FINISH HIM: Чи потрібно заборонити вбивства у віртуальній реальності?

Сьогодні ми ще не до кінця розуміємо, що опинилися в зовсім іншому світі. Все реальне зараз з величезною швидкістю замінюється віртуальним і починає трактувати абсолютно нові правила гри. На зміну спілкуванню приходять онлайн чати, замість газет ми читаємо інформаційні стрічки, а реальності часто воліємо криваві і жорстокі відеоігри. Вбивство людини в реальному житті може призвести до безлічі юридичних і психологічних наслідків як для злочинця, так і для родичів жертви. Але що, якщо вбивство відбувається у віртуальному світі в процесі гри?

Звичайно, можна сказати, що расчлененку в іграх і вбивством-то вважати не можна, тому що в реальному житті ніхто нікому не заподіює ніякої шкоди. Але якщо вдивитися в проблему глибше, то незрозуміло, як віртуальні вбивства можуть відбитися на емоційному стані того, хто вбиває і того, кому судилося бути вбитим. Саме тому в суспільстві все частіше став виникати питання про те, чи варто прирівняти іграшкові вбивства до реальних злочинів.

Минулий світ був заснований на домінуванні фізичних об'єктів, в результаті чого він набував відповідну структуру. Подолавши постмодерністський хаос, ми опинилися в електронній епосі, де на всіх рівнях працюють інформаційне і віртуальне, а їх похідні перевершують все те, що було створено до їх появи і розвитку. Зараз випускники технічних вузів і провідні інженери працюють над тим, щоб віртуальна реальність набула максимальну схожість з реальним світом.

Шоломи й окуляри віртуальної реальності, гаджети і рукавички для взаємодії з веб-простором і навіть цілі платформи для подорожі по неіснуючим приміщень - все це створено для того, щоб занурити нас у ілюзію, світ свободи дій, який поки ще не обмежений регламентами. За подібними технологіями - майбутнє індустрії розваг. Замість залізних атракціонів ми шукаємо адреналін, розстрілюючи монстрів в спеціальних окулярах і вступаючи в смертельне бій з ворогом в комп'ютерній грі.

Замість залізних атракціонів ми шукаємо адреналін, розстрілюючи монстрів в спеціальних окулярах і вступаючи в смертельне бій з ворогом в комп'ютерній грі

Але новий формат розваг може стати небезпечним. По крайней мере, так вважає письменниця Анджела Букінгем (Angela Buckingham), яка пише на теми влади, самообману, хоробрості, боягузтва і про проблеми морального вибору. На цьому тижні в журналі Aeon була опублікована стаття, в якій вона говорить про небезпеки і незворотні наслідки, які несуть в собі комп'ютерні ігри з їх насильством і віртуальними вбивствами. Букінгем впевнена: віртуальне насильство впливає на людську психіку, а онлайн вбивства потрібно визнати незаконними.

Результати соціологічних і психологічних досліджень насильства в віртуальному просторі дуже суперечливі. Одні дані говорять про те, що шутери допомагають людині розслабитися, інші, навпаки, вказують на те, що вони розвивають схильність до жорстокого поводження в реальному житті. Студенти, які грали у відеоігри з елементами насильства всього по 20 хвилин в день протягом трьох днів поспіль, стали більш агресивними і менш схильними до емпатії в порівнянні з тими, хто цього не робив, повідомляє дослідження Бреда Бушмена і інших психологів з Університету штату Огайо.

Робота інших вчених показує , Що повторюваність епізодів, пов'язаних з жорстокістю, інтерактивність, позиція агресора і відсутність негативних наслідків насильства у відеоіграх сприяють розвитку агресивної поведінки і в реальному житті. Букінгем зауважує, що Аарон Алексіс, Адам Ланза і Андерс Брейвік, які влаштовували масові розстріли людей, були пристрасними любителями відеоігор.

Букінгем зауважує, що Аарон Алексіс, Адам Ланза і Андерс Брейвік, які влаштовували масові розстріли людей, були пристрасними любителями відеоігор

Питання про те, який вплив на нас роблять розваги, піднімався ще в античності. Платон, наприклад, замислювався про моральні функції мистецтва, а Жан-Жак Руссо скептично ставився до театру, який, на його думку, розбещує суспільство. Руссо був проти того, що глядачі, сівши в свої «самотні крісла", не були залучені в театральну постановку, і виступав за масові форми розваги, які розвивають почуття спільності і солідарності. І ось сьогодні технології обіцяють зруйнувати всі перешкоди і дати можливість зануритися у віртуальний світ розваг. Але все це наводить на питання про те, чи буде там безпечно.

Згідно з однією з теорій, люди мають втіленим свідомістю : Наш розум потрібно розглядати в його взаємозв'язках з фізичним тілом, яке, в свою чергу, взаємодіє з навколишнім середовищем. Впливаючи на нашу здатність до проприоцепции - тобто до відчуття положення частин тіла відносно один одного в просторі, віртуальна реальність може посилити нашу ідентифікацію з персонажем, за якого ми граємо.

При певних умовах навіть нерухомий предмет може сприйматися людиною як продовження його тіла, впевнена Букінгем. Як приклад вона наводить експеримент з гумовою рукою: учасника експерименту просять заховати руку за ширму, щоб він її не бачив, а перед ним кладуть гумову руку і починають одночасно погладжувати обидві руки пензликами. У якийсь момент випробуваному починає здаватися, що гумова рука належить йому. У 2012 році це дослідження повторили , Надівши на випробовуваних окуляри віртуальної реальності і збільшивши розмір тепер уже цифрового протеза в три рази. Але навіть в цьому випадку добровольці сприймали ілюзорну руку як свою власну.

Але навіть в цьому випадку добровольці сприймали ілюзорну руку як свою власну

Таким чином, Букінгем говорить про те, що вжитися в свій віртуальний прототип або в тіло іншої людини насправді не так вже й складно. Але у вчених все ще недостатньо відомостей про результати ототожнення себе з героями ігор. як помічає німецький філософ Томас Метцінгер, існує ризик, що занурення у віртуальну реальність може викликати психоз у тих, хто йому піддається, або створити відчуття відстороненості від свого реального тіла у людей, які знаходяться в віртуальному просторі тривалий час.

Метцінгер також говорить про те, що люди в віртуальному світі схильні поводитися відповідно до зовнішнім виглядом своїх персонажів. керуючи високим персонажем, гравець буде вести себе більш впевнено і агресивно в порівнянні з людьми, яким дістався герой нижче. Дослідження вчених зі Стенфорда показало , Що у учасників експерименту, які грали за персонажа з привабливою зовнішністю, спостерігалося підвищене бажання вступати в близькі і довірчі відносини з іншими.

Більш того, американські психологи виявили , Що зміна поведінки у віртуальному світі можуть позначитися на нашому реальному житті. Добровольці, які управляли власними подорослішали прототипами, після експерименту виявилися більш схильні відкладати гроші на майбутнє. Всі ці фактори підтверджують вплив віртуального світу на психіку і реальне життя людини. І про них не можна забувати, коли мова заходить про жорстокість і вбивства в віртуальному середовищі.

І про них не можна забувати, коли мова заходить про жорстокість і вбивства в віртуальному середовищі

У міру розвитку технологій відчуття вбивства в іграх стануть ще гострішими, захоплюючими і кривавими. Але, приміряючи на себе роль злочинців, ми ризикуємо розвинути в собі жорстокість і зробити агресивна поведінка нормою. Анджела Букінгем наполягає на тому, що психологам і соціологам необхідно вивчити психологічних наслідків віртуальних вбивств, досліджувати їх моральну і правову сторону, а також створити кодекс поведінки у віртуальному світі.

Ми повинні бути готові до того, що в майбутньому віртуальна реальність і наше перебування в ній придбають нові форми і у людей з'явиться набагато більше можливостей, ніж зараз. Але не можна забувати про те, що наше життя у віртуальному світі здатна впливати на нашу психіку і поведінку. Ми вступили на стежку постійної трансформації, втрачаючи смак до реальності і набуваючи любов до віртуальності. Тому Букінгем наполягає на тому, що поки ми не розібралися до кінця в тому, як насильство в віртуальному просторі може нас змінити, віртуальні вбивства повинні бути заборонені на законодавчому рівні.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Але що, якщо вбивство відбувається у віртуальному світі в процесі гри?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация