Frankfurter Rundschau: Система ПРО НАТО в Східній Європі: "Занадто дорого і малоефективно"

REUTERS

Про це пише Андреас Шварцкопф у статті "Система ПРО НАТО в Східній Європі:" Занадто дорого і малоефективно ", опублікованій на сайті газети Frankfurter Rundschau .

Система протиракетної оборони НАТО викликає багато суперечок і посилює і без того напружені відносини Росії і країн НАТО. Критики системи ПРО, наприклад, дослідник Ханс-Йоахім Шпангер з Гессенського фонду дослідження світу і конфліктів, називають це занадто дорогим, неефективним і неправильною відповіддю на передбачувану загрозу.

Шпангер і інші експерти вважають, що Тегеран не стане використовувати ракети, щоб атакувати бази в Європі, оскільки це спровокує війну, яка зашкодить в першу чергу самому Ірану. Експерти також ставлять під сумнів ефективність системи ПРО. Випробування показали, що НАТО може виявити і знищити приблизно вісім з десяти ракет. На думку експертів, в реальній бойовій обстановці ця цифра буде ще менше. Крім того, оборонна система занадто дорога. На бази в Румунії і Польщі виділено 1,6 мільярда доларів, і це лише частина витрат. Щорічно додаткові кошти доведеться витрачати на солдатів і експлуатацію. Але НАТО не розкриває обсяг цих витрат. Тому неможливо точно визначити вартість систем ПРО в Європі.

За даними американського журналу "Defence One", з 2002 року Вашингтон інвестував близько 40 мільярдів доларів з метою захистити США і європейські країни НАТО від ракетних атак. У зв'язку з цим Шпангер каже: "Військові виявили прогалину в системі безпеки, і оборонні фірми тут же почали постачати зброю. І все це тільки тому, що США хочуть бути невразливими". У будь-якому випадку, експерти не вважають, що нарощування озброєння забезпечить Європі або США більшу безпеку. Необхідні політичні рішення і переговори про роззброєння з Іраном.

REUTERS

Однак експерти в області політики безпеки в США і НАТО стверджують, що Іран - це не єдина загроза на Близькому Сході. Тому необхідно встановити комплексну систему протиракетної оборони до того, як потенційний противник зможе атакувати країну. Крім того, політики різних країн НАТО вимагають встановити системи ПРО заради спокою своїх громадян. Вони не вважають вартість такої міри попередження занадто високою.

Ще одна проблема - це напружені відносини між країнами НАТО і Росією через кризу в Україні та участі Росії в сирійській громадянській війні. НАТО наполягає на тому, що система ПРО не спрямована проти Росії. Але Москва бачить ситуацію зовсім по-іншому. У військовому і стратегічному відношенні альянс, можливо, і прав, але, з точки зору політики, система ПРО НАТО може стати серйозною проблемою.

У будь-якому випадку, обидві сторони протягом деякого часу нарощують озброєння. НАТО хоче відправити додаткових 4000 солдатів в країни Східної Європи. Подальші кроки альянс обговорить на початку липня під час саміту НАТО у Варшаві. Минулого тижня Москва вже оголосила про плани розгорнути додаткові бригади на російському кордоні. Багато хто побоюється повернення до холодної війни і політики стримування. Швидкого закінчення цієї гонки озброєнь не передбачається. Країни Балтії особливо відчувають загрозу, що виходить від великого сусіда, і хочуть збільшення кількості солдатів НАТО. І не тільки вони. Польща стурбована тим, що Москва недавно розмістила ракети в російському ексклавів Калінінград. Румунія вимагає додаткові суду НАТО для забезпечення безпеки в Чорному морі.

REUTERS

Ці вимоги частково суперечать угоді між НАТО і Росією, яке обидві сторони підписали після розпаду Радянського Союзу. Угода забороняє розміщення ядерної зброї і постійне розміщення значного числа військ НАТО на території колишніх країн Варшавського договору, які зараз входять в НАТО. Альянс все ж дотримується ця угода. Додаткові війська будуть розгорнуті в східних державах не постійно, а протягом короткого часу. Це пояснює наявність американських танків та іншої зброї в східних країнах НАТО в минулому році.

Крім того, німецький уряд стримує вимоги союзників. Міністр закордонних справ Франк-Вальтер Штайнмаєр невпинно говорить про те, як важливо вести переговори з Росією, а не продовжувати відправляти солдат. Проте, Німеччина також відправить свої підрозділи. "Не так легко об'єднати настільки різні інтереси країн НАТО", - говорить Омід Нуріпур, прес-секретар "Партії зелених".

На думку Шпангера та інших дослідників, зараз Захід повинен активніше вести переговори з Росією. Слід не засуджувати Росію, а говорити про конкретний прогрес в різних конфліктних регіонах. Шпангер стверджує, що зараз Європа має більше свободи дій, тому що Росія опинилася під значним економічним тиском через падіння цін на нафту.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация