Фонтан сліз (Бахчисарай) - опис з фото, відео огляд, як дістатися

  1. Історична довідка
  2. народження легенди
  3. Печаль, втілена в камені
  4. Чарівна сила мистецтва
  5. Відео огляд:
  6. Як дістатися
  7. Фонтан сліз на мапі Криму

Фонтан сліз Бахчисарайського палацу знають навіть ті, хто ніколи його не бачив. Легенда про любов жорстокого хана Гірея до юної наложниці так сильно вразила великого поета А.С. Пушкіна, що він написав пронизливу поему «Бахчисарайський фонтан». Пізніше композитор В. Асаф 'єв створив прекрасний балет, і ця історія зробила крок далеко за межі не тільки Криму, але і Росії.
Фонтан сліз Бахчисарайського палацу знають навіть ті, хто ніколи його не бачив

Історична довідка

Бахчисарай з середини XVI століття був столицею Кримського ханства, тут знаходилася головна резиденція правителів - ханський палац. В даний час це єдиний в світі пам'ятник кримсько-татарської архітектури.
Під час війни в 1736 р місто захопили російські війська, палац підпалили, правда, перш його докладно описали. Після приєднання Криму до Російської імперії колишня резиденція ханів пережила безліч реконструкцій. Частина інтер'єрів змінилася, з'явилися нові пам'ятники. Наймасштабніші роботи проводили перед візитом Катерини II в травні 1787 Тоді ж фонтан сліз перенесли на його нинішнє місце - в Фонтану двір. Спочатку він знаходився біля мавзолею Діляри-Бікеч, в пам'ять про яку і був створений іранським майстром на ім'я Омер в 1774 р

народження легенди

Двадцятирічний поет О. Пушкін подорожував по Криму разом з сім'єю знаменитого генерала М.М. Раєвського. Тут він почув вразила його легенду про грізне хані гирєє і юної Ділярі.

Розповідали, що серце хана було порівняти лише з грудкою шерсті, адже навіть камінь і залізо відгукуються, якщо добре постукати, шерсть само не відгукнеться ніколи. Страх біг попереду його війська. І, мабуть, в його гаремі жили сотні, а то й тисячі красунь.

Але одного разу до нього, вже немолодому чоловікові, привезли Її. Ніхто тепер не знає, ким Вона була насправді:

  • - гречанкой;
  • - черкешенкою;
  • - грузинкою;
  • - польською княжною Марією Потоцької.

Юній чи дівчиною або зовсім дитиною потрапила вона в гарем (і на цей рахунок думки розходяться), але їй судилося розтопити серце хана, змусити його радіти, любити і страждати.

Є різні версії і про кончину Деляре. Невідомо, від хвороби незабаром померла дівчина або була вбита однією з ревнивих дружин, але смерть коханої стала для грізного правителя Криму непоправної бідою.

Романтик А.С. Пушкін, безумовно, вибрав варіант з Марією Потоцької і вбивством. Для цього в поему навіть був введений додатковий персонаж - грузинка Зарема, пристрасно любляча хана Гірея.

цікаво:

Поема А.С. Пушкіна не єдине літературний твір на тему фонтану сліз. Про нього писали Леся Українка і Адам Міцкевич, у А.С. Пушкіна є ще й вірш, присвячений «фонтану любові».

Печаль, втілена в камені

Друга частина легенди ставиться до того, як хан Гірей увічнив пам'ять про свою кохану. Майстри Омера він попросив зробити так, щоб камінь плакав, як плаче серце сильного чоловіка. І щоб це тривало вічно.

Завдання було поставлене непросте, але майстер сам переніс багато страждань у своєму житті і розумів, як переживає горе мужня людина.

Він вирізав з мармуру прекрасну квітку, в середині якого помістив очей чоловіки. День і ніч капає з нього сльоза, перетікаючи з однієї чаші в іншу. Фонтан ось уже понад два століття плаче про юній красуні Деляре, невтішне горе великого хана і тяжке життя майстра Омера.

Фонтан прикрашений різьбленням, що зображує квіти і фрукти в вазах, які покликані викликати асоціації з райськими кущами, спіраль біля підніжжя символізує вічність. Завершують творіння вірші, возвеличувати скорботного хана, і сура з Корану.

цікаво:

У 1820 році в ханському палаці побував А.С. Пушкін. Він зірвав в садку ханського гарему білу і червону троянду і поклав їх в чашу фонтану. На згадку про цю подію співробітники музею постійно оновлюють квіти. Біла і червона троянди лежать у верхній чаші завжди.
Саме А.С. Пушкіну фонтан зобов'язаний своїми іменами:
- фонтан любові;
- фонтан сліз;
- Бахчисарайський фонтан.

Чарівна сила мистецтва

Насправді фонтани такого типу (він називається сельсебіль, як і джерело в мусульманському раю) поширені на Сході. Вони були обов'язковою умовою облаштування житла. У ханському палаці подібні джерела знаходилися майже в кожному дворі. До нашого часу збереглися «себілі»
в Посольському,
- гаремного,
- кухонний,
- Перській,
- Басейном
- і Фонтанному двориках.

Є серед цих джерел дуже красиві. Наприклад, Золотий фонтан біля входу в малу ханську мечеть. Але люди приїжджають здалеку до палацу колишніх володарів Криму, щоб подивитися на скромний фонтан, оспіваний А.С. Пушкіним, і розділити печаль закоханого Крим-Гірея.
Є серед цих джерел дуже красиві

цікаво:

Архітектор А. Штакеншнейдер при оформленні одного із залів Малого Ермітажу в Санкт-Петербурзі відтворив «фонтани сліз».

Відвідування фонтану сліз обов'язково входить в екскурсію по ханського палацу.

На замітку:

Влітку в історичних інтер'єрах ханського палацу можна подивитися балет В. Асафьева «Бахчисарайський фонтан» у виконанні артистів Кримського музичного академічного театру.

Відео огляд:

Як працює музей в Бахчисараї (Час роботи)

Експозиції Ханського палацу відкриті для відвідувачів з 9:00 до 18:00, каси закриваються в 17:30. В осінньо - весняний період палац закривають на вихідні дні, взимку він не працює, так як в ньому немає опалення.
Правила відвідування музею і ціни на квитки представлені на сайті www.handvorec.ru

Як дістатися

Із Сімферополя до Бахчисараю можна доїхати:
- на рейсовому автобусі з Центрального автовокзалу, а також Західної і Будинків автостанцій. Час у дорозі від 35 хвилин до 1 години в залежності від обраного напрямку;
- на електричці Сімферополь - Севастополь приблизно за 40 хвилин;
- на таксі;
- на власному автомобілі по трасі Н06, відстань 30 км.
Адреса музею: Бахчисарай, вул. Річкова, д.133.

Фонтан сліз на мапі Криму

GPS Координати:

44 ° 44'55 "N 33 ° 52'53" E Широта / Довгота

ПУБЛІКАЦІЇ З КАТЕГОРІЇ:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация