Франсиско Гойя. «Махи на балконі». Обговорення на LiveInternet

Ім'я Франсиско Гойї вимовляється в Іспанії з великою повагою і гордістю, бо він був, напевно, останнім з славетних митців "Севільський школи". Талант його був величезний, ексцентричний. Кисть Ф. Гойї сповнена життя і енергії, мальовничі ефекти його картин сильні і несподівані. У своєму мистецтві художник часом відрізнявся дивними витівками. Наприклад, зібравши в чашку все фарби, зняті з палітри, він кидав їх на білу стіну і з утворених плям створював картину. Так він розписав усі стіни свого будинку, і майже однією ложкою і статевої щіткою, мало вдаючись до звичайних кистей, написав відоме полотно "Винищення французів мадридської черню".

"Махи" Франсиско Гойї (одягнена і оголена) прославлені безмірно, мабуть, навіть більше, ніж його серія «Капрічос». І перша причина тому - романтична історія, яка огортає їх ось уже майже два століття.

Махи на балконі

А "Махи на балконі" стали однією з найбільш знаменитих картин у зборах Нью-Йоркського Метрополітен-музею. Сюжет цього полотна є традиційним в іспанському мистецтві починаючи з XVI століття. "Махо" і "махи" - так за часів Ф. Гойї називалися молоді Андалузії щиглі і сороки з середніх верств міського населення, одягаються в підкреслено національний одяг. Тоді це вважалося викликає зухвалістю, оскільки королівський двір, а за ним і вся іспанська знати звернулися до французької моді в одязі.

Франсиско Гойя в юності і сам був справжнім "махо". Під час свого життя в Мадриді він багато часу (як спритний гімнаст, музикант і співак) проводив на вулиці і постійно був замішаний у всіляких історіях. Як повідомляє одна біографічна легенда, Ф. Гойю якось підібрали на вулиці з ножем суперника в спині. Незабаром він поправився, але залишатися в столиці не міг, так як на нього звернула свою неприхильне увагу іспанська інквізиція. Грошей у Ф. Гойї не було, тому він вступив в мандрівну групу матадорів.

Художник завжди виявляв інтерес до жанрового живопису, і в роки війни за незалежність, коли у нього не було замовлень від королівського двору, він створив кілька великих творів, які увійшли в число його знаменитих шедеврів. До них відноситься і картина "Махи на балконі", написана в пізні роки життя художника. Він і відноситься до своїх героїнь як в століття поминання молодості, оточуючи їх ореолом романтичної загадковості. Це полотно має кілька варіантів, історії яких переплітаються і часто плутаються між собою.

На своїй картині Франсиско Гойя зобразив двох чарівних молодих жінок, з балкона спостерігають за життям вулиці. В глибині, на темному тлі, неясним силуетом вимальовуються фігури їх кавалерів. Щось подібне ще й сьогодні можна побачити на вулицях деяких іспанських міст.

"Махи на балконі" прекрасні, вони сповнені чаклунського чарівності, їх краса вабить до себе, однак іронія вабить погляду насторожує. Недарма в лялькової красі "мах" є щось оманливе, особливо в поєднанні з похмурими постатями чоловіків, особи яких майже приховані плащами і насунутими на очі капелюхами.

Для художнього стилю картини характерна яскрава експресивність. Ф. Гойя не просто зображує, він розкриває сутність і зміст явища, концентруючи колір до максимальної простоти і монументальності. За допомогою контрасту світлого і темного, тонкого і грубого досягається дивовижна узагальненість в дуже стислій формі зображення.

Глядачів притягують і захоплюють ці "махи" в мереживних мантильях. Ф. Гойя дивовижно передав мінливу, ніжну і одночасно вогненну натуру іспанки, про яку ще великий Мігель Сервантес сказав, що вона - "ангел в церкві, вдома, на вулиці ... і диявол в любові".

"Сто великих картин". Н. A. Іoніна, видавництво "Віче", 2002 р

nearyou.ru

Франсиско Хосе де Гойя-і-Лусьентес (30 березня 1746, Фуендетодос, поблизу Сарагоси - 16 квітень 1828 Бордо) - іспанський художник і гравер, один з перших і найбільш яскравих майстрів образотворчого мистецтва епохи романтизму.

Франсиско Хосе де Гойя-і-Лусьентес (30 березня 1746, Фуендетодос, поблизу Сарагоси - 16 квітень 1828 Бордо) - іспанський художник і гравер, один з перших і найбільш яскравих майстрів образотворчого мистецтва епохи романтизму

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация