Франчайзинг як рецепт успіху для стартаперів

Це не панацея, але франчайзинг значно мінімізує ризики для молодого підприємця.

Це не панацея, але франчайзинг значно мінімізує ризики для молодого підприємця

Франчайзинг - це система організації і розвитку бізнесу, при якій одна компанія (франчайзер) передає іншій незалежній компанії або індивідуальному підприємцю (франчайзі) право вести бізнес, використовуючи ім'я, бізнес-систему, технології, ноу-хау франчайзера і реалізуючи аналогічний з франчайзером товар ( послугу) ідентичним способом. Купуючи франшизу, франчайзі купує досвід і налагоджені процеси ведення бізнесу, знижує свої операційні ризики, оберігаючи себе від ризику запуску нерентабельного бізнесу. По суті, франчайзі купує експертизу.

Поняття франчайзингу для України відносно нове, і поки що у нас це не дуже поширена система ведення бізнесу. Пов'язано це з тим, що тільки в 2015 році були прийняті поправки до Господарського кодексу, які закріпили поняття договору комерційної концесії - основного для франчайзингу. При цьому, є компанії, які вже не один рік розвиваються за системою франчайзингу, такі як піцерія "Челентано", мережа ресторанів "Мафія", мережа супермаркетів "Наш Край", мережа спеціалізованих магазинів "Наша Ряба", фастфуд Chicken Hut і інші, але це скоріше виключення з правил. Відсутність в країні традицій франчайзингу, відповідного законодавства, підтримки від держави утримувало підприємців від покупок франшиз.

Потужний поштовх до розвитку цієї системи в Україні міг би дати закон безпосередньо про франчайзинг, де крім усього іншого були б розписані всі терміни і їх тлумачення. Тому що зараз у нас кожен розуміє під франчайзингом щось своє. Через це нерідко трапляється шахрайства, коли підприємцям під виглядом франшизи продавали нічого не мають з нею загального проекти. Люди платили гроші, запускали бізнеси і в підсумку прогоряли.

Люди платили гроші, запускали бізнеси і в підсумку прогоряли

Франшиза дозволить вийти на бажані результати набагато швидше за рахунок використання перевірених, відпрацьованих франчайзером технологій. Але це не панацея успіху. Це не гарантія того, що бізнес франчайзі буде прибутковим і успішним, оскільки франчайзі по суті залишається єдиним і повноправним власником бізнесу. І тільки від його зусиль залежить те, наскільки куплена франшиза буде успішною.

Проте, шанси на успіх високі. Тому що кожна франшиза, по-перше, передбачає навчання, стажування. Якщо говорити про те ж "Макдональдсі", там навчання триває цілий рік. Майбутній партнер повинен приїхати в Америку і відпрацювати там на всіх посадах, починаючи від найнижчої сходинки і закінчуючи керівником рестораном.

По-друге, успішні франчайзингові програми мають дуже високу інноваційну складову. Франчайзинг - це завжди дивитися в майбутнє, франчайзинг - це впровадження нових технологій і навчання інших підприємців своєму ремеслу.

Сьогодні ринку можна знайти франшизи на будь-який смак і гаманець. У нашому портфоліо є проекти від 900 дол. До 170 тис. Дол., Але є і такі, які коштують мільйони. З нашого досвіду найбільше попитом користуються франшизи вартістю до 20 тис. Дол. Сфери бізнесу різні. Якщо проаналізувати франшизи до 20 тис. Дол., То в основному це сфера обслуговування та ритейл.

Вибираючи франшизу, все орієнтуються на різні параметри. Хтось женеться за перспективою, хтось за ціною, хтось дивиться вже на бренд, хоча в Україні за нього ще не готові платити. У Європі та США 80% вартості франшизи найчастіше становить ціна бренду, і тільки 20% - технології, ноу-хау, напрацювання по веденню бізнесу. У нас поки що навпаки: 20% за бренд і 80% за бізнес-процеси. В основному ж в наших реаліях франчайзинг - це все-таки передача бізнес-процесів, досвіду ведення бізнесу.

У світі існує безліч видів франчайзингу, і кожен з них передбачає різні види платежів, але є основні:

- паушальний внесок (платіж) - це розмір початкового внеску, одержуваного франчайзером від франчайзі відповідно до договору франшизи.

- роялті - це щомісячні суми, що перераховуються франчайзі франчайзеру за договором франшизи. Нульовий розмір роялті свідчить або про те, що сам роялті вже включений в суму поставляються франчайзером товарів або витратних матеріалів, або про те, що франчайзер на ділі ніяк не збирається підтримувати свого франчайзі в роботі. Роялті може бути прив'язаний до квадратних метрів, кількості обслуговуваних клієнтів, товарообігу і т.д.

Українські компанії теж успішно продають франшизи як всередині країни, так і за кордон. Є успішні приклади, які вийшли на зовнішні ринки, наприклад, сервіс кур'єрської експрес-доставки на електровелосипед "Delfast", сендвіч-бари "FreshLine", хостели "DREAM Hostel" та інші.

І це тільки декілька прикладів. Взагалі наші проекти дуже успішні в Європі. Оскільки вони створюються з урахуванням різних "турбулентності", властивим українському бізнесу, вони мають імунітет від різних проблем економіки. Потрапляючи в більш сприятливу для розвитку бізнесу середу, вони дуже добре себе показують. Тобто може бути і зворотний процес: створюючи успішний інноваційний бізнес можна додатково отримати дохід і іміджеву вигоду, продаючи франшизи в Україні і за кордоном.

Мінуси у франчайзингу, звичайно, теж є. Але пов'язані вони не з системою як такої, а з українськими реаліями. Найбільший мінус - це відсутність чіткого законодавства, пов'язаного з інтелектуальним правом. Оскільки франчайзинг передбачає передачу технологій, ноу-хау і всіх напрацювань, їх правовласник повинен бути захищений. Але у нас франчайзер на жаль не захищений. І багато франчайзі цим користуються. Тому дуже часто ми спостерігаємо на нашому ринку, коли франчайзі купує франшизу, а через певний час намагається піти з франчайзингової мережі, несучи з собою всі напрацювання і тим самим створюючи конкуренцію материнської компанії.

Друга проблема - відсутність цікавих програм з кредитування для малого та середнього бізнесу, а саме вони найчастіше розвиваються за системою франчайзингу. Це дуже важливий інструмент, який негативно позначається на розвитку системи франчайзингу в цілому. Саме для вирішення цього завдання ми пройшли акредитацію в найбільшому банку України - ПриватБанку, - і тепер всі наші франшизи можуть бути профінансовано через програму КУБ.

Хочеться вірити, що в найближчі 3-5 років ми наздоженемо такі країни, як Польща, яка зараз є лідером в Європі за темпами розвитку франчайзингових програм. Тому що це благополуччя нашої країни. Адже підприємці - це рушійна сила будь-якої економіки. Підприємець створює нові продукти та послуги, платить податки і створює робочі місця. А нам це дуже потрібно, особливо в цей складний кризовий для країни час.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блогі на facebook і слідкуйте за оновленнями розділу!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация