Форма і знаки відмінності в органах держбезпеки 1922- 1945 рр. »МО ФССБ

  1. Джерела та література

© В.Т. Власенко

Повернення до статті

Коротке передмову від Веремєєва Ю.Г. Російські демократи ні до кого не відносяться з настільки більшою ненавистю, як до органів держбезпеки СРСР, бачачи в них зосередження всього негативного, що було в соціалізмі. "Душителі свободи", "гебешники", "гебетня", "попірателі прав людини", "сталінські кати", "беріївський кодло" - ось далеко не повний перелік епітетів, які вживаються нашими лібералами, коли вони заводять мову про НКВД-КГБ. І не відають, що в разі руйнування та ліквідації спецслужб в суспільстві починає себе почувати вільно тільки злочинний світ (в який при демократії обов'язково потрапляє значна частина чиновного апарату), який починає диктувати всім свої "поняття", які виявляються куди як більш гіршими і страшнішими , ніж найжорстокіші закони тоталітарного режиму.

Адже досить явно видно, що для простих громадян свобод в сучасній демократичній Росії не стало більше, ніж їх було в СРСР. А якщо придивитися, то їх стало і поменше.
Якщо раніше все вирішував райком (зазвичай швидко і по суті), то тепер рубль (а частіше долар). У кого є гроші, той і вільний, той і правий.
А людські права .... А їх зневажати при демократії стало простіше, якщо це права простої людини. Підкинув доларів чиновнику і можеш вигнати з квартири, зігнати з землі будь-якого бідняка, відняти у матері дитини. А то і зовсім зробити це можна саме за допомогою держструктур. Того ж, наприклад, суду.

Ще легше вкрасти у всього населення їхні багаторічні накопичення в ощадбанку, всучити людям зовсім нічого не варті ваучери. А вже позбавляти роботи населення цілих міст можна взагалі легко і просто. Вільно. Збанкрутував своїм вольовим рішенням (зауважте, в рамках закону!) Найбільше містоутворююче підприємство, і гуляйте трудящі без засобів до існування абсолютно з під бодні. А я вам ще й воду зі світлом і теплом відключу. І теж на законних підставах!

Але тепер усім доводиться миритися зі свободою шахраїв, наркоторговців, бандитів, терористів, кілерів, з їх правом розпоряджатися долями і життями людей за своїм власним уподобанням. Це право вони здобули зі знищенням в новій Росії органів державної безпеки. Цього домагалися і досягли наші божевільні демократи, хоча на їх мові це називається "будівництвом правової держави і створенням громадянського суспільства".
Ну і до чого тоді їх обурення, коли їх же і вбивають біля власних під'їздів, обурення по приводів вбивств Лістьєва, Старовойтової ....., вбивств бізнесменів, журналістів, депутатів, .... вибухів поїздів, вибухів в метро, ​​недавнього вибуху в Домодєдово?
Органів, здатних розслідувати ці справи, знайти і покарати злочинців в нинішній Росії просто немає. Нинішнє ФСБ це лише бліда і біс з мулових (стараннями все тих же демократів) тінь колись дієвого і ефективного КДБ

Так що сьогоднішній розгул тероризму і вбивств це плата за демократію. Нічого в цьому світі не дається безкоштовно. Або загальне спокій і безпеку під ковпаком спецслужб, або загальні кров, страх і жах без них. Третього не дано.

Як казав Черномирдін "Хотіли як краще, а вийшло як завжди". Інакше кажучи - "благими намірами вимощена дорога в пекло". А адже ще товариш Гамлет сказав "Вже краще зі знайомим злом миритися, ніж втечею до незнайомого прагнути". І все як то в Росії кожне наступне зло виявлялося куди гірший за попередній.

Подумайте. І може не варто настільки ненавидіти тих, хто багато років захищав вас від вбивць, і від тих, хто хотів руйнувати країну, виходячи з утопічних ідей і будували нереальні повітряні замки загального благоденства. Зрештою адже і більшовики хотіли побудувати суспільство справедливості та свободи. І демократи сьогодні теж розмахують цим же прапором. Що то вони ще побудують?

Кінець передмови.

Вперше визначена форма одягу для співробітників ГПУ (колишньої ВЧК) була встановлена ​​тільки в 1922-1923 рр. У цей період форма оперативного складу ГПУ була досить скромною: темно-синя сорочка без окантовки і кашкет захисного кольору, теж без окантовки (наказ ГПУ № 280 від 3 листопада 1922 р.)

У 1922 р було введено і знаки відмінності для співробітників деяких підрозділів ГПУ - транспортних органів наказом ГПУ № 78 від 17 травня 1922 р співробітників особливих відділів (ГО) і контррозвідувальних відділів (КРО) наказом ГПУ № 181 від 18 серпня 1922 р У 1922 р було введено і знаки відмінності для співробітників деяких підрозділів ГПУ - транспортних органів наказом ГПУ № 78 від 17 травня 1922 р співробітників особливих відділів (ГО) і контррозвідувальних відділів (КРО) наказом ГПУ № 181 від 18 серпня 1922 р

Ці знаки були ідентичні тим, що в цей же період використовувалися в РККА і внутрішніх військах, відрізняючись лише кольором клапана (темно-зелений) і кольором окантовки (коричнева).

Геометричні фігури на клапані вказували на посаду співробітника ГПУ:

* 4 ромба - начальники ГО і КРО ГПУ центральних управлінь;
* 3 ромба - начальник ГО округу, або помічник начальника ГО або КРО ГПУ ццентральних управлінь;
* 2 ромба - помічник начальника ГО округу, секретар ГО або КРО центрльних управлінь, начальник відділення ГО або КРО центральних управлінь;
* 1 ромб - секретар ГО округу, начальник ГО дивізії, начальник ГО або КРО губернського відділу ГПУ, помічника начальника ГО або КРО центральних управлінь;

* 4 прямокутника ( "шпали") - помічник начальника ГО дивізії, уповноважений відділення ГО або КРО центрльних управлінь;

* 3 квадрата - уповноважений ГО округу, секретар ГО дивізії, уповноважений з військових справ губернського відділу ГПУ;
* 2 квадрата - уповноважений відділення ГО дивізії, уповноважений ГО або КРО губернського відділу ГПУ; * 1 квадрат - комендант ГО дивізії, помічник уповноваженого ГО або КРО губернського відділу ГПУ.

Трикутники носили низові співробітники ГО, КРО і відділів ГПУ в залежності від посади. Перераховувати всі ці посади в рамках статті неможливо.

Наказом ОГПУ №315 від 14 серпня 1924 р скасовуються нарукавні знаки відмінності і вводяться петличні знаки відмінності на комірі.

Знаки відмінності, що носяться в петлицях співробітниками ГПУ, вказували на рівень займаної ними посади. При підвищенні або зниженні працівника на посаді спо тветственно змінювалося число ромбів, прямокутників, квадратів або трикутників на його петлицях.

На сорочці (гімнастерці), френчі, на комір нашивались петлиці з кольорового сукна з кольоровою окантовкою прямокутної форми розміром 12,5х5,5 см.
На шинель нашивались петлиці ромбовидної форми висотою 13см., Шириною 12,5 см.

Знаками відмінності за посадами тепер служили геометричні фігури (трикутники, квадрати ( дзиґи), прямокутники ( шпали) і ромби) з червоної міді, покриті червоною емаллю Знаками відмінності за посадами тепер служили геометричні фігури (трикутники, квадрати ( "дзиґи"), прямокутники ( "шпали") і ромби) з червоної міді, покриті червоною емаллю. Розмір сторони трикутника 1см. Розмір сторони квадрата 1см. Розмір прямокутника 1х2,4 см. Розмір меншої діагоналі 1см., Більшою 1,8см.

У цей період відрізнити співробітника ГПУ від військовослужбовця внутрішніх військ було неможливо.

Серією наказів ГПУ-ОГПУ періоду 1924-1934 рр. були введені категорії посад для співробітників держбезпеки: в двадцяті роки їх було 17, на початку тридцятих - 13. По суті справи це був прихований перехід до персональних спеціальним званням.

Категорія за посадою Посади в центральних органах Посади в місцевих органах Знаки відмінності XIII Члени Колегії ОГПУ, начальники управлінь, начальники самостійних відділів та їх заступники, особливоуповноважений при Колегії ОГПУ і його заступники, секретар Колегії ОГПУ Повноважний представник ОДПУ і його заступники 4 ромба XII Помічники начальників , що мають XIII категорію, начальники інспекцій, секретар голови ОГПУ, особливоуповноважений при голові ОГПУ, начальники відділів господарського, фінансового виконавець ого, тюремного, зв'язку, санітарного та сільськогосподарського Помічники повпредів ОГПУ, начальники управлінь ПП ОГПУ і їх заступники, начальники самостійних відділів ПП ОДПУ і їх заступники, керуючі справами ПП ОГПУ, начальники і голови ГПУ республік і автономних областей та їх заступники, начальники обласних відділів і їх заступники, начальники і заступники ОКТО ОГПУ 3 ромба XI заступники і помічники начальників відділів та інспекцій XII категорії; комендант ОГПУ; начальники частин в управліннях і відділах; начальники відділень та інспекцій в управліннях і відділах та їх заступники Начальники відділів ПП ОДПУ: ХОЗО, Фіно, інформаційно-статистичного, санітарного, зв'язку і загального; начальники ГО корпусів; начальники оперативних секторів і їх заступники; начальники ОKРО і їх заступники; начальники ДТО, водно-транспортних відділів та їх заступники; начальники управлінь таборів і трудових поселень і їх заступники; секретарі колегій ГПУ УРСР і Закавказзя; особливоуповноваженого ПП ОГПУ 2 ромба X Помічники начальників відділень і інспекцій у відділах та управліннях ОГПУ; співробітники для особливих доручень в управліннях та відділах ОГПУ; оперативні уповноважені ОДПУ Помічники начальників XI категорії; начальники відділень ПП ОГПУ і їх заступники; начальники окружних відділень, міських і районних відділів; помічники начальників ДТО і СОТ; начальники 3-х відділів управлінь таборів; оперсекретарі ПП ОГПУ; коменданти ПП ОГПУ 1 ромб IX Помічники начальників X категорії; уповноважені і інспектори управлінь і відділів ОГПУ Оперативні уповноважені ПП ОГПУ; начальники відділів і відділень ГПУ республік, автономних областей, обласних і окружних відділів, оперативних секторів; начальники міських і районних відділень; начальники відділень ДТО і водно-транспортних відділів; начальники політичних ізоляторів ОДПУ 3 шпали VIII Помічники уповноважених; помічники інспекторів і комісари управлінь і відділів ОГПУ, уповноважені ПП ОГПУ Інспектори ПП ОГПУ; районні уповноважені (РУП); заступники начальників політвідділів МТС і радгоспів по роботі ОГПУ 2 шпали VII З Аведа прийомом заарештованих ОГПУ Помічники уповноважених і комісари ПП ОГПУ 1 шпала VI Помічник чергового коменданта ОГПУ - 4 кубика V Черговий прийому заарештованих ОГПУ - 3 кубика IV Старший наглядач - 2 кубика III Старший вахтер 1 кубик II Вахтер 1 категорії, наглядач 4 трикутника I Вахтер 2 категорії, доглядач 3 трикутника

Постановою ЦВК і РНК Союзу РСР № 20/2256 від 7 жовтня 1935 року в органах держбезпеки НКВД для начальницького складу вводяться персональні спеціальні звання з приставкою ".... держбезпеки".

Від автора. Ще раз хочу підкреслити, що це не військові звання, а спеціальні звання співробітників держбезпеки. І хоча вони іменуються аналогічно військовим, проте ніяк до них не прирівнюються, і не порівнюються.
У внутрішніх військах НКВД, в прикордонних військах НКВС служать військовослужбовці і вони носять військові звання, а в органах держбезпеки працюють співробітники, які мають спеціальні звання.
Те, що співробітники держбезпеки носять формений одяг і свої знаки відмінності ще не означає, що вони військовослужбовці. В ті часи форму і знаки відмінності мали і в цивільному морському і річковому флоті, залізничники, цивільна авіація, пошта, шахтарі і навіть трамвайники. Так їх що, теж вважати військовослужбовцями?

Персональні спеціальні звання для співробітників держбезпеки були введені 7 жовтня 1935 року постановою ЦВК і РНК СРСР. Були встановлені наступні звання:
- кандидат на звання,
- сержант держбезпеки,
- молодший лейтенант держбезпеки,
- лейтенант держбезпеки,
- старший лейтенант держбезпеки,
- капітан держбезпеки,
- майор держбезпеки,
- старший майор держбезпеки,
- комісар держбезпеки 3-го рангу,
- комісар держбезпеки 2-го рангу,
- комісар держбезпеки 1-го рангу.

Звання комісарів держбезпеки 1-го і 2-го рангу присвоювалися постановами РНК СРСР, а решта спеціальні звання - наказами НКВС СРСР.

З листопада 1935 року в НКВД почалася атестація співробітників системи ГУГБ-УГБ на нові звання.

Наказом НКВС № 396 від 27 грудня 1935 року була встановлена ​​нова форма одягу і знаки відмінності (тепер вже не за посадами, а за званням):   - синя кашкет з краповим околишем і кантом малинового кольору,   - сорочка кольору хакі, комір і рукави якої обшиваються кантом - кольору срібла від сержанта ГБ до капітана включно і кольору золота від майора ГБ і вище;   - темно-сині бриджі з кантом   малинового кольору Наказом НКВС № 396 від 27 грудня 1935 року була встановлена ​​нова форма одягу і знаки відмінності (тепер вже не за посадами, а за званням):
- синя кашкет з краповим околишем і кантом малинового кольору,
- сорочка кольору хакі, комір і рукави якої обшиваються кантом - кольору срібла від сержанта ГБ до капітана включно і кольору золота від майора ГБ і вище;
- темно-сині бриджі з кантом малинового кольору.

В якості верхнього одягу - темно-сіре комбіноване пальто-плащ "реглан" з вовняної тканини. Співробітникам Головного Управління ГБ НКВС дозволялося носити темно-синю приталений однобортний тужурку з вовняної тканини з кантом кольору золота або срібла (відповідно званню) на комірі і обшлагах рукавів .
До тужурці покладалася світло-синя або біла сорочка, темно-синій або чорна краватка (відповідно) і темно-сині штани навипуск з малиновим кантом.
Заборонялося носити формений сорочку, якщо надягали штани навипуск, або бриджі, якщо надягала тужурка.

Цим же наказом було встановлено нарукавні знаки відмінності по зновувведенням звань, які носилися над обшлагом (манжетою). При цьому знаки відмінності за посадами в петлицях були скасовані.

Петлиці в новій формі одягу були крапового кольору, з малиновим кантом і однієї поздовжньої смугою посередині - кольору срібла від сержанта ГБ до капітана ГБ включно і кольору золота від майора ГБ і више.Размери петлиць на гімнастерці і шинелі в порівнянні з 1933 роком дещо зменшилися.
Петлиці на гімнастерку змінили свої розміри і набули форми паралелограма довжиною 10 см. І висотою 3,25см.

30 квітня 1936 року наказом НКВС № 152 вводився спеціальний нарукавний знак (вище ліктя): від сержанта ГБ до капітана ГБ включно - овал і клинок меча кольору срібла c ефесом меча і серпом і молотом кольору золота;  від майора ГБ і вище - овал кольору золота, з мечем, серпом і молотом кольору срібла 30 квітня 1936 року наказом НКВС № 152 вводився спеціальний нарукавний знак (вище ліктя): від сержанта ГБ до капітана ГБ включно - овал і клинок меча кольору срібла c ефесом меча і серпом і молотом кольору золота; від майора ГБ і вище - овал кольору золота, з мечем, серпом і молотом кольору срібла. Ця нашивка носилася на обох рукавах.

Крім того, визнавши, що знаки відмінності на рукавах недостатньо помітні, знову вводять знаки на петлицях - зірки кольору золота і срібла (діаметр 13 мм. Та усічені трикутники червоного кольору, що дублюють нарукавні знаки.

Від автора. Можна припустити, що в органах держбезпеки знаки відмінності звань були спочатку введені лише на рукавах саме для того, щоб по-перше, підкреслити, що це звання не військові, а все го лише спеціальні, а по-друге, щоб відрізняти співробітників держбезпеки від військовослужбовців внутрішніх військ НКВС.
І вже потім, виходячи з логіки знаків розрізнення взагалі, ввели для ГБ знаки відмінності в петлицях. А щоб виділити ГБ на тлі внутрішніх військ ввели їм нарукавні знаки, відомі під Від автора назвою "щит і меч". Але це лише мої припущення.

1-сержант держбезпеки,
2-молодший лейтенант держбезпеки,
3-лейтенант держбезпеки,
4-старший лейтенант держбезпеки,
5-капітан держбезпеки,
6-майор держбезпеки,
7-старший майор держбезпеки,
8-комісар держбезпеки 3 рангу,
9-комісар держбезпеки 2 рангу,
10 комісар держбезпеки 1 рангу.

І ще від автора. Нехай читача не бентежить звання "сержант держбезпеки". Це не означає, що в системі держбезпеки був поділ як в РККА і внутрішніх військах на молодший, середній, старший і вищий командний і начальницький склад. Ніякого поділу на склади в ГБ просто не існувало.

З цієї досить стрункої системи введених персональних звань виділяється досить дивне звання "кандидат на звання", яке було введено тим же Постановою ЦВК і РНК Союзу РСР № 20/2256 від 7 жовтня 1935 року. Воно присвоювалося новоприйнятим на роботу співробітникам, які вже були допущені до оперативної роботи, але щодо яких ще не було прийнято рішення про зарахування до кадрового складу держбезпеки. Це ж звання носили особи, які проходять навчання в різних середніх і вищих навчальних закладах за направленням органів держбезпеки перед тим, як бути зарахованими в кадрові оструднікі НКВД. Також воно могло присвоюватися інформаторам ГБ (секретні співробітники - "сексоти") щодо яких є намір З цієї досить стрункої системи введених персональних звань виділяється досить дивне звання кандидат на звання, яке було введено тим же Постановою ЦВК і РНК Союзу РСР № 20/2256 від 7 жовтня 1935 року перевести в кадровий склад.

На малюнку зліва: знаки відмінності кандидата на звання.

Це звання проіснувало досить довго, проте у автора не відомостей, коли воно було скасовано і які вони носили знаки відмінності з переходом ГБ на нові знаки відмінності.

Абсолютно осібно стояли знаки відмінності генерального комісара держбезпеки. Це звання було введено 26 листопада 1935 Постановою ЦВК і РНК СРСР, і цією ж постановою воно було присвоєно наркому внутрішніх справ СРСР Генріха Ягоди (Гершель Йегуда). У 1937 звання було присвоєно Єжову Н.І., Абсолютно осібно стояли знаки відмінності генерального комісара держбезпеки який змінив Ягоду на цій посаді.

На малюнку показані знаки відмінності генерального комісара держбезпеки. Як вони розміщувалися видно на фотографії народного комісара держбезпеки Єжова Миколи Івановича (вересень 1936-грудень 1938).

Ці знаки відмінності проіснували дуже недовго - з 7 жовтня 1935 р до 15 липня 1937 р

Постановою ЦВК і РНК СРСР від 10 липня 1937 р форма одягу особового складу органів держбезпеки знову була змінена.

На виконання цієї постанови НКВС СРСР 15 липня 1937 був випущений наказ № 278, відповідно до якого вводилися такі зміни в формі одягу:
- світло-синя кашкет замість синьої;
- при колишньому кольорі гімнастерки комір і рукави обшивалися малиновим кантом;
- замість тужурки вводився френч з вовняної тканини кольору хакі з нагрудними накладними кишенями і шістьма гудзиками-застібками, на комірі і обшлагах рукавів - малиновий кант;
- брюки навипуск тепер теж були кольору хакі, а не темно-сині.

Петлиці на шинелі мають форму ромба з округленими увігнутими верхніми сторонами при висоті петлиці 11 см., Шириною 8,5 см.
Петлиці на гімнастерку і френч залишилися колишніми - довжиною 10 см. І висотою 3,25см. Лише зникла поздовжня смужка сріблястого або золотистого кольору. Наказом вводились і знаки відмінності на петлицях, аналогічні прийнятим в РККА, - вкриті червоною емаллю з посрібленими бортиками ромби (висотою 1,7 і шириною 0,8 см.), Прямокутники (розміром 1,6х0,7 см), і квадрати (розміром 1х1см). Всі знаки з червоної міді, покритої темно-червоною емаллю.

Генеральний комісар держбезпеки на всіх видах одягу тепер має ромбовидні петлиці з великою зіркою. Ці знаки відмінності досить схожі з відзнаками маршалів Радянського Союзу.

Інші співробітники держбезпеки в петлицях мають такі знаки відмінності:
Інші співробітники держбезпеки в петлицях мають такі знаки відмінності:   Комісар держбезпеки 1 рангу - золотиста зірка і 2 ромба,   Комісар держбезпеки 2 рангу - 4 ромба,   Комісар держбезпеки 3 рангу - 3 ромба,   Старший майор держбезпеки - 2 ромба,   Майор держбезпеки - 1 ромб,   Капітан госбезопасності- 3 шпали,   Старший лейтенант держбезпеки - 2 шпали,   Лейтенант держбезпеки - 1 шпала,   Молодший лейтенант держбезпеки -3 кубика,   Сержант держбезпеки - 2 кубика Комісар держбезпеки 1 рангу - золотиста зірка і 2 ромба,
Комісар держбезпеки 2 рангу - 4 ромба,
Комісар держбезпеки 3 рангу - 3 ромба,
Старший майор держбезпеки - 2 ромба,
Майор держбезпеки - 1 ромб,
Капітан госбезопасності- 3 шпали,
Старший лейтенант держбезпеки - 2 шпали,
Лейтенант держбезпеки - 1 шпала,
Молодший лейтенант держбезпеки -3 кубика,
Сержант держбезпеки - 2 кубика.

Як і раніше на обох рукавах вище ліктя нарукавні нашивки "щит і меч".

Слід зауважити, що співробітники держбезпеки, які здійснювали нагляд в частинах і з'єднаннях РККА (так звані Особливі відділи) носили форму одягу і знаки відмінності тієї частини РККА, до якої були приписані. Точних відомостей про те, скільки кубиків, шпал або ромбів при носінні армійської форми вони повинні були мати в петлицях, в розпорядженні автора немає. З вторинних джерел (неточно) - оперуповноважений ГО в полку - 2 3 кубика, рідко 1 шпала, начальник ГО в дивізії не більше 2 шпал. Начальник ГО при штабі корпусу - 3 шпали.

Ці форма одягу і знаки відмінності органів держбезпеки проіснували до 18 лютого 1943 року, коли наказом НКВС № 126 були введені нова форма, погони і знаки відмінності.

У січні 1943 в Червоній Армії водиться нова уніформа і принципово нові знаки відмінності звань - погони із зірочками.

Відпо т ного наказом Народного Комісара Внутрішніх Справ СРСР № 126 від 18 лютого 1943 року такі ж знаки відмінності вводяться і в органах держбезпеки.

Очевидно, занадто різні шкали звань в РККА (а також у військах НКВД) і в органах ГБ в поєднанні з з великою схожістю знаків розрізнення вносили плутанину, були причиною багатьох непорозумінь, непорозумінь і конфліктів. Тому, практично одночасно зі зміною знаків розрізнення в органах держбезпеки система спеціальних звань і система знаків розрізнення були зроблені схожими з армійськими.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 9 лютого 1943 року була змінена система спеціальних звань в ГБ. Було скасовано звання старшого майора держбезпеки, з'явилися нові - підполковник ГБ, полковник ГБ, комісар ГБ. Більшість старших майорів отримало нове звання комісара держбезпеки, деякі були підвищені в званні і стали комис з арамі держбезпеки 3 рангу.
Для співробітників, які одягали звання капітан ГБ і нижче, наказом НКВС № 102 від 11 лютого 1943 р звання змінилися (див. Таблицю). При цьому сержанти держбезпеки зі стажем служби в цьому званні менше року отримали звання мл.лейтенанта, інші лейтенанта.

Звання в ГБ до лютого 1943звання в ГБ після лютого 1943

Сержант держбезпеки Молодший лейтенант держбезпеки,
Лейтенант держбезпеки Молодший лейтенант держбезпеки Старший лейтенант держбезпеки Лейтенант держбезпеки Капітан держбезпеки Старший лейтенант держбезпеки Майор держбезпеки Капітан держбезпеки Підполковник держбезпеки Майор держбезпеки Полковник держбезпеки Старший майор держбезпеки Комісар держбезпеки Комісар держбезпеки 3-го рангу Комісар держбезпеки 3-го рангу Комісар держбезпеки 2-го рангу Комісар держбезпеки 2-го рангу Комісар держбезпеки 1-го рангу Комісар держбезпеки 1-го рангу Генеральний комісар держбезпеки Генеральний комісар держбезпеки

При цьому були введені три рівня співробітників в системі звань держбезпеки:
* Середній начальницький склад: від мл.лейтенанта ГБ до капітана ГБ включно.
* Старший начальницький склад: від майора ГБ до полковника ГБ включно.
* Вищий начальницький склад: від комісара ГБ і вище.

Від автора. Однак, це ні в якій мірі не говорить про те, що звання в держбезпеки були прирівняні до Від автора армійським. Не було видано ніяких нормативних документів з цього приводу.

Погони, які спочатку відрізнялися своєю формою від армійських (так звані "пляшкові") були введені наказом Народного Комісара Внутрішніх справ СРСР № 126 від 18 лютого 1943 року.

На малюнку праворуч: погони співробітників держбезпеки обр. 1843р. Зліва погон старшого лейтенанта держбезпеки, праворуч майора держбезпеки.

Для вищого начальницького складу органів держбезпеки були введені погони за зразком погон для генералів РСЧА, але з зигзагоподібної смужкою василькового кольору.

На малюнку зліва направо - комісар ГБ, комісар ГБ 3 рангу, комісар ГБ 2 рангу, комісар ГБ 1 рангу, генеральний комісар ГБ На малюнку зліва направо - комісар ГБ, комісар ГБ 3 рангу, комісар ГБ 2 рангу, комісар ГБ 1 рангу, генеральний комісар ГБ.

Ці погони просуществоваплі дуже недовго і були скасовані указом Президії Верховної Ради СРСР від 6 липня 1945 року.

Погони генерального комісара держбезпеки носив всього лише один чоловік-Л.П.Берія.

14 квітня 1943 з Наркомату внутрішніх справ (НКВС) було виділено новий наркомат - Наркомат державної безпеки (НКДБ). Таке відбувалося вже не в перший раз (в лютому 1941 розділяються, в липні 1941 об'єднуються, в квітні 1943 розділяються, в березні 1953 об'єднуються, ....). Це призвело в черговий раз до змішання звань співробітників НКВС і НКДБ. І там і там були особи, які мали звання держбезпеки (наприклад, капітан держбезпеки), і звання внутрішньої служби (наприклад, майор внутрішньої служби).

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 6 липня 1945 року. змінилася система звань співробітників держбезпеки, які одягали звання комісарів всіх рангів:
* Комісар держбезпеки на генерал-майор держбезпеки,
* Комісар держбезпеки 3 рангу на генерал-лейтенант держбезпеки,
* Комісар держбезпеки 2 рангу на генерал-полковник держбезпеки.

Оскільки Сталіним було визначено, що вищим званням у всіх родах військ, служб і т.п. Збройних Сил, крім основних (піхота, танкісти, артилерія, авіація, інженерні війська і війська зв'язку) є звання генерал-полковник, то були скасовані звання комісара держбезпеки 1 рангу і генерального комісара держбезпеки. Носив до цього моменту звання комісара держбезпеки 1 рангу В.Н.Меркулов отримав армійське звання генерал армії, а генеральний комісар ГБ Л.П.Берія отримав звання маршала Радянського Союзу.

Примітка Веремєєва Ю.Г. Ця глибоко порочна практика присвоєння вищих армійських звань особам, які не мають на них ніякого права, отримала згодом поширення. Адже, власне кажучи, і в армії найвище звання це генерал армії. А все маршальські звання є почесними особистими званнями, що привласнюються за особливо видатні перед країною заслуги в справі управління військами у воєнний час. До Акімі військами керував на поле бою Берія? Які видатні військові перемоги були здобуті під його командуванням?
Ну і в післясталінські часи ми бачимо пару високопоставлених військових будівельників, яким було абсолютно незаконно присвоєно звання маршала інженерних військ, зятю Л. І. Брежнєва Ю.Чурбанову було Примітка Веремєєва Ю присвоєно звання генерала армії, хоча в МВС, в якому він служив, такого звання просто не існувало, а до армії Чурбанов не мав жодного стосунку.

Кінець примітки.

У відпо т но до приведенням системи звань ГБ відповідно до Закону № т ствие з армійськими званнями знаки відмінності (погони) в органах держбезпеки були встановлені наступні:

Погони для співробітників держбезпеки встановлені польові і повсякденні. Розміри погон: довжина - 14-16 см, ширина - 6 см (з кантом).
Зірочки сріблястого кольору середнього начальницького складу діаметром 13 мм., Старшого начальницького складу 16 мм.

Польові погони - поле з сукна зеленого кольору. Просвіти і канти василькового кольору. зірочки сріблястого кольору. Залишається неясним, чи існували в 1943-45 роках польові погони співробітників держбезпеки т.зв. "Пляшкової форми".

Повсякденні погони - поле галун золотого кольору (або шовкового басону жовтого кольору) з прорізами і кантами василькового кольору. Зірочки сріблястого кольору. Ка вже зазначено вище, спочатку форма погон була утсановлена ​​відрізняється від армійської ( "пляшкової форми".

На малюнку праворуч погони держбезпеки показані зразка 1945 року. На малюнку праворуч погони держбезпеки показані зразка 1945 року

Ні на польових, ні на повсякденних погонах співробітники держбезпеки ніяких емблем не носили.

Кількість просвітів і зірочок на погонах визначається спеціальним званням:
1. Молодший лейтенант ГБ - 1 просвіт і 1 зірочка,
2.Лейтенант ГБ - 1 просвіт і 2 зірочки,
3.Старшій лейтенант ГБ-1 просвіт і 3 зірочки,
4.Капітан ГБ -1 просвіт і 4 зірочки,
5.Майор ГБ - 2 просвіту і 1 зірка,
6.Подполковнік ГБ - 2 просвіту і 2 зірки,
7.Полковнік ГБ - 2 просвіту і 3 зірки
8.Генеравл-майор ГБ - без просвітів і 1 генеральська зірка,
9. Генерал-лейтенант ГБ- без просвітів і 2 генеральські зірки,
10. Генерал-полковник ГБ без просвітів і 3 генеральські зірки,

Від автора. Погони органів держбезпеки і внутрішніх військ НКВС СРСР були абсолютно однакові за формою, забарвленням присвятив і канта. Відрізнялися тим, що співробітники органів держбезпеки на погонах не мали ніяких емблем, а військовослужбовці внутрішніх військ обов'язково мали емблеми.

І ще раз хочу підкреслити - в органах держбезпеки звання "спеціальні", а не "військові". При всьому тому, що вони носять військову одяг, а їх знаки відмінності збігаються зі знаками відмінності військових звань, військовослужбовцями вони не є.

Повернення до статті

Джерела та література

1. Журнал "Цейхгауз" №1 - 1991р.
2. Матеріали Центрального музею Внутрішніх військ МВС СРСР
3. М.І.Щербак. "Твоя військова форма". Головне Політуправління ВВ. Москва.1986г.
4. J.Rutkiewicz, WNKulikow. Wojska NKWD 1917-1945, Barwa i Broh, Lampart, Warszawa 1998.
5. В.Воронов, А.Шішкін "НКВД СРСР: структура, керівний склад, форма одягу, знаки розрізнення 1934-1937 рр." - Москва. ТОВ Видавничий дім "Російська Розвідка". 2005р.
6.Л.Токарь.Історія російського форменого костюма. Радянська міліція 1918-1991. Ексклюзив. Санкт-Петербург. 1995р.

dle

Вибухів поїздів, вибухів в метро, ​​недавнього вибуху в Домодєдово?
Що то вони ще побудують?
Так їх що, теж вважати військовослужбовцями?
До Акімі військами керував на поле бою Берія?
Які видатні військові перемоги були здобуті під його командуванням?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация