Форма одягу військова

ФÓРМА ОДÉЖДИ ВОÉННАЯ.

До 1941 Ф. о. в. поділялася в Сов. Армії на повсякденне, вартову, похідну (для генералів - на повсякденну, парадну, похідну), в ВМФ - на повсякденну і похідну (для адміралів і генералів - на повсякденну, вихідну, парадну); в кожному отд. вигляді виділялася також літня і зимова Ф.о.в. В січні. 1941 був встановлений для всіх родів військ і служб Рад. Армії єдиний тип Ф. о. в., причому форма мирного часу наближалася до форми воєн. часу. Роду військ повинні були відрізнятися за кольором петлиць, кантів на обмундируванні, кантів і околиша на кашкетах. Перехід на нову Ф. о. в. пропонувалося розпочати з 1 Жовтня. 1941 і закінчити в 1942. Однак цей перехід не був повністю здійснений в намічений термін.

З перших днів війни особовий склад дійств. армії був переведений на форму воєн. часу. З метою маскування зірки на головних уборах, петлиці, знаки відмінності на них, гудзики на одязі встановлювалися захисного кольору. Командному і начальницькому складу було скасовано носіння нарукавних знаків розрізнення. Похідна форма: для генералів - гімнастерка, кітель і штани (з кантом) захисного кольору, шинель двубортная сіра, кашкет захисного кольору (взимку - папаха), чоботи, рукавички, похідне спорядження (дозволялося носити шкіряне пальто, взимку - бекешу і бурку); для старшого і середнього командного і начальницького складу - гімнастерка і штани (влітку - бавовняні, взимку - суконні) захисного кольору, шинель двубортная або однобортна із застібкою на гачки сіра (взимку - кожушок овечий), пілотка суконна і кашкет захисного кольору (взимку - шапка -ушанка), чоботи, рукавички, рукавиці, похідне спорядження (плечові ремені, сталевий шолом і інші.); для молодшого командного і начальницького, а також для рядового складу - гімнастерка і шаровари бавовняні захисного кольору (взимку - шаровари ватяні), шинель однобортна сіра із застібкою на гачки (взимку - кожушок овечий, фуфайка), пілотка бавовняна захисного кольору (взимку - шолом, шапка-вушанка), чоботи кирзові або черевики з обмотками (взимку - валянки), рукавички або рукавиці, похідне спорядження (поясний ремінь, фляга в чохлі, сталевий шолом). В тилу вищий, старший і середній командний і начальницький склад носив гімнастерки, кітелі і френчі з кольоровими петлицями і знаками відмінності.

Жінки, котрі обіймали командно-стройові посади в Сов. Армії, носили гімнастерку, френч і бере захисного кольору, спідницю темно-синю, шинель, панчохи і гетри чорні, чоботи або черевики. У серпні. 1941 для жінок, які займали нестройові посади начальницького складу Рад. Армії, була введена форма одягу, що складалася з сукні і берета захисного кольору (взимку - шапки-вушанки), пальто двобортного сірого з поясом. Така ж форма встановлювалася з травня 1942 для жінок, які перебували на службі в частинах і установах ВМФ. Для жінок, які займали посади начальницького і рядового складу ВМФ, запроваджувалася особлива форма одягу: блуза і бере темно-сині (взимку - шапка-вушанка), спідниця і пальто чорні (для начальницького складу - пальто двубортное, для рядового складу - однобортне із застібкою на гачки), черевики хромові або ялові чорні на віденському підборах; з серп. 1942 для жінок-військовослужбовців рядового і молодшого начальницького складу ВМФ блуза була замінена фланелевою сорочкою з форменим коміром і тільником.

У зв'язку з введенням погон (1943) в Сов. Армії була прийнята нова Ф. о. в .: гімнастерки (у рядових - без кишень), кітелі (для офіцерів і генералів) і однобортні парадні мундири зі стоячими комірами. Дозволялося доношувати старий форму з новими знаками відмінності надалі до чергової видачі обмундирування. З 15 Січня. 1943 встановлено поділ Ф. о. в. в Сов. Армії на польову, повсякденне, парадну. Маршали Рад. Союзу і генерали отримали нові парадні кашкети з шиттям на передній частині околиша. В січні. 1943 для полковників Рад. Армії шапка-вушанка була замінена папахою з сірого каракулю. У февр. і жовт. 1943 була введена особлива парадна форма для гл. маршалів і маршалів родів військ, в квітні. 1943 - для старшого і середнього командного складу ВМФ. У верес. - жовт. 1943 була встановлена ​​Ф. о. в. для вихованців суворовських і нахімовських воєн. уччщ.

У березні 1944 введена польова форма одягу для особового складу мор. піхоти: для генералів, офіцерів, ст. сержантів - загальноармійські (замість гімнастерки - кітель), а для рядового та сержантського складу - сорочка формена, тільняшка, сорочка і штани робочі захисного кольору (взимку - фуфайка і штани ватяні), шинель солдатська, але з п'ятьма ґудзиками захисного кольору.

У квіт. Тисячі дев'ятсот сорок п'ять для генералів були введені особливі двобортні парадні мундири кольору мор. хвилі. У Параді Перемоги (24 червня 1945) генерали брали участь в мундирах нового зразка.


Літ .: Харитонов О. В., Ілюстрований опис обмундирування і знаків розрізнення Рад. Армії (1918-1958 рр.), Л., 1960.


Військова форма одягу до введення погонів


Військова форма одягу після введення погонів

Військова форма одягу після введення погонів

піхота), річна повсякденна форма. 7. Полковник (автобронетанкові війська), річна повсякденна форма поза строєм. 8. Лейтенант (ВПС), річна повсякденна форма. 9. Старший політрук ( піхота ), Річна повсякденна форма поза строєм. 10. Військовий лікар 3-го рангу, річна повсякденна форма. 11. Майор ( піхота ), Річна похідна форма. 12. Червоноармієць ( артилерія ), Зимова вартова форма. 13. Червоноармієць ( піхота ), Річна вартова форма. 14. Червоноармієць в зимовому маскувальному халаті. 15. Червонофлотець, похідна форма на березі ">
піхота), річна повсякденна форма піхота), річна парадна форма. 7. Старший лейтенант ( артилерія ), Зимова польова форма. 8. Старший лейтенант ( піхота ), Літня польова форма. 9. Старший лейтенант (ВМФ), зимова повсякденна форма для ладу. 10. Капітан 2-го рангу, річна повсякденна форма для ладу. 11. Червоноармієць ( артилерія ), Річна парадна форма. 12. Червоноармієць ( піхота ), Літня польова форма. 13. Червонофлотець, річна повсякденна форма. 14. Суворовець, річна парадна форма. 15. Нахімовець, зимова форма (з 24 Квітня. 1945) ">
Військова форма одягу після введення погонів: 1. Маршал Радянського Союзу, річна парадна форма для ладу. 2. Адмірал флоту, річна парадна форма (з 6 червня 1945). 3. Головний маршал авіації, річна парадна форма поза строєм. 4. Генерал-майор артилерії, річна повсякденна форма. 5. Генерал-майор (загальновійськовий), зимова польова форма. 6. Лейтенант ( піхота ), Річна парадна форма. 7. Старший лейтенант ( артилерія ), Зимова польова форма. 8. Старший лейтенант ( піхота ), Літня польова форма. 9. Старший лейтенант (ВМФ), зимова повсякденна форма для ладу. 10. Капітан 2-го рангу, річна повсякденна форма для ладу. 11. Червоноармієць ( артилерія ), Річна парадна форма. 12. Червоноармієць ( піхота ), Літня польова форма. 13. Червонофлотець, річна повсякденна форма. 14. Суворовець, річна парадна форма. 15. Нахімовець, зимова форма (з 24 Квітня. 1945)

Велика Вітчизняна війна 1941-1945: енциклопедія. - М .: Радянська енциклопедія. М. М. Козлов. Редколегія: Ю. Я. Барабаш, П. А. Жилін (заст. Гол. Ред.), В. І. Канатів (відп. Секретар) та ін.. Тисяча дев'ятсот вісімдесят п'ять.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация