«Фобос-грунт» відгукнувся

Телеметрична інформація c автоматичної міжпланетної станції «Фобос-Грунт» отримана. Фахівці намагаються відновити управління апаратом.

В ніч з 23 на 24 листопада наземним пунктом Європейського космічного агентства в Перті (Австралія) були зроблені спроби встановити зв'язок з автоматичної міжпланетної станцією «Фобос-Грунт» знаходиться на навколоземній орбіті. В ході двох сеансів отримана телеметрична інформація, яка передана для вивчення фахівцям НВО ім. С. А. Лавочкіна.
«Фобос-Грунт» був виведений на орбіту в ніч з 8 на 9 листопада. Відразу після відділення від ракети-носія станція передала телеметрію, яка підтвердила свою штатний розкриття сонячних батарей, побудова орієнтації за Сонцем (вісь апарату спрямована на Сонце) і штатний функціонування всіх систем. Потім «Фобос-Грунт» повинен був самостійно побудувати тривісну орієнтацію за зірками і видати два імпульсу для відльоту до Марса.
На жаль, щось пішло не так. Вже вранці 9 листопада кошти контролю космічного простору доповіли, що апарат залишився на навколоземній орбіті. Почалися спроби зв'язку з АМС, але основна радіолінія на «Фобос-Грунт» (Х-діапазону), як і наземні пункти, розраховані на велику дальність. Чи не передбачалося, що зонд залишиться на опорній орбіті, тому перший сеанс зв'язку повинен був відбутися на дальності 1 млн км.
Виникла проблема - занадто велика кутова швидкість мети. Стежать приводу антен не розраховані на роботу в такому режимі. Фахівці спробували модернізувати наземні пункти, зокрема, розфокусувати антени, щоб отримати вузького променя широку діаграму спрямованості і «потрапити» в апарат.
Слід зазначити, що астрономічне вікно для виходу на орбіту Марса при старті з Байконура закривалося 21 листопада. Через несферичності поля тяжіння Землі, площина орбіти "Фобос-Грунт» повільно повертається, а значить, перестає збігатися з площиною орбіти сформованої при старті з космодрому. За оцінками американських експертів через зсув площини орбіти, астрономічне вікно для російського зонда закрилося вже 15 листопада! Звичайно, можливі нестандартні варіанти - зміна місії (тільки вихід на орбіту Марса, без посадки на Фобос, відправка зонда до Місяця і т.д.), гравітаційні маневри у інших тіл, інші методи оптимізації траєкторії.
Тим часом, спостереження за змінами параметрів орбіти показали, що перигей (найближча до Землі точка) орбіти зростає. Складалося враження, що апарат намагається будувати орієнтацію і в момент побудови піднімає орбіту. Значить «Фобос-Грунт» живий, і потрібно продовжувати спроби зв'язатися з ним. Європейське космічне агентство оголосило, що зробить останню спробу зв'язатися з російською станцією в ніч з 22 на 23 листопада. Станція в Перті була спеціальним чином доопрацьована.
І ось - успіх: фахівці відправили на зонд команду включити передавач і відразу отримали відповідний сигнал на частоті. Наступної ночі, коли апарат знову пролітав над Австралією, були зроблені спроби отримати телеметрію - і знову успіх. Інформація отримана. Що ж чекає станцію далі?
Спочатку необхідно з'ясувати причини нештатної ситуації і повернути повний контроль над «Фобос-Грунт». Однак отримати телеметрію і відновити управління апаратом - це завдання різного порядку складності. Спробувати відправити російський зонд в дальній космос - скоріше, завдання третього етапу (після отримання телеметрії і відновлення контролю над станцією), яку виконати набагато складніше, тому про таку можливість говорити поки рано.

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

<

>

Що ж чекає станцію далі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация