківців» до 2016-го кілька місяців очолював Богдан, «Батьківщина» як входила, так і продовжує входити в коаліцію з БПП, за що партія Тимошенко має посаду першого віце-спікера для кременчуцького бізнесмена Євгена Холода.

Свого часу Богдан вже був нардепом і саме від БЮТ, але в 2011 р став голосувати з «регіоналами», за що його виключили з фракції. Правда, потім він покаявся і повернувся в головний парламентський загін опозиції, але на виборах-2012 отримав непрохідне 73-е місце і зайшов в ВР лише в червні 2014 го, коли безліч нардепів від «Батьківщини» одночасно пішли у виконавчу владу. Втім, зараз Богдан, схоже, повністю реабілітувався в очах Тимошенко і горить бажанням проявити свої організаторські здібності в полтавському партійному штабі на прийдешніх в 2019 р президентських і парламентських виборах.

Що ж стосується бізнес-інтересів Богдана, то вони давно стосуються торгівлі газом з родовищ Полтавщини (саме таким родом діяльності він займався в 2001 - 2007 рр. В фірмі «Енерготорг») і продаж автозапчастин за допомогою ТОВ «Фарт». До речі, співвласником останньої компанії він до сих пір записаний, при цьому на Богдана і його дружині числяться також дорогі об'єкти нерухомості, в тому числі в елітних околицях Києва в Обухівському районі, непогані автомобілі і ще кілька фірм - юридична компанія «Юріс плюс», МТВ , «Статус Фаворит», «Виробничий центр прикладних досліджень« Софія »,« Софія-1 »,« Рідний світ »,« Арктур ​​і Ко »та M @ B Driver Mietwagen LTD, зареєстрована в Австрії.

Сергій Каплін

Уже двічі поспіль обирається до парламенту по полтавському округу №144 Сергій Каплін є, скоріше, головним порушником спокою в регіоні, на чому і грунтується все його місцеве вплив. Саме своїми діями в Полтаві цей епатажний політик зміг запам'ятатися всій країні ще в 2014-му так званим «незграбним візитом». Тоді Каплін прийшов в будівлю полтавської мерії під час бесіди інвесторів будівництва в місті соціального будинку і сокирою виламав двері і в кабінеті начальника капітального будівництва, і в кабінеті мера Мамая, і в кабінеті його першого зама. До речі, охорона будівлі та правоохоронці йому не перешкоджали, тому він продовжував хуліганити, поки не втомився, як він висловився, «громити« регіоналів ».

Власне, ніякої іншою діяльністю, крім вузько спрямованої піар-активності, Каплінскі Соціал-демократична партія, а раніше - Партія простих людей Сергія Капліна - поки не відзначилася. На місцевих виборах-2015 варто «прості люди» отримали в цілому по Україні менше 1%, правда, єдиним регіоном, де Каплинці отримали хоч якийсь помітний результат, стала якраз Полтавщина. Тут «простим людям» вдалося сформувати свої маленькі фракції і в облраді (8 депутатських багнетів), і в міськраді обласного центру (3 мандати), але в прийнятті важливих рішень вони абсолютно не задіяні.

Свій фінансовий стан Каплін спочатку зробив на очищенні води, торгуючи реагентами, які для цього потрібні. Будучи главою корпорації «Екологічні ресурси», він отримував досить значні дивіденди від діяльності компанії. Тепер же, перекваліфікувавшись в політики, Каплін живе тільки на депутатську зарплату, володіючи, згідно е-декларації, простеньким авто KIA 2007 року випуску і зображенням знака «Рух простих людей».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация