Форма державного правління

Тема: Людина. Держава. право

Урок: Форма державного правління

Форма правління розкриває спосіб організації верховної державної влади, порядок утворення її органів, їх взаємодії між собою і з населенням, ступінь участі населення в їх формуванні. Форма правління залежить від конкретних історичних умов виникнення і розвитку держави, від співвідношення політичних сил в країні, особливо в період її виникнення. Наприклад, ранні буржуазні революції в Англії привели до компромісу між буржуазією і феодалами, наслідком якого стала конституційна монархія.

Форма державного правління поділяється на монархічну (одноосібна, спадкова) і республіканську (колегіальна, виборна).

Монархія - це така форма правління, коли верховна державна влада належить одноосібного глави держави, який передає її у спадок і не несе відповідальності перед населенням. Основними ознаками монархічної форми правління є:

1. Існування одноособового глави держави, який користується своєю владою довічно (цар, король, імператор, шах);

2. спадковий порядок наступності верховної влади;

3. представництво держави монархом на свій розсуд;

4. юридична безвідповідальність монарха.

Історія розвитку людства знає два різновиди монархічної форми правління - абсолютну і конституційну (обмежену) монархію.

Мал. 1. Коронація Миколи II ( джерело )

Абсолютна монархія - це така форма правління, при якій верховна державна влада за законом цілком належить одній особі - монарху (царю, королю, імператору). Основною ознакою абсолютної монархії є відсутність яких-небудь державних органів, що обмежують компетенцію монарха. Такий різновид монархії характерна для останнього етапу розвитку феодальної держави - завершення освіти централізованих держав.

Такий різновид монархії характерна для останнього етапу розвитку феодальної держави - завершення освіти централізованих держав

Мал. 2. Король Саудівської Аравії Абдаллі бін Абдель Азізу ( джерело )

Конституційна (обмежена) монархія являє собою таку форму правління, при якій влада монарха значно обмежена представницьким органом - парламентом. Зазвичай це обмеження визначено конституцією, яку затверджує парламент. Монарх не має права змінити конституцію.

Як форма правління конституційна монархія виникає в період становлення буржуазного суспільства. Формально вона не втратила свого значення в ряді країн Європи і Азії і до теперішнього часу (Великобританія, Данія, Іспанія, Норвегія, Швеція, Японія та ін.). Конституційна монархія буває парламентською і дуалістичної.

При дуалістичної монархії державна влада носить двоїстий характер. Юридично і фактично влада розділена між урядом, яке формує і очолює монарх, і парламентом. Уряд в дуалістичних монархіях формується незалежно від партійного складу в парламенті і не відповідальний перед парламентом. Монарх при цьому виражає переважно інтереси феодалів, а парламент представляє інтереси буржуазії та інших верств населення. Подібна форма правління є перехідною від абсолютної монархії до парламентарної. Вона існувала на початку XX ст. в Росії (по Маніфесту 1905 р Росія стала станово-представницькою монархією, тобто влада царя обмежувалася представницьким органом - парламентом) і в кайзерівської Німеччини в 1871 - 1919 рр.

Парламентарна монархія (Великобританія, Швеція, Іспанія та ін.) Характеризується наступними ознаками:
1. уряд формується з представників певної політичної партії або партій, які отримали більшу кількість голосів на виборах до парламенту;
2. лідер партії, що володіє найбільшим числом депутатських мандатів в парламенті, стає главою уряду;
3. в законодавчій, виконавчій та судовій сферах влада монарха фактично відсутня, є символічною;
4. законодавчі акти приймаються парламентом і формально підписуються монархом;
5. Держава несе відповідальність не перед монархом, а перед парламентом.

Держава несе відповідальність не перед монархом, а перед парламентом

Мал. 3. Державна дума РФ ( джерело )

Республіка - це така форма правління, при якій верховна державна влада здійснюється виборними органами, що обираються населениям на певний термін і несуть відповідальність перед виборцями. Республіканська форма правління в остаточному вигляді сформувалася ще в афінському державі. У демократичній Афінській республіці всі органи держави обиралися громадянами Афін. Більш поширена в рабовласницьких державах була аристократична республіка, в якій всі державні органи обиралися військово-земельної знаттю. В середні віки така форма правління була характерна для вільних європейських міст - Венеції, Генуї, Любека і т.д. У міру розвитку суспільного життя республіканська форма правління видозмінювалася, набувала нових рис, все більше наповнювалася демократичним змістом. Загальними ознаками республіканської форми правління є:
1. виборність на певний строк глави держави й інших вищих органів державної влади;
2. здійснення державної влади не за власним правом, а за дорученням народу;
3. юридична відповідальність глави держави у випадках, передбачених законом;
4. обов'язковість рішень верховної державної влади для всіх інших державних органів;
5. переважна захист інтересів громадян держави і взаємна відповідальність особистості і держави.
Історія знає кілька основних різновидів республіканського правління.

Парламентська республіка - це різновид республіканської форми правління, при якій верховна влада в організації державного життя належить парламенту. У такій республіці уряд формується парламентським шляхом з числа депутатів, що належать до партій, які мають у своєму розпорядженні більшість місць в парламенті. Найбільш суттєвою рисою парламентської республіки є те, що уряд несе колективну відповідальність перед парламентом за свою діяльність. Воно залишається при владі до тих пір, поки що має підтримкою парламентської більшості. У разі втрати довіри більшості членів парламенту, уряд або іде у відставку, або через главу держави домагається розпуску парламенту і призначення дострокових парламентських виборів.
Як правило, глава держави в подібних республіках обирається непрямими виборами - парламентом або спеціально утвореним органом. Президент володіє досить скромними повноваженнями, які може здійснювати тільки з ініціативи глави уряду. Так, він оприлюднить закони, має право розпуску парламенту, призначає главу уряду (яким завжди стає лідер партії більшості в парламенті), може бути головнокомандувачем збройними силами і т.д. Однак верховну виконавчу владу здійснює уряд, який відповідає за свою діяльність перед парламентом. Прикладами таких республік є ФРН, Італія, Чехія.

Президентська республіка - це одна з різновидів республіканської форми правління, яка поєднує в руках президента повноваження глави держави і глави уряду. До найбільш характерних чертампрезідентской республіки відносяться:
1. позапарламентський спосіб обрання президента і формування уряду;
2. відповідальність уряду перед президентом, а не перед парламентом;
3. ширші, ніж у парламентській республіці, повноваження глави держави.
У президентській республіці глава держави, як правило, обирається населенням шляхом прямих виборів. Уряд формується перемогли на виборах президентом з осіб, що належать до його партії, і несе відповідальність тільки перед президентом. При цьому президент, будучи главою держави, виступає також і главою уряду. Тому поста прем'єр-міністра в такій республіці немає. Парламент також обирається населенням, однак не володіє контрольними повноваженнями за діяльністю уряду. Прикладами президентських республік є США, Мексика, Бразилія.

Мал. 4. Президент РФ Путін В.В. ( джерело )

У сучасних державах зустрічається і така форма правління, як змішана (напівпрезидентська) республіка, яка поєднує в собі елементи як парламентської, так і президентської республіки. При такій формі правління центральною фігурою в системі вищих державних органів є президент, який наділений широкими повноваженнями і обирається прямими виборами. Уряд формується президентом і несе перед ним відповідальність за свою діяльність, а також воно відповідально перед парламентом. Формування уряду відбувається за участю як президента, так і парламенту. У напівпрезидентської республіки парламент може висловити недовіру уряду, але президент може розпустити парламент і призначити нові парламентські вибори. До таких республіках відносяться Франція, Португалія, Росія.

Список літератури

1. Кішенкова О.В. Суспільствознавство / підручник для 9 класу. - М .: Академкнига, 2010 року.

2. Нікітін А.Ф. Суспільствознавство. 9 клас. - М .: Дрофа, 2011 року.

3. Кравченко О.І., Пєвцова Е.А. Суспільствознавство / підручник для 9 класу загальноосвітніх установ. - М .: Російське слово, 2012.

4. Суспільствознавство / під ред. М.Н. Марченко. - М .: Проспект, 2012.

Домашнє завдання

1. Складіть таблицю «Особливості парламентської, президентської та змішаної республіки».

2. Назвіть три відмінності парламентської від президентської республіки.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация